#powodz
Jak ona wyglądała wcześniej bo nie wiem na co patrzę xd
@smierdakow widać, że wał po prawej stronie nie istnieje.
@smierdakow
Tego lasu po prawej byś nie widział, bo zaslanialaby go korona zapory
@smierdakow to chyba zdjęcie z drugiej strony
@smierdakow to murowane to urządzenie upustowe z niecka wypadową, zapora ziemna to ten wał co został rozmyty
@PlatynowyBazant20 wydaje się, że niewielkim wysiłkiem można było tego uniknąć. Ale ja się nic nie znam na tym, więc nie będę uchodził za eksperta
@smierdakow Tak
@Tapporauta styk betonowych czy kamiennych budowli i gruntowych zapór bywał kiedyś problematycznym miejscem gdzie następowała filtracja. Teraz stosuje się mocne szerokie membrany które wydłużają drogę filtracji. Pewnie dużo starych urządzeń wodnych czeka na przebudowę jeszcze. Nie wiem jak starą była ta konkretną.
@Klamra oho. Jak ty się interesujesz tym obiektem to już wiemy w jakim on jest stanie xD
@PlatynowyBazant20
Tu problemem nie był styk, tylko erozja korony pod przelewającą się wodą. Styk wyerodował wstecznie.
@PlatynowyBazant20 tu się przelało górą. Tego żaden wał nie wytrzyma.
@CzosnkowySmok xD sytuacja jest poważna, ale śmiechłem z komentarza (° ͜ʖ °)
@cododiaska przeważnie najpierw filtracja zmiękcza korpus ziemny, ale mogło być jak piszesz
@em-te budowle tej klasy projektuje się by uniemożliwić przelew przez część ziemna, cała woda powodziową powinna mieścić się w przelewie awaryjnym. Może poprostu projektanci wtedy zakładali mniejsze przepływy obliczeniowe
@PlatynowyBazant20 słowo klucz, powinna. Projektuje się z nieograniczonym nadmiarem, za pieniądze z nieba?
@em-te słowo klucz: klasa budowli, która zakładasz zgodnie z przepisami prawa
@PlatynowyBazant20 to jeszcze powiedz mi, kiedy to zbudowano i jakie były wówczas klasy. W Polsce projektuje się budynki na wypadek trzęsienia ziemi i tornada? Nie? Ciekawe czemu. Kiedyś może przecież przyjść tornado. Dobrze wiesz, że chodzi o ocenę ryzyka i koszt i że to regulują przepisy i ze tama spełniała wymogi dla jakieś kategorii zdarzeń.
@em-te
@PlatynowyBazant20
My tu dyskutujemy o klasach, a burmistrz Prudnika z komendantem straży pół godziny temu powiedzieli, że Jarnołtówek cieknie bokiem i ludzie mają wiać z dala od rzeki
@em-te sprawdziłem wybudowana 100 lat temu. 100 lat czekała na wodę większą niż jakiś niemiecki inżynier obliczył jej bezpieczna przepustowość.
@PlatynowyBazant20 no właśnie
@cododiaska Jej trud skończony
I zamiast pomóc puściła całą nagromadzoną wodę w momencie. Ktoś odpowie za to zaniedbanie? Ludzie płacą podatki aby państwo ich chroniło, a nie pluło w twarz. Jak dla mnie osoby ze zniszczonym dobytkiem przez uszkodzenie tamy powinny dostać kasę od razu nawet jeśli byli nieubezpieczeni. To nie jest normalne.
@dotevo komunikacja ws tamy była spartolona.
Ale gdyby jej w ogóle nie było, to i tak byliby pod wodą. Tylko częściej i jeszcze bardziej bez ostrzeżenia.
@dotevo Och, jakie potrząsanie szabelką. Wszystko co budujemy, projektowane jest na określone warunki. Te warunki zostały tu przekroczone. To nie jest zaniedbanie. Tama spełniała swoje założenia. Jak dla mnie osoby którym zniszczyło dobytek, nigdy nie powinny się tam wybudować. Równie sensowne stwierdzenie, jak twoje.
ps Tak, zniszczona tama puści cała wodę "w momencie". Każda tama. Daje też czas na ewakuacje. Każda tama.
@em-te ktoś bierze pieniądze za przeglądy, konserwacje itd. Nikt nie pomyślał, że jeśli pójdzie duża woda to z boku podmyje? no to może trzeba było zrobić ją tak aby górą się przelewała woda po betonie, a nie przez trawę
@dotevo Nie z boku. Górą się przelało. Erozja wsteczna wału. Tama nie była projektowana na tak skrajne zjawisko. Ty nawet nie wiesz co piszesz. Przepływ "alarmowy" realizowany jest przez śluzę. Śluza zwyczajnie fizycznie nie byłą w stanie odprowadzić takiej ilości wody. Zjawisko skrajne. Nie było takiego w historii.
@dotevo konstrukcja wytrzymała, tama puściła na odcinku ziemnym. W takim miejscu wystarczy, że lekko zacznie się sączyć woda i efekt idzie lawinowo. Woda mogła zacząć iść przez niewidoczne tunele zwierząt takich jak bóbr kurwa i kret. Na uwagę zasługuje też fakt, że była ona zdecydowanie przeładowana
@dotevo ale kto pluje im w twarz? Ten, kto nie przewidział takiej fali? Teraz może być podniesiona, i co z tego, jak znów za ileś lat może przyjść wielka fala? Są rzeczy których nikt nie może przewidzieć, ale lepiej narzekać że "państwo nie chroni".
@dotevo Ale pieprzysz jak potłuczony. Zamiast sprawdzić jak coś działa albo zapytać kogoś mądrzejszego to tacy jak ty zawsze w takich przypadkach gadają od rzeczy, byle gadać co im się wydaje. Nawet sobie nie wyobrażasz jakie to denerwujące dla ludzi, którzy mają na ten temat jakieś pojęcie. Budowle hydrotechniczne projektuje się na konkretne warunki. Nie możemy projektować na takie wielkości opadów jak w ostatnich latach, bo:
a) mamy zbyt mało danych o opadach - tak duże opady to ostatnie parę lat, a nie 30 lat
b) Skarb Państwa nie zapłaci za projekt przewymiarowanych budowli
Jeśli coś przelewa się przez koronę wału czy zapory to nie ma takiej konstrukcji, która da radę.
No to wytłumaczdlaczego nie zrobiono na górze takiego łuku aby się nie przelewało przez koronę wału, a jednak przez zaporę po przekroczeniu poziomu?
@dotevo bo się przelewała kurła przez zaporę i przez tamę, tyle było wody! Nie kumasz?
Tyle wody nie było nigdy. Wszystkie rekordy z 1997 i odkąd są prowadzone pomiary pobite, ale chuj - państwo nie chroni.
Jesteś z tych co mając 15 pasów na autostradzie by wypominali, że potrzeba 16 bo się raz na rok korek zrobił, prawda?
@conradowl nie. Jestem z tych co uważają, że więcej pasów na drogach jest bez sensu i nie zmniejsza korków.
Ale co. Mylę się, że gdyby ten prześwit był 3 razy większy to by problem noe istniał? ok. zmieści się mniej wody, ale za to nie będzie nigdy pod kurek
@dotevo Tak, mylisz się.
@dotevo zdecydowanie jesteś tym, który by chciał 16ty pas
@dotevo Tama zrobiła co mogła, wstrzymaa nawiet więcej wody niż powinna, parę godzin ponad projektowane obciążenie..
Niecierpie tamy w Stroniu Slaskim
Przecież ładnie cała stoi. Lekko tylko ziemię obmylo obok
Zaloguj się aby komentować