Nietypowe święta: Dzień Ochroniarza, Światowy Dzień Mleka Roślinnego
Do dzisiejszego wpisu dołączam trzy nagrania katastrof lotniczych, jeden w tym wpisie a pozostałe dwa w komentarzach.
-
565 – Św. Kolumba miał rzekomo uratować za pomocą modlitwy wieśniaka zaatakowanego w wodzie przez potwora z Loch Ness. Jest to najstarsza relacja spotkania z tym stworem.
-
1485 – Wojna Dwóch Róż: w bitwie pod Bosworth poległ król Anglii Ryszard III York. Nowym królem został Henryk VII Tudor. Wkrótce po wkroczeniu zwycięskich wojsk do Londynu wybuchła z całą siłą epidemia tzw. angielskich potów.
-
1584 - Zmarł Jan Kochanowski (ur. 1530), polski humanista, poeta, tłumacz, sekretarz królewski. Autor trenów w których rozpaczał po śmierci córki, i po których ja rozpaczałem że mi kazali je czytać w szkole.
-
1587 – Trzy dni po wyborze Zygmunta III Wazy opozycyjna część szlachty wybrała na króla arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga.
-
1639 – Anglicy założyli w Indiach faktorię handlową Madras.
-
1642 – Wybuchła angielska wojna domowa pomiędzy zwolennikami króla i Parlamentu.
-
1649 – Powstanie Chmielnickiego: zakończyło się nieudane oblężenie Zbaraża przez wojska kozacko-tatarskie.
-
1711 - Brytyjska ekspedycja badająca Quebec (Kanada) straciła osiem statków i prawie dziewięciuset ludzi gdy statki weszły na skały w pobliżu Pointe-aux-Anglais.
-
1780 – Z wyprawy dookoła świata powrócił do Anglii okręt „Resolution” kapitana Jamesa Cooka, który zginął półtora roku wcześniej na Hawajach w bitwie z tubylcami.
-
1788 – Brytyjczycy założyli kolonię Sierra Leone, w której osiedlano byłych niewolników.
-
1798 – Rewolucja irlandzka: 2 tys. żołnierzy francuskich wylądowało w zachodniej Irlandii w celu udzielenia pomocy powstańcom.
-
1848 - Stany Zjednoczone anektowały Nowy Meksyk.
-
1849 – Miał miejsce pierwszy atak z powietrza w historii. Wojska austriackie za pomocą balonów zbombardowały Wenecję podczas walk mieszkańców o niepodległość.
-
1851 – Amerykański jacht „America” wygrał regaty wokół wyspy Wight – początek regat o Puchar Ameryki, najstarszej rozgrywanej do dziś imprezy sportowej.
------------------------------------------------------------------------------------------------
-
1864 – Podpisano konwencję w sprawie polepszenia losu rannych żołnierzy podczas konfliktów zbrojnych (pierwsza konwencja genewska). Powstał Czerwony Krzyż. Na zdjęciu komitet założycielski Czerwonego Krzyża.
-
1868 - Czeski Sejm Krajowy uchwalił deklarację domagającą się utworzenia własnej państwowości w ramach monarchii habsburskiej na wzór węgierski.
-
1902 - Theodore Roosevelt jako pierwszy prezydent USA odbył jazdę samochodem.
-
1902 - W trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,7 na granicy Chin z Kirgistanem zginęło od 5650 do 10 000 osób.
-
1911 – W będącym śmiertelną pułapką Żlebie Drège’a w Tatrach zginął pierwszy turysta Jan Drège, od którego nazwiska wziął on swoją nazwę.
-
1922 – Szef tymczasowego rządu irlandzkiego Michael Collins zginął w zamachu przeprowadzonym przez przeciwny negocjacjom pokojowym z Brytyjczykami odłam IRA. Collins był bardzo ważną postacią w historii Irlandii. Założyciel Irlandzkiej Partii Republikańskiej (IRA).
-
1932 – BBC rozpoczęła eksperymentalną emisję programu telewizyjnego.
-
1938 – Zwodowano niemiecki krążownik ciężki „Prinz Eugen”. „Prinz Eugen” był jedynym dużym niemieckim okrętem, który przetrwał wojnę. Po wojnie został przekazany amerykanom którzy użyli go jako celu podczas testów atomowych na atolu Bikini. Okręt dzielnie zniósł te testy odnosząc tylko niewielkie uszkodzenia, zatonął podczas holowania.
-
1939 - W Obersalzbergu Adolf Hitler wygłosił przemówienie do dowódców Wehrmachtu dotyczące planowanej inwazji na Polskę, w którym miał się pojawić tzw. „cytat armeński”.
-
1941 - Niemcy rozpoczęli nieudane, trwające ponad 2 lata oblężenie Leningradu.
-
1941 - W Białej Cerkwi na Ukrainie miejscowi milicjanci dowodzeni przez funkcjonariuszy Einsatzgruppen dokonali masakry ok. 90 żydowskich dzieci. Mord poprzedziła nieudana próba jego powstrzymania podjęta przez ppłka Helmutha Groscurtha, oficera Wehrmachtu, a zarazem członka konspiracji antyhitlerowskiej.
-
1942 – W mieście Rożyszcze na Wołyniu SD z Łucka przy udziale niemieckiej żandarmerii i ukraińskiej policji rozstrzelało około 3 tys. żydowskich mieszkańców miejscowego getta w pobliskiej kopalni piasku. Kilkuset Żydów zdołało zbiec wywołując pożar getta. Około 400 z nich ukraińscy policjanci wyłapali i rozstrzelali na cmentarzu.
-
1943 – Na duńską wyspę Bornholm spadła testowa niemiecka bomba latająca V1, której zdjęcia lub rysunki zostały przekazane Brytyjczykom. Była to pierwsza informacja wywiadowcza o wyglądzie tego pocisku.
-
1944 – 22. dzień powstania warszawskiego: utrata przez polskie oddziały Arsenału przy Placu Bankowym.
-
1944 - Brytyjskie lotnictwo rozpoczęło operację „Goodwood” – serię zakończonych niepowodzeniem ataków na niemiecki pancernik „Tirpitz”, zakotwiczony w norweskim Kāfjordzie (22-29 sierpnia).
-
1945 – Założono Polskie Stronnictwo Ludowe (1945-49).
-
1947 – Ukazał się pierwsze wydanie dziennika „Głos Szczeciński”.
-
1949 – Para amerykańskich seryjnych morderców, Raymond Fernandez i Martha Beck, została skazana na karę śmierci na krześle elektrycznym. Para była podejrzewana o dokonanie około 20 morderstw kobiet, ale udowodniono im tylko trzy.
-
1961 - Urodził się Cezary Żak - polski aktor, reżyser teatralny. Odtwórca kultowej roli motorniczego Karola Krawczyka z sitcomu Miodowe Lata i podwójnej roli bliźniaków Wójta/Księdza z serialu Ranczo.
-
1961 – 59-letnia Ida Siekmann została pierwszą śmiertelną ofiarą próby przekroczenia muru berlińskiego.
-
1962 – Na przedmieściach Paryża doszło do nieudanego zamachu OAS na jadącego limuzyną prezydenta Charles’a de Gaulle’a.
-
1963 – Joseph A. Walker na samolocie doświadczalnym North American X-15 poprawił własny rekord wysokości lotu (107,9 km).
-
1972 – Z powodu prowadzenia rasistowskiej polityki Rodezja (obecnie Zimbabwe) została wykluczona przez MKOl z udziału w XX Igrzyskach Olimpijskich w Monachium.
-
1973 – Zamach stanu w Chile: koalicja Chrześcijańskich Demokratów i Partii Narodowej w parlamencie wydała skierowaną do sił zbrojnych Deklarację upadku demokracji w Chile, apelując o interwencję mającą na celu „jak najszybsze zakończenie licznych naruszeń konstytucji” i zmuszenie rządu socjalisty Salvadora Allende do przestrzegania prawa.
-
1981 – W katastrofie należącego do linii Far Eastern Air Transport Boeinga 737 na Tajwanie zginęło wszystkich 110 osób na pokładzie. Samolot doznał dekompresji podczas lotu, gdy poddał się przerdzewiały kadłub.
-
1985 – W pożarze Boeinga 737 na lotnisku w Manchesterze zginęło 55 osób, a 15 zostało rannych. Piloci przerwali start gdy zaczął palić się jeden z silników. Ewakuację przeprowadzono nieudolnie i pasażerowie zginęli głównie z powodu uduszenia dymem.
-
1988 – Strajki w Polsce 1988: rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej i Stoczni Północnej; powołano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
-
1989 – Rada Najwyższa Litewskiej SRR ogłosiła za nielegalną aneksję republiki przez ZSRR.
-
1990 – Rozpoczęła nadawanie pierwsza w ZSRR prywatna stacja radiowa Echo Moskwy.
-
1991 - Islandia jako pierwszy kraj na świecie uznała niepodległość państw Bałtyckich.
-
1999 – W Sopocie odbył się jedyny polski koncert Whitney Houston.
-
1999 – Na lotnisku w Hongkongu rozbił się podczas wichury samolot MD-11 linii lotniczych China Airlines lot 642, w wyniku czego zginęły 3 osoby, a 208 zostało rannych. Moment katastrofy został uwieczniony na materiale filmowym który obejrzycie w komentarzu pod tym wpisem.
-
2000 – W amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia uruchomiono największy na świecie w pełni sterowalny Radioteleskop Green Bank, będący jednocześnie największą na świecie lądowa konstrukcją ruchomą.
-
2003 – W wyniku eksplozji rakiety na brazylijskim kosmodromie Alcântara zginęło 21 osób.
-
2004 – Z Munch-museet w Oslo skradziono obrazy Edvarda Muncha Krzyk i Madonna.
-
2006 – W katastrofie należącego do rosyjskich Pulkovo Airlines samolotu Tu-154 pod ukraińskim Donieckiem zginęło 170 osób. Samolot rozbił się po wejściu w płaski korkociąg, w który wpadł po wleceniu w obszar silnych turbulencji. Moment eksplozji został nagrany telefonem komórkowym. Nagranie w komentarzu do tego wpisu.
-
2008 – Wojna rosyjsko-gruzińska: zakończyła się rosyjska okupacja Gori.
-
2009 - We włoskiej grze liczbowej SuperEnalotto padła rekordowa wygrana (147,807,299.08 euro).
-
2009 - W finale konkursu rzutu młotem na berlińskich Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce zwyciężyła Anita Włodarczyk, ustanawiając rekord świata (77,96 m).
-
2010 - Katastrofa górnicza w Copiapó: po 7 nieudanych próbach ratownicy wydrążyli tunel komunikacyjny, którym dostarczono zasypanym 5 sierpnia 33 chilijskim górnikom tlen, wodę i pożywienie.
-
2010 - Kenijczyk David Rudisha podczas mityngu Internationales Stadionfest w Berlinie uzyskując czas 1:41,09 poprawił 13-letni rekord świata w biegu na 800 metrów.
-
2014 – Konflikt na wschodniej Ukrainie: rosyjski „biały konwój“ dotarł do Ługańska.
-
2015 – W Ziębicach w województwie dolnośląskim padła rekordowa wygrana w Lotto (35 234 116,20 zł).
-
2015 - Zabytkowy myśliwiec odrzutowy Hawker Hunter spadł podczas pokazów lotniczych w hrabstwie West Sussex w południowo-wschodniej Anglii na drogę szybkiego ruchu, zderzając się z kilkoma samochodami, w wyniku czego zginęło 11 osób, a 16 (w tym pilot) zostało rannych.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
- 2019 – W czasie gwałtownej burzy w Tatrach Zachodnich od uderzeń piorunów zginęło 5 osób, a 157 odniosło obrażenia. Najwięcej ofiar spowodował piorun, który ok. 13:25 uderzył w skały i łańcuchy w pobliżu krzyża na Giewoncie. Wielu turystów doznało porażenia, gdy trzymali się metalowych łańcuchów, ponadto prąd przepłynął po mokrych skałach. W akcję ratunkową zaangażowanych było ok. 180 ratowników, w tym 80 ratowników TOPR. Po wypadku uruchomiono sztab kryzysowy. W Zakopanem do końca tygodnia ogłoszona została żałoba. Ze względu na to, że (wg naczelnika TOPR) grzmoty były słyszalne pół godziny przed wydarzeniem na Giewoncie, rozpoczęła się ogólnokrajowa dyskusja na temat zachowania turystów w górach w razie zagrożenia burzą. Dlatego tak ważne jest by sprawdzać prognozę pogody przed wyjściem na szlak i zejście z niego gdy pogoda się załamuje.
#lotnictwo #samoloty #katastrofylotnicze
https://youtu.be/BG54t-ZHX1E
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Katastrofa w Hong Kongu
Katastrofa w Pulkovie
@Michal9787
W czasie gwałtownej burzy w Tatrach Zachodnich od uderzeń piorunów zginęło 5 osób, a 157 odniosło obrażenia
Byłem w tamtym momencie u podnóża Trzech Koron, już dojeżdżając do Sromowców widać było, że coś się dzieje nad Tatrami, zresztą udało mi się zaparkować auto i dojść do schroniska przed wąwozem i nad Pieninami też przetoczyła się nagła burza. Na Trzy Korony wszedłem jak przestało padać i dopiero wracając do pensjonatu w Krynicy dowiedziałem się, co się odjaniepawliło. Na zdjęciu formujący się nad Tatrami opad dosłownie kilkadziesiąt minut przed uderzeniem
@Zielczan @Michal9787 Jechałem wtedy do Zako dokładnie w tych godzinach, od Krakowa było widać cholernie ciemne chmury, nie jakieś szarawe jak przy zwykłej burzy, tylko sine w opór. Dojeżdżam a tam mżawka, za to wszyscy latają jak poparzeni, dopiero w hotelu się dowiedziałem co się odwaliło. Mieliśmy marketingowca będącego jednocześnie jakimś lokalnym dziennikarzem, który akurat był w okolicy, to miałem wszystko z pierwszej ręki z samego lądowiska.
@tellet@tellet mieszkam w karkonoszach, w lecie chmury burzowe zawsse sa az czarno sine mysle ze yo bardziei kwestia kumulacji zwiazanej z mocny opadem z drugiej strony
Bo jak zakladam kazdy wie z geografi, chmury aby pokonac gory musza zrzucic balast xD
@Michal9787 Z tej katastrofy tu-154 jest na YT zapis dzwieku z kokpitu, piloci walczyli bez skutku kilka minut
Blad w wysolosci lotu, powinno byc 10,7 km ;)
@roberto07 Nie. X-15 to nie jest jakiś tam byle samolot, tylko maszyna z silnikiem rakietowym która przekraczała wysokość (100 km) uznawaną za granicę kosmosu.
Zaloguj się aby komentować