Uważam, że na ten moment, aby szybko zacząć naprawić sytuację mieszkaniową, należy zmienić trochę ustaw.
Moim zdaniem:
1. Należy wprowadzić prawo, które eksmituje najemcę jeśli nie płaci właścicielowi mieszkania, przez więcej niż pół roku (6 mies. )
-
Załóżmy, że Najemca zwleka z opłacaniem: prądu, gazu, czynszu i wszelkich innych opłat związanych z utrzymaniem mieszkania.
-
Właściciel ma prawo złożyć wniosek o eksmisję po pół roku braku płatności od Najemcy. Wcześniejsze zgłoszenie, powoduje dotyczasową ścieżkę prawną.
-
Właściciel po przedstawieniu dowodów (w postaci braku przelewów od Najemcy, bądź braku podpisu dokumentu przekazania należności), ma prawo wezwać policję, która w ciągu maksymalnie miesiąca eksmituje Najemcę.
-
Wynajmujący zgłasza sprawę na Policję > Policja wysyła zawiadomienie do sądu i oskarżonego > Policja do tygodnia czeka na potwierdzenie odbioru. > Jeśli go nie otrzyma wówczas wysyła na miejsce zamieszkania, nieumundurowanego policjanta, który musi dostarczyć pismo oskarżonemu > Po spotkaniu policjanta z oskarżonym, Właściciel otrzymuje powiadomienie o rozpoczęciu procesu eksmisji.
-
Najemca po otrzymaniu zawiadomienia, za pomocą poczty, bądź osobiście przez nieumundurowaną policję, ma miesiąc czasu na znalezienie dowodów wpłaty do Właściciela i wysłanie jej na Policję.
-
Jeśli minie wyznaczony termin, Właściciel może odebrać mieszkanie wraz z pomocą Policji.
-
WYJĄTKIEM, jest sytuacja, jeśli Najemca zalega tylko z opłatami dla właściciela (doliczaną do czynszu). Wówczas, Policja nie ma prawa wejść do lokalu, jednakże pozostaje ścieżka sądowa, a akta sprawy do niej trafiają.
-
Ryzyko: Najemcy z trudną sytuacją materialną, mogą stracić dach nad głową. Rozwiązanie: Najemca będzie mógł złożyć wniosek o zapomogę do mieszkania, pod warunkiem, że posiada Umowę o Pracę, bądź Umowę o Dzieło. Jeśli chodzi o finansowanie, można je zyskać z podatków przedstawionych we wszystkich propozycjach zmian w prawie, jeśli chodzi o mieszkalnictwo.
-
ZYSKIEM tego prawa, będzie uwolnienie mieszkań, których Właściciele nie chcieli wynająć, ze względów prawnych. Konsekwencją tego, będzie zmniejszenie cen mieszkań, bo ich będzie więcej na rynku.
2. Wprowadzenie opłat zależnych od ilości mieszkań. Tzw. Podatek Katastralny.
-
Działałoby to na takiej zasadzie: Jeśli obywatel bądź firma, posiadała "na siebie" jakąś ilość liczby mieszkań, wówczas poczynając od 3 płaci katastrat równy 5% wartości mieszkania. Jeśli Obywatel ma 2 mieszkania, nie płaci nic dodatkowego. Posiadając 3 nieruchomości w ciągu roku, płaci +15% do dotyczasowego podatku za nieruchomości. Posiadając 4 obiekty - 20%, 5 - 25% itd.
-
Spowoduje to, ograniczenie handlu podstawowym dobrem jaką jest mieszkanie/dom. Dzięki czemu ceny mieszkań na sprzedaż, powinny zmaleć.
-
Ludzie ograniczą flipowanie, poprzez co cena nie będzie zawierała zbyt wielu marż. Będzie też więcej mieszkań na sprzedaż od osób prywatnych.
-
Dlaczego opłata będzie większa od 3 mieszkań? Ponieważ może zdarzyć się sytuacja, gdy obywatel sprzedaje stare mieszkanie i kupuje nowe. Moim zdaniem, takie czynności nie powinny być opodatkowane.
3. Budowa mieszkań komunalnych na wynajem (dodatkowo)
-
Jest to kwestia opcjonalna, która wymaga czasów, zasobów i odpowiedniego zarządzania.
-
Jednakże, budowa takich mieszkań sprawi, iż cena wynajmu lokum będzie mniejsza. Cena wynajmu będzie nieco konkurować z wolnym rynkiem na podobnych cenach, z czasem obniżając marżę (państwo na tym zyska pod względem podatków, obywatele zaś stabilniejszym i z czasem korzystniejszym rynkiem mieszkań).
-
Obywatel po 20 latach wynajmowania mieszkania komunalnego, będzie miał prawo je wykupić po obniżonej cenie. Im więcej lat wynajmowania, tym procent zniżki będzie większy. Np. po 20 latach -30%, po 40 latach -50 %, po 50 latach -75%
#przyszlosc
#polityka
#polskanamarsie