Na każdej z rolek znajduje się znak, przeważnie jest to kropka, który wskazuje, w jakim trybie są aktualnie ustawione okna. Znak skierowany w stronę wnętrza, a więc tuż obok uszczelki będzie oznaczał, że ustawiony jest tryb zimowy, a jeśli znak będzie znajdował się bliżej zewnętrznej strony okna, to mamy do czynienia z trybem letnim. Przygotowując okna na zimę, przekręć elementy regulujące tak, by wspomniany znak znajdował się jak najbliżej uszczelki na każdej z rolek.
Link do pełnego artykułu.
https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/regulacja-okien-na-zime-krok-w-kierunku-oszczedzania/
#lifehack #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
@exprenpn okna oknami ale nie rozumiem wstawiania wywietrzników (czyli robienie dziury w oknach/ścianach) w nowych blokach
@monke wentylacja.
@monke ja to na zime zaklejam, bo mi smog wpada xD
@izopropanol super wentylacja jak trzeba spać w czapce
@monke Bez nawiewników dla odmiany miałbyś zaparowane szyby, grzyba na ścianie i smród jak oborze. Wadą nawiewników jest to, że trudno je regulować. Im większy mróz na dworze tym bardziej wieje. Taki urok wentylacji grawitacyjej - latem nie działa, a zimą działa za mocno.
W miarę dobrym i tanim rozwiązaniem są nawiewniki + wentylacja mechaniczna z regulacją siły ciągu. Często stosowane w nowym budownictwie.
@Basement-Chad w Finlandii gdzie jest trochę zimniej niż w Polsce rozwiązali to tak: wywietrznik jest w ścianie za grzejnikiem. Zimne powietrze od razu się ogrzewa i jest gitówa, nie piździ zimnem mimo że na zewnątrz -20, a przewiew taki że nie mogę nawilzaczem podbić wilgoci więcej niż do 35%
@monke @Zielczan są wywietrzniki hiogrosterowane, które otwierają się i zamykają w zależności od poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu. U siebie takie założyłem i jest to dobry kompromis pomiędzy lodowatym powiewem z dziury zakrytej plastikową kratką a grzybem z powodu zalepienia tych otworów.
@monke na allegro można kupić filtry przeciw smogowe do tego typu wywietrzników
@izopropanol zajebiste rozwiązanie, z jednej strony okna muszą mieć teraz pierdyliard warstw i być tak szczelne, że musimy obok wywalić po chamie dziurę w ścianie.
@Anteczek możesz mieć też rekuperator. Aby była wentylacja, powietrze musi krążyć, a powietrze na dworze jest zimne.
@izopropanol To tak, ale mnie chodzi to, że równie dobrze można by mieć mniej szczelne okna (tańsze) i nie było by potrzeby wybijać dziury obok w ścianie. A obecnie prawo zabrania montowania okien mniej niż trzywarstwowych. To absurd.
@Anteczek nie, bo słabe okna powodują, że oprócz ciepła ktore i tak musisz wytracić na wietrzenie tracił byś stale ciepło przez powierzchnię okien.
Cały rok mam w tym ustawieniu i nie widzę sensu zmieniać na letni.
@exprenpn okno po prostu powinno być wyregulowane i szczelne, a nie na zimę zmieniamy docisk ramy na chama.
I takie artykuły serwuje spółka energetyczna...
@globalbus nie znam, się na oknach. Dzisiaj e biurze, robiłem regulacje okien i pomyślałem, że wstawię tutaj, może komuś się przyda.
Są też takie artykuły od producentów okien ale gorszej jakości. Jaki jest problem, że to artykuł od spółki energetycznej?
@exprenpn że nie powinni pisać takich półlegend. Rozwiązanie to - wyreguluj sobie okno albo zamów kogoś, kto zrobi to za ciebie.
Kręcenie dociskiem okna do framugi "bo idzie zima" to jest poziom pt. "chłopski rozum".
Które to będzie? Pierwsze jest w oknie, drugie na ościeżnicy.
Komentarz usunięty
Zaloguj się aby komentować