Ile lat mieliśmy te tereny. Ale nie wiem, na który rok to aktualne.
#mapy
@RogerThat
Liczby to liczba lat przez jaki dane tereny były Polskie, stan na 2015 rok.
@zuchtomek O, 2015, tego nie wiedziałem.
W sumie napisałem ten opis koślawo, racja.
@RogerThat kilka lat też w Moskwie siedzieli
@PlatynowyBazant20 właśnie wiem i nie wiem, czemu tego tam nie ma.
@RogerThat zapewne dlatego że to było władztwo bardzo ograniczone i w sumie prywata magnacka
Tylko chyba wtedy nikt nie używał jeszcze nazwy "Ukraina"...
O ile się nie mylę.
@Opornik Ruś kijowska i coś dalej
@Opornik za wiki
Określenie Ukraina jako nazwa pospolita pojawiło się w średniowieczu i oznaczało pierwotnie nazwę granicznych regionów geograficznych[1]. Do końca XVI wieku termin "ukraina" nie miał charakteru oficjalnego i oznaczał jedynie "ugranicze" ("pogranicze", "krańce państwowe") poszczególnych terenów, będących pod kontrolą różnych państw[2][3][4][5][6].
Termin Ukraina pojawił się po raz pierwszy w Latopisie kijowskim, opisującym wydarzenia XII w., którego najstarszy egzemplarz pochodzi z XV w. Opisując śmierć Włodzimierza, księcia perejasławskiego, autor tekstu stwierdził, iż po jego zgonie Ukraina wielce rozpaczała, a relacjonując wypadki 1189 r., nazwał Ukrainą tereny leżące między Bohem a Dniestrem[7].
Jako nazwa własna Ukraina została użyta po raz pierwszy za czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w roku 1590 w tytule konstytucji sejmowej według projektu Jana Zamoyskiego: Porządek ze strony Niżowców i Ukrainy[8]. Określała wówczas tereny województw: kijowskiego i bracławskiego.
Wielka Lechia.
@RogerThat wrzucasz mapę i nawet nie wiesz czego? Żadna „Wielka Lechia”.
@Wyrocznia we wyluzuj
Zawsze zastanawiała mnie taka zagadka z zakresu historii alternatywnej: jaka byłaby dziś Polska gdybyśmy skupili się na totalnym wyrzuceniu Prusaków i opanowaniu Inflant zamiast przeć na wschód.
@ruhypnol teoretycznie kierunek wschód był przyczyną naszych kłopotów, ale:
-
zabiegi o ruś halicką to była konieczność, bo (zależnie od okresu): a) inaczej Węgrzy przejmą i nas otoczą, b) ruś będzie zbyt mocna i będzie kłopot, c) turcy tam będą siedzieć
-
bez Litwy (która miała opanowane tereny na wschodzie w XIV w) nie pokonalibyśmy Krzyżaków, a Jagiełło okazał się jednym z najbardziej kompetentnych władców Polski w historii, a jego potomstwo też było dosyć mocne
-
w rozbiciu dzielnicowym, kiedy były realne szanse na podbijanie terenów bałtów (bo krucjaty), byliśmy zajęci walką między sobą, bo było rozbicie dzielnicowe
Generalnie historia raczej nie mogła się inaczej potoczyć, bo na zachodzie było cesarstwo, na którym ekspansji nawet za piastów nie można było robić, bo a) za silnie, b) ekskomuniki i pozycja kościoła - więc od Chrobrego państwo polskie było zwrócone z ekspansją na wschód i południe. Na południu habsburgowie nas wykiwali i chyba nwet nie próbowaliśmy zmieniać tego stanu rzeczy tylko zadowoliliśmy się dzikimi polami na wschodzie.
@ten_kapuczino wow, komentarz z czapy napisałem, bo taki mi myśli pobiegły i dostałem taką merytoryczną odpowiedź. Dzięki!
@ruhypnol ja też z czapy - przemyślenia na podstawie akcji pokazywanych w mega kanale historycznym - Historia na szybko:
Historia Na Szybko - Początki Państwa Polskiego (Historia Polski #1)
Zaloguj się aby komentować