Wybrane rocznice wypadające 17 grudnia.
Nietypowe święta: Dzień bez Przekleństw, Dzień Braci Wright.
https://youtu.be/BS0w3Wkric8
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień bez Przekleństw, Dzień Braci Wright.
-
1538 – Papież Paweł III obłożył interdyktem Anglię i ekskomunikował króla Henryka VIII Tudora, co doprowadziło do oderwania się Anglii od Kościoła katolickiego.
-
1638 – Wojna trzydziestoletnia: wojska francusko-szwedzkie pod dowództwem Bernharda von Sachsen-Weimar zdobyły położoną w Nadrenii cesarską twierdzę Breisach, przecinając tym samym „hiszpański szlak”, którym Hiszpanie wysyłali wojska, zaopatrzenie i pieniądze do Flandrii.
-
1699 – Zawarto porozumienie o zwrocie Elbląga Polsce przez Prusaków w zamian za 300 tys. talarów.
-
1777 – Francja uznała niepodległość Stanów Zjednoczonych.
-
1790 – W mieście Meksyk odkryto Kamień Słońca. Dokładnie rok później, też w mieście Meksyk odkryto Kamień Tizoca.
-
1819 – Z połączenia terenów dzisiejszych Kolumbii i Wenezueli powstała Wielka Kolumbia (Gran Colombia). Od 1819 w skład państwa wchodziły terytoria dzisiejszej Kolumbii i Wenezueli, do których dołączyły w 1821 Panama i w 1822 Ekwador. Po śmierci Simóna Bolivara kraj rozpadł się.
-
1834 – Otwarto pierwszą linię kolejową w Irlandii (Dublin-Dún Laoghaire).
-
1885 – Madagaskar został objęty protektoratem francuskim.
-
1903 - Bracia Lumière wynaleźli proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów (autochrom).
-
1903 - W Kitty Hawk w amerykańskim stanie Karolina Północna Orville Wright po raz pierwszy (teraz już "oficjalnie") wzbił się w powietrze na samolocie. Przeleciał ok. 37 metrów w 12 sekundowym locie.
-
1908 – Na Słowacji zainaugurowały działalność Tatrzańskie Koleje Elektryczne. Popularna "električka" jest dziś popularną atrakcją Słowackich Tatrów.
-
1913 – Po 87 godzinach Niemcy Hugo Kaulen i Bruno Krefft zakończyli rekordowo długi lot balonem z Bitterfeld w Saksonii-Anhalt do rosyjskiego Permu (3422 km).
-
1914 – I wojna światowa: Egipt został objęty protektoratem brytyjskim.
-
1917 – Trwający od 5 grudnia w Mińsku I Zjazd Wszechbiałoruski został rozpędzony przez wojsko bolszewickie.
-
1920 - Pomiędzy anektowaną przez Polskę Litwą Środkową a Republiką Litwy utworzono pas neutralny.
-
1926 – Na Litwie doszło do wojskowego zamachu stanu pod wodzą Antanasa Smetony. Nowy włodarz był nastawiony antypolsko, ale Józef Piłsudski miał w kilka lat później walnąć pięścią w stół, i zapytać premiera (przydupasa Smetony) czy "Ma być pokój czy wojna", na co tamten wydukał że pokój.
-
1927 - Amerykański okręt podwodny USS S-4 zatonął wraz z 40 członkami załogi po przypadkowym staranowaniu go przez niszczyciel USS „Paulding”.
-
1928 – Ustanowiono flagę Republiki Chińskiej. Czerwona flaga z niebieskim prostokątem w prawym górnym rogu, a w nim symbol Kuomintangu - białe słońce.
-
1936 - Urodził się Jorge Mario Bergoglio, znany bardziej jako papież Franciszek.
-
1935 – Dokonano oblotu amerykańskiego samolotu pasażerskiego i transportowego Douglas DC-3. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej udanych samolotów wszech czasów, wyprodukowano ponad 17 tysięcy sztuk. Niska cena w połączeniu z prostą i ekonomiczną eksploatacją sprawiły, że samoloty te stały się podstawą flot wielu linii lotniczych na całym świecie.
-
1939 – Powołano Policję Polską Generalnego Gubernatorstwa, potocznie określana jako policja granatowa. Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa brała udział w realizacji polityki III Rzeszy w okupowanej Polsce, zarówno w stosunku do ludności polskiej, jak i żydowskiej. Uczestniczyła w deportacjach do pracy przymusowej, zwalczała czarny rynek i brała udział w tworzeniu, izolowaniu i likwidacji gett.
-
1939 - Bitwa o Atlantyk: Uszkodzony niemiecki pancernik kieszonkowy "Graf Spee", dokonał samo-zatopienia w porcie Montevideo w Urugwaju. Brytyjczycy zdołali "przekonać" kapitana niemieckiego okrętu że po wyjściu z neutralnego portu czekają na niego znacznie silniejsze siły niż w rzeczywistości. Fortel się udał.
-
1941 - Wojna na Pacyfiku: w pobliżu Corregidoru zatonął po wejściu na japońską minę brytyjski okręt HMS „Engadine”, mający na pokładzie m.in. 1200 uciekinierów z Manili. Uratowano 282 osoby, z których 7 zmarło później w wyniku odniesionych obrażeń.
-
1941 - Kampania śródziemnomorska: nierozstrzygnięta brytyjsko-włoska I bitwa morska pod Syrtą. Nie została rozstrzygnięta.. jednak już po bitwie brytyjskie okręty weszły na pole minowe. Dwa z nich zatonęły, a cztery – zostały uszkodzone.
-
1942 - Samolot Handley Page Halifax ze 138. Dywizjonu Specjalnego RAF, lecący z Bliskiego Wschodu przez Maltę i Gibraltar do Wielkiej Brytanii, rozbił się tuż po starcie z maltańskiego lotniska Luqa. Zginęło 6 członków polskiej załogi i 11 pasażerów.
-
1944 - W belgijskiej miejscowości Malmedy, w trakcie niemieckiej ofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych. Zamordowano 84 jeńców amerykańskich.
-
1944 - W wyniku nalotu bombowców Royal Air Force na Ulm (Badenia-Wirtembergia) zginęło 707 osób, a 613 zostało rannych.
-
1945 – Prezydium Krajowej Rady Narodowej zniosło stan wojenny wprowadzony 1 września 1939 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
-
1946 – Przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie stanęli byli wysocy urzędnicy niemieccy w okupowanej stolicy: Ludwig Fischer, Ludwig Leist, Josef Meisinger i Max Daume.
-
1947 – Dokonano oblotu bombowca Boeing B-47 Stratojet. Pierwszy amerykański bombowiec strategiczny o napędzie odrzutowym. Był podstawową maszyną amerykańskich sił uderzeniowych w latach 50, do czasu, gdy zastąpiony został w tej roli przez samolot Boeing B-52 Stratofortress.
-
1950 – W czasie zjazdu zjednoczeniowego w Warszawie z połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).
-
1950 - Amerykański myśliwiec odrzutowy F-86 Sabre zadebiutował w wojnie Koreańskiej. Pierwsza zachodnia maszyna zdolna skutecznie walczyć z radzieckimi MiGami-15.
-
1955 – Założono Totalizator Sportowy. Jego głównymi obszarami działalności są gry liczbowe, loterie pieniężne i zakłady wzajemne. Jest organizatorem loterii Lotto.
-
1956 - W Warszawie została podpisana polsko-radziecka umowa międzyrządowa o statusie prawnym wojsk radzieckich stacjonujących w Polsce.
-
1957 - Urodziła się Elżbieta Witek, polska polityk, członkini PiS, była marszałek sejmu, ma duże ego.
-
1960 – Amerykański samolot pasażerski Convair C-131 rozbił się w centrum Monachium, w wyniku czego zginęły 52 osoby.
-
1961 - Indie zajęły dotychczasowe portugalskie enklawy: Goa, Daman i Diu.
-
1961 - W pożarze cyrku w mieście Niterói w Brazylii zginęło 320 osób, a setki zostały rannych.
-
1964 - Premiera filmu muzycznego "Grek Zorba" w reżyserii Michalisa Kakojanisa. Ze słynnym tańcem i niemniej słynna muzyką.
-
1964 - Zakończono elektryfikację osiedli wszystkich kołchozów i gospodarstw radzieckich.
-
1966 – W klinice w Minneapolis dokonano pierwszego w historii jednoczesnego przeszczepienia nerki i trzustki.
-
1967 - Urodził się Gigi D’Agostino, włoski didżej, remixer, producent muzyczny.
-
1967 – W Poznaniu oddano do użytku sztuczne lodowisko „Bogdanka”.
-
1967 – Premier Australii Harold Holt utopił się podczas kąpieli w morzu w stanie Wiktoria. Pomimo bardzo wysokiej fali i kiepskich warunków do pływania, wszedł do wody, by wkrótce zniknąć wszystkim z oczu. Gdy nie wypływał przez kilka minut, towarzyszące mu osoby natychmiast wszczęły alarm. Premiera szukały setki policjantów, żołnierzy marynarki wojennej, a nawet ochotników. Mimo to nie udało się odnaleźć ani żywego Holta, ani jego zwłok. Okoliczności jego śmierci długo jeszcze budziły kontrowersje.
-
1968 – 11-letnia Brytyjka Mary Flora Bell, zabójczyni dwóch małych chłopców, została skazana na bezterminowy pobyt w zakładzie poprawczym.
-
1970 – Grudzień 1970: doszło do masakry pracowników Stoczni im. Komuny Paryskiej na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, w wyniku której, według prokuratury, zginęło 10 osób oraz do walk ulicznych w Szczecinie, w wyniku których zginęło 16 osób, a przeszło 100 odniosło obrażenia (tzw. „Czarny Czwartek”). Na zdjęciu robotnicy niosą ciało zabitego, 18-letniego Zbyszka Godlewskiego. Zdjęcie to stało się symbolem wydarzeń grudniowych.
-
1970 – W USA zakończono prace nad projektem „Blue Book”. Był to projekt wojska amerykańskiego, dotyczył wyłącznie badania przypadków obserwacji Niezidentyfikowanych Obiektów Latających, zwanych w skrócie UFO. Do zakończenia projektu przebadano 12 618 przypadków UFO, z czego większość została uznana za naturalne zjawiska lub samoloty (i inne pojazdy latające wytworzone przez człowieka), kilka za oszustwa, a 701 za niewyjaśnione (ok. 6% przypadków).
-
1973 – 32 osoby zginęły w ataku 5 terrorystów palestyńskich na terminal lotniska Fiumicino w Rzymie i samolot amerykańskich linii lotniczych Pan Am. Terroryści uprowadzili następnie samolot niemieckich linii lotniczych Lufthansa i odlecieli do Kuwejtu, gdzie poddali się władzom.
-
1980 – Milton Obote został po raz drugi prezydentem Ugandy.
-
1981 – Stan wojenny: oddziały ZOMO rozbiły manifestacje w Krakowie i Gdańsku, gdzie zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.
-
1981 – Amerykański generał brygady James Dozier, pełniący funkcję zastępcy szefa sztabu południowej grupy wojsk NATO w Europie, został porwany przez terrorystów z ugrupowania Czerwone Brygady ze swego mieszkania w Weronie. Po 42 dniach niewoli został odbity przez oddział antyterrorystyczny włoskiej policji (NOCS).
-
1983 - 82 osoby zginęły, a 27 zostało rannych w wyniku pożaru klubu nocnego „Alcalá 20” w Madrycie. Pożar wybuchł o godzinie 4:45, na 15 minut przed zamknięciem lokalu. Ogień powstał w wyniku zwarcia instalacji energetycznej. Większość ofiar zginęła, gdyż nie mogły odnaleźć wyjść ewakuacyjnych w zaciemnionych pomieszczeniach klubu. Drogi ewakuacyjne były kręte i wąskie oraz były słabo oznakowane, a cześć drzwi było zamkniętych.
-
1983 – Wieś Lipce została przemianowana na Lipce Reymontowskie, na cześć Władysława Reymonta który umieścił w tej miejscowości akcję swojej powieści "Chłopi".
-
1983 - Urodził się Sébastien Ogier, francuski kierowca rajdowy, ośmiokrotny rajdowy mistrz świata.
-
1989 - Wyemitowano premierowy odcinek amerykańskiego serialu animowanego "Simpsonowie". Nadal jest produkowany, ale najlepsze były stare sezony.
-
1990 – Rada Ministrów podjęła decyzję o likwidacji budowanej Elektrowni Jądrowej Żarnowiec.
-
1997 - Ukraiński samolot pasażerski Jak-42 rozbił się w górach niedaleko greckich Salonik, w wyniku czego zginęło 70 osób. W trakcie podchodzenia do lądowania, doszło do nieudanej próby lądowania przy podejściu ILS do drogi startowej na kierunku 16 w Salonikach. Po tym drobnym incydencie, samolot znacznie oddalił się od lotniska, aby przygotować się do drugiego podejścia. O godzinie 21:13 załoga dostała zgodę na wykonanie tego manewru. Nagle samolot uderzył w górę Pente Pigadia na wysokości 3300 stóp, 70 kilometrów od Salonik.
-
2001 – Interwencja NATO w Afganistanie: wojska koalicji anty-talibańskiej odniosły zwycięstwo w bitwie o Tora Bora.
-
2003 – W setną rocznicę pierwszego lotu samolotowego dokonano oblotu pierwszego prywatnego samolotu kosmicznego SpaceShipOne.
-
2004 - Uruchomiono metro w San Juan na Portoryko. Pierwszy system metra na Karaibach.
-
2009 - U wybrzeżu Libanu zatonął statek (transportowiec zwierząt) MV Danny F II. Zginęło 11 osób i ponad 28 tysięcy sztuk owiec i bydła.
-
2010 - W Tunezji po samospaleniu Mohameda Bouaziziego wybuchła tzw. jaśminowa rewolucja. Początek Arabskiej Wiosny - protesty społeczne i konflikty zbrojne w krajach arabskich, w latach 2010–2012. Przyczynami ich wybuchu były: niezadowolenie obywateli z warunków życiowych, bezrobocie, rosnące ceny żywności, a także korupcja i nepotyzm władz oraz ograniczanie swobód obywatelskich przez autokratyczne reżimy.
-
2011 – Ukazało się ostatnie wydanie dziennika „Życie Warszawy“.
-
2011 – 1257 osób zginęło w wyniku powodzi na filipińskiej wyspie Mindanao.
-
2011 - Zmarł Kim Dzong Il (ur. 1941), północnokoreański dyktator, drugi przywódca z "dynastii" Kimów. Jego następcą został kolejny Kim - Kim Dzong Un.
-
2012 – Amerykańskie sondy GRAIL-A i GRAIL-B rozbiły się planowo na brzegu krateru księżycowego.
-
2015 – W Tunisie zawarto porozumienie między stronami konfliktu wewnętrznego w Libii, na mocy którego powstał Rząd Jedności Narodowej premiera Fajiza as-Sarradża.
-
2016 - 15 osób zginęło, a 55 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym na autobus wiozący żołnierzy w mieście Kayseri w środkowej Turcji.
-
2018 – Miał miejsce zamach bombowy na siedzibę ogólnokrajowej stacji komercyjnej Skai TV w Atenach. Zanim doszło do eksplozji, nieznana osoba poinformowała telefonicznie o podłożeniu ładunku, co skłoniło kierownictwo stacji do ewakuacji budynku.
-
2019 - Ukazał się dekret papieski o zniesieniu tajemnicy papieskiej w sprawach postępowań wobec duchownych oskarżonych o wykorzystywanie małoletnich.
-
2021 – Sejm RP odrzucił decyzję Senatu o „lex TVN”, jednocześnie przywracając projekt o zablokowaniu kanałów telewizyjnych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pisowska próba zamachu na nieprzychylne im media.
https://youtu.be/BS0w3Wkric8
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
@Michal9787 Ech...
Zaloguj się aby komentować