Wybrane rocznice wypadające 12 grudnia.
Nietypowe święta: Dzień Guzika, Dzień Neutralności
https://youtu.be/MTe12fH2xtQ
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Guzika, Dzień Neutralności
-
884 – Karol Otyły przejął zachodniofrankijską koronę królewską, po raz ostatni jednocząc królestwo Franków.
-
1098 – I wyprawa krzyżowa: po zdobyciu syryjskiego miasta Ma’arrat krzyżowcy pod wodzą Rajmunda IV z Tuluzy dokonali masakry około 20 tys. mieszkańców. Z powodu panującego głodu doszło następnie wśród krzyżowców do aktów kanibalizmu na ciałach zabitych obrońców.
-
1385 – W Krakowie został zawarty układ pokojowy między królem Polski Jadwigą Andegaweńską a księciem płockim Siemowitem IV, który zrzekł się praw do korony polskiej.
-
1531 – Aztekowi Juanowi Diego po raz ostatni objawiła się Matka Boża z Guadalupe. Doszło również do cudownego wyrośnięcia róż na kamienistym, pokrytym lodem wzgórzu, które miały być znakiem dla biskupa Meksyku Juana de Zumárragi oraz powstania obrazu Matki Bożej na ponczu, w którym Juan Diego je przenosił.
-
1575 – Elekcja 1575: pod naciskiem nuncjusza Vincenzo Lauro prymas Polski Jakub Uchański ogłosił wybór w senacie cesarza Maksymiliana II Habsburga na króla Polski i wielkiego księcia litewskiego. Wobec sprzeciwu szlachty, do objęcia przez niego tronu nie doszło.
-
1577 – Wojna Rzeczypospolitej z Gdańskiem: po nieudanym oblężeniu miasta zawarto porozumienie pokojowe, na mocy którego Gdańsk wypłacił odszkodowanie, zachowując autonomię i przywileje, a król Stefan Batory przyjął go ponownie do łask i zniósł banicję.
-
1602 – Mieszkańcy Genewy bohatersko odparli atak wojsk sabaudzkich na mury obronne miasta.
-
1666 – Podczas soboru moskiewskiego patriarcha Moskwy i całej Rusi Nikon został pozbawiony godności patriarszej oraz biskupiej i zesłany do Monasteru Terapontowskiego.
-
1787 – Pensylwania jako drugi stan ratyfikowała Konstytucję Stanów Zjednoczonych.
-
1793 – Wojny wandejskie: rozpoczęła się bitwa pod Le Mans (12-13 grudnia). Wandejscy rebelianci ponieśli w niej klęskę, tracąc 15 tysięcy ludzi wobec zaledwie 30 zabitych po stronie Republikanów.
-
1809 – Wojna na Półwyspie Iberyjskim: wojska francuskie zdobyły Gironę.
-
1816 – Proklamowano Królestwo Obojga Sycylii. Państwo powstało z przekształcenia się Królestwa Neapolu po kongresie wiedeńskim. Koronę sycylijską otrzymał ród Burbonów, z którego później oddzieliła się cała gałąź – Burbonowie Sycylijscy. Niecodzienna nazwa państwa ma swój rodowód z XIII wieku – gdy w wyniku tzw. nieszporów sycylijskich doszło do podziału Królestwa Sycylii na część wyspiarską i kontynentalną ze stolicą w Neapolu – zaś władcy obu państw utrzymali i używali tytułu Królów Sycylii. Kres państwa nadszedł w 1861 roku, kiedy Giuseppe Garibaldi zajął cały obszar królestwa i włączył je do zjednoczonych Włoch.
-
1866 - Miała miejsce największa katastrofa górnicza w historii Anglii. W wybuchu metanu zginęło 361 górników i ratowników z kopalni Oaks Colliery.
-
1878 – W stanie Nowy Jork po raz ostatni zaobserwowano w naturze wymarły obecnie gatunek kaczki labradorskiej.
-
1889 – Ustanowiono flagę Szwajcarii.
-
1901 – Guglielmo Marconi przeprowadził pierwszą transmisję radiową przez Atlantyk.
-
1911 – Stolicę Indii przeniesiono z Kolkaty do Delhi.
-
1913 - Odzyskano skradziony w 1911 r. obraz "Mona Lisa" pędzla Leonardo da Vinci. Sprawcę Vincenzo Peruggia aresztowano.
-
1914 – I wojna światowa: strategicznym zwycięstwem wojsk austro-węgierskich nad rosyjskimi zakończyła się bitwa pod Limanową (2–12 grudnia).
-
1915 - Dokonano oblotu niemieckiego, pierwszego na świecie całkowicie metalowego samolotu Junkers J 1.
-
1917 – 540 osób zginęło w katastrofie pociągu wojskowego w Saint-Michel-de-Maurienne we Francji. Ciężki skład prowadzony przez jedną lokomotywę na górzystym odcinku miał niewystarczającą siłę hamowania. Pierwszy wagon wykoleił się przy prędkości 102 km/h (na odcinku gdzie dozwolona prędkość wynosiła 40 km/h), rozrywając równocześnie połączenie z lokomotywą, zaś kolejne wagony wpadały na ten wykolejony wagon oraz na siebie i rozbijały się. Następnie resztki rozbitych wagonów (zbudowanych z drewna) stanęły w ogniu.
-
1918 – Carl Gustaf Mannerheim został, jako regent Królestwa Finlandii, pierwszą głową państwa po uzyskaniu niepodległości.
-
1925 - W San Luis Obispo w Kalifornii otwarto pierwszy na świecie motel.
-
1933 – Malcolm Irvine nakręcił dwuminutowy film z potworem z Loch Ness. Do dziś przetrwało tylko kilka klatek filmu Irvine’a które obejrzycie w komentarzu do tego wpisu.
-
1935 – W III Rzeszy przyjęto statut organizacji Lebensborn. Lebensborn w założeniach miał stworzyć odpowiednie warunki w sieci swoich ośrodków do „odnowienia krwi niemieckiej” i „hodowli nordyckiej rasy nadludzi”. Oprócz oficjalnie deklarowanej działalności stowarzyszenie Lebensborn zajmowało się „rabunkiem wartościowej krwi”, w ramach realizowanego na terenach okupowanych przez III Rzeszę programu rabunku dzieci.
-
1937 - II wojna chińsko-japońska: Lotnictwo japońskie zaatakowało i zatopiło amerykańską kanonierkę USS "Panay" na rzecze Jangcy. Co tam robił amerykański okręt? Ewakuował Amerykanów mieszkających w Nankinie. Japońskie władze wzięły pełną odpowiedzialność za atak, tłumacząc, że piloci nie zauważyli amerykańskich flag na USS „Panay”. Miało to oznaczać, że atak był całkowicie przypadkowy. Japończycy wypłacili ponadto odszkodowanie rodzinom ofiar. Do amerykańskiej ambasady w Tokio i departamentu marynarki wojennej w Waszyngtonie nadeszło nawet bardzo wiele listów od obywateli japońskich z wyrazami sympatii dla USA (w niektórych były różne sumy pieniężne). Amerykanie nie uwierzyli w japońskie tłumaczenia, ale nie nagłośnili tego, aby nie psuć stosunków pomiędzy obydwoma państwami.
-
1939 – Na terenach okupowanych przez ZSRR wycofano z obiegu złotego i zastąpiono go rublem.
-
1939 – Wojna zimowa: zwycięstwo wojsk fińskich w bitwie koło jeziora Tolvajärvi. Bitwa była pierwszym większym zwycięstwem wojsk fińskich podczas wojny zimowej. Fińskie straty wyniosły ponad 100 zabitych i ok. 250 rannych. Radzieckie straty obliczane są na ponad 1000 zabitych oraz dużą liczbę utraconego sprzętu; działa dla dwóch baterii artyleryjskich, działa przeciwpancerne, ok. 20 czołgów (większość z nich stanowiły T-26) oraz 60 karabinów maszynowych. Bitwa była ważnym zwycięstwem ofensywnym dla Finów i bardzo ważna dla fińskiej armii w swojej całości.
-
1940 – Luftwaffe rozpoczęła nocne bombardowania Sheffield, w wyniku których do 15 grudnia zginęło ponad 660 osób, a ponad 1500 zostało rannych.
-
1940 – Odbyły się, legitymizujące sowiecką okupację ziem polskich, wybory do rad szczebla terenowego republik związkowych Ukrainy i Białorusi.
-
1941 - Adolf Hitler wygłosił w Kancelarii Rzeszy w Berlinie przemówienie do reichsleiterów i gauleiterów, w którym oskarżył Żydów o rozpętanie wojny światowej. No bezczelny.
-
1942 - Front wschodni: podczas bitwy stalingradzkiej rozpoczęła się nieudana niemiecka operacja „Zimowy Sztorm”, której celem było uwolnienie z okrążenia 6. Armii gen. Friedricha Paulusa.
-
1942 - Front zachodni: zakończyła się tajna operacja „Frankton”, w trakcie której brytyjscy komandosi zaminowali i zniszczyli kilka niemieckich okrętów w porcie Bordeaux (7-12 grudnia).
-
1942 - Około 100 osób zginęło w pożarze hostelu w St. John’s na Nowej Fundlandii w Kanadzie.
-
1944 – PKWN wydał dekret o nacjonalizacji lasów.
-
1946 - Urodził się Emerson Fittipaldi, brazylijski kierowca wyścigowy, mistrz świata F1 w sezonach 1972 i 1974 oraz serii CART w sezonie 1989.
-
1947 – Wojna domowa w Palestynie: żydowska organizacja terrorystyczna Irgun przeprowadziła zamachy bombowe na autobusy w Hajfie i Ramli, w wyniku czego zginęło 27 osób, a 30 zostało rannych.
-
1952 – W Warszawie odbył się zorganizowany przez MBP zjazd 1500 tzw. księży patriotów (księży popierających władzę ludową).
-
1953 – W Warszawie otwarto drugie w kraju sztuczne lodowisko Torwar.
-
1955 – Brytyjczyk Christopher Cockerell opatentował poduszkowiec. Opisywałem tego pana szerzej 1 czerwca.
-
1963 – Kenia uzyskała niepodległość (od Wielkiej Brytanii).
-
1969 - Rządząca krajem junta pułkowników podjęła decyzję o wystąpieniu Grecji z Rady Europy.
-
1969 - Lata ołowiu: 17 osób zginęło, a 88 zostało rannych w wyniku zamachu bombowym na Piazza Fontana w Mediolanie.
-
1970 – Z włoskiej platformy pływającej u wybrzeży Kenii wystrzelono amerykańskiego satelitę Explorer 42, pierwszego przeznaczonego do astronomii rentgenowskiej i pierwszego wystrzelonego nie przez samych Amerykanów.
-
1970 – Ogłoszono podwyżkę cen produktów żywnościowych i obniżkę cen lekarstw, telewizorów, lodówek i pralek. Podwyżki doprowadziły do wydarzeń Grudnia 1970.
-
1974 - Premiera filmu gangsterskiego "Ojciec chrzestny II" w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Film jest jednocześnie sequelem i prequelem dla filmu Ojciec chrzestny. Pokazuje on jednocześnie losy rodziny Corleone po wydarzeniach z pierwszej części filmu oraz losy młodego Vita Corleone granego przez Roberta De Niro. Film został nagrodzony sześcioma Oscarami. Film uzyskał status kultowego.
-
1979 - Gen. Chun Doo-hwan dokonał wojskowego zamachu stanu i przejął władzę w Korei Południowej.
-
1980 – W katastrofie myśliwca MiG-21 pod Goleniowem zginął ppłk pilot Henryk Hałka.
-
1981 – Rada Państwa podjęła uchwałę (ok. północy) o wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia.
-
1982 – Antywojenny protest 30 tys. kobiet pod brytyjską bazą wojskową w Greenham Common.
-
1985 – Lecący z Kairu do Fort Campbell w amerykańskim stanie Kentucky samolot czarterowy Douglas DC-8 linii lotniczych Arrow Air rozbił się krótko po starcie po międzylądowaniu w Gander we wschodniej Kanadzie, w wyniku czego zginęło 256 osób, w tym 248 amerykańskich żołnierzy ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Przyczyną katastrofy był gwałtowny spadek siły nośnej spowodowanej przeciążeniem maszyny.
-
1986 – 70 osób zginęło w katastrofie radzieckiego samolotu Tu-134A w Berlinie Wschodnim.
-
1988 - 35 osób zginęło, a kilkaset zostało rannych w zderzeniu trzech pociągów na stacji Clapham Junction w Londynie. Pociąg pasażerski uderzył w tył innego składu który zatrzymał się przed semaforem, po czym wykolejone wagony zostały jeszcze trafione przez jadący z naprzeciwka pociąg. Przyczyną katastrofy była wadliwa sygnalizacja kolejowa; w feralnym semaforze nienależycie przeprowadzono konserwację co doprowadziło do jego usterki.
-
1991 – Stolica Nigerii została przeniesiona z Lagos do Abudży.
-
1992 – 2500 osób zginęło w trzęsieniu ziemi o sile 7,5 stopnia w skali Richtera, które nawiedziło wyspę Flores w Indonezji.
-
1996 - Dokonano zamachu na najstarszego syna Saddama Husajna, Udaja, który w wyniku odniesionych obrażeń został kaleką.
-
1997 - Premiera filmu sensacyjnego "Jutro nie umiera nigdy" w reżyserii Rogera Spottiswoode’a. Kolejny już film o przygodach Agenta 007, i drugi z Piercem Brosnanem w roli Jamesa Bonda.
-
2000 - Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał decyzję, że dalsze ręczne przeliczanie głosów wyborczych na Florydzie jest sprzeczne z konstytucją. Tym samym zwycięzcą wyborów prezydenckich został George W. Bush. Były to chyba najbardziej kontrowersyjne wybory prezydenckie w historii USA, a na pewno te z najmniejszą różnicą głosów - ledwie kilkaset tysięcy w głosowaniu powszechnym i 5 głosów elektorskich.
-
2000 - Wielka Brytania i Korea Północna nawiązały stosunki dyplomatyczne.
-
2002 – Ustawiono sztuczną palmę na rondzie Charles’a de Gaulle’a w Warszawie.
-
2003 - W Norwegii padł samiec orki o imieniu Keiko, znany z serii filmów "Uwolnić orkę". Niezły paradoks, grał w filmach o próbie uwolnienia orki, a samemu zmarł w niewoli.
-
2003 – Wystartował kanał motoryzacyjny TVN Turbo. Normalnie ulubiony kanał telewizyjny mojego starego.
-
2007 – Polsatowski serial "Samo życie", jako drugi w Polsce po "Klanie", osiągnął liczbę 1000 odcinków.
-
2008 – Szwajcaria przystąpiła do układu z Schengen.
-
2008 – W Poznaniu zakończyła się konferencja klimatyczna ONZ.
-
2010 - W Kosowie odbyły się pierwsze wybory parlamentarne po proklamowaniu niepodległości.
-
2012 – Korea Północna umieściła na orbicie okołoziemskiej swego pierwszego sztucznego satelitę Kwangmyŏngsŏng-3B.
-
2015 - W Arabii Saudyjskiej odbyły się wybory lokalne, w których po raz pierwszy czynne i bierne prawo wyborcze przyznano kobietom.
-
2015 - W pożarze w szpitalu psychiatrycznym w Alfierowce (rosja), zginęło 23 pacjentów
-
2017 – Premier RP Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie exposé, po czym jego rząd uzyskał wotum zaufania.
-
2019 – Rządząca Partia Konserwatywna wygrała przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii.
-
2021 – 96,49% spośród głosujących w referendum na Nowej Kaledonii opowiedziało się przeciwko ogłoszeniu niepodległości od Francji.
-
2021 - Holenderski kierowca wyścigowy Max Verstappen z zespołu Red Bull wygrał ostatni wyścig sezonu 2021 F1 i został po raz pierwszy mistrzem świata. Ależ to był wyścig, ależ to były emocje, ależ to był ból dupy mercedesa.
https://youtu.be/MTe12fH2xtQ
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Potwór z Loch Ness
@Michal9787 Max będzie nurkował. Nurkuje!
Boże co to była za huśtawka emocjonalna podczas tego wyścigu
@kubex_to_ja majki noł!
@maximilianan już tego nie słuchamy xD
@kubex_to_ja a szkoda xd
"This is car racing"
@Michal9787
1941 - Adolf Hitler wygłosił w Kancelarii Rzeszy w Berlinie przemówienie do reichsleiterów i gauleiterów, w którym oskarżył Żydów o rozpętanie wojny światowej. No bezczelny.
0_0
@WolandWspanialy kurwa wypisz wymaluj pisowcy
Zaloguj się aby komentować