narazie moje doświadczenie w cv nie powala, i zastanawiam sie czy znalazłem sposób jak to zmienić.
Posiadam skonfigurowany serwer domowy na którym hostuje kilka swoich usług.
Odezwał się kolega że chciałby żebym mu na tym serwerze hostował stronę.
Czy da się to wpisać do cv jako zarządzanie systemami / jakieś bycie "devopsem na zlecenie" ?
Tym sposobem równolegle bym sobie wbijał doświadczenie z jakimiś linuxami, dockerami itd.
Zasadniczo chyba bym nie kłamał, a przy okazji by mi to pomogło
@redve Powinieneś być w stanie uzasadnić/rozwinąć każdy punkt w CV wiec możesz tam wpisać co chcesz o ile o tym potrafisz opowiedzieć. Ja zawsze na rozmowach wspominam ze mam swój homelab gdzie sobie stawiam środowiska i się bawię/testuje.
W CV możesz wpisać wszystko, nawet że zrobiłeś łazika marsjanskiego. Rekrutujący powinien sprawdzić Twoją wiedzę i prawdomówność. Jeżeli obronisz to w jakiś sposób, to jest ok.
Większość firm IT podczas rekrutacji i tak robi kilka weryfikacji i odsiewają za słabe/nieprawdziwe CV zanim dostaną się do etapu rozmowy technicznej.
Powodzenia
@redve Wpisuj tylko to, co będziesz w stanie wybronić na rozmowie. Lepiej wpisac jakieś konkretne technologie, które ogarniasz, a jak mozesz to poprzeć jakimiś projektami na githubie, to tym lepiej. Najlepiej w ogóle edytować CV pod każdą ofertę i wpisywać tam to, co jest istotne dla tej konkretnej rekrutacji.
@redve - jako, że zaangażowany jestem w rekrutowanie ludzi to widzę, że każdy trochę pisze w CV na wyrost - tylko to na wyrost powinno być poparte jakimiś solidnymi podstawami - bo jak nie jest to za kłamstwo jest się właściwie skreślonym.
Zawsze jest plus za wspomnienie o własnym labie, udziale w pobocznych projektach (jak hostowanie serwera jakieś gry czy strony www), własnych projektach na GitHubie czy udziale w rozwoju jakiegoś projektu Open Source, koncie w AWSie czy innym dostawcy usług chmurowych i praktycznej wiedzy jak używa się ich usług (zwłaszcza za umiejętność deployowania infrastruktury z CloudFormation czy Terraforma). A to są rzeczy, które możesz właściwie robić/nauczyć się za darmo w domu.
Oczywiście Linuksa i konteneryzacji (Docker/Podman, Docker/Podman Compose) czy nawet orkiestracji kontenerów dzięki Single Node Kubernetes można nauczyć się u siebie na kompie w ogóle nie tykając chmury (co czasami ludzi zaskakuje bo myślą że jak konteneryzacja to tylko w chmurze).
@redve
Posiadam skonfigurowany serwer domowy na którym hostuje kilka swoich usług.
Myślę że jak to napiszesz wprost to wystarczy, bo większość osób jednak nie ma xD
@redve myślę że jak wpiszesz poza miejscami zatrudnienia coś w stylu "2022-2023 hostowanie usług w ramach własnej infrastruktury sieciowej" to nie będzie nic złego. To nie muszą być rzeczy na które masz świadectwo pracy, tylko masz zainteresować rekrutera, na rozmowie dopytają o co chodzi w tym punkcie. A koniec końców w IT najważniejsza jest praktyczna wiedza, i nie zdziwiłbym się jakby taki punkt był "być albo nie być" przy odsiewie. Bo nawet jeśli nie masz solidnych teoretycznych podstaw, to widocznie ogarniasz home laba, czyli umiesz w troubleshooting. I stawiaj tą stronę jak najszybciej, jak zapytają na rozmowie to powiesz "no, w tym momencie mam tylko jedną taką konkretną stronę", otworzysz na smartfonie i zaczniesz gadać na czym to stoi. I jeśli będzie jakiś normalny techniczny to na pewno doceni.
@redve - BTW hostowanie strony to nie DevOps.
Ale jak już zrobisz jakiś prosty pipline używając GitHub Actions lub GitLab CI/CD (czy rozwiązania hostowanego samemu jak Jenkins), który buduje stronę wykrywając commit do repozytorium, buduje kontener i robi deployment na serwer - to już wtedy to jest DevOps.
Do tego musisz wiedzieć jak monitorować serwer na którym strona działa i samą stronę - narzędzi do wyboru jest od groma ale jednym z najpopularniejszych jest combo Prometheus + Grafana: https://www.linode.com/docs/guides/how-to-install-prometheus-and-grafana-on-ubuntu/
@redve - coś Ci te nasze rady w ogóle pomogły?
Bo nic nie piszesz..
@koszotorobur mam robote od pół roku. Pisze kod w pythonie dla korpo
@redve - no to gitara i gratuluję!
Jako, że w swoim poście właściwie pytałeś jak podrasować swoje CV to nasze rady generalnie zgadzały się z tezą, że najlepiej robić nie tylko rzeczy w pracy ale różne swoje projekty poboczne.
Tak w ogole to bardzo dobrze na rozmowie kwalifikacyjnej wygląda jak ktoś mówi z pasją i zaangażowaniem o różnych projektach nie tylko dotyczących pracy, ale i o tych pobocznych.
Co do Pythona to popełniłem na hejto kilka wpisów w tagu "python", które mogą Cię zainteresować
Generalnie to powodzenia w budowaniu CV życzę!
Zaloguj się aby komentować