Porównanie 2300-letniego Wielkiego Teatru w Efezie (Turcja) – przed i po wykopaliskach.

Teatr, który ma szacunkowo 25 000 miejsc siedzących, jest uważany za największy w starożytnym świecie.

Natura dość szybko maskuje teren, jeśli nie jest pielęgnowany i użytkowany przez człowieka. Na naszej planecie z pewnością pod warstwami roślin i naniesionych warstw pyłu, gleby, skryte jest jeszcze wiele starożytnych zabytków. Być może uda się odkryć dużo dzięki nowym technologiom, jak na przykład technologia LIDAR. 

#archeologia #historia #ciekawostki
d82f420c-2d95-40cc-a081-f7f9676904d5
John_polack

Czy jest jakieś podejście w architekturze gdzie wykorzystuje się wiedzę dotyczącą natury tak że działa na naszą korzyść?

Przejazd

@John_polack nie wiem.

GazelkaFarelka

@John_polack domy pasywne

ipoqi

Od jakiegoś czasu kiełkuje mi myśl o wakacjach na zachodnim wybrzeżu Turcji i objazdówce po tych miastach na wybrzeżu.

nadziej

@ipoqi Lato to nie jest dobry okres na zwiedzanie Turcji.

ipoqi

@nadziej wakacje to dla mnie wrzesień, skrót myślowy

ColonelWalterKurtz

Fajne zdjęcie - łatwo jest przyjąć, że taki amfiteatr czy inne starożytne ruiny sobie tak stały i czekały aby zrobić z nich muzeum. Rzeczywistość jest taka, że przez tysiące lat historia takich obiektów była bardzo skomplikowana. Najmniej chyba złożony przypadek to jak po prostu czekały przywalone ziemią, czy pyłem z wulkanu.


Polecam historię Akropolu w Atenach opisaną przez Herberta w książce "Labirynt nad morzem". Zaskakujące ile razy taki zabytek był burzony, odbudowywany, niszczony, rozkradany i znów odnawiany. Ofc za każdym takim przypadkiem stała za tym jakaś wizja architekta. Poznając tę historię można sobie uświadomić, że tego typu zabytki są pewną wizją, interpretacją przeszłości a nie dokładnie tym co tam faktycznie się znajdowało.

Johnnoosh

Szczególnie w dżungli amazonskiej odkrywa się dużo za pomocą nowych technik, od kilkunastu kat

Zaloguj się aby komentować