Tomeczki,
Kiedyś na tagu na wypoku przewinął się temat robienia perfum z olejków eterycznych. Macie jakieś doświadczenie? Ja potrzebowałem trochę olejków i przy okazji kupiłem trochę takich, które lubię w perfumach, żeby sobie coś sam zmieszać. Potem rozcieńczyłem to etanolem do stężenia 40% olejków eterycznych na 60% etanolu i mam kilka spostrzeżeń. Moim celem było zrobienie sobie prostego zapachu o 100% naturalności (warto poczytać o tm czym są olejki eteryczne a czym olejki zapachowe) i dobrych parametrach. Zamówiłem 9 olejków ze stronki z olejkami ze sprawdzonego źródła (o tym, jakie olejki eteryczne są legitne itp można by zrobić doktorat, poszukiwania trwały troszkę czasu) i wziąłem się do roboty.
1. Projekcja jest wielka a trwałość jest dobra, olejki które kupiłem są mówiąc ogólnie cytrusowe i ziołowe, a więc zazwyczaj są to nuty głowy i są bardzo lotne. Nie kupiłem nic cięższego, bo olejki drzewne, przyprawowe lub orientalne itp itd są o wiele droższe. Porównajcie sobie ceny olejku z drzewa sandałowego lub wanilii a tego z mięty czy cytryny. To też jest znak, podobna sytuacja jaką znamy z perfum, że jak na stronce wszystko ma jedną cenę to są podjeby.
2. Dzięki dużemu stężeniu udało mi się uzyskać zapach, w którym ziołowo-cytrusowe nuty utrzymują się długo, natomiast po wybuchu "nut głowy" potem nic się nie dzieje i zapach "gaśnie".
2. Nie tworzyłem zapachu próbując najpierw tworzyć akordy i łącząc je w całość, ale w przypływie entuzjazmu rozpisałem na kartce proporcje jakie bym chciał poczuć (np. dwa razy więcej mięty niż cytryny) i w takich proporcjach dolewałem olejków. Niestety był to duży błąd, ponieważ mają one różną lotność i nazwijmy to "moc", mam wrażenie, że mały dodatek jednego składnika, którego nie jestem fanem, zdominował resztę, a przynajmniej tak dobrze łączy się z innymi, że spycha je na drugi plan, a chciałem, żeby był tylko w tle.
3. Czując niedosyt zamówiłem już z innego źródła więcej olejków, w tym te droższe, które mam nadzieję stanowiły będę nuty serca i bazy i zanim je wleje do końcowego pojemniczka z atomizerem, będę badał moc składowych olejków i postaram się najpierw stworzyć poszczególne akordy i dopiero potem je zmieszać. Zamówienie na kilkadziesiąt dekantów zostało już złożone, żebym miał gdzie mieszać i testować pierwsze wersje akordów a potem końcowy produkt
4. Cena wychodzi bardzo niekorzystnie w porównaniu z perfumami ze sklepu, ale tam nie dostaniecie 40% olejków (nawet jeśli na opakowaniu perfum widzicie np 70% vol, to nie znaczy że jest 70% alkoholu a aż 30% olejków, tylko część z tego płynu stanowi też woda)
5. Jak policzę ile to dokładnie wychodzi i przyjdą dekanty to zrobię rozbiórkę dla tych, którzy narzekają na brak naturalności w perfumach
#perfumy
dziadekmarian

Natknąłem się gdzieś na tabelę, która pokazuje ile części którego zapachu przypada na tzw. równowagę. Były tam takie zapachy, których np. przypadało 7 części na jedną część, powiedzmy, piżma. Bardzo ciekawe rzeczy; oczywiście otworzyłem siedemdziesiąt cztery karty i zamiast zapisać sesję, to po prostu zamknąłem wszystko. Ale myślę o tym dość często i to tylko kwestia czasu, kiedy również zacznę z tym coś kombinować. Dzięki za dodatkową motywację i powodzenia!

RumClapton

@dziadekmarian Jakbyś to gdzieś miał to wrzuć dla amatorów tej sztuki Przyda się

dziadekmarian

Będę szukał. Tymczasem fragment książki, który obrazuje, jak w praktyce wygląda osiąganie balansu. Różnice w ilościach poszczególnych substancji, a także kolejność dodawania składników.

bbfd27c6-610c-48f5-933a-f8d3f2cf1036
JustTest

@RumClapton To ja Ci powiem, po trzech latach walki - uważaj. Nawet jeśli pochodzenie jest w 100% naturalne, zdarza się, że olejki zawierają alergeny, takie jak linalol. Ogólnie eterycznymi powinny być nazywane tylko te, które powstają w procesie destylacji. W procesie ekstrakcji otrzymujemy absoluty. Wszystko zależy od temperatury, w jakiej dany olejek będzie się ulatniał, a w jakiej utleniał. Olejki zapachowe to po prostu kompozycje zapachowe, czyli mieszaniny różnych zapachów. Jeśli cokolwiek w tej materii Cię interesuje pytaj - mam chyba wszystkie eteryczne jakie są dostępne na europejskim rynku, chociaż po jednym. Absolutów też trochę mam.


Ps. olejki zawierają mnóstwo alergenów, co więcej perfumy to kosmetyki i jako takie, są regulowane przez przepisy eu, zarówno co do alergenów jak i procentowego stężenia w produkcie. Uważaj, żeby sobie nie zaszkodzić.

RumClapton

@JustTest Na razie na szczęście nie odczułem żadnego działania niepożądanego, ale będę ostrożny na przyszłość. Skorzystam z oferty i od razu zapytam:

  1. O jakich 3 latach walki mówisz? O uczuleniu, czy próbach stworzenia czegoś?

  2. Kupowałeś olejki w celu stworzenia perfum, tzw aromaterapii lub do stosowania na skórę?

  3. Czy masz doświadczenie z olejkiem rozmarynowym stosowanym na skórę głowy? Podobno daje efekty podobne do 2% roztworu minoxidilu

  4. Po jakich olejkach zaobserwowałeś negatywną reakcję organizmu?

  5. Jeśli robiłeś własne zapachy, czy jesteś z jakichś kompozycji zadowolony? Czy masz jakieś rady o czym warto wiedzieć?

JustTest

@RumClapton 1. Próbach miksowania naturalnych zapachów i nauki chemii, której nigdy nie lubiłem.

  1. Perfumy mnie wkurzały swoją powtarzalnością i chciałem zrobić coś swojego.

  2. Nie

  3. Po zapachach cynamonowych. Nie mam pojęcia czemu

  4. Bardzo lubię zapachy drzewne, połączone z cytrusami.

Fajnie pachnie połączenie cytryna / grejpfrut / pomarańcza w odpowiednich proporcjach.

Paczula jest niesamowita

Podczas robienia zapachu zacznij od bazy i schodź "w dół".

Zaloguj się aby komentować