Wybrane rocznice które wypadają 7 października.
Nietypowe święta: Dzień Wanny
https://youtu.be/KXw8CRapg7k
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Wanny
-
1571 – Flota Świętej Ligi pod dowództwem księcia Juana de Austrii pokonała pod Lepanto flotę turecką w jednej z najkrwawszych bitew morskich w dziejach świata - zginęło około 40 tys. ludzi.
-
1620 – II wojna polsko-turecka: podczas chaotycznego odwrotu spod Cecory zginął hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski.
-
1769 – 127 lat po przegonionym przez tubylców podczas próby zejścia na ląd Abelu Tasmanie, James Cook odkrył ponownie Nową Zelandię.
-
1793 – W Reims komisarz Philippe Rühl dokonał publicznego zniszczenia ampułki ze świętym olejem, używanym podczas koronacji królów Francji.
-
1864 - Okręt amerykańskiej marynarki wojennej przejął po walce okręt Konfederatów. Nie było by w tym nic ciekawego gdyby nie fakt że cała akcja miała miejsce w Brazylijskim porcie.
-
1870 - Wojna francusko-pruska: minister spraw wewnętrznych Léon Gambetta wydostał się balonem z oblężonego przez wojska pruskie Paryża; zwycięstwo wojsk pruskich w bitwie pod Bellevue.
-
1879 – W Wiedniu Austro-Węgry i Niemcy zawarły tzw. Dwuprzymierze. Niemcy chcieli wzmocnić pozycję Rzeszy w Europie Środkowej i na Bałkanach, dlatego doprowadzili do podpisania traktatu. Sojusz ten miał chronić oba państwa przed napaścią ze strony Imperium Rosyjskiego. Gdyby jedno z państw zostało zaatakowane przez Rosję, drugie miało mu pomóc. Gdyby jedna ze stron traktatu zaatakowała inne państwo, drugie miało zachować życzliwą neutralność.
-
1882 – Jan Matejko przekazał powstającemu muzeum na Wawelu swój nowy obraz "Hołd pruski"
-
1886 – Hiszpania zniosła niewolnictwo na Kubie.
-
1910 - W Szwajcarii wprowadzono zakaz produkcji i sprzedaży absyntu. Absynt to wysokoprocentowy napój alkoholowy robiony z liści piołunu, anyżu i kopru włoskiego. U szczytu swojej popularności trunek został opisany jako niebezpieczny, silnie uzależniający narkotyk. Zawarty w piołunie tujon został oskarżony o większość szkodliwych skutków spożywania tego alkoholu. Do roku 1915 zakazano wytwarzania i sprzedaży w większości państw europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Żadne jednak dowody nie wskazują na to, żeby absynt był bardziej niebezpieczny, czy w większym stopniu psychoaktywny, niż inne alkohole. Wznowienie produkcji nastąpiło na początku lat 90. XX wieku, kiedy państwa należące do Unii Europejskiej zaczęły stopniowo zezwalać na produkcję i sprzedaż trunku.
-
1912 – W Warszawie otwarto Dom Sierot założony przez Janusza Korczaka.
-
1913 – W fabryce Forda w Highland Park w stanie Illinois rozpoczęto produkcję Modelu T z wykorzystaniem ruchomej linii montażowej.
-
1916 - Mecz Cumberland-Georgia Tech zakończył się rekordowym w historii futbolu amerykańskiego wynikiem 0:222.
-
1918 – Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski.
-
1919 – Założono holenderskie linie lotnicze KLM. Są to najstarsze na świecie działające nieprzerwanie pod tą samą nazwą linie lotnicze.
-
1920 – Konflikt polsko-litewski: w Suwałkach została zawarta polsko-litewska umowa wojskowa, dotycząca porozumienia w sprawie zawieszenia broni i ustalenia linii demarkacyjnej na Suwalszczyźnie.
-
1926 – Rada Miejska Gdyni podjęła uchwałę o budowie w mieście przemysłu stoczniowego.
-
1933 - Pięć francuskich linii lotniczych połączono w jedne - Air France.
-
1933 – Albert Einstein z rodziną wypłynął z Southampton udając się na emigrację do USA.
-
1939 - Zmarł Harvey Cushing (ur. 1869), amerykański neurochirurg. Jeden z twórców neurochirurgii i jej zastosowania w endokrynologii oraz leczeniu nowotworów mózgu. Jest autorem licznych prac z zakresu endokrynologii i neurochirurgii, między innymi rozprawy o nadczynności kory nadnerczy spowodowanej gruczolakiem przysadki mózgowej (choroba Cushinga).
-
1940 – Wojska niemieckie wkroczyły do Rumunii w celu przejęcia kontroli nad polami naftowymi i portami.
-
1940 - W USA porucznik Arthur H. McCollum zaproponował by USA dołączyły do wojny w europie, prowokując Japonię do ataku na USA. Memorandum McCollum.
-
1941 – Na poligonie wojskowym pod Nowymi Święcianami członkowie litewskiej formacji kolaboracyjnej Ypatingasis būrys zamordowali ponad 3,7 tys. Żydów ze Święcian i okolic.
-
1941 - Front wschodni: pod Wiaźmą wojska niemieckie zamknęły w kotle 30 dywizji radzieckich.
-
1942 – W nocy z 7 na 8 października Armia Krajowa przeprowadziła akcję „Wieniec”, polegającą na wysadzeniu w powietrze linii kolejowych wokół Warszawy.
-
1943 - Wojna na Pacyfiku: masakra 97 amerykańskich jeńców wojennych na atolu Wake.
-
1943 - Kampania śródziemnomorska: okręt podwodny ORP „Sokół” zatopił u wybrzeży półwyspu Istria niemiecki transportowiec wojska „Eridania”. Był to największy statek zatopiony podczas wojny przez okręty polskiej Marynarki Wojennej.
-
1943 - Zmarł (lub został zamordowany) Eugeniusz Bodo (ur. 1899), polski aktor, reżyser, scenarzysta, producent, tancerz i piosenkarz pochodzenia szwajcarskiego. Jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów międzywojennego polskiego kina i teatru. Podejrzewany o szpiegostwo został aresztowany przez NKWD i przewieziony wgłąb ZSRR, tam zmarł, oficjalnie na "gruźlicę płuc".
-
1944 – Przedstawiciele Egiptu, Syrii, Libanu, Iraku i Transjordanii podpisali Protokół Aleksandryjski w sprawie utworzenia Ligi Państw Arabskich.
-
1944 - W obozie Auschwitz-Birkenau wybuchł największy w jego historii bunt, w czasie którego zginęło 451 więźniów.
-
1944 -Utworzono Milicję Obywatelską i Państwowy Urząd Repatriacyjny.
-
1945 - Ukazało się pierwsze wydanie dziennika „Kurier Szczeciński”. Najstarszy dziennik ukazujący się w województwie zachodniopomorskim.
-
1946 - Urodził się Andrzej Jaroszewicz, polski kierowca rajdowy, syn premiera PRL Piotra Jaroszewicza. Był pierwszym polakiem który prowadził bolid F1.
-
1946 - Została uchwalona nowa, pacyfistyczna konstytucja Japonii.
-
1949 – Utworzono Niemiecką Republikę Demokratyczną.
-
1950 - Chińska Republika Ludowa najechała Tybet.
-
1950 - Wojna koreańska: wojska ONZ przekroczyły 38. równoleżnik i weszły na terytorium Korei Północnej. Dojdą aż w pobliże granicy z Chinami.
-
1952 - Urodził się (niestety) Władimir Putin, zbrodniarz wojenny i prezydent roSSji. Wszystkiego najgorszego ty stara kukło.
-
1952 – Girard Feissel otrzymał amerykański patent na kod kreskowy.
-
1959 – Na terenie warszawskiego kościoła św. Augustyna doszło do tzw. cudu na Nowolipkach. Według relacji świadków doszło tam do ukazania się w godzinach wieczornych tak zwanej Matki Bożej Muranowskiej Współczującej Miłosiernej, której świetlista postać pojawiła się na tle pozłacanej kuli znajdującej się u podstawy krzyża wieńczącego dach świątyni. Manifestacje religijne w centrum stolicy nie były ówczesnej władzy na rękę, tym bardziej że przybierały charakter polityczny oraz antysocjalistyczny - jak odnotowali tajniacy, rozmodlony tłum śpiewał m.in. pieśń religijną „My chcemy Boga”, w której padały słowa: „My chcemy Boga w książce, w szkole...”. Dla władz komunistycznych nieprzyjemne musiało być to, że cud wydarzył się w kościele na Nowolipkach, jednej z bardziej rozpoznawalnych wówczas stołecznych świątyń. W końcu władze zdecydowały się na pomalowanie zwieńczenia, ale robotnicy, którzy wdrapali się na wieżę, fatalnie dobrali farbę i już następnego dnia spłukał ją deszcz. Wydarzenie to umocniło wiarę w nadprzyrodzoną moc, która czuwa nad kościołem i torpeduje działania bezpieki. Powtórne malowanie przyniosło spodziewany przez władze efekt, ale tłum udało się rozproszyć dopiero dzięki aresztowaniom - tajniacy i milicjanci zamknęli w sumie 766 osób, z czego 375 przyjechało z innych rejonów kraju. Wśród nich było wielu duchownych.
-
1959 – Radziecka sonda Łuna 3 wykonała pierwsze zdjęcia niewidocznej z Ziemi strony Księżyca.
-
1963 - Prezydent USA John F. Kennedy ratyfikował Układ o zakazie prób broni nuklearnej w atmosferze, w przestrzeni kosmicznej i pod wodą (LTBT).
-
1963 - Dokonano oblotu amerykańskiego odrzutowego samolotu turystycznego Learjet 23. Ciekawostka: Konstruktor William P. Lear stworzył ten model na podstawie technologi z prototypu szwajcarskiego myśliwca FPA P-16, który nie wszedł do produkcji seryjnej.
-
1965 – Koło wyspy Guam tajfun Carmen wywrócił 7 japońskich statków rybackich, w wyniku czego zginęło 209 osób.
-
1966 – Na przejeździe w Dorion (obecnie Vaudreuil-Dorion) w kanadyjskiej prowincji Quebec pociąg towarowy uderzył w autobus szkolny, w wyniku czego zginęło 19 osób (18 uczniów i kierowca), a 26 uczniów zostało rannych, spośród których jeden zmarł później w szpitalu.
-
1970 - Ze Stacji Sondażu Rakietowego w Łebie wystrzelono dwie ostatnie dwie rakiety badawcze Meteor 2K. Meteor 2K był największą i najbardziej zaawansowaną technologicznie rakietą spośród podobnych konstrukcji wytwarzanych w Polsce.
-
1972 - Urodził Sidney Polak, polski wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny, perkusista, członek zespołu T.Love
-
1976 – Szwedzka grupa ABBA przybyła jedyny raz do Polski na nagranie występu dla programu telewizyjnego Studio 2.
-
1977 - Ukazał się singel "We Are the Champions" grupy Queen.
-
1982 - Urodziła się Katarzyna Cichopek, polska aktorka niezawodowa, tancerka, prezenterka telewizyjna. Kinga z "M jak Miłość".
-
1982 – Odbyła się broadwayowska premiera musicalu Koty z muzyką Andrew Lloyda Webbera.
-
1985 - Zmarł John Kent (ur. 1914), kanadyjski pilot, as myśliwski, oficer przydzielony jako dowódca eskadry "A" do dywizjonu 303. Był niezadowolony z przydziału do dywizjonu polskiego, ale zmienił zdanie gdy zobaczył jakie wyniki robią polscy piloci na porządnym sprzęcie. Polscy koledzy przyzywali go John Kentowski.
-
1985 – Na Morzu Śródziemnym palestyńscy terroryści uprowadzili włoski statek wycieczkowy „Achille Lauro”. Zginęła jedna osoba - zakładnik będący obywatelem USA, Po negocjacjach porywacze zwolnili statek 9 października. Statek ten zbudowany w latach 1939 - 1947 jako "Willem Ruys" był pechową jednostką. Porwanie w 1985, dwie kolizje z innymi jednostkami w 1953 i 1975, cztery pożary lub eksplozje w latach 1965, 1972, 1981 i 1994, z czego ten ostatni incydent doprowadził do zatonięcia statku 2 grudnia 1994 u wybrzeży Somalii, szczęście w nieszczęściu że zginęły tylko dwie z 977 osób na pokładzie.
-
1985 - Na Puerto Rico w wyniku powodzi doszło do osuniecia się ziemi, w wyniku czego zginęło prawie 200 ludzi.
-
1991 – Wojna w Chorwacji: jugosłowiańskie samoloty ostrzelały pałac prezydencki w Zagrzebiu.
-
1993 - Skończyła się wielka powódź na rzece Mississippi. Spowodowała ona śmierć od 38 do 50 osób i straty szacowane na 12-16 miliardów dolarów.
-
1994 – W wypadku samochodowym w Krzeczowie koło Rabki-Zdroju zginęło 4 posłów na Sejm RP i pracownik Kancelarii Sejmu.
-
1996 – Wystartowała amerykańska telewizja informacyjna Fox News Channel. Ulubiona stacja informacyjna amerykańskich prawaków, w kontrze do lewicowej CNN.
-
2001 – Rozpoczęła się interwencja wojsk NATO w Afganistanie.
-
2003 - Arnold Schwarzenegger został wybrany na 38. gubernatora stanu Kalifornia.
-
2005 – Premiera filmu "Komornik" w reżyserii Feliksa Falka. Film opowiada o wyjątkowy gorliwym komorniku i zaczyna się z grubej rury, akcją zajęcia przez głównego bohatera sprzętu szpitalnego podczas zabiegu. Wraz z rozwojem akcji filmu w głównym bohaterze następuje przemiana.
-
2006 - W Moskwie została zastrzelona niezależna dziennikarka Anna Politkowska (ur. 1958). Była znana z krytycznego stosunku do Putina i prowadzonej przez niego wojny w Czeczeni.
-
2008 – W Warszawie rozpoczęto budowę Stadionu Narodowego.
-
2008 – Nad Sudanem spłonęła w atmosferze 2-metrowa planetoida 2008 TC3, pierwsza odkryta przed kolizją z Ziemią.
-
2016 - Liczba ofiar huraganu Matthew przekroczyła 800.
-
2022 - Białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjskie stowarzyszenie Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich otrzymały pokojową nagrodę Nobla.
https://youtu.be/KXw8CRapg7k
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Putin ty chuju.
@Michal9787 najlepsze to info o narodzinach Pani Cichopek
Zaloguj się aby komentować