Podczas podróży przez kraje egzotyczne, Albert Kahn i Stéphane Passet odwiedzili Mongolię, gdzie zrobili zdjęcie kobiety skazanej ( są dwie wersje za kradzież lub cudzołóstwo) na powolny i bolesny głód, osadzonej na odległej pustyni w drewnianej skrzyni, która miał stać się jej grobowcem.
Początkowo miski na ziemi miały w sobie wodę, choć nie były celowo napełniane. Osobie w środku wolno było żebrać o jedzenie, które często przedłużało cierpienie, ponieważ na ogół nie dostawala wystarczającej ilości jedzenia od przechodniow, aby przeżyć.
Fotografowie musieli zostawić ją w pudełku, ponieważ interwencja w system prawa i porządku innej kultury byłaby sprzeczna z podstawową dyrektywą antropologów.
#historiajednejfotografii #historia #ciekawostki
Wygląda jak by wrzuciła wsteczny, wysprzęglała i poprawiała lusterko.
"Fotografowie musieli zostawić ją w pudełku, ponieważ interwencja w system prawa i porządku innej kultury byłaby sprzeczna z podstawową dyrektywą antropologów." - takie podejście a'la katotalibańskie. Musimy tej kobiecie dać umrzeć, bo dyrektywy katolickie mówią, żeby nie dotykać zagrażającej jej życiu ciąży.
@DirtDiver Dobrze, że porównałeś do zasad katolicyzmu, a nie np. do zasad misji pokojowych ONZ bo byś nie dostał piorunów. Niektórzy to jak pies Pawłowa zobaczą plucie na katoli i odruchowo dają piorun. Nawet jak to sensu niema - tak jest w tym przypadku.
@MrBean Typowo katotalibańskie podejście "atakujo koździół przenajświentszy jedyny" xD Jeśli Bóg istnieje i widzi jak podcieracie sobie nim dupę, to marny wasz los (wg waszych zasad).
@DirtDiver kolego, jeżeli wpychasz polską politykę i krytykę Kościoła nawet pod ciekawostkę antropologiczną to chyba czas odpocząć od internetu
@DirtDiver trzeba być naprawdę toksyczną osobą, żeby pod ciekawostkę ze świata wciskać swoje poglądy i niechęć do innych
@SpoconaPacha POLSKĄ?! To kościół katolicki jest teraz "polski" ? xDDDD Jeżeli to ci ulży to traktuj to jako temat irlandzki.
@Oczk Smutne że człowieczeństwo i prosty wybór o tym co złe, a co dobre podpinasz pod "swoje poglądy i niechęć do innych".
@DirtDiver brzmisz jak bialy rasista ktory nie potrafi docenic ubogacenia kulturowego i tego, ze wszystkie inne kultury sa lepsze. Onuca?
@DirtDiver smutne to to, że no chu.. nie zrozumiałeś co mam na myśli. Może to przez ograniczone horyzonty. Poczytaj sobie o misji ONZ w Rwandzie. Jak jesteś odporny na czytanie tekstów to możesz obejrzeć film Hotel Ruanda.
@DirtDiver idź do lekarza człowieku. Tego od głowy.
@MrBean Wow ale zabłysnąłeś jednym wydarzeniem, na tle kilkuset lat historii instytucji o której mówię. Masz horyzonty chłopaku xD won na czarną
@DirtDiver To już kolejny człowiek z hejto, który wrzuca mnie na czarno nie przez wyzwiska tylko przez argumenty z ziarnkiem merytoryki.
@DirtDiver to był 1913 rok... Kary śmierci były wszędzie wykonywane, myślisz że ci fotografie uznali to za jakieś szokujące albo tak brutalne, że w ogóle warto byłoby ryzykować i uwalniać ją? Przecież popełniła przestępstwo
@DirtDiver Szanuje, niby człowiek wie że to zarzutka a ciężko się nie zgodzić.
@DirtDiver Lecz się.
Mocne.
Już totalnie abstrachując od głupiego komentarza @DirtDriver...
Oczywiście w tym przypadku to jest zasądzina kara, więc trochę inny przypadek, ale...
Temat niereagowania na różne zło przez fotografów to temat kontrowersyjny acz ciekawy.
Fotograf widzi ludzką tragedię, ale nie uczestniczy w niej, nie pomaga, jedyne co robi to obserwuje.
Czy ta zasada nie odczłowiecza? Czy to po prostu wygodne by nie wpędzać się w poczucie winy?
@argonauta Nauka antropologiczna jest bardzo świadoma wobec tego jak subiektywna jest moralność. Poza tym, gdyby fotografowie-antropolodzy ingerowali w obcą kulturę za każdym razem, gdy coś nie odpowiada ich moralności, to nigdzie by ich nie wpuszczali albo rekwirowaliby sprzęt - a my nie zobaczylibyśmy nigdy takich zdjęć.
Jak już wslomniałem, ten przypadek jest dla mnie zrozumiały - był sąd, jest kara. Wyjeżdżasz gdzieś, szanujesz zasady gospodarza (wbrew temu co pisze jeden gagatek w komentarzach, nie ma znaczenia czy to kobieta czy mężczyzna).
W przypadku reporterów wojennych to nie jest już takie proste.
Zdjęcia można zrobić, potem pomóc. Niestety nieraz kończyło się tym że fotograf mógł osobie np. tonącej pomoc, a tego nie zrobił, bo zdjęcie było ważniejsze.
I teraz się rozbijamy o pytanie, co ma większą wartość ;)
@argonauta w sumie przypomniałeś mi bardzo ciekawy wątek, zdjęcie pewnie kojarzysz
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Vulture_and_the_Little_Girl#Publication_and_public_reaction
Oj tak, przygnębiająca historia
@DirtDiver no rzeczywiscoe lepiej jak by spróbowali ją uwolnić za co pewnie sami znaleźliby się w takiej skrzyni, na pewno ty byś tak zrobil
@bizonsky słusznie
Zaloguj się aby komentować