Wybrane rocznice wypadające 3 grudnia.
Nietypowe święta: Dzień Naftowca i Gazownika, Dzień Majsterkowicza, Dzień Osób Niepełnosprawnych
https://youtu.be/K5w_TdvloTE
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Naftowca i Gazownika, Dzień Majsterkowicza, Dzień Osób Niepełnosprawnych
-
1591 – 101 piwowarów z Hamburga podpisało pierwsze na świecie ubezpieczenie majątkowe. Poszkodowany w ewentualnym pożarze miał otrzymać od pozostałych sygnatariuszy po 10 talarów.
-
1786 – Trzęsienie ziemi z epicentrum w Beskidach, odczuwalne od Wrocławia po Lwów.
-
1825 – Ziemia van Diemena (obecnie Tasmania) została samodzielną kolonią. Wcześniej była częścią Nowej Południowej Walii.
-
1829 – Zawarto unię realną pomiędzy Prusami Zachodnimi i Prusami Wschodnimi, która doprowadziła do zjednoczenia obu prowincji w jedną o nazwie Prusy ze stolicą w Królewcu.
-
1842 – Wojska wierne władzom w Madrycie dokonały z zamku na wzgórzu Montjuïc bombardowania zbuntowanej Barcelony.
-
1854 – W okolicach dzisiejszego miasta Ballarat w australijskim stanie Wiktoria brytyjskiej siły bezpieczeństwa dokonały masakry 22 zbuntowanych poszukiwaczy złota.
-
1901 - 81 spośród ok. 170 osób na pokładzie zginęło na rzece Mandovi na terytorium Goa w Portugalskich Indiach, w katastrofie promu z pielgrzymami udającymi się na uroczystości ku czci św. Franciszka Ksawerego.
-
1901 - Amerykanin King Camp Gillette złożył wniosek o opatentowanie maszynki do golenia o wymiennych ostrzach.
-
1906 – Założono włoski klub piłkarski Torino FC.
-
1910 – U wejścia do Grand Palais w Paryżu, gdzie odbywała się wystawa motoryzacyjna, po raz pierwszy użyto do oświetlenia lamp neonowych wynalezionych przez Georges’a Claude’a.
-
1912 – I wojna bałkańska: Liga Bałkańska podpisała rozejm z Turcją.
-
1913 - W Dakocie Południowej wykonano ostatni wyrok śmierci przed moratorium wprowadzonym na okres 26 lat.
-
1913 - W pożarze hotelu „Arcadia” w Bostonie zginęło 28 osób, a 50 odniosło obrażenia.
-
1920 - Wojna Armeńsko-Turecka: Podpisano traktat z Aleksandropola. Armenia oddała Turkom 50% terytorium posiadanego przed wojną.
-
1938 – W stolicy Chile Santiago otwarto Stadion Narodowy - Estadio Nacional de Chile. Arena gościła piłkarski mundial w 1962 roku. Podczas puczu w 1973 stadion pełnił rolę obozu koncentracyjnego w którym przetrzymywano 40 tysięcy więźniów. W przebieralniach i korytarzach torturowano oraz mordowano ludzi, na bieżni zaś prowadzono przesłuchania.
-
1939 – II wojna światowa: brytyjski samolot po raz pierwszy zbombardował terytorium Niemiec, zrzucając bombę na wyspę Helgoland.
-
1941 - Józef Stalin w trakcie spotkania z generałami Władysławem Sikorskim i Władysławem Andersem oświadczył, że w sowieckich obozach nie ma już polskich oficerów, a zaginieni zapewne uciekli do Mandżurii. Ciekawe jak mieli uciec skoro ich zwłoki rozkładały się w Katyniu.
-
1943 – Na podwórzu spalonego domu przy ul. Puławskiej 21/23 oraz obok nieistniejącej już zajezdni tramwajowej przy ul. Puławskiej 13 w Warszawie Niemcy rozstrzelali 112 więźniów Pawiaka.
-
1944 – Masakra co najmniej 15 lewicowych demonstrantów w Atenach doprowadziła do wybuchu 35-dniowych walk w mieście między wojskami brytyjskimi i królewskimi oraz byłymi greckimi oddziałami hitlerowskimi z jednej strony a lewicowo-republikańskimi i komunistycznymi partyzantami z drugiej.
-
1945 – Utworzono przedsiębiorstwo państwowe Centrala Produktów Naftowych (CPN).
-
1948 – Wszedł w życie Traktat między amerykański o pomocy wzajemnej. Państwa obu ameryk zobowiązały się pomóc sobie nawzajem gdy zaatakuje je inny kraj.
-
1948 - Urodził się Ozzy Osbourne, brytyjski muzyk, wokalista, członek zespołu Black Sabbath. Zdobywca pięciu nagród Grammy (dwóch wraz z zespołem i trzech podczas kariery solowej. Na początku XXI wieku zyskał status celebryty dzięki udziałowi w reality show "The Osbournes". W 2009 sklasyfikowany na 10. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.
-
1949 - Urodził się amerykański aktor Jeff Bridges. Najbardziej znany z roli Jeffa Lebowskiego w filmie "Big Lebowski"
-
1956 - Urodziła się Ewa Kopacz, polska lekarka pediatra, działaczka samorządowa, polityk, minister zdrowia, marszałek Sejmu i premier RP, eurodeputowana. Była drugą kobietą piastującą urząd premiera RP. Zapamiętaliśmy ją głównie z powodu licznych gaf które popełniła.
-
1957 – Wystartowała Telewizja Katowice.
-
1961 – Elektryk Stanisław Jaros usiłował dokonać drugiego zamachu bombowego na przebywającego w Sosnowcu Władysława Gomułkę. Zbyt późno odpalona bomba zabiła mężczyznę i ciężko zraniła dziecko.
-
1964 – 8 członków załogi zginęło w pożarze okrętu podwodnego ORP „Sęp”.
-
1967 – W Kapsztadzie Christiaan Barnard przeprowadził pierwszą na świecie operację przeszczepienia ludzkiego serca. Biorcą był Louis Washkansky, który z przeszczepionym sercem żył 18 dni. Nie był to pierwszy przeszczep serca w ogóle, ale pierwszy w którym wszczepiono człowiekowi serce innego człowieka. W 1964 r. James Hardy wszczepił pacjentowi serce szympansa, ale biorca przeżył z nim tylko godzinę i nie odzyskawszy świadomości.
-
1968 - Urodził się Brendan Fraser, kanadyjsko-amerykański aktor. W latach 90. XX. wieku był wschodzącą gwiazdą Hollywood, zagrał m.in. w filmie "Mumia". Potem jego kariera się załamała przez problemy osobiste (m.in. był ofiarą molestowania) . Niedawno wrócił do aktorstwa i w 2022 otrzymał Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie "Wieloryb".
-
1968 – Weszła w życie Umowa o ratowaniu kosmonautów, powrocie kosmonautów i zwrocie obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną. Umowa zobowiązuje państwa-strony, które znajdą się w posiadaniu informacji o wypadku statku kosmicznego, niebezpieczeństwie w jakim znaleźli się astronauci lub o przymusowym lądowaniu na jego terytorium, do natychmiastowego poinformowania o zaistniałych faktach władzę, która wypuściła statek oraz Sekretarza Generalnego ONZ.
-
1971 - Anglikański biskup Hongkongu Gilbert Baker dokonał pierwszej ordynacji kobiet
-
1972 - Na Teneryfie doszło do katastrofy lotniczej w której zginęło 155 osób. Podczas startu rozbił się Convair 990 Coronado linii lotniczych Spantax. Na wysokości 91 metrów pilot zainicjował stromy zakręt w wyniku czego stracił kontrolę nad maszyną, która się rozbiła.
-
1973 – Sonda kosmiczna Pioneer 10 przeleciała w odległości 130 tys. km od Jowisza, przekazując na Ziemię 300 zdjęć planety.
-
1974 – Sonda Pioneer 11 minęła Jowisza w odległości 42 760 km, dokonując pierwszych obserwacji regionów okołobiegunowych i fotografując Wielką Czerwoną Plamę.
-
1977 - Urodził się Adam Małysz, polski skoczek narciarski i kierowca rajdowy. Adam jest żywą legendą skoków narciarskich. Na początku XXI w. był człowiekiem który swoimi sukcesami uszczęśliwił kraj nad Wisłą. Do jego sukcesów można zaliczyć; zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni, cztery Mistrzostwa Świata, Cztery Kryształowe Kule za klas. generalną PŚ., w tym trzy wygrane pod rząd, zwycięstwo w 39 konkursach PŚ, cztery medale olimpijskie, choć bez złota. Niezliczoną ilość razy był mistrzem Polski w skokach narciarskich. Po karierze skoczka próbował swoich sił w rajdach samochodowych, wziął udział w rajdzie Dakar. Obecnie jest prezesem Polskiego Związku Narciarskiego.
-
1978 - Urodził się norweski skoczek narciarski Lars Bystøl. Mistrz olimpijski w skokach narciarskich na skoczni normalnej z ZIO 2006 w Turynie.
-
1979 - W Iranie zakończyło się dwudniowe referendum, w którym 99,5% głosujących opowiedziało się za przyjęciem nowej, islamskiej konstytucji.
-
1979 - 11 osób zostało stratowanych na śmierć, a 26 odniosło obrażenia przed koncertem brytyjskiej grupy The Who w hali Riverfront Coliseum w Cincinnati w amerykańskim stanie Ohio.
-
1980 - Zmarł Oswald Mosley (ur. 1896), brytyjski arystokrata i lider brytyjskich faszystów.
-
1984 – Doszło do katastrofy przemysłowej w Bhopalu w indyjskim stanie Madhya Pradesh, w wyniku której zginęło kilka tysięcy osób. 50 minut po północy uległ rozszczelnieniu zbiornik zawierający 43 tony gazowego izocyjanianu metylu. Cięższy od powietrza gaz zaczął rozprzestrzeniać się na pobliskie rejony. Ponad pół miliona ludzi było narażonych na kontakt z substancją. Około 20 tysięcy zmarło, 120 tysięcy doznało szkód na zdrowiu; zaburzeń oddychania, nowotworów, uszkodzenia płodów, oślepienia i innych. Ponad 50 tysięcy osób stało się niezdolnych do wykonywania zawodu z powodu powikłań. W czasie paniki spowodowanej wypadkiem wielu ludzi zostało stratowanych podczas ucieczki, a system komunikacyjny miasta uległ całkowitemu załamaniu. Według firmy Union Carbide, właściciela zakładów chemicznych zmarło ok. 3,8 tysiąca osób. Dane te nie są wiarygodne. Obecnie szacuje się że ofiar było co najmniej 15 tysięcy + kilka tysięcy w następnych latach z powodu powikłań. Główną przyczyną śmierci lub poważnych obrażeń był obrzęk płuc. Bezpośrednią przyczyną katastrofy było dostanie się wody do wnętrza zbiornika wskutek nieszczelnej izolacji. Lokalne władze namawiały Union Carbide do przeniesienia zakładu w mniej zagęszczony ludźmi obszar. Firma odmówiła, zasłaniając się kosztami. W zakładzie cięto koszty jak tylko się dało, oszczędzano na systemach bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do podobnego zakładu w USA, ten w Bhopalu miał bardzo prymitywne zabezpieczenia, takie jak ręczny system rezerwowy, zamiast 4-stopniowego systemu jak w USA. Urządzenia alarmowe zbiornika z izocyjanianem metylu były niesprawne od 4 lat. Te i inne zaniedbania spowodowały że Bhopal stał się najtragiczniejszą katastrofą przemysłową.
-
1984 - Rozpoczął się strajk szkolny w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. Poszło o zdjęcie przez dyrekcję krzyży w szkole.
-
1992 – Powstała Federacja Rodzin Katyńskich.
-
1992 – Wysłano Pierwszy w historii tekst SMS-em. Wysłał go Brytyjczyk Neil Papworth, pracownik Vodafone,. Złożył w nim życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia swoim kolegom.
-
1994 – Premiera konsoli do gier wideo PlayStation. Konsola ta zapoczątkowała serię bardzo udanych i lubianych konsol. Obecnie w sprzedaży jest już piąta generacja PlayStation, o jakże prostej nazwie PlayStation 5.
-
1996 – 4 osoby zginęły, a 86 zostało rannych w zamachu bombowym na pociąg w Paryżu, dokonanym prawdopodobnie przez algierską Zbrojną Grupę Islamską.
-
1997 - Na Uniwersytecie Hawajskim urodziła się Cumulina, pierwsza sklonowana mysz, która w pełni się rozwinęła i dożyła wieku dorosłego.
-
1997 - Przedstawiciele 121 państw podpisali Traktat ottawski przewidujący wyeliminowanie min przeciwpiechotnych jako środka walki zbrojnej.
-
1999 – Sonda kosmiczna Mars Polar Lander uległa zniszczeniu podczas lądowania na Marsie. Przyczyna utraty komunikacji nie jest znana, jednak analizy powypadkowe stwierdziły, że najbardziej prawdopodobną przyczyną był błąd oprogramowania. Komputer niepoprawnie identyfikował dane gromadzone podczas opadania i wyłączył silniki hamujące około 40 metrów nad powierzchnią.
-
2006 – Na zakończonych w Japonii Mistrzostwach Świata polscy siatkarze zdobyli tytuł wicemistrzowski, przegrywając w finale z Brazylią 0:3.
-
2010 – Amerykański bezzałogowy wahadłowiec kosmiczny Boeing X-37 powrócił na Ziemię po pierwszym locie orbitalnym. Ten niewielki wahadłowiec spędził na orbicie 224 dni. Misje tego statku kosmicznego potrafią trwać ponad dwa lata.
-
2011 - Amerykanka Sarah Hendrickson wygrała pierwszy w historii konkurs kobiecego Pucharu Świata w skokach narciarskich, rozegrany na skoczni Lysgårdsbakken w norweskim Lillehammer. Dotąd najwyższymi rangą zawodami w skokach kobiet był puchar kontynentalny.
-
2013 – Protesty na Ukrainie: w głosowaniu w Radzie Najwyższej opozycji nie udało się przeforsować wniosku o wotum nieufności wobec rządu Mykoły Azarowa.
-
2014 - Japońska agencja kosmiczna JAXA wystrzeliła sondę kosmiczną Hayabusa2. Misją sondy było pozyskanie próbek asteroidy 162173 Ryugu i dostarczenie ich na ziemię, co się zdarzyło 5 grudnia 2020 roku. Obecnie misja została przedłużona co najmniej do 2031 i zakłada randez-vous z asteroidą 1998 KY26.
https://youtu.be/K5w_TdvloTE
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
@Michal9787 Ozzy jest tylko na 10 miejcu? Minimum top 3, kto te listy układa...
Zaloguj się aby komentować