Co mogło dać początek "trupim" nazwom?
Jedna z takich legend wiąże się z przysiółkiem Trupienie w okolicy Daleszyc (powiat kielecki) oraz z przepływającym nieopodal strumieniem o nazwie Trupień, przecinającym okoliczne bagna. Jak głosi lokalna opowieść, podczas pierwszej wojny światowej żołnierze austriaccy przeprawiali się tam nocą przez wodę i utonęli w grzęzawiskach razem z końmi i armatami.
Odcinek rzeki Bobrzy w Górach Świętokrzyskich oraz przyległe uroczysko miały zyskać nazwę Trupieniec, ponieważ zgodnie z miejscową legendą za czasów potopu szwedzkiego górnicy, gwarkowie i hutnicy kieleccy pod wodzą lokalnego starosty mieli stoczyć w tym miejscu walkę ze Szwedami. Według innej wersji, na Szwedów zasadził się tam zbój świętokrzyski Pozner razem ze swoją bandą - tak czy inaczej, trup nad Trupieńcem ścielił się ponoć gęsto
Niektórzy autorzy nieśmiało próbowali wiązać "trupie" nazwy cieków wodnych i miejscowości z cmentarzyskami, zbiorowymi mogiłami ofiar epidemii, a może nawet z trędowiskami. W "Słowniku ilustrowanym języka polskiego" Michała Arcta z 1916 roku definicja hasła "trupień" to rodzaj trądu o strupach zgniłych.
Tak naprawdę jednak chyba tylko jeden Trupień na mapie Polski jest pośrednio powiązany z klimatami cmentarnymi - jest to wzniesienie Trupień na Pogórzu Złotoryjskim. Mimo że lokalne opowieści wywodzą tę nazwę (a jakże) od mających tu miejsce podczas wojny krwawych starć, wiąże się ona tak naprawdę z wcześniejszą niemiecką nazwą wzniesienia: Sargberg, czyli Góra-Trumna. Wydłużony kształt wzniesienia przypomina właśnie trumnę.
A co z pozostałymi Trupieniami i Trupieńcami? Klucza do rozwiązania tej zagadki należy prawdopodobnie szukać w pobliskich strumieniach i bagnach. Podmokłe tereny, niedostępne i trudne do zagospodarowania, były utrapieniem - czy może raczej "utrupieniem" - dla właścicieli. Odpowiednikiem słów "trudzić", "trapić" było kiedyś słowo "trupić", które najpewniej dało początek osadom-Trupieńcom.
#ciekawostki #polska #historia #ciekawostkihistoryczne #nazwymiejscowosci
Oo, moje rejony
@kazik117 Może to wynik korzystania ze starszej dokumentacji? Od zmiany nazwy minęło czterdzieści parę lat, pewnie nie wszędzie jeszcze zaktualizowano dane
@Apaturia #zalesie
@kazik117 Geodezyjnie to wszystko jest przestarzałe w tych mapach, wg. tego w Radomiu są takie dzielnice jak Nowy Świat, Oświęcim czy coś, co nie istnieją od przed wojny.
Jak wygląda taka zmiana nazwy? jest jakieś referendum wśród mieszkańców? każdy może podsunąć jakąś nazwę? Czy jakoś inaczej to działa?
@Apaturia
@Slavica Hm, tak właściwie to nie znam szczegółów. W przypadku Trupienia zarządzenie wydał Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, ale to były lata 70. W 2014 roku w przypadku Piekła pod Namysłowem (mieszkańcy nie chcieli przywrócenia historycznej nazwy Piekło dla części wsi i chcieli zostać przy nazwie Nowa Wieś) petycja poszła do wójta, a on załatwiał sprawę dalej, ale konkretów nie znam.
@Apaturia swoją drogą oryginalna zmiana, w Polsce mamy aż 198miejscowości "Zalesie". Co plasuje ta nazwę w pierwszej dziesiątce najczęstszych nazw miejscowości wg rejestru TERYT. Na czele Stara Wieś z liczbą 436
@Slavica Gdzieś też się sprawdzało najpopularniejsze nazwy ulic, prym chyba wiedzie ul. Polna albo Szkolna oidp.
@MarianoaItaliano Najpopularniejsze ulice w Polsce według GUS (2016):
1. Polna 3090;<br />
2. Leśna 2999;<br />
3. Słoneczna 2414;<br />
4. Krótka 2270;<br />
5. Szkolna 2175;<br />
6. Ogrodowa 2172;<br />
7. Lipowa 1684;<br />
8. Brzozowa 1552;<br />
9. Łąkowa 1508;<br />
10. Kwiatowa 1480.
@Slavica Thx
@Apaturia dla mnie nadal top to Ruchodupki, obecnie Emilianów
@Apaturia Bardzo ciekawy wpis, piorunuje.
Zaloguj się aby komentować