Nadchodzi rewolucja w świecie mikroprocesorów

Nadchodzi rewolucja w świecie mikroprocesorów

komputerswiat.pl
"Choć przez ostatnie 11 lat w świecie produkcji procesorów zmieniło się sporo i dzięki kolejnym innowacjom w naszych komputerach i smartfonach obecnie znajdują się układy wyprodukowane w procesie klasy 5 lub 4 nm, to przez ten czas ogólne założenia dotyczące tego, jak powinien wyglądać pojedynczy tranzystor, pozostały relatywnie niezmienione. Jednak w najnowszych procesach technologicznych klasy 3 i 2 nm konieczne stało się wysłanie służącym nam przez ponad dekadę tranzystorów finFET na zasłużoną emeryturą, ponieważ nie da się ich już bardziej pomniejszać przy zachowaniu niezbędnych parametrów elektrycznych. Co dalej? W praktyce przekonamy się o tym już niedługo..."

Komentarze (6)

nowy_rozdzial

@Quake >Już niedługo będzie możliwa komercyjna produkcja układów z tranzystorami GAAfet,


Nic więcej nie napisali.

stfor

@senpai 4-5nm to tylko w smartfonach (i to nielicznych), do komputerów stacjonarnych 5nm układy trafią najprędzej za 2 lata, dopiero co zaczęli robić 7nm - takie linie produkcyjne muszą popracować kilka lat aby się zwróciły i można było myśleć o wymianie na nowe.

Producenci tacy jak np intel myślą bardziej o tym jak wydłużyć czas produkcji procesorów w obecnej technologii (poprzez różne zabiegi marketingowe np zmiany nazwy procesora) niż o tym aby opracowywać nową technologię.


Nie ma też co liczyć na to że skoczą z wymiarem o więcej niż pierwiastek z 2. Zgodnie z obowiązującą od 60 lat zasadą, aby sprzedał się nowy procesor, wystarczy za jednym razem zwiększyć upakowanie tranzystorów dwukrotnie (czyli ich długość spada o pierwiastek z 2). Jeśli by przeskoczyli z 10nm od razu na 5nm to klient nie kupił by procesora 7nm, lepiej sprzedać mu najpierw procesor 7nm a później 5nm.


Komórki nieco się wyłamały bo tam klient kupuje nowy telefon gdy padnie mu akumulator w starym i nie patrzy na proces technologiczny w jakim produkowany jest procesor - dlatego jednocześnie da się sprzedawać procesory 4nm, 5nm, 7nm, 8nm, 10nm i 12nm.

sorek

@stfor przecież Nvidia już używa 5nm..

senpai

@stfor Mnie bardziej interesuje kiedy zastąpią krzem czymś bardziej wydajnym, może nanorurki, bo kwantowe to nadal pieśń przyszłości.

stfor

@senpai nieprędko, krzem wytrzyma jeszcze dużo. Zmieni się tylko to w jaki sposób się go produkuje oraz to w jaki sposób tranzystory są na krzemie poukładane.

Już teraz kombinują bardziej jak ułożyć tranzystory bliżej siebie (albo jeden na drugim) niż aby je zmniejszać.


@sorek no tak, nie pomyślałem że im może chodzić o karty graficzne a nie o procesory ogólnego przeznaczenia.

Zaloguj się aby komentować