https://www.wolframalpha.com/input?i=log10%28%28%28%28%28mass+of+the+sun%29*%28percent+of+hydrogen+in+the+sun%29%29%2F%281+grams%29%2F%28avogardo+number%29%29%2F%28volume+of+the+sun+in+liters%29%29%2F%281%2Fliter%29%29
#ciekawostki #fizyka #matematyka #slonce
@entropy_ Kwaskowato...
@entropy_ a entropia?
A w ogóle to jest źle. Wzór jest pH = -log[H+], a ty wstawiłeś tu liczbę Avogadro i jeszcze minusa brakuje przed logarytmem.
Powinno wyjść -0.02426 jeśli już.
@MostlyRenegade no a co to jest H+ w Twoim wzorze?
To jest (ilość jonów wodoru)/(objętość)
Słońce jest w 75% z wodoru i spokojnie można uznać że 100% jest zjonizowane.
W związku z czym liczę ile jest atomów wodoru (liczba avogrado x masa słońca), dzielę przez objętość słońca w litrach i wuala, mam h+.
Tajemnicą poliszynela jest że ph mierzy się w logarytmie z molów na litr czyli po prostu log(1/L), dlatego mnożę na końcu razy 1 litr żeby było bez jednostek.
Może i powinno wyjść -0.02, ale to dalej ujemna liczba co oznacza że słońce jest gęstsze od wody xDDD
Tajemnicą poliszynela jest że ph mierzy się w logarytmie z molów na litr czyli po prostu log(1/L),
@entropy_ no właśnie nie 1/L tylko mol/L. Sam sobie zaprzeczyłeś w jednym zdaniu. Różnica rzędów wielkości jest jak 6.02e+23/1.
Wystarczy, że weźmiesz liczbę moli jonów (masa słońca * 75% ; masę protonów możemy przyjąć za 1, chyba że zawartość wodoru w Słońcu jest podawana na dwuatomowe cząsteczki, wówczas trzeba przyjąć masę protonu 2 i liczba moli będzie 2x mniejsza). Otrzymaną ilość moli dzielisz przez objętość Słońca w litrach i podstawiasz to do wzoru jako [H+].
no właśnie nie 1/L tylko mol/L. Sam sobie zaprzeczyłeś w jednym zdaniu. Różnica rzędów wielkości jest jak 6.02e+23/1.
@MostlyRenegade otóż nie. Mol to jednostka bezwymiarowa.
Litr to dm³ a mol to liczba tak jak tuzin.
Jakbym się uparł to bym mógł mol przeliczyć na tuziny.
Jak pomnożę tuzin/litr razy litr to wyjdzie mi 12. Nie dwanaście litrów, amperów, metrów tylko po prostu 12. Sama liczba.
Podstawiając mol do tego wzoru w tym miejscu wyjdzie jeszcze więcej na minus chyba xDD
Nie mówię że się nie pomyliłem, ale ph słońca wyjdzie ujemne i tak bo słońce składa się z samych jonów wodoru.
Napisałem ten post bardziej jako żart że słońce jest kwaśne mimo że nie ma tam żadnego kwasu xDDD
@entropy_ całkiem pomieszałeś. Mol jest jednostką liczności materii w układzie SI. Jego definicja to po prostu 6.02e+23 molekuł. Co za tym idzie, jeśli masz jednostkę mol/dm3, oznacza ona liczbę molekuł (atomów, cząsteczek, jonów) PODZIELONĄ przez 6.02e+23, znajdującą się w jednym dm3.
A więc "3 mol/dm3" oznacza 3 mole (atomów/jonów/cząsteczek) w jednym litrze, ale sama liczba molekuł wyniesie już 3*6.02e+23.
Oczywiście, że obliczanie pH Słońca nie ma sensu, ale nawet w żartach trzeba podstawiać dobre liczby. Licząc pH w roztworze podstawiasz stężenie molowe (a ściślej - aktywność, ale w rozcieńczonych roztworach możemy przyjąć, że to to samo) jonów H+. Tak samo licząc pOH podajesz stężenie molowe jonów OH-.
@entropy_ pH wyjebało poza skalę. Umrzemy. Pakujcie się i uciekamy na alfa centauri!!
Zaloguj się aby komentować