Wybrane rocznice które wypadają 1 sierpnia.
Nietypowe święta: Światowy Dzień Karmienia Piersią, Dzień Światowej Sieci Internetowej, Dzień Pamięci Warszawy.
https://youtu.be/SBkXoEsnQc8
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Światowy Dzień Karmienia Piersią, Dzień Światowej Sieci Internetowej, Dzień Pamięci Warszawy.
-
1404 – Hospodar Mołdawii Aleksander Dobry złożył w Kamieńcu Podolskim hołd lenny królowi Władysławowi II Jagielle.
-
1498 – Krzysztof Kolumb dotarł do Wenezueli.
-
1589 – Król Francji i były król Polski Henryk III Walezy został śmiertelnie zraniony nożem przez dominikanina Jacques’a Clémenta.
-
1664 - Wraz z poddaniem się Famagusty na Cyprze, Imperium Osmańskie zakończyło podbój tej wyspy.
-
1714 - Jerzy Hannowerski został królem Wielkiej Brytanii jako Jerzy I. Zapoczątkował on epokę georgiańską, gdyż rządziło po nim trzech jego potomków - Jerzy II, Jerzy III i Jerzy IV.
-
1774 - Brytyjski naukowiec Joseph Priestley odkrył tlen.
-
1793 – We Francji wprowadzono system metryczny.
-
1798 – Wyprawa Napoleona do Egiptu: zwycięstwo floty brytyjskiej pod dowództwem admirała Horatio Nelsona nad francuską w bitwie pod Abukirem.
-
1800 – Parlament irlandzki przyjął Akt Unii z Wielką Brytanią.
-
1801 – I wojna berberyjska: szkuner USS „Enterprise” pokonał 14-działowy piracki okręt „Tripol” po jednostronnej bitwie, w której amerykańscy marines zdziesiątkowali swym ogniem próbujących abordażu piratów.
-
1808 - W Lizbonie wylądował gen. Arthur Wellesley z kontyngentem wojsk brytyjskich, rozpoczynając wojnę z okupującymi Półwysep Iberyjski wojskami napoleońskimi.
-
1827 – Uruchomiono Latarnię Morską Hel.
-
1834 – Na terenie całego imperium brytyjskiego zniesiono niewolnictwo.
-
1840 – Otwarto Szpital Wszystkich Świętych w Wieluniu, który został zburzony w wyniku niemieckiego bombardowania 1 września 1939 roku.
-
1844 – W Berlinie otwarto ogród zoologiczny.
-
1888 - Carl Benz otrzymał pierwsze prawo jazdy.
-
1894 – Wybuchła wojna chińsko-japońska. Wojna zakończyła się podpisaniem w Shimonoseki w kwietniu 1895 roku traktatu pokojowego. Chiny zobowiązały się do zapłaty 200 mln taeli srebra (tael to dawna chińska srebrna moneta) tytułem odszkodowań wojennych oraz oddania Japonii: półwyspu Liaodong, Tajwanu i Peskadorów (Wyspy Rybackie). W Chinach wojna jest uważana za najgorsze z poniżeń w tzw. stuleciu upokorzeń. W oczach Chińczyków klęska z ręki Japończyków przewyższa bowiem porażki, jakie poniosły Chiny w czasie wojen opiumowych z ręki zachodnich mocarstw. Dzieje się tak dlatego, że Chiny zwykły uważać Japonię za swego „ucznia” czy też „młodszego brata”, który zawdzięcza im cywilizację.
-
1907 – Robert Baden-Powell zorganizował na wyspie Brownsea w Anglii obóz młodzieżowy, który zapoczątkował dzieje skautingu.
-
1914 - Niemcy wypowiedziały wojnę carskiej Rosji po tym gdy ta odmówiła zakończenia mobilizacji. Początek I wojny światowej.
-
1919 – Sejm RP przyjął ustawy: o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej oraz o orderze Virtuti Militari.
-
1920 – Wojna polsko-bolszewicka: polskie dowództwo wydało rozkaz zakończenia obrony twierdzy Łomża, co otworzyło wojskom sowieckim drogę na Warszawę.
-
1922 - Antyfaszystowski strajk powszechny we Włoszech.
-
1926 – Założono włoski klub piłkarski SSC Napoli. Obecny mistrz Włoch.
-
1927 – Wybuchło powstanie w Nanchangu; datę tę przyjmuje się jako datę powstania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.
-
1929 – Z połączenia siedmiu miejscowości utworzono miasto Wuppertal w Nadrenii Północnej-Westfalii. A wiecie z czego to miasto słynie? Jak nie to spójrzcie na film.
-
1935 – W Tatrach rozpoczęto budowę kolejki linowej na Kasprowy Wierch.
-
1936 – W Berlinie rozpoczęły się XI Letnie Igrzyska Olimpijskie. Mimo protestów opinii publicznej i środowisk sportowych i wcześniejszej krytyki ze strony Hitlera, który określił igrzyska jako wymysł Żydów i masonów, igrzyska w nazistowskich Niemczech doszły do skutku. Jeszcze przed rozpoczęciem igrzysk władze III Rzeszy zakazały Żydom uczestnictwa w organizacjach sportowych. Wywołało to oburzenie zagranicą, po zapewnieniach organizatorów berlińskich igrzysk, że zawody zostaną przeprowadzone w myśl zasad Karty Olimpijskiej, oraz przy jednoczesnych gwarancjach złagodzenia polityki antysemickiej w reprezentacji Niemiec wystąpiła florecistka Helene Mayer, a na czele komitetu organizacyjnego stanął Theodor Lewald (obydwoje pochodzenia żydowskiego). Po raz pierwszy w historii olimpiad nowożytnych znicz olimpijski zapalono od ognia przyniesionego z Grecji. Po raz pierwszy wydarzenia z aren olimpijskich były filmowane oraz transmitowane w telewizji – czarno-biały obraz telewizyjny docierał do 19 kablowych odbiorników, znajdujących się w Berlinie. Były to pierwsze igrzyska, które także sfotografowano i sfilmowano w kolorze dzięki powstaniu w tym samym roku kolorowej fotografii Agfacolor. Najlepszy moment igrzysk? Gdy czarnoskóry Jesse Owens zdobył cztery złote medale i zamknął mordy nazistowskim pajacom. Owens wspominał, że Adolf Hitler pogardliwie wypowiadał się o czarnoskórych lekkoatletach z USA, ale mitem jest że Hitler odmówił uściśnięcia jego ręki. W rzeczywistości sam Hitler tego dnia nie podał ręki żadnemu sportowcowi, gdyż musiałby wybrać między gratulacjami dla każdego zawodnika, a nierobieniem tego wcale. Koniec końców kanclerz III Rzeszy wybrał drugą opcję. Owens mówił także "Kiedy minąłem kanclerza, wstał, pomachał mi ręką, a ja mu odmachałem".
-
1940 – Minister spraw zagranicznych Japonii Yōsuke Matsuoka ogłosił plan utworzenia Strefy Wspólnego Dobrobytu Wielkiej Azji Wschodniej na terenach podbitych przez armię japońską.
-
1941 – Na mocy dekretu Adolfa Hitlera tereny dawnych województw lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego, pod nazwą dystryktu galicyjskiego, weszły w skład Generalnego Gubernatorstwa.
-
1941 - Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt nałożył embargo na eksport ropy naftowej do Japonii.
-
1941 - Rozpoczęła się seryjna produkcja samochodu Willys Jeep.
-
1942 - Zmarł Gerhard Hirschfelder (ur. 1907) niemiecki ksiądz rzymskokatolicki, duszpasterz i obrońca młodzieży przed nazizmem. Aresztowany przez gestapo, zadręczony w niemieckim obozie koncentracyjnym.
-
1943 – W ramach operacji „Tidal Wave“ 177 bombowców USAAF wystartowało z Libii i południowych Włoch z zadaniem zbombardowania 9 rafinerii ropy naftowej wokół Ploeszti w Rumunii. Według oficjalnych raportów amerykańskich misja zakończyła się „brakiem ograniczenia wydajności produkcji”.
-
1943 - Zginęła Lidija Litwiak, radziecka pilotka wojskowa, as myśliwski. (ur. 1921). Z ilością 11 zestrzeleń była najlepszym asem myśliwskim wśród kobiet. Nazywana była też „Białą Różą ze Stalingradu".
-
1944 - O 17:00 (Godzina „W”) wybuchło powstanie warszawskie. Wybuch skazanego na klęskę powstania to jedna wielka zbrodnia przeciw miastu i jego ludności cywilnej, oraz młodemu pokoleniu które wykrwawiło się w walkach. Mi otwarła oczy książka "Obłęd 44" Zychowicza.
-
1944 - 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wylądowała w Normandii.
-
1944 - Anne Frank dokonała ostatniego przed aresztowaniem wpisu w swym pamiętniku.
-
1946 - Założono skandynawskie linie lotnicze SAS. Są to wspólne narodowe linie lotnicze Danii, Szwecji i Norwegii.
-
1946 - Powieszono Andrieja Własowa. Własow był radzieckim wojskowym w stopniu generała porucznika Armii Czerwonej. W okresie II wojny światowej był dowódcą kolaboracyjnej Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej oraz Sił Zbrojnych Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji. Po wojnie skazany na śmierć pod zarzutem zdrady i kolaboracji z III Rzeszą.
-
1950 – Abdykował król Belgów Leopold III Koburg. Król musiał abdykować, bo delikatnie mówiąc jego krajanie nie byli zadowoleni z jego powrotu. Król próbował kolaborować z Niemcami w czasie wojny, za co ludzie go znienawidzili.
-
1951 – Część załogi trałowca ORP „Żuraw” sterroryzowała dowództwo i uprowadziła okręt do Ystad w Szwecji. 12 członków załogi wystąpiło o azyl polityczny, a okręt z resztą załogi powrócił do kraju 3 sierpnia.
-
1955 – Dokonano oblotu amerykańskiego samolotu rozpoznawczego (szpiegowskiego) Lockheed U-2. Samolot przez kilka lat był praktycznie nie do zestrzelenia przez myśliwce, bo latał na maksymalnej wysokości 27 kilometrów nad ziemią. Pierwszą skuteczną bronią przeciw tym maszynom były pociski ziemia powietrze.
-
1965 - Opublikowano słynną powieść SF "Diuna" autorstwa Franka Herberta.
-
1966 – Szalony student Charles Whitman otworzył ogień z wieży Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, zabijając 14 i raniąc 31 osób. Sam został zastrzelony przez policjanta. Wcześniej zabił swoją matkę oraz żonę. Charles miał już w wieku 25 lat skarżyć się na uciążliwe bóle głowy. Z czasem coraz bardziej nękały go niepokojące myśli, co sprowokowało go do zwrócenia się po pomoc do specjalisty. Notatki, jakie prowadził, wskazywały na systematyczne pogarszanie się stanu jego psychiki. Whitman miał nawet wyrazić chęć przeprowadzenia autopsji jego mózgu; ponadto przeznaczył pewną kwotę pieniędzy na badania z zakresu zdrowia psychicznego. Sekcja mózgu Whitmana ujawniła złośliwy guz w okolicy ciała migdałowatego, odpowiedzialnego za odczuwanie agresji i lęku. W sumie to mi go żal, przez guza mózgu stał się kimś kim zapewne nie chciał być.
-
1972 – W niemieckim Bad Münstereifel uruchomiono Radioteleskop Effelsberg. Największy radioteleskop w Europie.
-
1975 – 18 osób zginęło w katastrofie promu na Motławie w Gdańsku.
-
1975 - Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz i Krzysztof Zdzitowiecki jako pierwsi Polacy zdobyli ośmiotysięcznik Gaszerbrum II w paśmie Karakorum.
-
1976 - Podczas wyścigu Formuły 1 na niemieckim torze Nürburgring austriacki kierowca Niki Lauda uległ wypadkowi i został ciężko poparzony w pożarze swego bolidu. Cudem przeżył i powrócił do ścigania kilka tygodni później.
-
1981 – W USA wystartowała telewizja muzyczna MTV. Pierwszym wyemitowanym teledyskiem była piosenka "Video Killed the Radio Star" zespołu The Buggles.
-
1989 - Uwolniono ceny żywności i zniesiono kartki na mięso.
-
1990 - Żelu Żelew został pierwszym niekomunistycznym prezydentem Bułgarii.
-
1993 – Były dyktator Republiki Środkowoafrykańskiej Jean-Bédel Bokassa został przedterminowo zwolniony z więzienia na podstawie amnestii ogłoszonej przez prezydenta André Kolingbę.
-
2003 - Początek morderczej fali upałów w zachodniej i południowej Europie. Szczególnie nasiliły się we Francji, gdzie temperatura dochodziła do 44 stopni, tam też z powodu wysokiej temperatury zmarło 15 tys. osób. W wielu krajach zanotowano absolutne rekordy temperatur. Łącznie zmarło nawet 52 tysiące ludzi.
-
2004 - W Paragwaju 396 osób zginęło, a 500 zostało rannych w pożarze supermarketu.
-
2007 - W Minneapolis w amerykańskim stanie Minnesota 13 osób zginęło w zawaleniu się mostu nad rzeką Mississippi. W 2001 raport o stanie mostu opracowany przez wydział inżynieryjny Uniwersytetu Minnesota stwierdził korozję metalowych elementów i oznaki zmęczenia materiału przez co most stracił swoją giętkość.
-
2008 - 11 wspinaczy zginęło podczas zdobywania K2 w Karakorum.
-
2010 – Weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 10 czerwca 2010 roku, wprowadzająca m.in. zakaz stosowania kar cielesnych w rodzinie.
-
2015 – Podczas Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej w Cetniewie Anita Włodarczyk ustanowiła wynikiem 81,08 metra rekord świata w rzucie młotem, jako pierwsza kobieta przekraczając granicę 80 m.
https://youtu.be/SBkXoEsnQc8
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
@Michal9787 klawy ten pociag, musze kiedys sie tam wybrac
@Cybulion Polecam, sam jezdzilem kilka razy po blancie i z piwkiem.
Ogolnie okolice Wuppertalu sa bardzo ladne.
@Michal9787 1774 - tlen tak naprawdę odkrył jako pierwszy alchemik Michał Sędziwój.
Zaloguj się aby komentować