Wybrane rocznice które wypadają 2 sierpnia.
Nietypowe święta: Dzień Kolorowanek
https://youtu.be/-f6ynrIM7lk
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Kolorowanek
-
338 p.n.e - Armia Macedońska dowodzona przez Filipa II Macedońskiego i jego syna Aleksandra pobiła wojska Ateńczyków i Tebańczyków w bitwie pod Cheroneą. Bitwa była kluczem do dominacji Macedończyków nad Grecją.
-
216 p.n.e. – Wódz kartagiński Hannibal rozgromił w bitwie pod Kannami liczniejsze wojska rzymskie.
-
1100 – Król Anglii Wilhelm II Rudy zginął na polowaniu w niewyjaśnionych okolicznościach od strzału z łuku.
-
1610 – Henry Hudson odkrył Zatokę Hudsona w Ameryce Północnej.
-
1745 – Jakobicki pretendent do tronu Anglii i Szkocji Karol Edward Stuart wylądował na Hebrydach w celu wywołania drugiego powstania jakobickiego.
-
1795 – Podpisano traktat z Greenville, który zakończył wojnę pomiędzy koalicją Indian a USA. W zamian za dobra wartości 20 000 dolarów (w tym koce, przybory domowe i bydło) plemiona indiańskie oddały Stanom Zjednoczonym większość dzisiejszego stanu Ohio, dzisiejsze śródmieście miasta Chicago i okolice Fort Detroit. Zgodnie z postanowieniami traktatu powstała linia graniczna zwana Greenville Treaty Line, która przez kilka lat rozdzielała ziemie indiańskie od terytoriów otwartych dla białych osadników. Linia ta była jednakże często przekraczana przez białych mimo gwarancji zawartych w tekście traktatu.
-
1802 – We Francji odbył się plebiscyt, w którym większość głosujących opowiedziała się za przyznaniem Napoleonowi Bonapartemu dożywotnio urzędu konsula.
-
1847 – W Berlinie rozpoczął się proces 254 uczestników powstania wielkopolskiego z 1846 roku.
-
1870 - W Londynie otwarto Tower Subway pod Tamizą – pierwszy na świecie odcinek kolei podziemnej. Tunel miał 410 metrów długości, a drewniane wagoniki po wąskim torze były przeciąganie za pomocą wyciągarek kablowych. W późniejszych latach tunel został zaadaptowany do celów wodociągowych.
-
1876 – W Deadwood (Terytorium Dakoty) w trakcie gry w pokera został zastrzelony legendarny rewolwerowiec Dziki Bill Hickok.
-
1892 – Wprowadzono do obiegu koronę austro-węgierską, która zastąpiła guldena.
-
1893 – Pierwsze z serii objawień Feliksy Kozłowskiej, zebranych później w Dziele Wielkiego Miłosierdzia, stanowiącym podstawę wyznania mariawickiego.
-
1913 – Szwajcarski historyk sztuki Daniel Baud-Bovy, jego rodak fotograf Frédéric Boissonas i Grek Christos Kakalos jako pierwsi weszli na najwyższy szczyt Grecji Mitikas w masywie Olimpu (2918 m).
-
1914 - Turcja weszła w sojusz z Niemcami.
-
1914 - Niemcy zajęli neutralny Luksemburg.
-
1916 – I wojna światowa: w porcie w Taranto eksplodował i zatonął włoski pancernik „Leonardo da Vinci, w wyniku czego zginęło 248 członków załogi.
-
1918 - W Kanadzie doszło do pierwszego strajku generalnego w historii tego kraju.
-
1919 – Sejm Ustawodawczy uchwalił podział terytorium byłego Królestwa Polskiego na 5 województw (białostockie, kieleckie, lubelskie, łódzkie i warszawskie) i miasto wydzielone Warszawę.
-
1922 – W chińskim mieście portowym Shantou nad Morzem Południowochińskim tajfun zabił około 50 tys. mieszkańców.
-
1923 – W Łodzi ukazało się pierwsze wydanie dziennika „Express Ilustrowany”.
-
1923 – Po śmierci Warrena Hardinga nowym prezydentem USA został dotychczasowy wiceprezydent Calvin Coolidge. O dziwo Harding wykitował w momencie kiedy na jaw wychodziły kolejne fakty o nadużyciach władzy i skandale w administracji prezydenta.
-
1928 – Włochy i Etiopia zawarły 20-letni traktat o przyjaźni. No długo ta przyjaźń nie trwała, bo Włochy anektowały Etiopię już kilka lat później.
-
1933 - Oficjalnie otwarto Kanał Białomorsko-Bałtycki. Kanał budowało tysiące nieopłacanych więźniów politycznych ZSRR.
-
1933 - W dniu śmierci prezydenta Paula von Hindenburga Adolf Hitler połączył stanowiska prezydenta i kanclerza i ogłosił się Führerem.
-
1937 - W Ameryce zakazano marihuany.
-
1939 - Albert Einstein i Leó Szilárd wysłali list do prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, sugerując w nim rozpoczęcie przez USA programu badań atomowych.
-
1940 - Bitwa o Anglię: sformowano Dywizjon 303.
-
1940 - Gen. Charles de Gaulle został skazany zaocznie „za zdradę stanu“ przez sąd wojskowy w Clermont-Ferrand na karę śmierci, degradację i konfiskatę majątku.
-
1941 – Front wschodni: pierwsze zwycięstwo Armii Czerwonej (w bitwie pod Jelnią). W bitwie tej rosjanie po raz pierwszy odzyskali terytorium zajęte wcześniej przez Niemców.
-
1943 – Wojna na Pacyfiku: kuter patrolowy, którym dowodził przyszły prezydent USA John F. Kennedy został staranowany na Wyspach Salomona przez japoński niszczyciel „Amagiri”. Zginęło 2 z 13 członków załogi, a Kennedy odniósł poważny uraz kręgosłupa.
-
1943 - W obozie zagłady w Treblince wybuchł bunt więźniów. Uciekło około 400 więźniów, drugie tyle zginęło. Wojnę przeżyło około 70 uciekinierów z Treblinki.
-
1944 - 2. dzień powstania warszawskiego: Stare Miasto zostało całkowicie opanowane przez oddziały powstańcze. Powstańcy wycofujący się ze stolicy stoczyli bój pod Pęcicami.
-
1944 - Konwój HX 300 bezpiecznie dotarł do zachodniej Wielkiej Brytanii. Największy konwój morski w historii.
-
1945 – Ogłoszono amnestię, która miała na celu likwidację podziemia antykomunistycznego.
-
1945 – Zakończyła się konferencja poczdamska z udziałem przywódców trzech mocarstw koalicji antyhitlerowskiej (tzw. wielkiej trójki, ale ze zmienionym składem: prezydenta Roosevelta zastąpił po jego śmierci Bill Truman). Na konferencji ustalono że winę za wybuch wojny ponoszą Niemcy. Oprócz tego: Niemcy miały być zdemilitaryzowane, denazyfikowane, zdemokratyzowane i zdecentralizowane. Odszkodowania miały na koszt niemiec otrzymać kraje poszkodowane. 15% reparacji przyznanych ZSRR miała otrzymać Polska. Postanowiono o przesiedleniu ludności niemieckiej z Czechosłowacji, Polski i z Węgier.
-
1947 – Należący do British South American Airlines samolot Avro Lancastrian z 5 członkami załogi i 6 pasażerami rozbił się na wulkanie Tupungato na granicy chilijsko-argentyńskiej, gdzie został zasypany przez lawinę i opady śniegu. Jego wrak odnaleziono w 2000 roku na zmniejszającym się lodowcu.
-
1954 - Urodziła się Krystyna Czubówna, polska lektorka filmów dokumentalnych.
-
1958 – Podczas meczu lekkoatletycznego Polska-USA na Stadionie Dziesięciolecia (zakończonego wynikami 97:115 wśród mężczyzn i 54:52 wśród kobiet) został ustanowiony aktualny do dzisiaj światowy rekord frekwencji na zawodach lekkoatletycznych (ok. 100 000 osób)
-
1958 - 5 osób zginęło, a 17 zostało rannych w pożarze tramwaju w Oslo.
-
1961 - Autokar z amerykańskimi turystami, po zderzeniu z ciężarówką, wpadł do Jeziora Czterech Kantonów w środkowej Szwajcarii, w wyniku czego zginęło 16 spośród 38 znajdujących się w nim osób.
-
1964 – W Zatoce Tonkińskiej okręty amerykańskie zostały rzekomo zaatakowane przez jednostki Wietnamu Północnego, co doprowadziło do bezpośredniego zaangażowania się USA w wojnę wietnamską.
-
1966 – Dokonano oblotu radzieckiego samolot myśliwsko-bombowego Su-17. Jego eksportowa wersja Su-22 nadal jest na wyposażeniu polskich sił powietrznych.
-
1968 – Od 207 do 271 zginęło (głównie w wyniku zawalenia sześciopiętrowego budynku mieszkalnego w Manili), a 261 zostało rannych w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,6 na filipińskiej wyspie Luzon.
-
1973 – 50 osób zginęło, a 80 zostało rannych w pożarze centrum sportowego w Douglas na brytyjskiej wyspie Man.
-
1976 - Zmarł Fritz Lang (ur. 1890), niemiecki aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy pochodzenia austriackiego. Lang uważany jest za klasyka niemieckiego filmu niemego. Do historii kina przeszedł przede wszystkim dzięki "Metropolis" z 1926.
-
1980 – 85 osób zginęło, a ponad 200 zostało rannych w zamachu bombowym przeprowadzonym przez prawicowych ekstremistów na dworzec kolejowy we włoskiej Bolonii. Jedna z największych tragedii lat ołowiu, czyli walk między skrajną lewicą i skrajną prawicą.
-
1982 - Otwarto Metro w Helsinkach.
-
1984 – Na Instytucie Technologicznym w Karlsruhe odebrano pierwszy e-mail w Niemczech.
-
1985 – 135 osób (w tym 1 na ziemi) zginęło, a 27 zostało rannych w katastrofie lotu Delta Air Lines 191, do której doszło w czasie awaryjnego lądowania w burzy na autostradzie w Dallas. Przyczyną zdarzenia było niepoinformowanie załogi samolotu przez kontrolera lotów o prądzie zstępującym. Maszyna dostała się pod działanie silnego prądu zstępującego (na chłopski rozum: wiatr przycisnął go do ziemi), samolot stracił wysokość i prędkość. Piloci próbowali lądować na autostradzie, ale jeden z silników uderzył w Toyotę Celicę. Odpadnięcie silnika spowodowało obrót, maszyna w końcu uderzyła w zbiornik wody i przełamała się na dwie części.
-
1990 – Armia iracka dokonała inwazji na Kuwejt. Główna przyczyna wybuchu I Wojny w Zatoce Perskiej.
-
1993 – Brytyjski parlament ratyfikował Traktat z Maastricht, powołujący Unię Europejską.
-
1997 - W Algierskich miejscowościach El-Had i Mezouara doszło do masakry mieszkańców. Zabito 116 osób. Masakry dokonali nieznani napastnicy, o atak oskarżono dwie islamskie organizacje ale żadna z nich nie przyznała się do ataków.
-
1999 – 285 osób zginęło w katastrofie kolejowej w Gaisal w indyjskim stanie Asam.
-
2005 – Na lotnisku w Toronto doszło do katastrofy (bez ofiar śmiertelnych) francuskiego Airbusa A340.
-
2006 – W największym mieście RPA Johannesburgu po raz pierwszy od 25 lat spadł śnieg.
-
2007 – Rosyjskie mini-łodzie podwodne umieściły rosyjską szmatę (flagę) na dnie morza pod Biegunem Północnym, zgłaszając tym samym roszczenia do ponad miliona km² powierzchni Arktyki.
-
2014 - 146 osób zginęło w wybuchu fabryki w chińskim mieście Kunshan w prowincji Jiangsu.
-
2017 - Zmarła Wanda Chotomska, polska pisarka, autorka literatury dziecięcej (ur. 1929). Autorka cyklu programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka (1962–1973).
https://youtu.be/-f6ynrIM7lk
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Bill Truman? Nie spotkalem się z takim określeniem na Harrego
Zaloguj się aby komentować