Wydawnictwo Literackie prezentuje jeszcze jeden dodruk. "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918" Andrzeja Chwalby ponownie w sprzedaży od 9 października 2024 roku. Wydanie w twardej oprawie zawiera 656 stron, w cenie detalicznej 99,90 zł. Poniżej okładka i krótko o treści.
Dwudziesty wiek wybuchł w 1914 roku w Sarajewie
Od wielu lat historycy przekonują, że druga wojna światowa była tylko dogrywką pierwszej. Nie da się zrozumieć nie tylko dziejów drugiej wojny światowej, ale i całej współczesnej historii Europy i świata bez znajomości Wielkiej Wojny – praprzyczyny wszystkich najważniejszych zjawisk naszych czasów. Na polach bitew pojawiły się wtedy mordercze wynalazki i technologie, a w okopach tej wojny dojrzewały idee systemów totalitarnych. W latach 1914-1918 na światową arenę wkroczyły Stany Zjednoczone i Japonia, a po zakończeniu wojny na mapie świata wyrosły nowe państwa, w tym Polska.
Andrzej Chwalba z epickim rozmachem, ale nie stroniąc też od anegdot, opisuje I wojnę światową chronologicznie - od tragicznie zakończonej wizyty cesarskiego bratanka w Sarajewie po 11 listopada 1918 roku. Osobne rozdziały autor poświęca specyfice wojny lądowej, morskiej i powietrznej oraz losom cywilów, w tym kobiet wchodzących z impetem w zdominowaną wcześniej przez mężczyzn historię.
W Polsce nie było od lat tak nowoczesnej, wnikliwej, a przy tym tak elektryzującej książki o I wojnie światowej. Samobójstwo Europy… to coś znacznie więcej niż rozprawa o przyczynach, przebiegu i skutkach Wielkiej Wojny. To rzecz, która przenosi czytelnika w epokę schyłku dawnych obyczajów, pozwala poczuć atmosferę przedwojennego, wielokulturowego Sarajewa i niemal zatańczyć na Trafalgar Square po podpisaniu rozejmu.
#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #wydawnictwoliterackie #historia #andrzejchwalba #iwojnaswiatowa
@Whoresbane Od dawna miałem to kupić i przeczytać, Zamawiam
Taka se jest ta książka, ja nadal nie znalazłem niczego bardzo dobrego o całości IWŚ
@smierdakow I nie znajdziesz. To zbyt obszerny temat, aby w wartościowy sposób dało się go ująć w jednym, książkowym opracowaniu.
@smierdakow A mi się podobała. Opisywała każde zagadnienie, nawet te nudnawe
@Sahelantrop IIWŚ się udało, Beevor jest świetny, ostatnio tu zachwalana była książka Hastingsa
@Whoresbane ale tak po łebkach, tam chyba tylko połowa książki to opis przebiegu wojny, a reszta to opis różnych oddzielnych tematów
@smierdakow Związanych z wojną. Nie ma lepszego kompendium wiedzy w naszym kraju. A szkoda bo chętnie poczytałbym więcej
@smierdakow W takim razie źle się zrozumieliśmy. Szukasz skryptu, nie lektury
Nic dziwnego, że opracowanie dotyczące I Wojny zahacza o tematy pośrednie. Był to konflikt dogłębnie i w każdym aspekcie zmieniający świat, przy czym kwestie wojskowe, choć wyeksponowane, zajmowały w tej przemianie trzeciorzędną pozycję. II Wojna to tylko kontynuacja, dokończenie procesu. Dlatego 1000 stron, jak u Beevor'a, w wypadku Wielkiej Wojny, to trailer.
@smierdakow @Whoresbane a czytaliście Lunatykow albo Sierpniowe salwy? Obie bardzo zachwalane w temacie 1WŚ
https://www.empik.com/sierpniowe-salwy-tuchman-barbara,p1096566313,ksiazka-p
@rith obie są chyba o przyczynach wojny, a nie samym przebiegu, ale rzeczywiście są bardzo polecane
@rith Lunatyków chcę ale ciężko dorwać. Tak samo jak inną książkę z Szarej Serii Literackiego:
@smierdakow @rith "Sierpniowe salwy" opisują (zresztą znakomicie) sam początek wojny, okres do Marny. To czas, który w szerszych opracowaniach bywa traktowany po łebkach. Bardzo ciekawą postacią jest autorka książki, która jako mała dziewczynka w 1914, w towarzystwie rodziny, na pokładzie włoskiego parowca płynęła do Konstantynopola. I była świadkiem wymiany ognia między "Gloucester" a "Goeben" i "Breslau". Widziała na własne oczy jak plecie się historia Europy.
@smierdakow a mnie się podobała. Nie interesują mnie w wojnach militaria - bitwy, kampanie, oręż itd., a znać rzetelne podstawy 1WŚ wypada, więc przy takim skrócie udało się ogarnąć.
Nie interesują mnie w wojnach militaria - bitwy, kampanie, oręż itd
@UmytaPacha (╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻
@Whoresbane xd ja się tam cieszę
wiedza zwykłych hobbystów ww1/ww2 jest często tak kosmiczna, że nigdy bym im nie dorównała
@UmytaPacha Ja też nie dorównam i się tym wcale nie przejmuje. W olimpiadach historycznych nie startujemy. Jednak nie lubiąc militariów w wojnie to jak być gwiazdą porno a nie lubić seksu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Whoresbane no gdybyś był historykiem zajmującym się wojnami światowymi, a dziesiątki tysięcy Tomków dla których to tylko hobby ma większą wiedzę od ciebie to trochę przypau
i nie zgadzam się, jest mnóstwo tematów wojennych niedotyczących militariów:
-
ideologia i propaganda państw i konkretnych wydarzeń: no tu można utonąć w materiale i źródłach (np. pobocznie przedstawiłam kilkadziesiąt plakatów w #plakatypropagandowe i #rosyjskieplakatypropagandowe )
-
przemiany społeczne i kulturowe wywołane wojną i z czego wynikały
-
wybory polityczne w ciężkich warunkach np. Ukraińcy między sowieckim młotem od którego wystarczająco już wycierpieli a nazistowskim kowadłem czy Polacy idący za ciemiężycielem Napoleonem, o tym jak wybierano "mniejsze zło" i jak to się odbiło na przyszłym postrzeganiu tych wyborów
-
jakimi mediami informowano o wojnie, np. przy wojnie krymskiej pierwszy raz nazjeżdżało tylu reporterów i świeże zdjęcia trupów latały po pierwszych stronach gazet
-
zwykły polityczny wynik wojny, odebranie go w społeczeństwie i następstwa
-
zapalniki podburzające ludzi przed i w trakcie wojny (np. przed powstaniem styczniowym cała sprawa z pięcioma poległymi (ehh nie pozwala podlinkować: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%99ciu_poleg%C5%82ych )
-
zmieniające się nastroje społeczne wobec wojny, w czyim interesie było by je podsycać i jak to robiono
a jak kogo jeszcze interesuje to życie codzienne w czasie wojny, jak sobie radzono z niedoborami, warunki przetrzymywania jeńców, ruchy pacyfistyczne, no mnóstwo tego
@UmytaPacha Nie twierdzę, że nie ma innych tematów w książkach o wojnie. Jednak militaria są tam daniem głównym
@Whoresbane no zależy po jakie książki i źródła sięgasz
Zaloguj się aby komentować