Wybrane rocznice wypadające 6 sierpnia.
Nietypowe święta: Dzień Świeżego Oddechu
https://youtu.be/UjZ_4h2uKXM
#rocznicanadzis #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne
Nietypowe święta: Dzień Świeżego Oddechu
-
1409 – Wielki mistrz zakonu krzyżackiego Ulrich von Jungingen wysłał z Malborka posłów z formalnym wypowiedzeniem wojny Polsce. Dokument został doręczony przebywającemu w Korczynie królowi Władysławowi II Jagielle 14 sierpnia.
-
1497 – Giovanni Caboto powrócił do portu w Bristolu z wyprawy w trakcie której odkrył Nową Fundlandię i Labrador.
-
1588 – Zmierzająca na wyprawę wojenną do Anglii Wielka Armada hiszpańska dotarła na redę francuskiego portu Calais, gdzie połączyła się z siłami księcia Parmy i namiestnika Niderlandów Aleksandra Farnese.
-
1711 – Wyruszyła pierwsza pielgrzymka warszawska na Jasną Górę.
-
1789 – Zakończyło się powstanie chłopskie we Francji (tzw. „Wielka Trwoga”), zniesiono ciężary feudalne.
-
1806 – Po 844 latach przestało istnieć Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego.
-
1819 - W amerykańskim stanie Vermont utworzono Norwich University, pierwszą prywatną szkołę wojskową w Ameryce.
-
1824 – Wojska Simóna Bolívara pokonały Hiszpanów w bitwie w dolinie Junin w Peru.
-
1825 – Boliwia ogłosiła niepodległość.
-
1847 – Na stację w Katowicach wjechał pierwszy pociąg osobowy.
-
-
1896 – Madagaskar został kolonią francuską.
-
1902 – W stoczni w Newcastle upon Tyne zwodowano statek pasażerski „Carpathia”, znany z uratowania 703 rozbitków z „Titanica”.
-
1910 – Podczas akcji ratunkowej w Tatrach zginął przewodnik i ratownik Klemens (Klimek) Bachleda, pierwszy ratownik TOPRu, który zginął tragicznie, idąc na ratunek człowiekowi w Tatrach.
-
1914 – I wojna światowa: Serbia wypowiedziała wojnę Niemcom, a Austro-Węgry Rosji.
-
1914 - Józef Piłsudski ogłosił utworzenie w Warszawie fikcyjnego Rządu Narodowego. Z krakowskich Oleandrów wyruszyła do walki Pierwsza Kompania Kadrowa.
-
1915 – I wojna światowa: wojska niemieckie użyły trujących gazów bojowych przeciwko Rosjanom broniącym Twierdzy Osowiec.
-
1918 - Ferdinand Foch został mianowany marszałkiem Francji.
-
1926 - Amerykanka Gertrude Ederle jako pierwsza kobieta w historii przepłynęła wpław kanał La Manche.
-
1927 – Zaginął bez śladu gen. Włodzimierz Zagórski. Dowodzący lotnictwem gen. Zagórski forsował kontrowersyjny plan szerokiej rozbudowy polskiego lotnictwa, w pierwszym etapie m.in. w oparciu o zakupy maszyn we Francji. Polska uzyskała wtedy dużą francuską pomoc finansową na zakup samolotów. Posunięcia te były wówczas bardzo krytykowane przez piłsudczyków, jako hamujące rozwój rodzimych konstrukcji lotniczych. Kupiono tak wiele maszyn że polskie lotnictwo było w 1925 jednym z najsilniejszych w Europie. Ale mimo że mieliśmy dużo samolotów to brakowało pilotów i obsługi naziemnej, przez co wartość bojowa sił powietrznych była relatywnie niska. Niestety oprócz dobrych maszyn kupiono też te które były kompletnym nieporozumieniem (jak ulegający częstym wypadkom śmiertelnym (w sumie 31) SPAD 61, co wypominano Zagórskiemu. Aby poprawić stan osobowy SP, Zagórski kierował wiele środków na rozwój szkolnictwa i infrastruktury lotniczej m.in. w Dęblinie i na Okęciu. Od początku 1926 osoby z otoczenia Piłsudskiego były źródłem oskarżeń, że generał był zamieszany w aferę korupcyjną w armii, związaną z firmą Francopol i kapitałem francuskim. 18 marca 1926 r. został zwolniony ze stanowiska szefa lotnictwa i pozostawiony do dyspozycji szefa administracji armii. Prowadzona wówczas była głośna kampania prasowa dotycząca udziału Zagórskiego w rzekomej aferze Francopolu, nie znaleziono jednak dowodów, które mogłyby potwierdzić, że Zagórski dokonywał jakichkolwiek przestępstw. W przewrocie majowym Włodzimierz Zagórski opowiedział się po stronie legalnego rządu Wincentego Witosa. Objął dowództwo nad lotnictwem. Oskarżony m.in. o osobiste bombardowanie lotnicze wojsk marszałka, Zagórski został internowany 15 maja 1926 w Wilanowie. Po kilku dniach przewieziony do Wilna i uwięziony wraz z gen. Tadeuszem Rozwadowskim i trzema innymi generałami w Wojskowym Więzieniu Śledczym nr III na Antokolu na ponad rok. Warunki w więzieniu były bardzo ciężkie. 6 sierpnia z aresztu odebrał go adiutant marszałka Piłsudskiego, kapitan Lucjan Miładowski. Zagórski został podwieziony na ulicę Flory, do rodziny, ale gdy przejeżdżał Krakowskim Przedmieściem powiedział, że chciałby wysiąść i pójść do łaźni. W okolicach łaźni Fajansa ślad po mężczyźnie się urywa. Trzy tygodnie po zaginięciu ogłoszono za nim list gończy (za dezercję). Według jednej z teorii został zamordowany, na rozkaz samego Józefa Piłsudskiego, zaś według powojennej relacji brat Zagórskiego miał powiedzieć, że generał nie zginął, tylko wyjechał do Egiptu i tam zajął się handlem.
-
1930 – Na Wyspie Białej w norweskim archipelagu Svalbard na Oceanie Arktycznym znaleziono zwłoki trzech członków nieudanej wyprawy balonowej na biegun północny, zorganizowanej przez Szweda Salomona Augusta Andrée'go w 1897 roku.
-
1932 - Otwarto uważaną za najstarszą niemiecką autostradę A555 między Bonn a Kolonią.
-
1932 - Rozpoczął się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji.
-
1932 - W kanadyjskiej prowincji Ontario otwarto Kanał Wellandzki omijający wodospad Niagara i umożliwiający żeglugę pełnomorskich statków między jeziorami Ontario i Erie.
-
1934 – W Krakowie rozpoczęto usypywanie Kopca Piłsudskiego.
-
1937 – W Szwecji otwarto linię kolejową Inlandsbanan o długości 1288 km, która połączyła południe z daleką północą kraju.
-
1941 – We wsi Prebilovci (obecnie południowa Bośnia i Hercegowina) chorwaccy ustasze zamordowali ok. 600 serbskich kobiet i dzieci.
-
1942 - Holenderska królowa Wilhelmina stała się pierwszą monarchinią która wygłosiła przemowę przed połączonymi izbami amerykańskiego parlamentu.
-
1944 - 6. dzień powstania warszawskiego: drugi dzień rzezi Woli; w Śródmieściu zaczęła działać Harcerska Poczta Polowa.
-
1944 - Taktycznym zwycięstwem Niemców nad 1. Armią WP pod dowództwem gen. Zygmunta Berlinga zakończyły się walki o przyczółki pod Dęblinem i Puławami (28 lipca-6 sierpnia).
-
1945 - W Coburgu w Bawarii została rozbrojona Brygada Świętokrzyska NSZ.
-
1945 - Wojna na Pacyfiku: o 8:16 czasu miejscowego eksplodowała 580 m nad japońską Hiroszimą bomba atomowa Little Boy, zrzucona z amerykańskiego bombowca Boeing B-29 Superfortress "Enola Gay", w wyniku czego zginęło 70-90 tys. osób (ok. 30% populacji miasta).
-
1945 - Podczas awaryjnego lądowania myśliwca odrzutowego P-80 Shooting Star na lotnisku w Burbank, Kalifornia zginął major Richard "Dick" Bong, czołowy amerykański as lotniczy II wojny światowej (40 zestrzeleń). Latał głównie na dwusilnikowych myśliwcach Lockheed P-38 Lightning, później zajął się testowaniem nowych samolotów kosztowało go życie.
-
1946 – Odbył się największy pogrzeb na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie zwieziono 5,5 tony prochów (117 trumien) osób zamordowanych i spalonych w pierwszych dniach powstania na terenach dawnego Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych (Al. Ujazdowskie), siedziby Gestapo przy al. Szucha oraz w trakcie rzezi Woli.
-
1956 - DuMont Television Network - jedna z pierwszych amerykańskich stacji telewizyjnych zakończyła nadawanie transmisją meczu bokserskiego z St. Nicholas Arena w Nowym Jorku.
-
1956 – Rozpoczął się proces w sprawie największego wówczas w historii USA napadu na budynek Brink’sa w Bostonie. 17 stycznia 1950 roku zrabowano 1 218 211,29 dolarów amerykańskich w gotówce oraz 1 557 183,83 w czekach, przekazach pieniężnych i innych papierach wartościowych.
-
1960 - Rewolucja Kubańska: Kuba znacjonalizowała wszystkie zagraniczne rucho i nieruchomości.
-
1961 – Odbył się lot kosmiczny statku Wostok 2 z drugim radzieckim kosmonautą Germanem Titowem na pokładzie. German Titow Jako pierwszy przebywał na orbicie całą dobę i ręcznie sterował statkiem kosmicznym. Do niedawna dzierżył tytuł najmłodszej osoby w kosmosie (25 lat w chwili lotu), no ale osiemnastoletni Oliver Damean mu to odebrał, lecąc tą śmieszną rakietą od Bezosa. No ale i tak Titow pozostaje najmłodszym człowiekiem na orbicie bo puszka Bezosa umie tylko polecieć w górę i z powrotem.
-
1962 – Jamajka uzyskała niepodległość (od Wielkiej Brytanii).
-
1964 - W Nevadzie została ścięta sosna długowieczna zwana Prometheus, jedno z najstarszych znanych drzew na świecie (ok. 4900 lat).
-
1965 - Prezydent USA Lyndon B. Johnson podpisał Voting Rights Act of 1965 - Zakazywał on segregacji rasowej podczas wyborów.
-
1969 – Prototyp Mi-12 uniósł masę całkowitą 44 205 kg na wysokość 2255 m, co jest światowym rekordem udźwigu przez śmigłowiec.
-
1973 - Amerykański bombowiec Boeing B-52 Stratofortress omyłkowo zbombardował kambodżańskie miasto Neak Luong, w wyniku czego zginęło 137 osób, a 268 zostało rannych.
-
1988 – Agata Karczmarek ustanowiła w Lublinie aktualny do dziś rekord Polski w skoku w dal (6,97 m).
-
1990 - 4 dni po inwazji na Kuwejt Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła embargo handlowe na Irak.
-
1991 – Tim Berners-Lee opublikował w Usenecie szczegóły projektu o nazwie World Wide Web. Początek istnienia sieci WWW.
-
1992 – Rząd rosyjski zażądał 7,7 miliarda dolarów od krajów bałtyckich za wycofanie byłych wojsk sowieckich. A to mendy.
-
1996 - NASA ogłosiła, że na pochodzącym z Marsa meteorycie ALH 84001 doszukano się śladów prymitywnych form życia.
-
1996 - W Los Angeles odbył się ostatni koncert amerykańskiego zespołu punk rockowego Ramones.
-
1997 - Microsoft wykupił wart 150 milionów dolarów pakiet akcji borykającej się z problemami finansowymi przedsiębiorstwa Apple Computer.
-
1997 - W katastrofie koreańskiego Boeinga 747 na wyspie Guam zginęło 228 osób. W trakcie śledztwa zidentyfikowano wiele przyczyn katastrofy (m.in. przemęczenie załogi, lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych, w nocy, bez widoczności pasa, przy częściowo wyłączonym systemie ILS), lecz za najważniejszą uznano błąd załogi polegający na zbyt późnym podjęciu decyzji o odejściu na drugi okrąg, mimo wielu czynników świadczących o tym, że lądowanie będzie prawdopodobnie niemożliwe. Zwrócono uwagę na fakt, że część systemu ILS (konkretnie jego najważniejsza, Glide Slope — ścieżka schodzenia) była wyłączona, na podstawie zapisów głosów w kabinie pilotów ustalono, że w trakcie podchodzenia do lądowania, uaktywniła się ona samoczynnie dwukrotnie, informując pilotów o zejściu ze ścieżki schodzenia. Z ustaleń śledczych wynikało ponadto, że samolot przewoził na pokładzie ponad dwieście litrów alkoholi ze sklepów Duty Free Shop, głównie w butelkach schowanych w schowkach nad głowami pasażerów. Powstała teoria, że w momencie uderzenia samolotu o ziemię, butelki rozbiły się, a parujący w wysokiej temperaturze rozlany alkohol zmieszał się z parami powietrza, wypełnił cały pokład pasażerski i jako mieszanka wybuchowa stał się źródłem dwóch silnych eksplozji, które targnęły samolotem już po rozbiciu się. Mogły one spowodować śmierć osób, które być może przeżyły samo uderzenie maszyny.
-
2005 - W Austin w Teksasie padła w rekordowym dla kota domowego wieku 38 lat i 3 dni kotka o imieniu Creme Puff.
-
2006 - Robert Kubica w swym debiucie w wyścigu Formuły 1 na torze Hungaroring pod Budapesztem zajął 7. miejsce. Po wyścigu został zdyskwalifikowany ze względu na zbyt lekki bolid.
-
2008 – Wystartował kanał telewizyjny TVP HD w wysokiej rozdzielczości.
-
2010 – Bronisław Komorowski został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP i objął zwierzchnictwo nad Wojskiem Polskim.
-
2011 - 38 osób (w tym 30 amerykańskich żołnierzy) zginęło w Afganistanie w wyniku zestrzelenia pociskiem z granatnika przeciwpancernego (RPG) śmigłowca Boeing CH-47 Chinook. Wśród ofiar było 25 żołnierzy służb specjalnych, w tym co najmniej 17 członków elitarnej drużyny DEVGRU Navy SEALs, 5 członków załogi, 7 żołnierzy afgańskich oraz tłumacz. Była to największa jednorazowa strata wojsk amerykańskich w Afganistanie.
-
2011 - W Wielkiej Brytanii wybuchły zamieszki społeczne. Wydarzenia rozpoczęły się w wyniku śmierci 29-letniego, czarnoskórego Marka Duggana, mieszkańca Tottenhamu, który został zastrzelony podczas próby aresztowania za handel narkotykami. Lokalne społeczeństwo zorganizowało pokojowy protest. Anty policyjna demonstracja przerodziła się w zamieszki po tym, gdy rozpowszechniono plotkę, że policja bezpodstawnie zaatakowała 16-letnią dziewczynę, która uczestniczyła w proteście. W następnych dniach zamieszki sprowokowano w innych miastach w Wielkiej Brytanii, gdzie również demolowano i okradano sklepy, podpalano samochody, budynki mieszkalne i budynki administracji państwowej. Wszędzie atakowano funkcjonariuszy policji i niszczono wozy policyjne. W zamieszkach trwających do 10 sierpnia zginęło 5 osób, 35 zostało rannych, 3423 zostały aresztowane, a straty finansowe wyniosły ok. miliarda funtów. W styczniu 2014 oficjalnie ustalono, iż policja nie złamała prawa i nie przekroczyła swoich uprawnień strzelając do mężczyzny podczas tamtego pościgu.
-
2012 – Na Marsie wylądował amerykański łazik Curiosity. Nadal działa i przejechał już 30 kilometrów.
-
2015 – Koniec prezydentury Bronisława Komorowskiego. Andrzej Duda został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP i objął zwierzchnictwo nad Wojskiem Polskim.
-
2015 – Otwarto Nowy Kanał Sueski. Stanowi rozbudowę Kanału Sueskiego, łącząc Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym.
-
2020 – Andrzej Duda został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP na drugą kadencję.
-
2022 – 12 osób zginęło, a 32 zostały ranne w katastrofie polskiego autokaru pod Jarkiem Bisaškim, w Chorwacji.
https://youtu.be/UjZ_4h2uKXM
#rocznicanadzis #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne
@Michal9787 wrzucasz fajne tematy
ps. a możesz wrzucać dzień wcześniej? np dziś 06 na to co będzie jutro 07? Bo by widział co świętować
Zaloguj się aby komentować