@tmg No cóż, takie dzikie mają to do siebie, że nie są "atrakcją turystyczną"
Szlak Welu jest opisany, ale zaleca ominięcie Bałwanki i spływ korytem Welu, a warunki mimo wszystko zawsze warto sprawdzić - głębokość, szerokość, siłę nurtu i oszacować dostępność brzegów - Wel jest akurat rzeką retencyjną, płynie przez kilka jezior i jest na nim kilka elektrowni/starych młynów, więc poziom wody poza jakimiś mocnymi opadami jest dość wyrównany.
32,3
Chełsty, most. Rzeka gwałtownie przyspiesza. Za mostem dawny młyn na prawym brzegu, w korycie rumowisko pali i głazów. Spławić kajaki lub przenieść prawą stroną naokoło młyna (lądować przed mostem). Wprawni mogą próbować spłynąć po rozpoznaniu z brzegu. Kilkusetmetrowe, silne i kręte bystrze.
30,1
Po spokojniejszym odcinku wśród łąk leśny przełom, tzw. Piekło. Znaczny spadek, bystrza, zwalone drzewa, głazy (WW I). Przy wysokim stanie wody (na wodowskazie w Lidzbarku powyżej 100 cm, na wodowskazie w Kuligach powyżej 120 cm) odcinek niebezpieczny. Bardzo malowniczo (***).
28,5
Straszewo, drewniany most drogowy. Nurt łagodnieje, przeszkody ustępują.
26,2
Trzcin, elektrownia, przenoska przez groblę lewą stroną. Most drogowy. Nurt spokojny, na brzegach za pasem zarośli i drzew łąki. Mostek.
20,3
Grodziczno, młyn. W prawo odchodzi stare, zarośnięte koryto Welu. Przenosić kajaki w lewo koło jazu na tzw. Bałwankę. Most drogowy, rozlewiska pozostałe po wydobywaniu kredy jeziornej i torfu. Na brzegach wikliny i szuwary.
18,1
Jezioro Tylickie, zarastające.
16,5
Wypływ z jeziora Tylickiego na prawym brzegu. Prąd słaby, liczne zwalone drzewa, brzegi strome.
15,3
Połączenie ze starym korytem Welu, od Grodziczna około 7 km długości. Łąki, przybrzeżne drzewa. Most kolejowy, dalej drogowy.
11,7
Kuligi, most drogowy.
To też fragment opisu z roku 2000, ale za dużo to się tam na trasie nie zmieniło
A poniżej w grafice opis z 1936 - dla mnie takie research to nieodłączna część i czysta przyjemność
A teraz siedzę i kleję mapę z dwóch arkuszy z 1911 i 1912 (∩^o^)⊃━☆, akurat fragmenty "Piekiełko" (Holle) i nienazwana, ale wyraźnie wyryta na mapie - dolina Bałwanki.