TYMCZASEM FAKTY, A NIE RADOSNE PIERDOLOLO OPA:
Sławomir Mentzen, współprzewodniczący Konfederacji, w 2019 roku przedstawił dwa zestawy postulatów: tzw. "piątkę Mentzena" oraz "100 ustaw Mentzena".
Piątka Mentzena
Podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, Mentzen sformułował pięć postulatów, określanych jako "piątka Konfederacji" lub "piątka Mentzena". W swoim wystąpieniu stwierdził:
> "Robimy te badania, grupy fokusowe, śledzimy, jaki przekaz trafia do wyborców – to wiemy, co mówić, żeby wyborcy tego słuchali. (...) I w sposób naukowy wyszło nam pięć naszych postulatów. Nazwałem je piątką Konfederacji i właśnie ją ogłaszam światu po raz pierwszy."
Następnie wymienił:
- nie chcemy Żydów
- nie chcemy homoseksualistów
- nie chcemy aborcji
- nie chcemy podatków
- nie chcemy Unii Europejskiej
W późniejszych latach Mentzen dystansował się od tych słów, twierdząc, że były one wyrwane z kontekstu lub że nie odzwierciedlają jego aktualnych poglądów. W 2023 roku, podczas konferencji prasowej, zapytany o te słowa, odmówił odpowiedzi, prosząc o "mądrzejsze pytanie".
100 ustaw Mentzena
W 2019 roku Mentzen zaprezentował także inicjatywę "100 ustaw Mentzena" – zestaw projektów ustaw, które miały być gotowe do złożenia w Sejmie. Według jego słów:
> "‘100 ustaw Mentzena’ to projekty, które są już gotowe do złożenia w Sejmie. Są to m.in. ustawy gospodarcze, podnoszące poziom sprawiedliwości, czy zwiększające zakres wolności osobistej Polaków."
Niektóre z tych propozycji były kontrowersyjne, m.in.:
- Wprowadzenie kary pozbawienia wolności od roku do 10 lat za dokonanie aborcji.
- Przywrócenie kary śmierci.
- Zezwolenie na stosowanie lekkich kar cielesnych wobec dzieci przez rodziców.
Obecnie strona internetowa poświęcona "100 ustawom Mentzena" nie jest aktywna, a sam Mentzen stwierdził, że "wygasł hosting". W 2023 roku, zapytany o te projekty, powiedział, że to "naprawdę prehistoria" i że nie był autorem większości tych ustaw.
Warto zauważyć, że Mentzen w późniejszych wypowiedziach dystansował się od niektórych z tych propozycji, podkreślając, że nie wszystkie z nich odzwierciedlają jego aktualne poglądy.
DLACZEGO ZATEM WYTYKA SIE OBIETNICE MENTZENA, A NIE OBIETNICE TUSKA?
Bo Tusk nigdy nie obiecywał tak radykalnych i niebezpiecznych ustaw dotykających fundamentalnych wartości i praw człowieka, co stoi w sprzeczności z wartościami demokratycznymi. Tusk nie udawał, że czegoś nie powiedział, coś było wyjęte z kontekstu lub jedynie żartował. Przyjmował wszystko na klatę. Mentzen ucieka od odpowiedzi i kluczy.