Odkąd rozpoczęto to rejestrowanie na początku lat 80-tych, globalna średnia dla powierzchni ocean światowego oscylowała sezonowo między 19,7 a 21 stopniami Celsjusza (67,5 a 69,8 Fahrenheita). W tym roku natomiast średnia przekroczyła 21 stopni i utrzymywała się na tym poziomie przez miesiąc. Jak mówi Robert Rhode, główny naukowiec w zajmującej się analizą danych temperatury organizacji Berkeley Earth
Dwie dziesiąte nie brzmią jak dużo - ale w kategoriach oceanu dwie dziesiąte to faktycznie dużo, ponieważ nie ogrzewa się on tak szybko jak ląd.Przykładowo ocieplenie na Atlantyku może przyczyniać się do ekstremalnych upałów, które teraz nękają Hiszpanię, pokazując przy tym szerszy problem spowodowany wysokimi temperaturami oceanów. Włochy szykują się na powtórkę z ubiegłorocznej suszy. Wcześniej w tym miesiącu potężna fala upałów dotknęła setki milionów mieszkańców Azji. Zasięg lodu morskiego w Antarktydzie był rekordowo niski i wciąż pozostaje mniejszy niż kiedykolwiek w historii pomiarów. Nie wspominając już o podnoszącym się poziomie mórz .
Uważa się też, że w tym roku świat stoi na krawędzi zjawiska pogodowego El Niño – cyklicznego systemu pogodowego na Pacyfiku, który ma globalny wpływ na ocieplenie.
Artykuł wraz z wykresami:
https://www.wired.com/story/an-ominous-heating-event-is-unfolding-in-the-oceans/
https://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/oceany-sa-coraz-cieplejsze-jestesmy-na-niezbadanym-terytorium,29851.html
#wiadomosciswiat #oceany #klimat