No dobrze Hejterzy, reasumując:

  • według Konstytucji organem powołującym rady nadzorcze mediów publicznych jest KRRiT (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji)
  • ale KRRiT się nie podobała Pisiorom bo była jeszcze peowska, to jak tu zrobić tubę propagandową?
  • w 2015 weszła w życie ustawa przekazująca uprawnienia KRRiT do ministra skarbu państwa
  • w 2016 TK orzekło, że jest niekonstytucyjna
  • również w 2016 PiS zrobił ustawę o RMN (Radzie Mediów Narodowych) - która ma dokładnie ten sam problem prawny - ale z tego co rozumiem w jej sprawie TK nie orzekało
  • PiSiory uważają że to wystarczy, żeby RMN była konstytucyjna
  • Koalicja uważa, że jest niekonstytucyjna, bo ma ten sam problem, co poprzednia
  • TK wydało zabezpieczenie przed zmianami w tych spółkach - które jest nieważne, bo orzekał w tej sprawie sędzia dubler
  • Minister Kultury olał to zabezpieczenie (legalnie), olał RMN (prawdopodobnie legalnie, wg prawników legalnie), a że nie ma ustawy, która na powołanie rad nadzorczych pozwala konstytucyjnemu organowi (KRRiT) to wykorzystał "lukę legislacyjną"
  • Ta luka polega na tym, że Skarb Państwa jest w 100% właścicielem tych spółek i jako taki był pozbawiony kontroli nad swoim majątkiem, więc Minister wezwany przez rząd wczorajszą uchwałą wykorzystał ją do przejęcia kontroli państwa nad tymi spółkami
  • Tym sposobem wieczorem, w gabinecie Ministra Kultury, zebrano nową radę nadzorczą i wywalono starą - i zgodnie z kodeksem spółek handlowych stara rada nie musiała być nawet o tym informowana

Jedyne wątpliwości nasuwają mi się przy niekonstytucyjności RMN. Czy PO ma prawo ją stwierdzić, jeżeli TK orzekało w temacie innej ustawy?

Mój wniosek w tym temacie jest tylko jeden: to jest dramat, co PiS zrobił z prawem w tym kraju. W temacie mediów państwowych wszystko zdaje się mieć wady prawne, TK leży i kwiczy, a nowa koalicja musi wokół tego lawirować, bo Dudu nie podpisze ustaw czyszczących ten burdel...

Źródło: https://businessinsider.com.pl/prawo/jak-minister-kultury-bartlomiej-sienkiewicz-przejal-kontrole-nad-mediami-publicznymi/w3q39lm
https://demagog.org.pl/wypowiedzi/co-orzekl-trybunal-konstytucyjny-w-sprawie-rady-mediow-narodowych/

#polityka #tvpis
Tylko_Seweryn

@jeikobu__ czyli PiS zostawił lukę w prawie która Koalicja sprytnie wykorzystała? Hahahah to jeszcze lepiej xD

Ragnarokk

@Tylko_Seweryn 

To bedzie się non-stop powtarzać przez najbliższe dwa lata. Prawo pisane na kolanie będzie kopało tym kolanem w dupę pisiorów raz po raz

Tak to jest jak się myśli, że raz zdobytą władzę ma się wiecznie.

kodyak

@Tylko_Seweryn raczej zostawił taki burdel że nie zauważyli jak zjebali.

matips

@jeikobu__ Mi się wydaje, że to nie powinno tak działać a koalicja demokratyczna tylko pogłębia chaos prawny. Skoro jest ustawa o RMN, która nie została unieważniona (ani przez TK, ani przez Sejm), to rząd powinien się do niej stosować. Premier jeśli ma wątpliwości odnośnie legalności ustawy o RMN powinien skierować ją do TK albo zaproponować władzy ustawodawczej (sejmowi) uchylenie wspominanej ustawy.


Koalicja demokratyczna robi dokładnie to samo co robił totalitarny PiS - wybiera przepis które im odpowiadają i ignoruje te które im nie odpowiadają. Władza wykonawcza nie ma mieć prawa rozstrzygać o tym które ustawy są konstytucyjne, a które nie.

MarianoaItaliano

@matips Ale to jest przejściowe, zapowiedzieli że to tymczasowe rozwiązanie a nad docelowym będą pracować w Sejmie.

matips

@MarianoaItaliano Sasin ze swoimi wyborami kopertowymi też robił "rozwiązanie przejściowe" bo mu sejm obiecał docelowe regulacje dostarczyć.

Jeśli decydowanie o sposobie wybierania zarządu TVP jest prawem sejmu albo jest zapisane w konstytucji, to decyduje o tym Sejm albo TK, a nie samowolnie premier.

jeikobu__

@matips Ja z góry zaznaczam - prawnikiem nie jestem. Ten cały syf rozsadza mi łeb i opieram się na analizach prawnych, które znajduję w mediach. Ale jeżeli dobrze rozumiem, to to był jedyny ruch pozbawiony wad prawnych.


Abstrahując od konstytucyjności ustawy o RMN, która jest co najmniej niepewna, bo ma dokładnie tak samo niekonstytucyjny zapis, co powyższa (tylko KRRiT jest organem konstytucyjnym) - oddanie ustawy o RMN do TK jest obarczone wadą prawną, bo samo TK jest w tym momencie organem z wadą - więc jakiekolwiek jej orzeczenie jest nieznaczące (chyba, że będzie orzekać skład bez dublera, ale to rzut kością). Nie mogli też oddać sprawy organowi konstytucyjnemu (KRRiT) bo aktualna ustawa o mediach publicznych nie uwzględnia takiej ewentualności.


Przeczytałem wyrok TK w tej sprawie i chyba pokręciłem fakty. Ustawa o RMN jest osobną ustawą - dlatego TK o niej nie orzekało. Wcześniejsze zmiany miały miejsce w ustawie o radiofonii i telewizji i to o nich orzekał TK - i te zmiany wykluczające KRRiT z wyboru rad nadzorczych nadal są w mocy i nadal są niekonstytucyjne. Ergo: jeżeli odebranie KRRiT tych uprawnień jest niekonstytucyjne, to niekonstytucyjna jest RMN, bo KRRiT jest konstytucyjnym organem.


Ponadto patrząc na opinie m. in. prof. Matczaka (który się z niekonstytucyjnością RMN zgadza) wydaje mi się, że kombinuję dobrze. Ale to są tylko moje domysły.

matips

Komentarz usunięty

ColonelWalterKurtz

Ja się zastanawiam dlaczego nie wyjebali ustawy o RMN (brak umocowania w konstytucji więc można), zmienili ustawy o KRRiT i tym trybem zmieniać. Chyba że organ konstytucyjny KRRiT już jest zabetonowana przez pis...

jeikobu__

@ColonelWalterKurtz W KRRiT są funkcjonariusze PiS. Nie można wywalić ustawy o RMN, bo o niej nie orzekał TK. Orzekał o niekonstytucyjności zapisów w ustawie o radiofonii i telewizji. Ustawa o RMN to byt odrębny.

ColonelWalterKurtz

Żeby uchylić nie ma potrzeby aby orzekał TK. Jest inny problem po przemyśleniu - długopis pewnie odejbalby veto.

Zaloguj się aby komentować