Na zdjęciu uwieczniłem mrówczy pocałunek, czyli trofalaksję - proces przekazywania płynnej treści pokarmowej innym osobnikom poprzez zetknięcie aparatów gębowych. Mrówki przekazują sobie nie tylko jedzenie ale również chormony. Dotykając się zaś czułkami przekazują sobie informacje za pomocą feromonów - to ich sposób komunikacji.
Modelki to robotnice Camponotus Nicobarensis, a zdjęcie zrobiłem telefonem, przy użyciu soczewki od powiększalnika. Ktoś ma lepsze patenty na makro robione smartfonem? Chętnie spróbuję.
#mrowki #zwierzeta #fotografia #makrofotografia #ciekawostki
#ciekawostki
065ea7f6-28dd-4dcb-849f-abe21c1e45de
ada-szubak

Tagi na tym portalu też nie działają najlepiej

Zielczan

@ada-szubak bo mozesz dac max 5

ada-szubak

@Zielczan to wiele wyjaśnia 🫢

Zielczan

@ada-szubak a to w ogole natura, czy masz formikarium?

ada-szubak

Ten gatunek nie występuje naturalnie w Polsce, są to mrówki azjatyckie. Chwilowo mieszkają w probówce, ale docelowo będzie to formikarium. Obmyślam na razie jak je zbudować, nie chce kupować gotowego, tylko zmajstrować coś samemu. Na początku rozwoju koloni probówka jest najlepsza, w miarę wzrtostu przynosi się mrówki do gniazda.

HollyMolly

@ada-szubak Poproszę o zdjęcie całej probówki, a jak zbudujesz formikarium to koniecznie wrzuć! Zimuję moje maleństwa (wszystkie krajowe) i do marca muszę zrobić kilka domków, wszystkie inspiracje mile widziane.

HollyMolly

@ada-szubak A camponotus piękna sprawa, królowe są dorodne, robotnice żarłoczne (i podzielone na kasty?), więc obserwacje to duża przyjemność. :)

Mihaal

@ada-szubak pamiętam swoje początki i probówkę. Teraz to już 3 z kolei formikarium

775661d3-ba1b-404e-a9cf-54f626b8d876

Zaloguj się aby komentować