Profesor Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Cincinatti Elke Buschbeck i jej współautorzy badali fotoreceptory w oczach pająków Phidippus audax, małych ośmionożnych drapieżników występujących w całej Ameryce Północnej. Jak wszystkie pająki skaczące, mają one doskonały wzrok, który pomaga im w zdobywaniu pożywienia.
Podczas badań zespół odkrył, że gdy zmniejszono ilość pokarmu przyznawaną pająkom, pogorszył im się wzrok, a konkretniej zaczęły one tracić fotoreceptory zapewniające im widzenie.
"Zaczęliśmy patrzeć na ich oczy i zauważyliśmy ciemne plamy, które sugerowały degenerację" - powiedziała Buschbeck. "Byliśmy naprawdę zaskoczeni i nie spodziewaliśmy się tego".
Pogarszający się wzrok pająków został początkowo zauważony przez jedną ze studentek Buschbecka. Badała ona oczy kilku złapanych na wolności pająków za pomocą specjalnie skonstruowanego w laboratorium oftalmoskopu - urządzenia przeznaczonego do wykonywania fluorescencyjnych obrazów siatkówek zwierząt o małych oczkach. Dostrzegła wtedy u niektórych pająków plamy na fotoreceptorach, czyli komórkach przetwarzających światło na sygnały wysyłane z oczu do mózgu. Następnie wykorzystano mikroskopię elektronową do zbadania cienkich przekrojów fotoreceptorów, aby potwierdzić, że komórki rzeczywiście umierają.
Potwierdzono to poprzez eksperyment, w którym jedna grupa skoczków otrzymywała o połowę mniejsze porcje niż druga. Stan oczu tych pierwszych był w zdecydowanie gorszym stanie i za pomocą wspomnianego oftalmoskopu zaobserwowano u nich obumarłe fotoreceptory. Najprawdopodobniej spowodowane to jest tym, że fotoreceptory do optymalnego działania wymagają dużo energii w postaci składników odżywczych.
Ludzie to nie pająki, jednak mechanizm działania fotoreceptorów jest w obu przypadkach podobny. Być może coś podobnego może powodować zwyrodnienie plamki żółtej u ludzi, wymaga to jednak badań.
Źródło: https://www.livescience.com/animals/spiders/bold-jumping-spiders-can-literally-go-blind-with-hunger
#nauka #biologia #pajaki #ciekawostki

@RottenToTheCore Chyba nie bo mój stary lubił pojeść a miał konkretnie zjebaną żółtą plamkę w jednym oku.

Zaloguj się aby komentować