Wodny pożeracz Żyrytwa pluskwowata (Ilyocoris cimicoides) to jedyny występujący w Polsce pluskwiak wodny z rodziny żyrytwowatych (Naucoridae), spotykany w wodach stojących i wolno płynących. Fani sagi o wiedźminie mogą kojarzyć, że żyrytwa została tam wymieniona jako drapieżny, zaopatrzony w pancerz i szczypce stwór zamieszkujący bagna i jeziora, któremu zdarza się atakować ludzi. Żyrytwa pluskwowata jest na szczęście zbyt mała na takie wyczyny – dorasta do około półtora centymetra długości – jednak gdyby miała odpowiednie rozmiary, zapewne nie pogardziłaby większą zdobyczą.

Żyrytwy to drapieżniki, zarówno jako larwy, jak i jako osobniki dorosłe. Żywią się małymi wodnymi bezkręgowcami, takimi jak owady, skorupiaki i mięczaki. Są bardzo szybkie i znakomicie pływają dzięki opływowym kształtom i długim, wiosłowatym tylnym kończynom z rzędami włosków – potrafią też oddychać w wodzie, korzystając z zapasu powietrza zebranego pod pokrywami skrzydeł i na porośniętym włoskami spodzie ciała.

Żyrytwa poluje bardzo skutecznie. Za pomocą chwytnych przednich kończyn łapie swoją ofiarę, przebija ją za pomocą mocnej, przypominającej kolec kłujki i wpuszcza do jej ciała ślinę z enzymami trawiennymi, a następnie wysysa nadtrawione wnętrzności. Jeśli sama zostanie schwytana, nie poddaje się bez walki i wykorzystuje kłujkę do obrony – jak wiele innych wodnych pluskwiaków, potrafi bardzo boleśnie ugryźć człowieka, jeśli komuś przyjdzie do głowy wziąć ją do ręki.

Być może właśnie od tego wzięła się nazwa żyrytwy, prawdopodobnie nawiązująca do staropolskiego "żyrać" lub "żerać" – co znaczyło tyle samo, co "pożerać".

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #polska #gruparatowaniapoziomu i trochę #wiedzmin
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
5a9abdc7-d6b7-4be4-9ccf-c51f96aea74a
4fc9a69c-64bc-42c9-8559-87199f7b54ea
fcc8c1b7-88f5-449f-9766-4cb0e4c14ee9
Dzban3Waza

A jak się nazywa to takie inne czarne podłużne podobne do tego ale inne, czarna kulka z 2 wiosłami po bokach. Skurwiel najpierw ma z 10 mm a potem taka kulka się z tego robi na moje oko 40mm. Zawsze w basenie i oczku wodnym mi to rosło. I przysięgam że są dzieciaka widziałem że to hujstwo potrafi latać xD

Dzban3Waza

@Apaturia nie mordko, to ten pierwszy bardziej go przypomina, one wyglądają jakby miały tylko te boczne wiosła, mega zwrotne i ruchliwe w wodzie, poza woda pojebane i latają ale chyba nie wszystkie pomocy bo rodzina myśli że mam zwidy

Dzban3Waza

@sevenonine o tototototto pływak skoczek akrobata żre ryby jebany kosmita widzicie nie oszalałem, widziałem też kolibra ale to inna historia


Dzięki xD

e67d0399-73a9-4a84-a1d3-a1092101904d
ciri0x5a

niesamowita jest kreatywnosc naukowcow w nadawaniu nazw. turkuc podjadek, zlodziejaszek rypidelko czy strojnis nadobny.

w tym samym momencie polskie firmy: "the best i can do is drutex" ;D

swoja droga, sa to nazwy bedace interpretacja laciny? czy nomenklatura polska rzadzi sie jakimis prawami?

Apaturia

@ciri0x5a O polskim nazewnictwie gatunków były pisane całe artykuły Niektóre nazwy nawiązują do łacińskich, ale w wielu przypadkach to jednak bardziej radosna twórczość. Niektóre gatunki nie mają w ogóle nazw w języku polskim.

GrindFaterAnona

@Apaturia obrzydliwe są owady i przerażające. dobrze, ze rzadko już osiągają więcej niż 20cm.

Apaturia

@GrindFaterAnona Ano, za karbonu to było - gigantyczne ważki wielkości kruków, nie to co teraz...

GrindFaterAnona

@Apaturia najwieksze mialy rozpietosc skrzydel 70cm, kruki chyba tulyle nie mają

Zaloguj się aby komentować