Chroni przed powodzią... ale tylko dużego kalibru.
(Nota bene: wiedzieliście, że nie Katowice, a Racibórz z Opolem to historyczna stolica Górnego Śląska?)
Kilka kilometrów od granicy polsko-czeskiej, gdzie znajduje się obszar chroniony Graniczne Meandry Odry, natura ustępuje człowiekowi - rzeka przestaje biec w sposób naturalny, a zaczyna płynąć prosto, wyznaczonym sztucznie korytem, przez obszar największego obiektu hydrotechnicznego w Polsce, który pełni szalenie ważną funkcję.
Nad koncepcją zbiornika zaczęto zastanawiać się już ponad 100 lat temu, po przejściu katastrofalnej powodzi w 1880 i kolejnej w 1903. Jak to w Europie bywało - wojna pokrzyżowała plany, a Śląsk przeszedł na stronę polską, więc niemieckie pomysły zostały wyrzucone do kosza.
Ostatecznym impulsem do powstania zbiornika była pamiętna powódź tysiąclecia w 1997 roku (o której ostatnio przypomniał nam na nowo swoją produkcją Netflix), w wyniku której śmierć bezpośrednio poniosło 55 osób.
Tzw. Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, chroni ponad 2 miliony mieszkańców trzech województw, od Raciborza aż po Wrocław. Obiekt został przygotowany głównie z myślą o powodziach katastrofalnych, 100-letnich, a nawet 1000-letnich.
Z lokalnej prasy wyczytałem, że Raciborzanie mają to częściowo za złe, bo przy mniejszych wezbraniach wody zbiornik wcale ich nie chroni przed lokalnymi podtopieniami.
Na kolejnych zdjęciach widzicie teren zalewowy, który w okresie wyższych stanów rzeki wypełnia się wodą, chroniąc przed powodzią tereny przyległe. W założeniu jest on suchy, dopóki nie nadejdzie wysoka fala powodziowa.
Niemniej jednak, wieś znajdująca się na jego obszarze musiała być wysiedlona. I to jest chyba jedyna wieś w Polsce, która z powodu inwestycji przesiedlona, ale... nadal jest dostępna. Ba, można pojechać i porównać puste pola teraz z wciąż dostępnymi obrazami Street View z przeszłości. Trudne do opisania uczucie. Jakbym oglądał przeszłość w filmie "Deja Vu" z Denzelem Washingtonem :D
O samej wiosce będzie więcej w najbliższych dniach i chyba jest nawet większą ciekawostką.
A kto bardziej niecierpliwy - więcej w materiale video:
https://www.youtube.com/watch?v=AR8TRjSoLy0&t=160s
Wracając do meritum - w dalszej przyszłości nie wyklucza się poszerzenia funkcjonalności zbiornika poprzez przekształcenie polderu w zbiornik mokry. To zwiększy możliwości obiektu, np. będzie mógł zapobiegać suszy czy pełnić rolę rekreacyjną (na kształt Jeziora Czorsztyńskiego). Przez najbliższe lata zbiornik będzie jednak tylko i wyłącznie suchy, ponieważ wciąż na jego dnie wydobywa się żwir.
14/x
Tag do obserwowania/czarnolistowania: #bzdecior #bzdeciorphoto
#ciekawostki #geografia #odra #polska #slask #gornyslask #raciborz #raciborzdolny
@SuperSzturmowiec faktycznie, wpis się dodał podwójnie. Już poprzedni usunąłem.
Kurde, wkurza mnie, że link, który został dodany w formie bonusu, zamienia się w ogromną miniaturkę (taki oksymoron
@bzdecior Tez mialam podobny problem.
(Nota bene: wiedzieliście, że nie Katowice, a Racibórz z Opolem to historyczna stolica Górnego Śląska?)
@bzdecior co ty powiesz. Miasto, które ma prawa miejskie od 150 lat, nie było stolicą regionu w średniowieczu? Średniowieczna stolica regionu nie leżała na jego rubieżach?!
xD
@GrindFaterAnona dla Ciebie to oczywiste, a zapytaj się losowych ludzi na ulicy, to będziesz zaskoczony
@bzdecior no piękną mamy edukację regionalną w polsce. Władza w Warszawie od lat robi wszystko, zeby historia Polaków była jednowymiarowa, zunifikowana, centralno-warszawska. Żadnego miejsca na różnorodność, na koloryt, na tożsamość inną niż polska. Na zachodzie jakoś wszystkie kraje pielęgnują swój regionalizm i widzą w nim wartość i bogactwo kulturalne. Jako Ślązak jestem dumny z mojego narodu, ze nadal nie poddajemy się tak łatwo tej narracji i poszukujemy swojej historii w niezależnych źródłach.
Zaloguj się aby komentować