Wybrane rocznice wypadające 15 grudnia.
Nietypowe święta: Dzień Herbaty, Dzień Esperanto
https://youtu.be/aME0qvhZ37o
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Herbaty, Dzień Esperanto
-
1612 – Niemiecki astronom Simon Marius sporządził pierwszy, bazujący na obserwacjach teleskopowych, opis Galaktyki Andromedy.
-
1683 – Kara İbrahim Pasza został wielkim wezyrem tureckim, zastępując usuniętego Kara Mustafę.
-
1730 – W Bydgoszczy doszło do sporu połączonego z bijatyką pomiędzy miejscowymi bernardynami a duchowieństwem kościoła farnego i rodziną zmarłego o prawo zorganizowania uroczystego pogrzebu burmistrza Adama Froszka.
-
1767 – Spłonęło południowe skrzydło Zamku Królewskiego w Warszawie.
-
1783 – Odkryto kometę jednopojawieniową C/1783 X1. Była widoczna gołym okiem.
-
1809 – Napoleon Bonaparte rozwiódł się z Józefiną.
-
1840 – W jednej z kaplic paryskiego Kościoła Inwalidów pochowano sprowadzone z Wyspy Świętej Heleny szczątki Napoleona Bonapartego.
-
1867 – W drewnianym kościele św. Kazimierza w Sorokpolu został ochrzczony Józef Piłsudski.
-
1869 - W Japonii proklamowano krótkotrwałą republikę Ezo. Była to pierwsza próba ustanowienia demokracji w Japonii.
-
1903 – Italo Marchiony, włosko-amerykański sprzedawca wózków spożywczych, uzyskał amerykański patent za wynalezienie maszyny do produkcji rożków lodowych.
-
1914 – I wojna światowa: Austriacy po czterodniowej bitwie o Krosno wyparli Rosjan z miasta.
-
1914 - W wyniku eksplozji w kopalni węgla kamiennego na japońskiej wyspie Kiusiu zginęło 687 górników.
-
1918 – W związku z napiętą sytuacją w Wielkopolsce rząd zerwał stosunki dyplomatyczne z Niemcami. Jednocześnie podjęto decyzję o konieczności wyboru przedstawicieli polskich z terenu zaboru pruskiego do Sejmu Ustawodawczego.
-
1920 – Austria została członkiem Ligi Narodów.
-
1933 – 8 osób zginęło w wyniku zderzenia dwóch pociągów w Poznaniu.
-
1936 – Uruchomiono pierwszą w kraju linię kolei elektrycznej na trasie Warszawa-Otwock i Warszawa-Pruszków.
-
1937 - Uruchomiono elektryczną linię kolejową Warszawa-Mińsk Mazowiecki.
-
1937 – Hiszpańska wojna domowa: rozpoczęła się bitwa o Teruel. Była to jedna z najkrwawszych bitew tej wojny, miasto przechodziło z rąk do rąk kilka razy, i wszystko to podczas najgorszej od 20 lat zimy. Ostatecznie lepsi okazali się Nacjonaliści.
-
1938 - Podczas oblatywania myśliwca Polikarpow I-180 doszło do katastrofy w której zginął Walerij Czkałow (ur. 1904), jeden z najsłynniejszych radzieckich lotników doświadczalnych i rekordowych.
-
1939 – Premiera „Przeminęło z wiatrem” (najbardziej dochodowy film po uwzględnieniu inflacji) w Loew's Grand Theatre w Atlancie w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych.
-
1940 - Marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz zbiegł z miejsca internowania w rumuńskim Dragoslavele i udał się na Węgry.
-
1941 - Na plaży koło Lipawy na Łotwie Niemcy i ich łotewscy kolaboranci rozpoczęli trzydniową masakrę, w trakcie której zamordowali 2731 Żydów i 23 komunistów
-
1941 - Holokaust na Ukrainie: wojska niemieckie mordują ponad 15 000 Żydów w Drobytskim Jarze, wąwozie na południowy wschód od Charkowa.
-
1942 - W Berlinie powstał kolaboracyjny Armeński Komitet Narodowy.
-
1944 - Nad kanałem La Manche zaginął samolot, którym leciał do Paryża amerykański muzyk Glenn Miller. Miller był jednym z czołowych muzyków tzw. Big-bandów. Do Paryża udawał się w celu zagrania koncertu dla żołnierzy. Plan lotu zakładał lot na małej wysokości z uwagi na powracające znad Francji bombowce B-17. Dwie załogi bombowców zameldowały o awarii drzwi komory bombowej i o zrzucie bomb do kanału La Manche. Być może samolot z Glennem Millerem został trafiony taką bombą. Orkiestra już bez swego lidera dała szereg koncertów w wyzwolonej Europie. W 1983 brat muzyka, Herb, ogłosił, że Miller nie zginął w katastrofie lotniczej, lecz zmarł następnego dnia w szpitalu na raka płuc. Herb Miller twierdził, jakoby to on sam miał sfabrykować historię o katastrofie samolotu, gdyż jego brat chciał "umrzeć jako bohater. Biografia Millera nie potwierdza tej historii.
-
1944 - Wojna na Pacyfiku: Amerykanie dokonali inwazji na wyspę Mindoro na Filipinach; japoński statek „Ōryoku Maru” został zatopiony przez amerykańskie lotnictwo w Zatoce Subic u wybrzeży Luzonu, co spowodowało śmierć około 300 amerykańskich jeńców wojennych.
-
1945 – Oddziały kurdyjskie pod wodzą Mustafy Barzaniego zajęły Mahabad w północno-zachodnim Iranie, który stał się stolicą proklamowanej miesiąc później Republiki Kurdystanu.
-
1945 - Okupacja Japonii: Generał Douglas MacArthur rozkazał zniesienia Shinto jako religii państwowej w okupowanej Japonii.
-
1948 - Z połączenia „koncesjonowanej” PPS i PPR powstała PZPR.
-
1951 – W gmachu ZNP w Warszawie odbył się pierwszy publiczny pokaz telewizyjny.
-
1955 – Austria została przyjęta do ONZ.
-
1956 – Program I Polskiego Radia wyemitował premierowy odcinek powieści radiowej "Matysiakowie".
-
1957 - W Gorzowie Wielkopolskim odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza.
-
1957 – Liczba mieszkańców Monachium osiągnęła milion.
-
1961 - Major Anatolij Golicyn opuścił rezydenturę Pierwszego Zarządu Głównego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego w Helsinkach i poprosił wraz z żoną i córką o azyl w placówce CIA.
-
1961 - Niemiecki zbrodniarz nazistowski Adolf Eichmann został skazany przez izraelski sąd na karę śmierci.
-
1963 - Urodził się Mirosław Baka, polski aktor.
-
1965 – Co najmniej 10 tys. osób zginęło w Pakistanie Wschodnim (dzisiejszym Bangladeszu) w wyniku uderzenia tajfunu.
-
1965 – Doszło do pierwszego w historii spotkania na orbicie załogowych statków kosmicznych Gemini 6 i 7.
-
1966 - Zmarł Walt Disney (ur. 1901), amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 26 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, drugą co do wielkości korporację medialną świata. Jest twórcą takich postaci jak Myszka Miki (pod którą Disney początkowo sam podkładał głos), psa Pluto czy Kaczora Donalda. W 1955 założył pierwszy park rozrywki Disneyland.
-
1967 – 46 osób zginęło w Point Pleasant w amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia w wyniku zawalenia mostu Silver Bridge nad rzeką Ohio.
-
1968 – Została założona międzynarodowa organizacja Asia Rugby, zrzeszająca krajowe związki sportowe w rugby union z Azji.
-
1970 – Radziecka sonda kosmiczna Venera 7 pomyślnie wylądowała na Wenus. Pierwsze udane miękkie lądowanie na innej planecie i pierwszy przesył danych na ziemię z innej planety.
-
1970 – Grudzień 1970: grupa robotników podpaliła budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku.
-
1970 – 308 osób zginęło w katastrofie południowokoreańskiego promu pasażerskiego „Namyoung-Ho” w Cieśninie Koreańskiej.
-
1972 - Urodził się Paweł Juszczyszyn, polski sędzia gnojony przez PiS.
-
1973 – W Warszawie otwarto odbudowane po II wojnie światowej Państwowe Muzeum Etnograficzne.
-
1973 - John Paul Getty III, wnuk amerykańskiego miliardera J. Paula Getty'ego, został odnaleziony żywy w pobliżu Neapolu we Włoszech. 10 lipca został porwany przez włoski gang. Miliarder nie zamierzał płacić za wnuka. Powstał o tym film pod tytułem "Wszystkie pieniądze świata" w reżyserii Ridleya Scotta.
-
1973 – Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne głosami 13–0 zagłosowało za usunięciem homoseksualizmu z oficjalnej listy zaburzeń psychicznych.
-
1977 – Po 4 miesiącach lotu amerykańska sonda Voyager 2 została prześcignięta przez wystrzeloną 16 dni później, ale wprowadzoną na szybszą trajektorię, bliźniaczą sondę Voyager 1.
-
1978 – Prezydent USA Jimmy Carter ogłasza, że Stany Zjednoczone uznają Chińską Republikę Ludową i zerwą stosunki dyplomatyczne z Republiką Chińską (Tajwanem).
-
1981 – Iracka szyicka organizacja „Zew Islamu” przeprowadziła samobójczy zamach bombowy na ambasadę Iraku w Bejrucie, w wyniku czego zginęło 61 osób (w tym ambasador), a co najmniej 100 zostało rannych.
-
1981 – Stan wojenny: ZOMO rozpoczęły pacyfikację KWK „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu-Zdroju. Padły pierwsze strzały do górników.
-
1984 – Wystrzelono radziecką sondę Wega 1 przeznaczoną, wraz z wystrzeloną później Wegą 2, do badań Wenus i Komety Halleya. Wega 1 zabrała na Wenus pierwszy balon.
-
1985 – Urodził się 10-milionowy obywatel Białorusi.
-
1991 - W Katowicach odsłonięto pomnik poległych górników KWK „Wujek”.
-
1995 - Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenie w tzw. sprawie Bosmana. Wydane 15 grudnia 1995 przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeczenie prejudycjalne ws. Jean-Marca Bosmana wprowadziło dwie istotne modyfikacje w sporcie: Zawodnik, któremu wygasł kontrakt z jednym klubem, może za darmo przejść do innego; Zniesienie limitu obcokrajowców w klubach z Unii Europejskiej posiadających obywatelstwo Państwa Członkowskiego UE.
-
1997 – Pomnik Bohaterów Warszawy został umieszczony na nowym cokole i w nowym miejscu przy Trasie W-Z.
-
1997 – 85 osób zginęło, a jedna została ranna w katastrofie należącego do Tajikistan Airlines samolotu Tu-154B-1, lecącego z Duszanbe do Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Samolot podchodził do lądowania nakierowywany przez ILS. Kontrola lotów zaleciła pilotom zejście na wysokość 1500 stóp. Samolot zszedł jednak poniżej tej wysokości, a w czasie dalszego zniżania wpadł w turbulencje. Pilotom nie udało się opanować maszyny i doszło do zderzenia z ziemią.
-
1999 – W Japonii odlano największą wówczas na świecie sztabę złota o masie 200 kg.
-
2000 – Powołano Inspekcję Handlową.
-
2000 – Definitywnie zamknięto elektrownię jądrową w Czarnobylu, wygaszając reaktor nr 3.
-
2001 – Po trwających 11 lat pracach zabezpieczających przed jej runięciem Krzywa Wieża w Pizie została ponownie udostępniona do zwiedzania.
-
2004 – Trzech polskich żołnierzy zginęło, a trzy osoby zostały ranne w katastrofie śmigłowca PZL W-3 Sokół pod Karbalą w Iraku.
-
2005 - Myśliwiec odrzutowy 5 generacji, Lockheed Martin F-22 Raptor został przyjęty do czynnej służby w Siłach Powietrznych USA.
-
2006 – PKN Orlen kupił litewską rafinerię ropy naftowej Mažeikių Nafta.
-
2006 – Dokonano oblotu amerykańskiego myśliwca wielozadaniowego 5 generacji, Lockheed Martin F-35 Lightning II. Program rozwoju F-35 kosztował krocie, ale teraz kraje NATO sukcesywnie wprowadzają na swoje uzbrojenie samoloty które mogą kacapskie złomy złomować zanim te je ujrzą na swoich radarach. F-35 znajdzie się też w przeciągu kilku lat na wyposażeniu naszych sił powietrznych.
-
2006 - W wypadku samochodowym zginął Clay Regazzoni (ur. 1939), szwajcarski kierowca wyścigowy, wicemistrz świata Formuły 1 z 1974 roku i mistrz Formuły 2 z 1970 roku.
-
2007 – Zakończono modernizację kolei linowej na Kasprowy Wierch.
-
2009 - Dokonano oblotu Boeinga 787. Nowy szerokokadłubowy odrzutowiec od Boeinga zastąpił w ofercie tego producenta model 767. Z założenia samolot ma być oszczędniejszy, jeśli chodzi o zużycie paliwa w porównaniu do poprzednich wersji samolotów pasażerskich. Oprócz tego został pierwszym samolotem pasażerskim w którym kadłub i skrzydła wykonano niemal w całości z materiałów kompozytowych.
-
2011 – Były prezydent Francji Jacques Chirac został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu, za defraudację publicznych pieniędzy i narażenie zaufania publicznego.
-
2014 - W Japonii rozpoczęto sprzedaż Toyoty Mirai, pierwszego seryjnie produkowanego samochodu zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi.
-
2016 – Uruchomiono europejski system nawigacji satelitarnej Galileo.
https://youtu.be/aME0qvhZ37o
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Daruj wtrety polityczne.
Wartoscia jest obiektywizm.
Dobry pomysl i ciekawe pomysl.
In the mood to utwór ponadczasowy, którego nawet dziś świetnie się słucha. Szkoda że dłużej nie pograł
Zaloguj się aby komentować