Które kraje na świecie są według Was położone ZASKAKUJĄCO blisko siebie? Nie muszą bezpośrednio ze sobą graniczyć - wystarczy że znajdują się dużo bliżej siebie, niż świadczą duże różnice kulturowe między nimi i to, jak się powszechnie ludziom w Polsce/Europie wydaje.
Ja podam dwa przykłady od siebie:
-
Australia i Indonezja. Pomimo że wystarczy jedno zerknięcie na mapę, by zauważyć bliskość obydwu państw, w ogóle nie spotykam się, by były wymieniane w jakimś wspólnym kontekście. Są jakby dwoma zupełnie odrębnymi światami. A przecież z niektórych indonezyjskich wysp bliżej jest do wybrzeży Australii niż do Dżakarty.
- Bangladesz jest bardzo blisko Bhutanu i Nepalu, rozdzielony tylko wąziutkim pasem należącym do Indii. A różnice kulturowe i religijne są tak duże, że bardzo rzadko - o ile w ogóle - myśli się o tych trzech państwach jednocześnie (tzn. o Nepalu i Bhutanie często tak, ale nie razem z Bangladeszem).
@Bipalium_kewense @Bipalium_kewense
Izrael i Palestyna, Etiopia i Somalia, Chiny i Mongolia, trzy Gujany, Iran i Irak, Azerbejdżan i Gruzja kurcze można tak wymieniać i wymieniać
@Bipalium_kewense Polska a Niemcy XD
że też nie wpadłem na to wcześniej: Estonia i Łotwa z tych najbliżej.
@siRcatcha Akurat wymienione przez Ciebie kraje zawsze kojarzą mi się ze sobą i często są wymieniane w mediach jednym tchem. Owszem, są ze sobą w niektóych przypadkach skonfliktowane, ale to też częste w przypadku sąsiadów.
Co do Litwy, Łotwy i Estonii: uważam, że Łotwa jest podobna zarówno do Litwy, jak i Estonii. Jest takim krajem pośrednim. Natomiast Litwa i Estonia nie mają ze sobą tak wiele wspólnego pod względem kulturowym, jak się wielu osobom zdaje. To jednak kraj bliski etnicznie i językowo Finlandii, z silnymi wpływami skandynawskimi i germańskimi. Moim zdaniem Litwa jest bardziej podobna kulturowo do Polski i Białorusi (Wielkie Księstwo Litewskie się kłania) niż do Estonii.
@adrian-wieczorek Wiem, że napisałeś to ironicznie, ale jako Polak mieszkający w Niemczech muszę powiedzieć, że nie. Polska i Niemcy (tzn. większa ich część, bo różnice między regionami są znaczne) wydają mi się bliższe niż np. Niemcy i Holandia. W Niemczech jest bardzo podobna kuchnia, budownictwo, nawet niektóre tradycje folklorystyczne. Zwłaszcza dla mnie, mieszkającego na Ziemiach Zachodnich i mającego rodzinę w Wielkopolsce. Sczerze mówiąc, to już Polska wschodnia (np. Podlasie) wydaje mi się bardziej "obca" niż Niemcy (zapewne wpływ zaborów).
@Bipalium_kewense No masy racje Polsce bliżej (pomijajac polityke) do Niemiec a samym Niemca do Holandii
@adrian-wieczorek Zależy, gdzie mieszkają. W Nadrenii Północnej-Westfalii widać wiele podobieństw do Holandii. Natomiast w Brandenburgii czy Saksonii jest już bardziej podobnie do Polski, a np. w Bawarii do Czech. Takie kontinuum kulturowe.
Tym co najbardziej mnie zaskakuje po przekroczeniu granicy DE-NL jest to, że po stronie holenderskiej nagle drogi stają się węższe (ale z lepszym asfaltem( i bardziej zapchane, a wszystko wokół wygląda jakby wyszło prosto z drukarki 3D (tzn. strasznie sztucznie, nawet warzywa i owoce w sklepach wyglądają jak z plastiku).
@adrian-wieczorek yyy politycznie tez PL i DE to to samo (nie sluchaj propagandy)
@Bipalium_kewense w krajach, ktore podalem, chodzilo mi o to, ze sa obok siebie a sa calkowicie inne (źle zrozumiałem koncept, tak jaby na opak ;)). No taki Irak i Iran to jest w ogole niezly bajer. Jedyne co ich łączy to islam (i to nie do konca, bo inne odlamy)
Estonia i Łotwa. Zgodzę się Łotwa kiedyś tak, Łotwa teraz w ogóle nie.
Najlepsze jest Mongolia i Chiny, wielu myśli, że są podobne, a tak naprawdę to łączy ich granica i to, ze mają skośne oczy
@siRcatcha Część Mongolii (Mongolia Wewnętrzna) jest prowincją autonomiczną w Chinach, nie powiem więc, by nic ich nie łączyło. Ciekawostka: rząd Republiki Chińskiej (na Tajwanie) uznaje CAŁĄ Mongolię za część Chin, tak samo zresztą jak np. należącą do Rosji Republikę Tuwy czy Badachszan w Tadżykistanie i Afganistanie. No i oczywiście Tybet.
Zaloguj się aby komentować