W Saskatchewan (Kanada) zachowały się ślady osady sprzed niemal 11 000 lat

W Saskatchewan (Kanada) zachowały się ślady osady sprzed niemal 11 000 lat

Przedkolumbem
Fragment węgla drzewnego odkopany na stanowisku archeologicznym w Saskatchewan i przebadany w laboratorium wskazuje, że miejsce to ma 11 000 lat i prawdopodobnie było wykorzystywane przez ludność tubylczą jako długotrwała osada. Według Sturgeon Lake First Nation (SLFN) stanowisko archeologiczne w pobliżu miasta Prince Albert w prowincji Saskatchewan sugeruje, że rdzenni Amerykanie zamieszkiwali ten region około 1000 lat wcześniej, niż dotychczas sądzono. Naukowcy, którzy pracowali na tym terenie latem ubiegłego roku i pobierali próbki do badań, w styczniu podzielili się swoimi pierwszymi odkryciami z Radą Âsowanânihk, organem SLFN kierującym projektem.

Datowanie radiowęglowe węgla drzewnego pobranego z paleniska na brzegu rzeki wskazuje, że osada powstała około 10 700 lat temu, co potwierdza wczesne spekulacje na temat tego miejsca wzdłuż rzeki Saskatchewan. Jak podaje profesor Glenn Stuart (z University of Saskatchewan), wyniki pokrywają się z ustnymi opowieściami, które starszyzna z tego regionu przekazała badaczom. Uczeni uważają, że ludzie zaczęli zamieszkiwać to miejsce wkrótce po ustąpieniu lodowców około 10 000 lat temu. [...]

#archeologia #kanada #odkryciaarcheologiczne #prehistoria #datowanie #artefakty
13

Komentarze (13)

Ustne przekazy które przetrwały 10000 lat? Ciężko uwierzyć.

@kitty95 fakt, bardzo długo. Swego czasu czytałem o badaniach plemion gdzieś w buszu. wyobraź sobie, że żyją tacy na poziomie epoki kamiennej, mają wodza, szamana i kogoś, kogo nazwalibyśmy archiwistą. Brak papieru im nie przeszkadza. Wybrany chłopiec od dziecka uczy się do swej roli. Stary archiwista potrafił z pamięci podać imiona wszystkich wodzów plemienia, często to kilkadziesiąt kolejnych rodowodów. Całość dla ułatwienia, zawsze rymowana.

@pacjent44 no ale to nie 10 tys. lat.

@kitty95 tak, pisałem, bardzo długo. Mnie zaskoczyła użyta mnemotechnika i że potrafili w ten sposób zapamiętać bardzo odległe historie. I to nie tak, że tylko pamiętali. Używali tej pamięci zbiorowo przy ważnych uroczystościach. Każdy w wiosce znał choćby fragmentarycznie losy plemienia i wodzów.

@kitty95 faktycznie mógł przetrwać jakiś mit, że to "nasze ziemie, odkąd przodkowie nasi osiedli tu, gdy wielkie lody ustąpiły" - bardziej pamięć o jakimś szczególe, który da się zaczepić w czasie, niż pełna chronologia 10k lat wstecz


Niektóre plemiona Aborygenów australijskich miały tradycje ustną sięgającą ponad 1000lat, choć nigdy nie wyszli z epoki kamienia

Informację o archeologii w Ameryce zawsze wydają mi się czymś dziwnym. Dopiero po chwili dochodzi do mnie, że to USA mają trochę ponad 200 lat, a ludzie na kontynentach amerykańskich żyli dużo wcześniej.


Polecam odcinki podcastu "Mroczne Wieki" poświecone właśnie "pierwszym amerykanom" oraz cywilizacjom prekolumbijskim.

Między nami a dinozaurami jest 65 MILIONÓW lat. Nasza cywilizacja ma raptem 200 tysięcy. Pomyślcie ile mogło być cywilizacji które się jakoś wykończyły i są tak sproszkowane że NIC po nich nie znajdziemy. Mogły być niegdyś 10 tki takich cywilizacji jak nasza. I nic by po nich nie zostało.

@Fox w sumie. Nawet jakby były wojny atomowe to po 100 tys. lat śladu by nie zostało. Albo w kosmos polecieli i elo.


Z drugiej strony pozostaje pytanie co ich sproszkowało.

@Fox te miliony lat potrzebne były do ewolucji. Tak długo trwało losowanie. Znamy dobrze biom i wiemy co gdzie i kiedy "urosło" Przed nami nie było żadnej cywilizacji. Dawno byśmy trafili na jej ślady, tak jak na kości sprzed milionów lat. Proste pytanie, jaki to organizm wyewoluował do inteligentnej formy i znikłby tak skutecznie. To nie robot z fabryki. Wszystkie formy życia są powiązane.


i jeszcze jedno


Najstarszy znany kompletny szkielet człowieka to szkielet kobiety o imieniu Ardi, który datuje się na około 4,4 miliona lat. Został odkryty w regionie Afar w Etiopii w 1994 roku. Nie 200 tys.

@pacjent44 nie wygląda na tak starą

77b59dbd-c845-4811-9728-ef28661bf98c

@pacjent44 auważ jednak pewną rzecz, miliony lat temu była garstka istot jak ardi i wgl cud że ktoś trafił na ten szkielet Ardi. Przykładowo gdyby była cywilizacja np sprzed 20mln lat to możemy nic nie znaleźć. Np mogą być pod obecnymi jeziorami i oceanami. Mogą też być tak głęboko że też nikomu by do głowy nie przyszło. To tylko hipoteza.

@Fox było wymieranie + ewolucja serio trwa sporo + z tego co wiemy to nie było żadnej rasy przed nami, z której mogłoby wyewoluować coś inteligentnego. Jak już to na pewno nie byłaby zaawansowana, bo byśmy widzieli pozostałości na księżycu/marsie. Osobiście jestem sceptyczny co do tego.

@JakTamCoTam no tak, potrzeba całkiem sporo warunków spełnić, by w tym konkretnym środowisku powstało rozumne życie. Najlepszy przykład to dinozaury. Miały kilkaset milionów lat i nic.

Zaloguj się aby komentować