Wybrane rocznice wypadające 20 Kwietnia.
Nietypowe święta: Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, Dzień Marihuany, Dzień Języka Chińskiego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Columbine_High_School
#rocznica #rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, Dzień Marihuany, Dzień Języka Chińskiego.
-
1303 - Został założony największy w Europie Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”.
-
1421 – Wojny Husyckie: Husyci pod wodzą Jana Žižki pokonali pikardów nad rzeką Nežárką i spalili na stosie 25 z nich. Pozostali zginęli podczas egzekucji w Pradze.
-
1653 – Rozwiązano angielski Długi Parlament; początek dyktatury Olivera Cromwella. Po wojnie domowej króla ścięto, a władzę przejął parlament. Parlament działał niewydolnie więc Cromwell obwołał się Lordem Protektorem. Pozostał na tym stanowisku do śmierci w 1658 roku. Potem władzę przejął jego syn Richard, który rządził tak nieudolnie że stracił lojalność armii która przywróciła na tron dynastię Stuartów w 1560 roku.
-
1657 – W zatoce Santa Cruz na Teneryfie flota angielskiego admirała Roberta Blake'a całkowicie zniszczyła hiszpańską „Srebrną Flotę” liczącą 16 okrętów. Srebrna flota miała na pokładzie skarby warte 2 miliony ówczesnych funtów szterlingów (czyli około 4200 tys. dukatów). Jeden z galeonów ze skarbem został zdobyty.
-
1792 – Wybuchła wojna francusko-austriacka. Do Austrii dołączyły Prusy, a w następnym roku Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania i Sardynia. Tak narodziła się I Koalicja Antyfrancuska.
-
1862 – Louis Pasteur i Claude Bernard przeprowadzili pierwszy udany test pasteryzacji. Wynalezienie pasteryzacji było szalenie ważne, pozwalało przechowywać żywność przez dłuższy czas bez zmiany jej smaku i do dziś wszyscy z tego korzystamy.
-
1871 – Wszedł do obiegu pierwszy japoński znaczek pocztowy.
-
1873 - Urodził się Wojciech Korfanty, polski działacz narodowy na Górnym Śląsku, organizator III powstania śląskiego, polityk, poseł na Sejm i senator RP, wicepremier (zm. 1939)
-
1888 - W wyniku gradobicia w indyjskim mieście Moradabad zginęło 246 osób.
-
1889 - W austriackim Braunau am Inn na świat przyszedł Adolf Hitler. Nienawidzący żydów, niespełniony malarz akwarelista którego nie przyjęli na akademię. Został dyktatorem niemiec i rozpętał II wojnę światową. Wszystkiego najgorszego Adolf.
-
1911 – Portugalski parlament uchwalił rozdział Kościoła od państwa.
-
1914 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo wojsk amerykańskich w bitwie o Veracruz. W roku 1914 Stany Zjednoczone poparły walczące przeciwko dyktatorowi Viliamo Huercie siły powstańcze Pancho Villi. W kwietniu tego roku USA wysłały do Zatoki Meksykańskiej 50 okrętów z 22 775 żołnierzami piechoty morskiej. USS Prairie, USS Utah i USS Florida wysadziły w pobliżu portu Veracruz desant 800 żołnierzy, którzy zajęli budynki rządowe. W odpowiedzi działa z Fortu San Juan de Ulúa ostrzelały żołnierzy amerykańskich. Amerykanie odpowiedzieli tym samym. Straty amerykańskie wyniosły 4 zabitych i 20 rannych, Meksykanie utracili 182 zabitych i rannych.
-
1915 – I wojna światowa: Białystok został zbombardowany przez niemieckie samoloty i sterowce. Zginęło 13 osób, 34 zostały ranne.
-
1923 - Podczas kongresu w Genewie PZPN został przyjęty do FIFA.
-
1924 – W Turcji ogłoszono konstytucję turecką modernizującą kraj i znoszącą poligamię.
-
1932 – Weszła w życie Ustawa o prywatnych szkołach oraz zakładach naukowych i wychowawczych. Na pozór liberalna, silnie podporządkowywała jednak szkolnictwo prywatne władzy państwowej.
-
1934 – Siedmiu radzieckich lotników, którzy uratowali załogę radzieckiego parowca SS „Czeluskin” zmiażdżonego przez lody w Arktyce, otrzymało po raz pierwszy tytuły Bohatera Związku Radzieckiego.
-
1944 – 160 osób zginęło, a ok. 5 tysięcy zostało rannych w norweskim porcie Bergen w wyniku eksplozji materiałów wybuchowych na skonfiskowanym przez Niemców holenderskim trawlerze ST „Voorbode”.
-
1945 – Ponad 60 Polaków zostało zamordowanych we wsi Borownica w byłym powiecie dobromilskim województwa lwowskiego przez ukraińskich szowinistów z Samoobronych Kuszczowych Widdiłów (SKW).
-
1945 - W dniu swoich 56 urodzin Adolf Hitler po raz ostatni opuszcza swój berliński bunkier by odznaczyć krzyżem żelaznym dzieci-żołnierzy z Hitlerjugend.
-
1947 – Powołano Grupę Operacyjną „Wisła”, związek operacyjny LWP pod dowództwem gen. Stefana Mossora, przeznaczony do walki z ukraińskimi bandami w rejonie Sanok-Przemyśl-Lubaczów i do przeprowadzenia wraz z Państwowym Urzędem Repatriacyjnym akcji „Wisła”.
-
1957 – Premiera filmu wojennego Kanał w reżyserii Andrzeja Wajdy.
-
1961 – Amerykanin Harold Graham odbył pierwszy udany lot przy użyciu plecaka odrzutowego.
-
1963 - Zamknięto na stałe dla zwiedzających jaskinię Lascaux w południowo-zachodniej części Francji, w której w 1940 roku odkryto rysunki i malowidła wykonane na ścianach w okresie paleolitu. Dwutlenek węgla wydychany przez odwiedzających oraz ciepło i wilgotność miały fatalny wpływ na stan malowideł.
-
1964 - Do sprzedaży wprowadzono krem czekoladowo-orzechowy Nutella włoskiej firmy Ferrero.
-
1967 – Amerykański lądownik Surveyor 3 wylądował na Księżycu. Lądownik misji Apollo 12 wylądował w 1969 roku tuż obok, więc astronauci mogli odwiedzić Surveyora.
-
1968 - W duńskiej miejscowości Tastrup odbył się pierwszy koncert brytyjskiego zespołu Deep Purple, występującego wówczas pod nazwą Roundabout.
-
1978 – Lecący z Paryża do Seulu z międzylądowaniem w Anchorage na Alasce południowokoreański Boeing 707, po omyłkowym wleceniu w radziecką przestrzeń powietrzną, został ostrzelany przez myśliwiec i zmuszony do awaryjnego lądowania. W wyniku incydentu zginęło dwóch pasażerów.
-
1992 – Na stadionie Wembley w Londynie odbył się The Freddie Mercury Tribute Concert, zorganizowany w hołdzie zmarłemu na AIDS wokaliście grupy Queen. Szacuje się, że w imprezie udział wzięło około 2 miliardów ludzi na całym świecie, z czego 72 tysiące brało udział na żywo, a reszta przez radio i telewizję. Impreza trwała od godziny 18:00 do 3:00 nad ranem. Gospodarzami wieczoru byli trzej pozostali członkowie Queen. Do występu zaproszono takie gwiazdy jak: David Bowie, Def Leppard, U2, Guns N' Roses, Elton John, Metallica, George Michael.
-
1992 - Zmarł Benny Hill (ur. 1924). Brytyjski aktor komediowy, główna gwiazda programu The Benny Hill Show. Motyw muzyczny z tego programu stał się kultowy, a sam Benny Hill jednym z najbardziej rozpoznawalnych komików. W 1989 Thames Television zrezygnowała z Benny’ego, powołując się na spadek w oglądalności. Niektórzy uzasadniali to tym, że show stał się ofiarą poprawności politycznej, inni natomiast sądzili, że styl komedii był po prostu zbyt staroświecki. Stan zdrowotny Hilla zaczął się pogarszać na początku lat 90. Ważąc 108 kg przy wzroście 1,79 m, cierpiał na problemy z sercem, powiązane z nadwagą. Uważa się, że powodem śmierci był zawał serca.
-
1994 – Wszedł w życie układ taszkencki o zbiorowym bezpieczeństwie niektórych państw WNP. Traktat stanowi podstawę prawną Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Kolektywnym czyli "ruskiego nato". W praktyce ten sojusz okazał się w zeszłym roku nic nie warty, gdy rosja nawet nie kiwnęła palcem gdy Armenia błagała o pomoc w walkach z Azerbejdżanem.
-
1995 – Szczątki Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie zostały uroczyście przeniesione do paryskiego Panteonu.
-
1998 - W Salwadorze wprowadzono całkowity zakaz aborcji.
-
1999 – W masakrze w szkole średniej Columbine w amerykańskim stanie Kolorado zginęło 15 osób (w tym dwóch sprawców-samobójców), a 24 zostały ranne. Sprawcami byli Eric Harris i Dylan Klebold, dwóch nieśmiałych odrzutków z problemami emocjonalnymi. Dokładny motyw nie jest znany, było ich pewnie kilka. Przed atakiem nagrali "taśmy piwniczne" (basement tapes) w których chwalą się bronią i wyrażają nadzieje że uda im się zabić 250 osób. Nagrania nie zostały jak dotąd upublicznione, znana jest tylko ich treść. Aby zyskać więcej czasu umieścili bomby na trawniku w pewnej odległości od szkoły by zmylić policję. Przed wejściem do szkoły, Harris odbył krótką rozmowę z napotkanym kolegą, Brooksem Brownem, któremu miał poradzić, aby oddalił się od szkoły. Podłożyli bomby w szkolnej stołówce i zaczęli swój morderczy przemarsz po szkole. Popełnili samobójstwo w szkolnej bibliotece. Ciężko streścić wszystkie wątki, dlatego odsyłam do Wikipedii, tam jest szerzej opisane całe zajście.
-
2010 - Doszło do eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej, co zapoczątkowało katastrofę ekologiczną. Zginęło 11 osób. Była to największa katastrofa ekologiczna w historii USA. Wyciek trwał 87 dni i w tym czasie do wody wydostało się 4,9 mln baryłek ropy.
-
2017 - Rosyjski Sąd Najwyższy zdelegalizował działalność Świadków Jehowy w Rosji jako organizacji ekstremistycznej.
-
2018 - Szwedzki DJ Avicii (ur. 1989) popełnił samobójstwo.
-
2021 - Policjant Derek Chauvin został skazany morderstwo czarnoskórego Georga Floyda. Został skazany na 22 i pół roku więzienia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Columbine_High_School
#rocznica #rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Warto pamiętać, że to nie Adolf sam rozpętał wojnę ino ludzie na to pozwolili. I pamiętajmy, historia lubi się powtarzać a to uczy, że ludzie lubią ją ignorować i popełniać te same błędy.
Zaloguj się aby komentować