Widziałem wpis @maximilianan o tym, że się nudzi i chętnie poopowiada o swojej pracy. Ja też się dziś nudzę i muszę dodatkowo zachować trzeźwość, więc chętnie poodpowiadam na pytania z mojej dziedziny czyli oko i okulary. Jak macie pytania to śmiało, może podpowiem przed zakupem okularów albo badaniem.

#pracbaza #okulary #oko #gownowpis
Sweet_acc_pr0sa

@Olmec dlaczego to wszystko takie kurwa drogie

Chunx

@Sweet_acc_pr0sa o to to

Olmec

@Sweet_acc_pr0sa bo jest niezbędne. Poza tym duża odpowiedzialność i delikatny materiał. Jednak głównie dlatego, że... może być drogie. Inaczej jest z progresami, tu na scenę wchodzi know-how I opracowanie dobrej soczewki jest dość drogie - sama produkcja już niekoniecznie. Poza tym wszystko dla optyki jest cholernie drogie, więc mamy wysokie koszta. Co jest skutkiem, a co przyczyną - nie wiem.

emdet

@Olmec czy ma znaczenie jakie się kupuje okulary przeciwsłoneczne? Czy okulary z marketu za 30zl z oznaczeniem UV 400 są w czymś gorsze od markowych za 1500zl? Bo te ceny i ich rozbieżność wydają mi się strasznie absurdalne.

Olmec

@emdet Jeżeli mają oznaczenie UV400 i znak CE to pod względem ochronności powinny być takie same. Pytanie na ile ufasz napisom na okularach na straganie. Dodam, że okulary "przeciwsłoneczne" bez filtra UV są gorsze niż brak okularów. Dzieje się tak dlatego, że za ciemną szybką nie mrużysz oczu i rozszerza się źrenica, więc przyjmujesz więcej promieniowania UV.

Cena jak to cena - okulary są dziś elementem mody, często płacimy za markę.

Dodam jeszcze, że ważniejsze są okulary p/słoneczne dla dzieci. Ich soczewki pochłaniają dużo więcej UV niż soczewki dorosłego. Zakładajcie dzieciom okulary p/słoneczne.

Odczuwam_Dysonans

@Olmec czy szkła fotochromatyczne mają jakieś wady względem normalnych szkieł (w sensie jeśli chodzi o parametry, jak działają to wiem, miałem xD) i czy brązowe czymś się technicznie różnią od szarych? Mam już zajechane obecne oksy (dosyć duży minus), chciałbym kupić jakieś porządne szkła, a dobrze wspominam właśnie szare fotochromy, tylko nie wiem czy to się wiąże z jakimiś downside'ami, czy raczej nie robi to różnicy?

I jak uważasz, bo jest kilka opcji dopłaty do lepszych szkieł, do czego warto (antyrefleks? Jakiś filtr pod pracę przy kompie?) a do czego niekoniecznie dopłacać?

I jeszcze takie pytanie, czy poleruje się współczesne szkła? Chyba nie robi się czegoś takiego?

moll

@Odczuwam_Dysonans @Olmec podpinam się, bo też będę musiała wymieniać szkła

Olmec

@Odczuwam_Dysonans Fotochromy są super, ale mają swoje ograniczenia.

Kiedyś nie nosiłem, ale nowoczesna technologia sprawiła, że się polubiliśmy.

Po pierwsze wybierz nowoczesny fotosrom (hehehe).

Stare mają wstępne zabarwienie ok 15% i będziesz zawsze wyglądał jak Jaruzelski. Nowoczesne maja tylko ok 5% zabarwienia wstępnego - tego już praktycznie nie widać.Do tego dochodzi aspekt szybkości zabarwienia i odbarwienia. Najbardziej znaną marką fotochromów to Transition - tę technologię kupiło wiele firm optycznych i ta nazwa występuje w różnych katalogach. Natomiast Hoya nie chciała płacić za technologię konkurencji, i jak Transitions zostało kupione przez Essilor (monopolista) to opracowało swoją technologię - Sensity, równie dobrą.

Fotochromy (podstawowe) reagują na UV, a nie światło widzialne, więc nie zabarwiają się w samochodzie.

Ja sprzedaję 3 rodzaje forosromów:

1. Klasyczne (reagują na UV, nie barwią się za szybą)

2. Dark (reagują na UV i światło widzialne, zabarwiają się w samochodzie, ale musi padać na Ciebie światło + czynnik kąta nachylenia szyby - ogólnie nie sprzedaję ich do samochodu, bo najczęściej jest rozczarowanie. Zabarwia się też w domu w jasny dzień.

3. Fast (szybciej reagują, ale maksymalne zabarwienie tylko ok 70 procent - dla kanarów i listonoszy)


Forochrom barwi się tym bardziej im jest zimniej - na pustynię lepiej wziąć klasyczne okulary przeciwsłoneczne.


Co do powłok - im lepsza tym trwalsza, łatwiej się czyści itp. Lepsze mają właściwości hydrofobowe, oleofobowe, antyelektorstatyczne. Blue Cut - spoko jak to nie są jedyne okulary. Lekko pożółcają obraz (taka ich natura). Niektórym przeszkadza, że pojawiają się miry świateł nowoczesnych samochodów - niektórym to przeszkadza, innym nie, niektórzy nie wiedzą w ogóle o czym mowa. Zawsze ostrzegam o tym aspekcie przy powłoce Blue Cut.


Powiem tak - jak dbasz o okulary to nawet średnia powłoka będzie ok, jak nie dbasz - to nawet najlepsza nie pomoże.


Jak coś pominąłem to pisz.


Sorry za chaos.


A polerowanie. Można to zrobić, w końcu ludzie ludzi robią, to nie wypolerują soczewki? Była nawet jedna firma w Polsce, która oferowała optykom taką usługę, ale padło śmiercią naturalną. Reasumując, można to zrobić, ale za wiele zachodu i nikt tego nie robi.

Olmec

@Odczuwam_Dysonans Barwienia: co kto lubi. Są trzy podstawowe tzw. barwienia fizjologiczne - szary, brązowy i zielony (zielonoszary). One całkiem nieźle oddają postrzeganie barw. Ja wolę szare, ale większość wybiera brązowe (cieplejsze). Zielonego się boją, a też jest fajny. Najlepiej spójrz przez próbną soczewkę i oceń, który kolor bardziej Ci odpowiada.

Odczuwam_Dysonans

@Olmec dzięki za wyczerpującą odpowiedź! To trochę rozjaśnia temat właśnie dawno temu, za dzieciaka miałem klasyczne, brązowe fotochromy jeszcze na szkle bo pamiętam że były dosyć ciężkie. Później, z 15 lat temu, miałem fajne oprawki za darmo, więc rodzice zafundowali mi lepsze szkła, szare fotosromy xD i one rzeczywiście lekko się bawiły bez słońca, nie tak jak te stare, więc pewnie już były nieco nowszej generacji.

Zaciekawiłeś mnie też z tymi zielonymi szkłami, nie widziałem takich. A że zielony to mój kolor to nawet by mi pasowały chociaż ten szary wspominam super. Ciekawa jest też kwestia z samochodem, bo nie zastanawiałem się nad tym że szyba sama w sobie jest problematyczna z racji filtrowania. Co skłania mnie do zastanowienia się, czy nie rozejrzeć się za oprawkami z nakładkami - miałem kiedyś takie z ciemnymi nakładkami na magnes i to robiło robotę, dużo jeżdżę samochodem i z zazdrością patrzę na okulary przeciwsłoneczne kolegów xD. Ale tak czy siak fotochromy bym chciał mieć tak na codzień. Nie wiem tylko w takim razie czy klasyczne czy dark - w sensie nie będę rozczarowany zachowaniem w samochodzie, ale tak normalnie myślę czy nie byłyby za ciemne albo coś. Nie jesteś może z Krakowa? XD

O warstwy i polerowanie pytałem, bo teraz mam oksy które zajeżdżam, hmm... Ósmy rok? Nie miałem żadnych tak długo. Były dosyć drogie, jakieś kurcze chyba japońskie szkła, w wyższej opcji, chyba z powłoką antyrefleksyjną. One latami obrywały olejami, płynem hamulcowym i wszystkim co najgorsze, i nic - fakt, że starałem się przemyć je wodą jak najszybciej po takim zachlapaniu chemią, no ale nie zawsze od razu i nie zawsze dokładnie. Dopiero ze dwa lata temu powłoka zaczęła mi z nich schodzić tak dosyć ciekawie, pewnie przez kontakt z jakąś chemią. W patrzeniu to nie przeszkadza, rys jest masa więc i tak refleksy były, ale jestem ciekaw czy przy polerowaniu taka powłoka by się uszkodziła - optyk mówił że raczej się nie poleruje, tak jak piszesz. Ale też jestem mega zadowolony z tych okularów, nie do zabicia, żadnych tak długo nie miałem wrzucam foto, drugiego okularu nawet nie pokazuje bo tam to już wygląda mega źle xDD

Okulary myję codziennie normalnie mydłem do rąk pod bieżącą wodą, wycieram czymś miękkim (bawełnianą koszulką najczęściej :P) i jest wporzo, chociaż pewnie im nie pomagam. Za to nigdy nie mam smug. Wiem jednak, że już dawno są dla mnie za słabe, jak szedłem do nowej roboty dwa lata temu, to kupiłem sobie jednorazówki z fielmanna za 7 dych, żeby były w razie czego. No i widziałem już dużą różnicę, ale te są po prostu wygodne i w ogóle podobają mi się, a tamte to wiadomo, byle były w razie W. W sumie nie wiem czemu tak zwlekam z wymianą, myślałem żeby zostawić oprawki, ale trzeba im dać odejść.

Anyway, dzięki za objaśnienie i jakbym jeszcze na coś wpadł, to jutro zapytam. A Ty jakbyś był z Krakowa albo okolic, nie wiem, Katowic, to daj namiar na siebie

65182cb3-2a3b-4759-9418-c4a566afbe11
Olmec

@Odczuwam_Dysonans Twojego antyrefleksu już z nami nie ma 😉

Ogólnie żywotność antyrefleksu jest przewidziana na 2 lata. Najlepsze powłoki mają 3 lata gwarancji i producent bardzo się tym chwali.

William Morris spoko firma, taki porządny średniak.

W Twoim przypadku zaproponowałbym tradycyjny fotochrom (ten tylko na UV) i oprawę z nakładką (do fury). Zastanów się nad soczewką asferyczną i pocienioną (wyższy indeks), w innym przypadku nakładka może się opierać o soczewkę albo źle się trzymać. Jeśli jeszcze nie nosiłeś asfery będziesz musiał się chwilę przyzwyczaić, ale będzie ok. Muszę lecieć, jak coś pominąłem to pisz.

Odczuwam_Dysonans

@Olmec pominąłeś to, czy nie jesteś przypadkiem z moich okolic

Dzięki za rady! Mam tylko rozkminę, czy mając fotochromy będę pamiętać o nakladkach, chociaż w sumie mieć je po prostu w aucie, do jazdy, nie brzmi na zły pomysł. Nie zawracam głowy, rozjaśniłeś mi te kwestie, daj znać tylko czy nie jesteś gdzieś z południa. Trzymaj się!

Olmec

@Odczuwam_Dysonans jestem z północy, ale napisz jakieś miasta to zorientuję się czy jest tam ktoś godny polecenia, bo trochę optyków znam.

I tak, nakładkę zostaw w aucie, a tak to fotochromy.

Nie zostawiaj okularów na podszybiu - AR nie cierpi wysokich temperatur.

Odczuwam_Dysonans

@Olmec dobrze wiedzieć, chociaż raczej oksy ściągam tylko do mycia i spania

Ja jestem spod Krakowa. Obecne okulary mam z Oko Design, kiedyś ten optyk był na mojej wiosce i jak się przenieśli to dalej się ich trzymaliśmy, no i chyba są OK, ale już tak dawno tam nie byłem że nie zależy mi żeby iść akurat do nich. Ale ogólnie to byłem zawsze zadowolony. Wiem też że to musi kosztować, ale tak jak pisałem, na obecne wydałem więcej i się opłaciło więc wewnętrzna cebula jakoś to przeżyje

Olmec

@Odczuwam_Dysonans jak masz sprawdzonego optyka i byłeś zadowolony to raczej się go trzymaj, skakanie po optykach zazwyczaj się mści. I jedna ważna sprawa - jak porównujcie oferty to upewnijcie się czy porównajcie taki sam produkt. Ile ja razy słyszałem, że gdzieś ktoś dostał taniej niż u mnie, a finalnie się okazywało, że taniej, ale niższej klasy produkt.

Odczuwam_Dysonans

@Olmec nom, tak jak mówię te okulary mam jakoś absurdalnie długo, no ale fakt, zawsze byłem zadowolony - mam nadzieję że przez ten czas nie pozmieniało się tam jakoś radykalnie i trzymają poziom. Dzięki raz jeszcze.

Olmec

Jest w tym sporo prawdy, znam ten filmik. A Luxottice jebał pies - nie współpracuję z nimi, bo to monopoliści i dyktują warunki. A na przykład reklamacje mają w dupie - nie podoba się to proszę od nas nie brać! Aaaa musi pan mieć Ray Bana, bo ludzie o niego pytają? Jak nam przykro...

bishop

@Olmec to jakich marek szukać żeby płacić normalne pieniądze (poniżej 300 zł) za oprawki? Chcę po prostu coś co mi przytrzyma szkła na nosie, sram na znane marki i logo

Olmec

@bishop LiwLewant (prod. Bielawa), DekOptica (prod. Wrocław), Bergmann, Belutti, Intenso, Forsetti, Valentini, Vermari. Tak na szybko, z głowy. Polscy producenci/importerzy. Jest tego multum. Większość produkcja Chiny, ale chłopaki jeżdżą i składają modele z dostępnych opcji i ściągają taką kolekcję robioną tylko dla nich. Małe serie. Ja często wybieram taki produkt dla siebie. Nie mówię, że nie lubię drogich opraw, bo czesto tę wyższą jakość wykonania czuć i jest to przyjemne.

A_a

@Olmec jest jakaś suplementacja by poprawić sobie wzrok? Ewentualnie coś co zmniejszy ich zmęczenie?

Opornik

@A_ajeżeli pracujesz przy komputerze, bardzo pomaga by natężenie światła za monitorem było zbliżone do tego na monitorze.

Olmec

Wit. A, luteina, antyoksydanty, Regevis z polecenia znajomego lekarza. Ale tak naprawdę sprawdź korekcję, może masz ukrytą nadwzroczność albo tyle spędzasz czasu "w bliży", że po prostu mięśnie rzęskowe nie wyrabiają. Wtedy jakiś lekki plus dla wsparcia akomodacji - tylko do kompa.

I zawsze zasada 3x20, o której gdzieś tu pisałem.

Tomekku

@Olmec astygmatyzm rozdawane na lewo i prawo u okulistow, ile w tym prawdy, nawet 0.5 czy tam 0.25 dpi.

Czemu szkła są takie drogie?

dolchus

@Olmec Z czego powinny być szkła korekcyjne aby się jak najmniej rysowały? Czy są jakieś nazwy handlowe którymi mogę się posłużyć mówiąc ze np chcę koniecznie szkla Pudzilla Glass 6 ®™ ?

Olmec

@dolchus powinny być ze... szkła. Szkło ma wiele wad, ale wykazuje największą odporność na zarysowania. Utwardzamy plastik powłokami, a punktem odniesienia zawsze jest szkło. "Ta soczewka wykazuje odporność prawie jak szkło".

A jak chcesz plastik to index 1,6 plus najwyższa powłoka, jaką tam kto ma w ofercie. Ale to nadal porysujesz jak będziesz wycierał byle czym.

dolchus

@Olmec Nie wiedziałem że mogą być korekcyjne z tworzywa

Rzecz w tym że użytkownik miał niby 'szklane szkła' z powłoką przeciwrysującą się, a zajechane są jakbyś wrzucił je w blender razem z moniakami

dolchus

@Olmec "najwyższa powłoka" co to znaczy? Jakie są klasy twardości/wytrzymałości?

Olmec

@dolchus same się nie porysowały, trzeba było się postarać. Z tego co mówisz, to nie istnieją soczewki, których nie porysuje ten konkretny użytkownik.

Szkło to dziś poniżej 1% sprzedaży. Chemia organiczna króluje.

Olmec

@dolchus Jest coś takiego jak skala Bayera - mityczna, bo słyszałem o niej tylko od producentów soczewek. Jak coś o niej znajdziesz w necie to daj znać, mnie się nie udało. Skala ma 20 stopni, gdzie 20 ma szkło. Najlepszy plastik z najlepszą powłoką ma 18-19 stopni. Chuj wi jak to liczą i skąd to wzięli - trzeba wierzyć na słowo. Większość producentów ma 3 stopnie powłok plus specjalistyczne. Weź najlepszą na indeksie 1,6 - lepiej i tak nie będzie. A czy lepsza będzie Meyro z Hoyi niż np. Crizal z Essilora? Jeden rabin powie tak, drugi powie nie.

Olmec

@Tomekku

Jak jest astygmatyzm to ja go koryguję. W wielu przypadkach nawet 0,25 robi różnicę, niewielką, ale robi. Dla Ciebie to żadna różnica w cenie, a ostrość lepsza. Nie ma się przed czym bronić. Większym problemem jest, że okuliści nie korygują astygmatyzmu - przy progresach to się mści.

Co do ceny - pisałem wcześniej.

CzosnkowySmok

@Olmec dzień dobry. Chciałbym kupić tanie okulary przeciwsłoneczne. Takie z polaryzacją. Takie do samochodu. Mają być tanie.

Gdzie mam iść i ile to "tanio"?

Olmec

@CzosnkowySmok tanie okulary z polaryzacją będą miały kiepską polaryzację, tu można poczuć różnicę w jakości. Najtańsze okulary z polaryzacją u mnie to ok 120 zł, ale to straszny badziew, bo większość budżetu poszło na polaryzację. Dobre okulary z polaryzacją to ok 250 zł - tańsze to loteria.

CzosnkowySmok

@Olmec ja mam takie za 50 zł, kupione na stacji benzynowej albo w markecie xD

Z polaryzacją, zeby nie było


Jakich zakładów mam szukać? Gdzie to się kupuje? Jakich omijać?

AlvaroSoler

@Olmec od paru dni lekko mnie jakby szczypie kącik jednego oka. Co to może być?

Olmec

@AlvaroSoler albo lekka infekcja, albo coś trzeba skorygować. Ciężko powiedzieć.

Olmec

@CzosnkowySmok Szukaj polskich marek okularów - Belutti, Intenso, Solano itp. Te marki oferują dobry wg. mnie stosunek jakości do ceny. To tylko kilka. Jeżeli chodzi o okulary przeciwsłoneczne to RayBan ma świetne soczewki (o czym w ogóle nie myśli większość kupujących) ale polaryzacja u nich to dziś ok 800 zł, wg. mnie nie warte to swojej ceny. Ogólnie okulary z przedziału 200-300 zł to porządny produkt - zarówno korekcja, jak i "słońce".

Najlepsze ceny pewnie dostaniesz w sieciach (prawo wielkich liczb), ale najlepiej poszukać optyka z własnym nazwiskiem nad wejściem i działającego wiele lat. Okulary przeciwsłoneczne to w ogóle ciężki temat - Chiny nas wykończą. Jak nie mam do zaoferowania swojej wiedzy i doświadczenia to nie za bardzo mam jak konkurować - na pewno nie ceną.

CzosnkowySmok

@Olmec dzięki, przydatne

maminfoodboga

@Olmec czemu jak mam soczewki kontaktowe czasem tracę ostrość? Ruszają się na oku czy co?

Olmec

@maminfoodboga najpewniej są za luźne, jak są toryczne to dodatkowo przekręcenie wokół osi też pogarsza widzenie. Dobierał specjalista czy okulista napisał "-2,00, proszę sobie jakieś kupić"?

maminfoodboga

@Olmec spec, jeszcze sprawdzał jak siedzą

RogerThat

Skąd wziąć atropine? xd

Olmec

@RogerThat z wilczych jagód

superhero

@RogerThat z apteki na receptę

Enzo

@Olmec Akurat ostatnio coś mi się pogorszył wzrok. To chyba od pracy przy laptopie. Są jakieś okulary które są do pracy przy komputerze i do jazdy jednocześnie?

Olmec

@Enzo temat rzeka, znajdź dobrego optometrystę i pogadaj. Możesz mieć nadwzroczność lub prezbiopię lub spazm akomodacji. Wszystko zależy jaką masz refrakcję i w jakim wieku jesteś. Zależnie czy jedno czy wszystko z powyższych naraz to są różne rozwiązania. Zacznij od wprowadzenia zasady 3x20 - co 20 minut przez 20 sekund patrz na odległość co najmniej 20 stóp (ok. 6 m). To pomoże rozluźnić akomodację i trochę poprawi sytuację, ale nie rozwiąże problemu. Porządne badanie i dopasowanie pomocy wzrokowych do potrzeb. Tylko dobrze wybierz optyka/optometrystę.


Edit: Tak są takie okulary, ale rodzaj rekomendowanych zależy nawet od tego jak wysoko masz monitor i jaki itp. itd.

Felonious_Gru

@Olmec czy często mierzysz rzeczy na oko?

Olmec

@Felonious_Gru tak, ostatni przedmiot, który mierzyłem na oko miał 28 cm 😉

Atexor

@Olmec hej, od czego zależy, czy okulary się palcują i dają łatwo wycierać czy nie? Mam okulary bez tzw. "powłoki oleofobowej", od renomowanego optyka w regionie i mam problem je doczyścić. Mazy robią się jak cholera (czyli smugi, po tych mapkach Świetlana nie wiem czy mazy nie są po Śląsku xD). Rodzicielka także tak miała (bo jej fundnąłem okulary w tym samym miejscu), ale niedawno zrobiła nowe badania i nowe oksy gdzie indziej - też bez tej powłoki i jej okulary normalnie się wycierają.


Myślałem nad ich wymianą bo mam je 5 lat, mimo że wzrok się nie pogarszał. Rok temu robiłem ponowienie badań u optometrysty i dalej mam +0.25L/+0.5P jak 5 lat temu.


Ile może kosztować taka powłoka? Warto? Czy przykładowo jak ją zamówię, to co z powloką antyrefleksyjną? Jest pod spodem? Czy nie da się tego łączyć?

Olmec

@Atexor wrócę z odpowiedzią po południu

Olmec

@Atexor Zadarza się, że klienci narzekają, że najlepsze powłoki się mażą. Ja osobiście tego nie zauważam. Myślę, że spróbujecie częściej myć okulary (opis poniżej). A jak nie pomoże, to weź powłokę, z której byłeś zadowolony.


Trochę też tu działa taki efekt, że najlepsze powłoki sprawiają, że czasami soczewki wręcz nie widać, a wtedy widać każdą plamkę.

Olmec

@Atexor jeżeli bierzesz AR to wybierasz jego klasę. Im lepszy tym lepsze działanie antyrefleksu plus dodatkowe powłoki techniczne - hydrofobowa, oleofobowa, antyelektorstatyczna. To wszystko się łączy. Różnice są spore. Ta sama soczewka z podstawowym AR kosztuje 120 zł, a już z najlepszym 280

Atexor

@Olmec a, to nie wiedziałem nawet że są klasy. Pamiętam, że pytali tylko o kształt oprawek oraz antyrefleks.

Okulary myję rzadko, próbowałem kiedyś częściej myśląc że to pomoże. Podobnie jak szmatki myśląc, że może one się zatłuszczają. Próbowałem również z jednorazowymi z alkoholem. Ja po prostu nie cierpię zamazanych okularów, bo ja widzę przez nie te mazy, zwłaszcza np. na słońcu albo pod żarówką - są np. wtedy takie smugi jakby człowiek miał astygmatyzm. Po wytarciu znikają.


Następnym razem zwrócę uwagę na te klasy, dopłata 160zł za najlepszy antyrefleks to tyle co nic za święty spokój. Nawet 5 stów bym dał, tak mnie ten temat irytuje

Dziękuję za objaśnienie

Odczuwam_Dysonans

@Olmec a ja bym jeszcze dodał takie dwa pytania, jedno dosyć banalne, ale jakbyś miał czas wieczorem to możesz dać znać - kwestia czyszczenia okularów. Z tymi dedykowanymi szmatkami mam różne doświadczenia, zawsze najlepiej sprawdzało się u mnie czyszczenie wodą z mydłem, pytanie, czy widzisz jakieś przeciwwskazania w takim procesie, myślę że nie a najważniejsze jest to czym je wycieramy - no ale jestem ciekaw czy masz jakieś redflagi albo protipy


Druga kwestia, to gogle ochronne korekcyjne, ja na przykład powinienem mieć takie do pracy na wysokości. Czy to jest w ogóle temat do optyka, czy nisza i jako osprzęt BHP kupujemy po prostu takie na określoną wadę wzroku i YOLO, a wy się tym raczej nie zajmujecie?

Olmec

@Odczuwam_Dysonans Od zawsze myję w domu okulary płynem do mycia naczyń i ciepłą (nie gorącą) wodą, osuszam ręcznikiem papierowym (ale nie trę jak głupi tylko z grubsza) i na cacy chusteczką z mikrofibry. Robię to tak często, jak trzeba. Czasem codziennie, czasem raz na tydzień. Chusteczki co jakiś czas piorę, ale bez płynu do płukania, bo tracą swoje właściwości. Jak trzeba to wymieniam. Uwaga na płyny z cytryną - mogą uszkodzić powłokę. Mydło nie jest złe, ale zostawia osad. A, wymieniaj nanośniki w okularach regularnie, bo się brudzą i twardnieją. Koszt żaden, a estetyka i wygoda dużo lepsze.


Okulary ochronne to ciekawy temat.

Pracuję jako podwykonawca w firmie, która sprzedaje okulary ochronne-korekcyjne. Z grubsza są to okulary z normą 166F, ale mają wstawione pełnoprawne soczewki optyczne. Tyle, że my jeździmy po fabrykach i sprzedajemy je firmom całymi partiami. Jadę do takiej firmy, rozstawiam mandżur, badam i rekomenduje rozwiązania. Robię to od 11 lat, ale dopiero ostatnie 2 lata rozwiązał się worek i nie wyrabiamy - tak się produkt spodobał.

Ja tego u siebie nie oferuję, ale paru znajomym zamówiłem.


Mógłbym podpytać czy gdzieś to sprzedają w detalu, ale z tego co wiem to nie.


Poszukaj Safetyline. Uvex też ma taki produkt, ale my jesteśmy firmą optyczną robiącą okulary ochronne, a oni firmą BHP robiącą okulary korekcyjne. Efekt jest taki, że chuja wiedzą i często przejmujemy ich niezadowolonych klientów.


Jak pracujesz w jakiejś firmie produkcyjnej to męcz behapowca, może Wam zafunduje.


Tak naprawdę, to dokładnie takie soczewki może Ci zamówić każdy optyk, ale wszystko się rozbija o certyfikaty z CIOP. Ja Ci powiem, że poliwęglan 1,59 wytrzyma, ale nie położę swojej głowy.

Odczuwam_Dysonans

@Olmec w sumie przy nowych szkłach może sobie zarezerwuję kawałek mikrofibry albo irchy, niech leży w łazience. U mnie mydło się sprawdza o tyle, że ja zawsze po myciu biorę odrobinę na palec i płukam pod bieżącą, ciepłą wodą, tak że szkła są odtłuszczone i czyściutkie, bez żadnych nalotów, bo o ile rysy mogę przeżyć, tak smug za cholerę. Mydło musi być takie najzwyklejsze, śliskie, hardkorowy Biały Jeleń rzeczywiście ciężko się zmywał. Nanośniki muszę sobie kupić zapasowe, kiedyś jak zmieniłem to rzeczywiście to odczułem in plus.


Z tymi okularami BHP to ciekawa sprawa, że takie w ogóle istnieją dowiedziałem się dwa lata temu, jak się tutaj zatrudniłem - być może kiedyś nie było takiego wymogu? I o ile nie pracuję na produkcji, i w pracy są mi potrzebne jedynie przy pracy powyżej 3m, a zatem raz na parę tygodni/miesięcy przy wieszaniu wystaw czy eventach, albo na magazynie, i realnie są bardziej dupochronem niż czymś czego bym regularnie używał, o tyle po godzinach często dłubię w warsztatach samochodowych - i tutaj już prywatnie chętnie bym sobie coś takiego sprawił za, powiedzmy, parę stówek. Jakieś ochronne mieć i tak muszę, a na pewno to dużo wygodniejsze rozwiązanie niż kombinowanie z nakładaniem na okulary xD pytanie tylko jak z dyskomfortem przy takiej zmianie na chwilę, bo jeśli założę inne okulary jak wstanę to nie widzę problemu, ale jak zmieniam jedne na drugie w biegu, to nieraz przez parę godzin czuję się gorzej. Ale może też wynika to ze złej regulacji jednej czy drugiej pary. No, ale mniejsza z tym, obczaję sobie firmy które wymieniłeś.


Jeszcze raz dzięki za wiedzę, przyda się

Zaloguj się aby komentować