Ponieważ klub powoli nabywa nowych członków chciałem dokładniej wyjaśnić kilka pojęć jak modernizm, postmodernizm i premodernizm oraz metamodernizm. Powinniśmy w końcu dobrze rozumieć z czym dokładnie walczymy. Oczywiście będzie to pewne uproszczenie, ale ma ono jedynie wprowadzić do szerszej idei tej społeczności.
Zacznijmy od modernizmu. Określać tak będziemy epokę po oświeceniu która wiązała się z odrzuceniem tradycji czy dominacji religii w sferze poznania tego czym jest prawda i zastąpienie jej paradygmatem rozumu. Od dziś to światły człowiek wolny od dogmatów religii miał przy pomocy nauki odkrywać obiektywną rzeczywistość, a przy pomocy technologi zmieniać świat według swojego uznania. Wraz z epoką modernizmu narodziły się liczne ideologie jak liberalizm, marksizm czy faszyzm które wiązały się z wiarą w ogólny postęp ku lepszemu społeczeństwu.
Postmodernizm w naszej terminologii to epoka ponowoczesna. Miała nastać po drugiej wojnie światowej i miała się charakteryzować upadkiem mitu obiektywnego rozumu czy wielkich narracji (wyżej wymienionych ideologi) czy wiarą w zbawczą role nauki. Myśliciele postmodernistyczni podważali idee jakoby rozum i nauka odgrywały jedynie pozytywną role w historii skoro epoka modernistyczna ze swoją wiarą w postęp i ciągły rozwój techniki przyniosły nam dwie wojny światowe, broń atomową i kilka totalitarnych ustrojów. Postmodernistyczni myśliciele jednak nie proponowali nam nowej alternatywy ograniczając się jedynie do samej krytyki modernizmu.
Premodernizm to epoka przed oświeceniem. Charakteryzowała się panowanie mitów czy tradycji w społecznym dyskursie.
Metamodernizm to z kolei idea epoki która miałaby nastąpić po postmoderniźmie. Póki co istnieje bardziej jako ruch intelektualny czy kulturowy mający na celu dokonać syntezy założeń modernizmu, postmodernizmu, a czasem i premodernizmu oraz ich przewartościowania.
Klub antymodernistyczny ma za zadanie podjęcia intelektualnej pracy krytyki modernizmu i jego założeń. Może się to dziać zarówno w ramach narracji premodernistycznej jak i postmodernistycznej. Ostatecznym celem jest jednak stworzenie podstaw dla nowego paradygmatu metamodernistycznego.
#revoltagainstmodernworld #antykapitalizm #filozofia #socjologia
92df4f73-5247-49e6-b0dd-76917aea1b1e
podstawkamonitora

"Synteza" - to właśnie słowo przejawia się u mnie dość często, kiedy mam momenty nowoczesnego cierpienia. Dzięki za wpis

Zaloguj się aby komentować