"Neurolodzy mówią nam, że większość czasu spędzamy na autopilocie, powtarzając wypracowane nawyki bez udziału świadomości. Potrafimy być samoświadomi zwykle przez krótki czas: „okno świadomości", podczas którego możemy uformować myśl lub rozwiązać problem, średnio otwarte przez siedem sekund. Wyjątkiem jest rozmowa z kimś. W trakcie rozmowy możemy przetwarzać myśli i rozmyślać nad problemami nawet całymi godzinami. To dlatego, nawet gdy próbujemy sami rozwiązać jakiś problem, wyobrażamy sobie, że się z kimś spieramy albo mu coś tłumaczymy. Ludzka myśl jest z natury dialogiczna. Starożytni filozofowie zdawali się to rozumieć, dlatego, czy to w Chinach, Indiach, czy w Grecji, mieli zwyczaj pisania książek w formie dialogów. Człowiek był w pełni samoświadomy jedynie, gdy spierał się z innym człowiekiem, starając się przekonać go do swojej racji ale rozwiązać wspólny problem. Prawdziwa osobista samoświadomość była tymczasem postrzegana jako coś, co niewielu mędrców mogło osiągnąć dzięki wieloletniej nauce, ćwiczeniom, dyscyplinie i medytacji."
Cytat z książki Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości
#ciekawostki #cytaty #hejtoczyta
Cytat z książki Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości
#ciekawostki #cytaty #hejtoczyta
@smierdakow fajny wpis, bardzo uważam potrzebny w dzisiejszych czasach, gdzie większość faktycznie zapieprza i goni za czymś, spędza czas w telefonie bez prawdziwych interakcji. Otoczenie w ogóle pozostaje czasem niezauważone.
Żyjemy tu i teraz, warto czasem zwolnić, zastanowić się nad tym co widzimy, zobaczyć że można wolniej i w zgodzie ze swoim tempem nie goniąc. Można się wiele o sobie dowiedzieć... :)
@smierdakow brzmi fajnie. Ta książka to coś popartego badaniami czy raczej przemyślenia?
Czy to już #gruparatowaniapoziomu ?:-)
Zaloguj się aby komentować