Nemrod

"Dzięki niemu, a właściwie dzięki dendrochronologii, czyli liczeniu słoi (rocznych przyrostów drzew) wiek wraku zostanie dokładnie wyliczony."

Słoje przyrastają na żywym drzewie. Jeśli zetniesz 50-letnie, to po 300 latach dalej będzie miało 50 słoi . Albo porównają przyrost na drewnie z innymi, bo ten nie jest równy każdego roku - zależy od sezonów (ale znowu sezony w różnych częściach świata mogą być różne), albo C14.

plemnik_w_piwie

@Nemrod jak poznają wiek drzewa, to wystarczy się dowiedzieć kiedy było posadzone. Potem prosta matma i wiemy kiedy statek był wybudowany.

GazelkaFarelka

@Nemrod porównują przyrosty które są każdego roku inne w tym regionie, można datować z dokładnością do 1 roku

Nemrod

@plemnik_w_piwie No tak, datę urodzenia sobie przeczytają w jego dowodzie... xD

Nemrod

@GazelkaFarelka A wiedzą już gdzie to drzewo rosło? Pisałem, że to jest opcja, ale zaś musieliby dokładnie określić z jakiego jest regionu, bo w innej części Europy mogły być wtedy inne warunki.

GazelkaFarelka

@Nemrod jeżeli wiadomo co to za statek to wiadomo z jakiej stoczni i skąd drewno

Nemrod

@GazelkaFarelka To wtedy wiadomo o nim wszystko: kiedy i kto go zbudował, kto nim płynął i kiedy zatonął. Ale to chyba nie jest ten przypadek, skoro czytamy "prawdopodobnie holenderski".

GazelkaFarelka

@Nemrod po typie statku choćby będą wiedzieli skąd mniej więcej

Nemrod

@GazelkaFarelka A drewno wezmą na C14 i będą wiedzieli kiedy zostało ścięte bez liczenia słoi i szukania "mniej więcej" gdzie rosło.

GazelkaFarelka

@Nemrod datowanie po słojach jest bardzo precyzyjne w odróżnieniu od c14

Zaloguj się aby komentować