Wybrane rocznice przypadające 17 Kwietnia.
Nietypowe święta: Światowy Dzień Chorych na Hemofilię, Światowy Dzień Kostki Rubika, Międzynarodowy Dzień Paskudy.
Nietypowe święta: Światowy Dzień Chorych na Hemofilię, Światowy Dzień Kostki Rubika, Międzynarodowy Dzień Paskudy.
-
1330 – Na zamku w Wyszehradzie węgierski magnat Felicjan Zach usiłował dokonać zamachu na rodzinę królewską, raniąc króla Karola Roberta i królową Elżbietę Łokietkównę, po czym zginął z ręki jednego ze służących.Rodzina Zachów miała po tym wydarzeniu P R Z E S R A N E. Córkę Felicjana Klarę okaleczono i obwożono po kraju zmuszając ją do wyznawania ojcowskiej winy. Druga córka, Zeba została stracona, a jej mąż Kopay zmarł w lochu. Ich synów wygnano z kraju, a jedynego syna Felicjana włóczono przywiązanego do ogona końskiego, dopóki nie umarł. Sąd dworski skazał wszystkich krewnych Felicjana do trzeciego stopnia na śmierć.A mógł nie fikać królowi... A jaki uszczerbek na zdrowiu poniosła para królewska? Król został ranny w rękę, a królowa straciła 4 palce. Motywy zbrodni nie są jasne, ale była plotka że była to zemsta za zgwałcenie Klary przez przebywającego na Węgrzech polskiego królewicza Kazimierza, dziś uznaje się to za mało prawdopodobną przyczynę.
-
1492 – Krzysztof Kolumb podpisał umowę z monarchami kastylijskimi Izabelą I i Ferdynandem II, na mocy której miał zostać dziedzicznym admirałem nowo odkrytych lądów i namiestnikiem władców tamże.
-
1521 – Marcin Luter, po otrzymaniu listu żelaznego, przybył na obrady sejmu Rzeszy w Wormacji, gdzie został wezwany w celu odwołania swej nauki.
-
1581 – Król Hiszpanii Filip II Habsburg został obwołany przez portugalskie Kortezy w Tomar królem Portugalii (jako Filip I).
-
1790 - Zmarł Benjamin Franklin (ur. 1706) - Jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, wynalazca, naukowiec i pisarz. Wynalazł m.in. piorunochron i okulary dwuogniskowe. Badał elektryczność. Jego podobizna zdobi banknot stu dolarowy.
-
1794 – Insurekcja kościuszkowska: rozpoczęła się insurekcja warszawska pod wodzą Jana Kilińskiego.
-
1797 – Napoleon Bonaparte zawarł z Austriakami pokój w Leoben, na mocy którego Austria miała utracić na rzecz Francji Niderlandy Austriackie i Lombardię w zamian za terytoria weneckie, Istrię oraz Dalmację. Traktat został potwierdzony przez oficjalne porozumienie, które zawarto w Campo Formio 17 października 1797 roku.
-
1848 – Pod wpływem wydarzeń Wiosny Ludów rząd austriacki uwłaszczył chłopów w Galicji.
-
1886 – Wielki pożar zniszczył doszczętnie zabudowę Stryja w Galicji.
-
1895 – W Shimonoseki został podpisany traktat kończący wojnę chińsko-japońską. Japonia zajęła półwysep Liaodong, Formozę oraz Peskadory.
-
1897 – Rzekoma katastrofa UFO w miejscowości Aurora w Teksasie.
-
1907 - Centrum imigracyjne na nowojorskiej Ellis Island odprawiło tego dnia najwięcej petentów w swojej historii, a było to 11 747 ludzi.
-
1917 - Włodzimierz Lenin po przyjeździe do Piotrogrodu przedstawił tzw. tezy kwietniowe, uznawane za zapowiedź wybuchu rewolucji październikowej.
-
1924 – Założono amerykańską wytwórnię filmową Metro-Goldwyn-Mayer. To ta z tym ryczącym lwem.
-
1941 – Kampania bałkańska: kapitulacja Jugosławii.
-
1942 - Urodziła się Katia Krafft, francuska wulkanolog (zm. 1991). Razem z mężem Maurice'em byli bodaj najsłynniejszymi wulkanologami XX wieku. Zginęła tragicznie razem mężem, pochłonięta przez lawinę piroklastyczną która zeszła z japońskiego wulkanu Unzen.
-
1943 – Ponad tysiąc Żydów zostało rozstrzelanych w czasie likwidacji getta w Kozowej w byłym województwie tarnopolskim.
-
1944 – Oddziały AK, AL i BCh odparły atak dziesięciokrotnie liczniejszych sił niemieckich na Wojsławice koło Chełma, powstrzymując planowaną akcję pacyfikacyjną.
-
1945 – Oddziały OUN i UPA dokonały masakry około stu Polaków w Wiązownicy.
-
1945 - Niemiecka 300-tysięczna Grupa Armii „B” feldmarszałka Walthera Modela skapitulowała przed Amerykanami.
-
1946 – Syria ogłosiła niepodległość (od Francji).
-
1951 - W Wielkiej Brytanii utworzono pierwszy park narodowy - Peak District. Lepiej późno niż wcale.
-
1955 - urodził się Jan Borysewicz, polski wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, członek zespołu Lady Pank. Sprawca kilku skandali (w tym słynny incydent z 1 czerwca 1986).
-
1958 – W Brukseli rozpoczęła się Wystawa Światowa. Tak jak w Paryżu symbolem była wieża Eiffela, tak w Brukseli jest nią "Atomium", monumentalny model kryształu żelaza.
-
1961- Inwazja w Zatoce Świń: nieudana inwazja kubańskich emigrantów wspieranych przez amerykańskich najemników i lotnictwo na Kubę, która miała miejsce w dniach 17–19 kwietnia 1961 roku. Celem operacji przygotowanej przez Centralną Agencję Wywiadowczą USA, było obalenie dyktatury Fidela Castro i przywrócenie reżimu Fulgencio Batisty, zależnego od USA
-
1964 - Amerykanka Jerrie Mock została pierwszą kobietą, która samotnie obleciała świat.
-
1964 - W Nowym Jorku odbyła się premiera Forda Mustanga.
-
1969 - Postępowy Alexander Dubček został zastąpiony na stanowisku I sekretarza Czechosłowackiej Partii Komunistycznej przez Gustáva Husáka. Dubček określał swoje reformy sloganem "socjalizm z ludzką twarzą".
-
1970 – Załoga statku Apollo 13 bezpiecznie wodowała na Pacyfiku po nieudanej misji księżycowej. Historia Apolla 13 w skrócie: 13 kwietnia doszło do eksplozji w mieszalniku tlenu i wodoru w module serwisowym. Plan lądowania na księżycu został naturalnie przerwany, bowiem należało sprowadzić załogę bezpiecznie na ziemię co nie było łatwe. Astronauci byli zmuszeni oszczędzać prąd, wyłączono wszystkie zbędne systemy oprócz podtrzymywania życia, nawet ogrzewanie. W statku było zimno i musieli przesiąść do lądownika księżycowego który był przemyślany dla 2 osób, a nie 3. Problemem wtedy stał się niedobór tlenu. Filtry w lądowniku nie radziły sobie z obecnością trzeciego astronauty, na szczęście technicy na ziemi zdołali skombinować prowizoryczny filtr z tego co astronauci mieli ze sobą. 14 kwietnia astronauci dotarli do księżyca, użyli wtedy silnika lądownika księżycowego żeby wejśc na "trajektorię swobodnego powrotu" na ziemię. Po kilku dniach udało im się wylądować w wodach Pacyfiku. Film "Apollo 13" w reżyserii Rona Howarda to pozycja must watch dla każdego fana lotów kosmicznych.
-
1971 – W Kalkucie członkowie Ligi Awami proklamowali niepodległość Pakistanu Wschodniego pod nazwą Bangladesz.
-
1973 – Rozpoczęło działalność amerykańskie przedsiębiorstwo transportowe FedEx.
-
1979 – W stolicy Cesarstwa Środkowoafrykańskiego (obecnie Republiki Środkowoafrykańskiej) Bangi rozpoczęły się trzydniowe protesty licealistów i studentów przeciwko wprowadzeniu przez reżim Jeana-Bédela Bokassy obowiązkowych uniformów szkolnych, w wyniku których z rąk służb bezpieczeństwa zginęło 100-200 osób.
-
1984 – W rozegranym w Warszawie towarzyskim meczu piłkarskim Polska-Belgia (0:1) po raz ostatni (104.) wystąpił w reprezentacji Grzegorz Lato.
-
1984 – Brytyjska policjantka Yvonne Fletcher zginęła, gdy z terenu ambasady Libii w Londynie oddano strzały w kierunku demonstrujących przeciwników Muammara Kadafiego. W wyniku incydentu doszło do 11-dniowego oblężenia ambasady i zerwania stosunków dyplomatycznych między Wielką Brytanią a Libią.
-
1986 - Skończyła się wojna 335-letnia między Holandią a wyspą Scilly. Wojna została wypowiedziana Scilly 30 marca 1651 przez admirała Maartena Trompa, w czasie jej oficjalnego trwania nie prowadzono żadnych działań wojennych. Pomimo pewnych wątpliwości co do tego czy wojna została wypowiedziana zgodnie z prawem i czy państwa znajdowały się w stanie wojny przez 335 lat, 17 kwietnia 1986 roku podpisano pokój kończący ten osobliwy konflikt.
-
1989 – Sąd Wojewódzki w Warszawie ponownie zarejestrował NSZZ „Solidarność”.
-
1993 - ONZ wprowadziła gospodarczą blokadę Jugosławii.
-
1995 – 22 osoby zginęły w wyniku wybuchu gazu w bloku mieszkalnym przy ul. Wojska Polskiego w Gdańsku.
-
2008 - Odbył się pierwszy mecz lacrosse w Polsce, w którym Wrocław zremisował z Poznaniem 5:5.
-
2010 – W Warszawie odbyły się uroczystości pożegnalne ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku.
-
2012 - W zakładach w rosyjskim Togliatti zjechała z linii montażowej ostatnia Łada 2107.
-
2014 - NASA ogłosiła odkrycie planety pozasłonecznej Kepler-186f, pierwszej wielkości Ziemi znajdującej się w ekosferze.
-
2019 – 29 osób zginęło, a 27 zostało rannych w katastrofie autokaru z niemieckimi turystami na portugalskiej wyspie Madera.
Zaloguj się aby komentować