#polityka #pytanie #gownoankieta
Odpolityczniać czyli prywatyzować?
Wydawać się może, że z Orlenem gorzej nie będzie: ktoś kupi i będzie tak samo łupił jak rząd. Jednak doświadczenie lat 90 pokazuje, że można inaczej: kupić, zlikwidować i uzależnić od importu.
@Nemrod problemem jest monopol orlenu to nie jest wolny rynek gdzie taki orlen ma wsparcie państwa sądzę że jakby trzeba było postawić szybko jakąś rafinerię nad morzem gdzie trzeba wyciąć hektar lasu to taki orlen ma to załatwione od ręki i może działać z budową. Każdy normalny przedsiębiorca nie trzymający z politykami musi się pierdolić z pozwoleniami i nie ma takiego wsparcia jak orlen i po prostu nie jest to zdrowa konkurencja.
@Legitymacja-Szkolna Tak, ale znana z historii opcja: wykupić i zamknąć też nie daje zdrowej konkurencji. Na całkowicie otwartym rynku taki Orlen mógłby zostać wykupiony np. przez ruskich (albo austriaków=ruskich). To już lepsza narodowa zrzutka na polityków z Pcimia.
@Nemrod myślisz że ktoś by kupił orlen za 10-15 mld dolarów tylko po to żeby go zamknąć? To nie jest firma w stylu nie rentowna cukrownia w jakiejś dziurze na wschodzie polski.
@Legitymacja-Szkolna Tak, bo to jest strategiczna firma. Nie trzeba go zamykać. Wystarczy np. całkowicie uzależnić od dostaw ruskiej ropy: jesteś grzeczny? zaopatrujemy twój kraj w tanie paliwo. Nie lubimy cię? Nie ma paliwa wcale, bo robimy remont rurociągu.
@Legitymacja-Szkolna Nie mogę edytować komentarza xD a chciałem dodać: taki koszt to śmieszne pieniądze za możliwość trzymania pod butem całego kraju (a nawet krajów, bo jeszcze Litwa). To jest dużo tańsze, niż wojna.
@Legitymacja-Szkolna ten temat krąży od jakiegoś czasu i z tego co mądre głowy gadają, niektórych nie można, ale część bez problemu powinna być
Pytanie w tej strukturze jaki sens państwowych spółek. Są rentowne to tworzą monopol nie ma konkurencji i często przepłacamy i tyle z tego mamy. Nie są rentowne to dopłacamy do tego biznesu z podatków i tyle z tego mamy. Bo skoro państwowa to beneficjentami ma być państwo i jakiś % powinien być z tego inwestowany w te państwo to wtedy mają jakiś sens. Na razie to tylko taki Orlen jest i nie ma konkurencji. Bo BP i inne i tak kupują z Orlenu bo nie mają infrastruktury. Takie moje zdanie.
@VanQuish
Są rentowne to tworzą monopol nie ma konkurencji i często przepłacamy
to właśnie teraz dzieje się z orlenem jest rentowny i ma monopol i właśnie też przepłacamy.
@Legitymacja-Szkolna No tak o tym mówię, że nic z tego nie mamy. Więc jedyny plus państwowej spółki znika. Według mnie mogły by istnieć gdyby tak jak napisałem. Jakiś % z tego szedł z powrotem do publiki. Gdzie były by twarde limity ile prezes może zarobić w takiej spólce, a nie, że jest tam paniskiem bez kontroli jak w zwykłym korpo bo wtedy to nie ma sensu.
@Legitymacja-Szkolna Leszku to by chciał być w radach nazdorczych wiec pierdzieli głupoty.
Cała Europa Zachodnia kontroluje swoje spółki wydobywcze, zbrojeniowe i energetyczne. Dlaczego? Bo jest to niezbędne i sie to opłaca.
@CzosnkowySmok
Cała Europa Zachodnia kontroluje swoje spółki wydobywcze, zbrojeniowe i energetyczne. Dlaczego? Bo jest to niezbędne i sie to opłaca.
niby tak ale nie do końca insteniają tam też spółki prywatne na przykład w usa cały przemysł zbrojeniowy jest prywatny a nie państwowy a mają najlepszą armię świata i są światowym hegemonem.
@Legitymacja-Szkolna w usa ten sektor jest prywatny ale ściśle kontrolowany przez rząd. Nie ma szans na zatrudnienie w takich firmach nie amerykana. Nie można sprzedać spółki komukolwiek, współwłaścicielami tych spółek są zazwyczaj senatorowie i kongresmani.
To jest zupełnie inny system prawny, ktorego w Polsce dzisiaj nie da się stworzyć. To bylo by tworzenie całej gałęzi prawa i powiązań biznesowych, żeby tak to mogło działać.
@Legitymacja-Szkolna dobrym przykładem jest tutaj znany Space-X Elona. Niby firma prywatna, ale rząd kontroluje kogo zatrudniają, jakie technologie posiadają, kto ma dostęp do tych technologii.
Myślisz że rząd USA pozwolił by sprzedać tę spółkę komuś z GB czy z Niemiec? Nie mówiąc o Chińczykach bo na to to chyba nikt by nie wpadł.
@CzosnkowySmok no sądzę że raczej na pewno nie pozwolili by sprzedać firmy zbrojeniowej do rosji czy chin, no ale właśnie o to mi chodzi że oni mają to jakoś tak rozwiązane że firmy są prywatne ale nadal należą do obywateli kraju i są kontrolowane.
@Legitymacja-Szkolna takie rozwiazania to wiele lat doświadczonego wolnego rynku i demokracji, sprawne wykształcone elity, które wiedzą ze chcą tutaj żyć i chcą żeby ich dzieci tutaj żyły.
Nasz kraj uczy się i kształci kulturę polityczną, biznesową, edukacyjną i myśli społeczne. To jest trudna i długa droga.
Dostaliśmy bardzo dobrą kroplówkę w postaci Unii Europejskiej, co prawda ta kroplówka kosztowała wiele ale opłacało się, bo sie szybciej uczymy.
To nie jest tak, że ustalisz prawo i będzie wszytko doskonale. Nie, prawo musi być w synergii do społeczeństwa, inqczej nie zadziała.
Jesteśmy w Europie i uczymy sie głównie od Francji, Niemiec, Holandii i Włoch. A te kraje są bardzo egocentryczne więc i my musimy być egocentryczni. Prywatyzacja tak, ale nie w sektorach siłowych. Nie stać nas na prywatne sektory siłowe.
Komentarz usunięty
Wystarczy, żeby spółki skarbu państwa zostały odpolitycznione, nie trzeba nich od razu prywatyzować. Jedyne co państwo powinno interesować to to, żeby spółki były rentowne.
Niestety aktualnie spółki są karmnikiem dla partyjnych mend i źródłem kasy na propagandę.
@Basement-Chad nawet nie zawsze musza być rentowne jeśli robią akurat jakąś ważną inwestycje
@regisek To też. W ogóle uważam, że spółki skarbu państwa nie powinny być spółkami akcyjnymi. Jeśli dana firma ma znaczenie strategiczne dla gospodarki to może w ogóle się bilansowac na zero. Nikt nie musi zarabiać na akcjach. Cały zysk może być inwestowany w rozwój.
Zaloguj się aby komentować