Polskie airbnb:
#heheszki
Najprawdopodobniej są zabezpieczone lakierem bezbarwnym, więc nieuwalniają
@Wykuwrizator wiadomo że heheszki, ale generalnie nie spotkałem się jeszcze żeby w takich zastosowaniach ktoś czymkolwiek płyty zabezpieczał.
@emdet zastanawiam sie czy wykonczenie takiej powierzchni lakierem + ew. polerka nie kosztuje wiecej niz gotowy "zamiennik" stworzony do takiego zastosowania. Ale strukturka jest niepodrabialna - to fakt ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Wykuwrizator a jak nie są, to - mając na względzie, że podłoga też jest z OSB - formaldehyd jest najmniejszym zmartwieniem.
@REXus czemu podłoga z OSB to problem? Będzie się niszczyć?
@tyle_slow oczywiscie ze bedzie sie niszczyc do tego wilgoc na nia i wgl po temacie
Nie wiem bo nie miałem styczności z takimi realizacjami, ale jeśli rzeczywiście niewielu zabezpiecza to frajerzą strasznie. Machnąć to z pistoletu długo nie schodzi, a dużo dłużej będzie ładnie wyglądać - niezabezpieczone szybko blaknie i brudzi się, a domyć się tego nie da. Stąd też założyłem z góry, że raczej nikt by surowego nie zostawiał.
Polerka nie ma tu sensu - gładkiej powierzchni nie uzyskasz, ze względu na strukturę. Chyba że położysz 5+ grubych warstw lakieru, to może w końcu dojdziesz do gładkości jak zalejesz nierówności. Ale żeby zabezpieczyć wystarczy raz psiknąć, a do bezbarwnego na takiej płycie to naprawdę nie trzeba mieć żadnych wyższych zdolności, nie bedzie widać niedociągnięć
@tyle_slow niszczyć jak niszczyć - według tego też powinna być zabezpieczona. Płyta OSB nie jest idealnie gładka, i wchodzą od niej takie drzazgi, że prawdopodobnie po pierwszej byś z takiej podłogi (ściany) zrezygnował.
Mam z tego całą chałupę i w miejscu, gdzie chciałem to zostawić na wierzchu, nałożyłem chyba trzy warstwy lakieru. Wygląda super, ale łatwiej i szybciej byłoby zakryć płytą g-k.
@emdet zależy jakie
@emdet czuję te zadrapania
Tylko świeżutkie, jak swoje przeleżały to już nic nie uwalniają.
@AdelbertVonBimberstein Nieprawda. Żeby jego wydzielanie spadło w meblach do "niewyczuwalnego" poziomu potrzeba między 1-5 lat (średnio 2 lata). W rzeczywistości praktycznie nawet po takim czasie meble nadal go wydzielają... Im większy "paździerz" tym dłużej i intensywniej truje. Do tego każda wyższa temperatura zwiększa jego parowanie, ponieważ temperatura wrzenia dla formaldehydu wynosi ok. 20°C - dlatego meble i ogrzewanie podłogowe nie są ze sobą kompatybilne.
Także pisanie, że "tylko świeżutkie" wydzielają, a te przeleżałe już nie to bzdura. Tego typu płyta pewnie do jej końca będzie wydzielać formaldehyd.
https://thetibble.com/how-long-furniture-off-gas/
http://archiwum.ciop.pl/11342.html
Objawy zatrucia ostrego: w małych stężeniach, nieco przekraczających stężenia dopuszczalne, wywołuje łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek; w większych (ok. 15 g/ml) - kaszel, ból głowy, uczucie duszności, kołatanie serca. Może spowodować skurcz oskrzeli
W dużych stężeniach, przekraczających 60 mg/ml, może nastąpić skurcz głośni, obrzęk krtani lub obrzęk płuc. Następstwem może być zapalenie płuc.
Skażenie skóry roztworem wodnym (formaliny) wywołuje ból, zaczerwienienie i oparzenie chemiczne.
Skażenie oczu powoduje ostry stan zapalny spojówek z ryzykiem uszkodzenia rogówki.
Drogą pokarmową, w postaci formaliny, wywołuje oparzenie błony śluzowej jamy ustnej i dalszych części przewodu pokarmowego, bóle brzucha z ryzykiem krwawień i perforacji.
Dawka śmiertelna formaldehydu wynosi 30 - 60 ml.
Objawy zatrucia przewlekłego: może powodować zapalenie oskrzeli (u osób nadwrażliwych - astmę oskrzelową), świąd skóry i jej podrażnienie oraz wyprysk alergiczny.
@Morguliusz I gdzie te dowody na to, że OSB wydziela formaldehyd? Jedna randomowa stronka, która opiera się na dwóch stronach sprzedawców systemów oczyszczania powietrza (bez badań, dowodów).
@AdelbertVonBimberstein Nawet jeśli z mebli uwalniają się jakieś śladowe ilości formaldehydu to przy poprawnej wentylacji nie stanowi to żadnego problemu.
Problem w tym, że wentylacja to największy wróg każdego Polaka. Przeciąg, ciepło ucieka - zaklejmy nawiewniki w oknach taśmą klejącą!
@Roark Ja nawet nie dawałem tego linka z myślą o to by udowadniać, że akurat płyta OSB zawiera formaldehyd. Wystarczy wygooglać.
@emdet jaka patola japierdole
@ivanar czemu?
@Emantes bo nawet nie chciało im się ozdobnych płyt założyć chociaż na ściany a jakieś normalne panele na podłogi. To wygląda jak sklecone na szybko z resztek po budowie za chuja bym w czymś takim mnie zamieszkał nawet na dwa dni. Chociaż za chwilę jacyś nowobogaccy z centrum będą się zachwycać jakie to nowoczesne designerskie tak jak jakiś czas temu się zaczęli zachwycać paletami. Ale palety to chociaż ładne deski są
@ivanar to jest wyszlifowane, polakierowane i zależy co komu się podoba. Nie wiem jak teraz ale płyta osb była kilka razy droższa od gipsowej.
dołożyć komplet wypoczynkowy, stolik pod TV oraz łóżko w sypialni z palet i lampy typu żółty żarnik led w baniastej żarówce stojące na kiju lub wiszące na sznurku i będzie lux
@pastowany_tapir śmiejesz się, to jest domek do wynajęcia za ponad 1000zl za dzień
@emdet tym bardziej się śmieję
@emdet nie żartuj
Zaloguj się aby komentować