jako *dziestoletni user to życzę sobie aby to nie nastąpiło.
jak by trafił jako mainstream na desktopy to by z tego androida pecetowego zrobili.
Linuks i tak jest wszędzie co prądem zasilane - wiec niech se windows i maki siedzą na desktopach.
Ja przejde, winda 10 moja ostatnia potem albo arch albo steam os.
@ErwinoRommelo no jako jedyny system na lapku domowym Debian daje rade 7 rok
@radek-piotr-krasny kiedyś się zabiorę i wrzucę Debiana na PC zamiast tego gówna W11. Na razie tylko na laptopie używam. Ale jakoś się nie mogę zebrać ( ͠° ͟ʖ ͡°)
@ErwinoRommelo ja po win 7 przeszłam
Ja też przejdę na jednym laptopie. Mam w domu jednego kompa do gier oraz laptopa na ktorym tylko korzystam z przeglądarki i czasami z open office, do tego służy do trzymania dokumentów i plików i w sumie tyle. Do takiego korzystania Linux wydaje mi się mieć więcej zalet bo
- aktualizuje się w tle (ponoć)
- nie wymaga zmiany systemu co ileś lat, na Linuxa ponoć nie ma wirusów.
@pokeminatour a propos aktualizacji to olej open office, używaj LibreOffice - wywodzi się z tej samej bazy zatem zgodność z OO ma pełną i jest aktywnie rozwijany.
@pokeminatour Na Linuxa są wirusy tylko jest ich dużo mniej oraz mają dużo trudniej. A z aktualizacjami to zależy od distro i jak sobie to ustawisz.
Wzrost popularności Linuxa będzie postępował wraz z rozwojem SteamOS i jego kompatybilnością z grami. Rynek typowo biurowy jest przegrany.
@Boski czemu rynek biurowy przegrany? Ostatnio prawie każda aplikacja jaka powstaje, to web gui. Więc poza specjalistycznym softem z brodą, co za różnica z czego odpalasz przeglądarkę?
@globalbus Też nie wiem czemu ale pamiętam, że próbowali już np w urzędach w Niemczech i nie wyszło, wrócili do Windowsa po jakimś czasie. Jak na razie to chyba jedynie udaje się to w Indiach gdzie mocno cisną w Linuxa i open source ogólnie i widać to między innymi po statystykach gdzie procentowo użytkowników Linuxa na desktopie jest tam dużo więcej niż w innych krajach.
@Catharsis o ile pamiętam to przygoda Niemców z OpenSource była tak dwie dekady temu, kiedy nodejs, electrona itp jeszcze nie było na świecie.
Po drugie, Niemcy, którzy są konserwami i dalej korzystają z faksu. To jest dodatkowa warstwa legacy syfu, prawie jak w pkp.
@globalbus już widzę jak poważne firmy przechodzą na aplikacje webowe, gdzie w dużych korpo kupuje się komputery, system i programy wraz z wieloletnim wsparciem. Do tego duża część komputerów funkcjonuje w intranecie i nie wolno podłączać ich do internetu ze względów bezpieczeństwa.
@Boski no przechodzą. Przecież to są web apps na on-prem. Żadnej współczesnej aplikacji nie robi się w postaci grubego klienta. Ostatnią patologię, której czasem mam nieprzyjemność używać, to "enterprise architect". Tak to absolutnie wszystko jest webowką hostowaną wewnątrz.
Zaloguj się aby komentować