Wybrane rocznice przypadające 28 Kwietnia.
Nietypowe święta: Dzień Sera Camembert, Światowy Dzień BHP.
  • 1789 – W pobliżu archipelagu Wysp Przyjacielskich (Tonga) doszło do buntu załogi brytyjskiego okrętu HMS „Bounty”. Kapitana Williama Bilgha i 18 wiernych mu marynarzy pozostawiono w szalupie, którą rozpoczęli rejs na wyspę Timor. Zbuntowana załoga popłynęła dalej w poszukiwaniu bezpiecznej przystani. Nie udało się na wyspach Tubai (ludożercy) więc popłynęli na Tahiti gdzie szesnastu buntowników postanowiło osiąść. Pozostałych ośmiu porwało kilku Tahitańczyków (6 mężczyzn i 11 kobiet) i popłynęło na bezludną wyspę Pitcairn gdzie założyli osadę. Wyspa Pitcairn nie była jeszcze na brytyjskich mapach, ale żeby zmniejszyć szanse że odnajdą ich Brytyjczycy spalili swój okręt. Zatoka na której tego dokonali nosi dziś nazwę Zatoka Bounty. Marynarze i Tahitańscy mężczyźni się delikatnie mówiąc nie polubili. W wyniku konfliktów zginęli wszyscy mężczyźni oprócz jednego (John Adams). W 1808 wyspa została ponownie odkryta przez amerykański statek Topaz. Oprócz Adamsa żyło jeszcze dziewięć tahitańskich kobiet i dzieci narodzone ze związków. Ich potomkami jest znaczna część dzisiejszych mieszkańców Pitcairn, a nie jest to wielka liczba, bo mieszka na tej wyspie jakieś pi razy drzwi 50 osób.
  • 1838 – Założono niemieckie przedsiębiorstwo Pelikan Holding, zajmujące się produkcją przyborów piśmienniczych, głównie wiecznych piór.
  • 1869 - Pracujący przy budowie kolei transkontynentalnej w USA robotnicy pochodzenia chińskiego i irlandzkiego, położyli w ciągu jednego dnia rekordowe 10 mil torów.
  • 1908 - W miejscowości La Porte w stanie Indiana doszło do podpalenia. W pożarze zginęła 48 letnia Belle Gunnes, wdowa pochodzenia Norweskiego i trójka jej dzieci. Na jej farmie tuż po pożarze dokonano makabrycznego odkrycia. Ale od początku: Urodzona w 1859 roku w Norwegii Gunnes wyemigrowała do USA w 1876 roku, tam poślubiła swojego rodaka Madsa Sorensena. Urodziła mu troje dzieci. W 1900 roku mąż zmarł i Belle przeprowadziła się wraz z dziećmi do stanu Indiana. Poznała tam zamożnego gospodarza nazwiskiem Gunnes i wkrótce go poślubiła. Gunnes zmarł w 1902 roku z powodu rany głowy zadanej siekiera. Podobno spadła z półki. Po jego śmierci Belle zaczęła umieszczać w gazetach ogłoszenia matrymonialne. Opisywała że jest bogata wdową, i że jeśli wybranek myśli o niej poważnie to powinien przywieźć ze sobą przynajmniej 500 dolarów. Amantów widywano wysiadających na lokalnej stacji kolejowej. Gdy typowy amant zostawał na noc u Belle Gunness, ta zabijała go w czasie snu siekierą i ograbiała go ze wszystkiego co miał przy sobie. W ten sposób zamordowała 28 zalotników, i zakopała ich ciała w chlewie. Kosztowności mężczyzn Belle oddawała pobliskiemu sierocińcowi. W 1907 roku nawiązała kontakt z pewnym mężczyzną imieniem Andrew. Twierdził on że nie ma rodziny. Tak naprawdę miał brata, który zdziwiony brakiem wieści od Andrew napisał do Belle list, prosił w nim by brat się do niego odezwał. Belle odpisała mu że Andrew wyjechał i obiecał wrócić. Zaproponowała też bratu mężczyzny pomoc w poszukiwaniach. 28 kwietnia 1908 roku dom Belle doszczętnie spłonął. Zginęła razem ze swoimi dziećmi. Dom podpalił jej pracownik który albo wiedział o jej sekrecie, albo był przez nią szantażowany. Nie wyjawił jednak motywu. Na miejsce przybył brat Andrew, poprosił on szeryfa o przeszukanie posiadłości Belle. I tak oto odkryto makabryczną prawdę o Belle Gunness, kobiecie która zaszlachtowała siekierą 28 łasych na bogatą wdowę mężczyzn.
  • 1920 – Założono pierwszy polski port wojenny w Pucku, którego struktury przeniesiono później do Gdyni.
  • 1923 – Otwarto pierwszy Stadion Wembley w Londynie. Stadion został zburzony i zastąpiony nową konstrukcją, otwartą w 2007 roku.
  • 1924 – Od powołania Banku Polskiego rozpoczęła się reforma walutowa autorstwa premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego.
  • 1925 – W Paryżu rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa. Od jej francuskiej nazwy pochodzi określenie stylu Art déco.
  • 1939 - III Rzesza wypowiedziała Polsce układ o nieagresji z 1934 roku.
  • 1940 - Kampania norweska: podczas niemieckiego nalotu na Molde król Haakon VII i jego syn, następca tronu książę Olaf demonstracyjnie przeczekali bombardowanie na otwartym terenie pod brzozą, która, nazwana później królewską, stała się symbolem norweskiego oporu przeciwko agresji niemieckiej.
  • 1941 - Chorwaccy Ustasze rozpoczęli kampanię ludobójstwa Serbów od masakry we wsi Gudovac. Zamordowali prawie 200 Serbów.
  • 1943 – Z inicjatywy nacjonalistycznych środowisk ukraińskich we Lwowie sformowana została składająca się z ukraińskich ochotników 14. Dywizja Grenadierów SS (tzw. dywizja SS-Galizien).
  • 1944 – Front zachodni: w trakcie ćwiczeń przed planowanym lądowaniem w Normandii (operacja „Tygrys”), w wyniku ataku 9 niemieckich kutrów torpedowych na służące do przewozu czołgów amerykańskie okręty desantowe LST zginęło 946 osób.
  • 1945 - W obozie koncentracyjnym Mauthausen użyto po raz ostatni komory gazowej do egzekucji 33 austriackich socjalistów i komunistów.
  • 1945 - Komunistyczni partyzanci rozstrzelali Benito Mussoliniego i jego kochankę Clarę Petacci. Ich ciała zbesczeszczono i powieszono głową w dół na stacji benzynowej w Mediolanie. 
  • 1947 – Norweski podróżnik Thor Heyerdahl rozpoczął wyprawę na tratwie „Kon-Tiki” z Peru przez Ocean Spokojny, która miała udowodnić hipotezę, że ludzie przybyli na wyspy Polinezji z Ameryki Południowej.
  • 1948 – Z konstytucji Luksemburga usunięto zapis o jego neutralności. Nic dziwnego. Niemcy w czasie dwóch wojen światowych nie uszanowali tego zapisu i najechali na księstwo.
  • 1952 - Wszedł w życie traktat z San Francisco. Na mocy jego postanowień Japonia zawarła pokój z aliantami, co kończyło okupację tego kraju przez USA, oraz przywrócono jej niezależność. Tego samego dnia w Tajpej na Tajwanie podpisano traktat kończący drugą wojnę chińsko-japońską.
  • 1953 – Syn zmarłego w marcu Józefa Stalina, Waslilij, został aresztowany pod zarzutem ujawnienia tajnych informacji zagranicznym dyplomatom i oczerniania przywódców radzieckich.
  • 1967 - Bokser Muhammad Ali odmówił wstąpienia do armii amerykańskiej. W latach 1967 - 1970 miał zakaz pracy. Komisje bokserskie odebrały mu tytuły i licencje. Sędzia federalny skazał go na 5 lat więzienia i grzywnę w wysokości 10 000$. Ali pozostał na wolności dzięki wpłaceniu kaucji. Nie mógł opuszczać kraju bo zabrano mu paszport. Zarabiał w tym czasie na życie jako propagator islamu, brał udział w reklamach, przedstawieniach telewizyjnych i teatralnych. Jedyna walka bokserska jaką odbył w tym okresie była zainscenizowana specjalnie dla kamer, a rywalem Rocky Marciano. Ali coraz częściej wygłaszał antywojenne przemówienia i walczył o prawa obywatelskie. W 1970 roku otrzymał licencję bokserską w stanie Georgia (nie podlegała pod komisję bokserską). 28 czerwca 1971 Sąd Najwyższy unieważnił wyrok skazujący Alego na karę pozbawienia wolności. 
  • 1969 – Charles de Gaulle ustąpił ze stanowiska prezydenta Francji. Zrezygnował w następstwie niepokoi społecznych roku 1968.
  • 1978 – Prezydent Afganistanu Mohammad Daud Chan i członkowie jego rodziny zostali zamordowani w pałacu prezydenckim w Kabulu w czasie komunistycznego przewrotu.
  • 1981 – Masowiec SS „Sołdek”, pierwszy po II wojnie światowej statek zbudowany całkowicie w Polsce, został przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
  • 1988 – 1 osoba zginęła, a 65 zostało rannych wskutek dekompresji po oderwaniu się nad Hawajami fragmentu kadłuba Boeinga 737 linii Aloha Airlines. Jedyną ofiarą była szefowa stewardes Clarabelle C.B Lansing. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Komisja śledcza NTSB ustaliła że bezpośrednią przyczyną było zmęczenie materiału połączone z przyśpieszoną korosją powstałych rys i pęknięć w wyniku stałego kontaktu metalu ze środowiskiem wody morskiej (Hawaje są otoczone wodą, a samolot był stary). Film inspirowany tym wydarzeniem pod tytułem "Cudowne Ocalenie" zapadł mi w pamięć bo obejrzałem go po raz pierwszy gdy miałem jakieś 5-6 lat i zrobił on wtedy na mnie duże wrażenie. 
  • 1990 – Weszła w życie ustawa znosząca obchodzone 22 lipca Narodowe Święto Odrodzenia Polski i przywracająca Święto Narodowe Trzeciego Maja.
  • 1996 – W Port Arthur na Tasmanii z rąk szaleńca zginęło 35 osób, a 37 zostało rannych. Napastnikiem był 28-letni Martin Bryant który miał spór finansowy z właścicielami jednej z posiadłości w Port Arthur. Chciał ją kupić, ale nie miał tylu środków by przeprowadzić transakcję. Przebieg wydarzeń został zaprezentowany przez napastnika w czasie rozprawy. 28 kwietnia ok. godz. 13:10 Martin Bryant skończył jeść posiłek na tarasie kawiarni. Wszedł do środka i zaczął strzelać do gości. Bydlak zabił 20 osób i gdy uznał że wszyscy nie żyją opuścił lokal. Następnie poszedł mordować następne napotkane osoby. Nie oszczędził nawet matki z dwójką malutkich dzieci. Zastrzelił następnie trzech pasażerów samochodu. Bryant ukradł im ten samochód, potem zmusił kierowce innego auta by wsiadł do bagażnika "jego" samochodu, a jego towarzyszkę zastrzelił. Około godziny 14 dotarł do pensjonatu "Seascape Cottage". Podpalił pojazd którym przyjechał. Mężczyznę którego uprowadził wziął jako zakładnika razem z właścicielami pensjonatu. Odkąd opuścił teren kawiarni zabił 12 osób. Ponad 200 policjantów otoczyło pensjonat. Bandyta zażądał śmigłowca, ale w nocy przerwano negocjacje. Rano 29 kwietnia podpalił pensjonat wraz z trójka zakładników. Poparzony opuścił budynek i został schwytany. Po ataku okazało się że zastrzelił jeszcze dwie osoby które były właścicielami pensjonatu w którym wynajmował mieszkanie, i które chciał zakupić na własność. Bilans: 35 zabitych osób i 23 rannych. W jego mieszkaniu skonfiskowano ok. 2000 brutalnych filmów pornograficznych. Niektórzy behawioryści przypuszczali że zbrodniarz chciał zastrzelić więcej ofiar od mordercy ze szkockiego Dunblane, gdzie 13 marca sprawca zastrzelił 16 małych dzieci i ich opiekunkę. Skazano go na 35-krotne dożywocie, a masakra wstrząsnęła całą Australią.
  • 2001 – Amerykański miliarder Dennis Tito został pierwszym turystą kosmicznym jako członek załogi statku Sojuz TM-32.
  • 2014 – Wystartował kanał edukacyjno-poznawczy Fokus TV. Ulubiony kanał telewizyjny mojego starego, obok TVN Turbo.
  • 2016 – Wystrzelono pierwszą rakietę z Kosmodromu Wostocznyj na rosyjskim dalekim wschodzie, która wyniosła na orbitę 3 satelity. Zbudowano go by uniezależnić rosyjski przemysł kosmiczny od kosmodromu Bajkonur który leży w Kazachstanie.
  • 2021 - Zmarł Michael Collins (ur. 1930) amerykański astronauta, generał lotnictwa. Był tym trzecim w czasie misji Apollo 11. Jego koledzy jako pierwsi wylądowali na księżycu, a jemu przypadło za zadanie czekać na ich powrót na orbicie księżyca.
https://youtu.be/yR8GeeoWzt0
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #rocznicanadzis #historia #zdarzylosiedzis
2c43f88b-e1d4-42c2-9ddc-26523cca7a03
5b3538d5-3550-4bb2-a52e-3a4a0034f0cb
46b903e1-c0d3-4d57-9d18-5cb5e9ab7765
226a57f5-3157-484c-95e2-34adada3edcd
b5419e0f-febb-4e44-9d55-6ff6d05ae9f7

Zaloguj się aby komentować