Moze wrzuce cos jeszcze (wszak na wschodzie wybory byly) zeby miec komfort psychiczny gdybym jutro nie zdolal karmic Was rosyjska propaganda: Na tapet wezmy KP ( i 3 z niej artykuly, o orderach dla miast, o bezdyskusyjnym zwyciestwie Jednej Rosji oraz jeden dlugi wywiad o wielu aspektach takich jak rosyjski sport, turystyka i AI):

"Władimir Putin zatwierdził 10 nowych Miast Walecznych: Co to przyniesie regionom Rosji

Władimir Putin nie zmienił proponowanej listy, ale zatwierdził ją w całości

Listę nowych Miast Walecznych przedstawił Andriej Turczak, sekretarz Rady Głównej Jednej Rosji, na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego Zwycięstwa 5 września. Wszystkie zostały zatwierdzone przez komisję Rosyjskiej Akademii Nauk - naukowcy potwierdzili, że osady rzeczywiście wniosły znaczący wkład w zwycięstwo.

Władimir Putin nie zmienił proponowanej listy, ale zatwierdził ją w całości. Oto miasta, które otrzymały ten zaszczytny tytuł:

- Władimir - przedsiębiorstwa miasta zaopatrywały front w sprzęt lotniczy, samochody specjalne i motocykle. W latach wojny fabryki we Włodzimierzu wyprodukowały 15 milionów sztuk amunicji.

- Wotkińsk - co dziewiąte działo pochodziło z tego małego udmurckiego miasta. Jest ono również znane jako ważny ośrodek metalurgii. Pracownicy miasta wysłali na front ponad 160 tysięcy ton stali.

- Nachodka - produkowano tu duże ilości konserw rybnych.

- Nowomoskowsk - centrum przemysłu chemicznego. Jesienią 1941 r. zakłady produkcyjne miasta, które nie zdążyły się ewakuować, zostały wysadzone w powietrze wraz z elektrownią rejonową. Mieszkańcy Nowomoskowska faktycznie odbudowali przedsiębiorstwa w ciągu roku, już w październiku 1942 r. w elektrowni włączono pierwszy turbogenerator, a do końca 1942 r. odbudowano zakłady chemiczne.

- Prokopjewsk - 31 milionów ton węgla wyprodukowanego podczas wojny.

Podolsk to miasto konstruktorów maszyn. Jego zakłady produkcyjne od początku wojny były przeprofilowane na produkcję wyrobów wojskowych. Produkowano tu moździerze, amunicję, kadłuby pancerne do sprzętu wojskowego. W czasie wojny podolskie przedsiębiorstwa dwukrotnie otrzymywały zamówienia w tym zakresie, a podolski robotniczy pociąg pancerny został zbudowany na koszt mieszkańców miasta.

- Riazań - produkował ponad milion min miesięcznie, co stanowi około 20% zapotrzebowania frontu. Przez lata wyprodukowano 15 milionów kompletów bielizny i mundurów, milion par butów.

- Rubcowsk - w ciągu trzech lat dostarczył armii około półtora miliona obudów min i setki tysięcy ostrzy saperskich.

- Ułan-Ude - było jednym z centrów budowy samolotów. Tutaj zbudowano 283 samoloty La-5, prawie jedną trzecią tej modyfikacji. Ułan-Ude było centrum produkcji konserw mięsnych dla frontu.

- Chanty-Mansyjsk dostarczał prawie połowę - 45% wszystkich konserw rybnych dla frontu.

Obecnie w Rosji istnieją 63 Miasta Chwały Pracy. Procedura przebiega w kilku etapach - najpierw przyjmowane są wnioski od ludności, następnie Akademia Nauk przeprowadza badanie i potwierdza rzeczywisty wkład osady w zwycięstwo. Następnie nominowani są przedstawiani prezydentowi, który podejmuje ostateczną decyzję.

Następnie instalowana jest pamiątkowa stela z wizerunkiem herbu miasta i tekstem dekretu prezydenckiego o przyznaniu tytułu. Również w mieście męstwa pracy obowiązkowe są wydarzenia publiczne i uroczyste salwy honorowe 1 maja, 9 maja i w Święto Miasta.

- W miastach, które już otrzymały tytuł honorowy, trwają prace nad określeniem miejsc, w których zostaną zainstalowane stele pamiątkowe. Rosyjskie Wojskowe Towarzystwo Historyczne pomaga w instalacji pomników. Pracujemy również równolegle z Ministerstwem Budownictwa, aby poprawić otaczające obszary", powiedział pierwszy wiceprzewodniczący Rady Federacji Andriej Turczak.

Parlamentarzysta podkreślił, że mieszkańcy mają do wyboru kilka miejsc, w których można zainstalować pomnik. Następnie ludzie sami zdecydują, gdzie chcieliby zobaczyć stelę."

""
https://s09.stc.yc.kpcdn.net/share/i/4/2648665/wr-750.webp
Jednolity Dzień Głosowania zakończył się w Rosji 10 września 2023 r.: wstępne wyniki wyborów
W regionach kraju odbyły się wybory na dość różnych poziomach. Ich wstępne wyniki zostały ogłoszone

W Rosji odbył się jeden dzień głosowania. Dotyczył on tylko 85 regionów - prawie wszystkich w kraju. Były to wybory zupełnie różnych szczebli - gdzieś decydowano o tym, kto będzie merem miasta, gdzieś wybierano deputowanych do Dumy Państwowej (na przykład w obwodzie lipieckim, Kraju Krasnojarskim, Karaczajo-Czerkiesji i na Krymie), gdzieś szefa regionu.

Tak więc gubernator lub szef został wybrany w 21 regionach jednocześnie, w tym burmistrz Moskwy (jest to miasto o znaczeniu federalnym). A w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym szef został wybrany w drodze głosowania w parlamencie - urzędujący gubernator Dmitrij Artyukhov został tam ponownie wybrany. Ogólnie rzecz biorąc, w żadnym regionie wyborcy nie "odwołali" urzędującego gubernatora.

NIE TRZEBA SIĘ SPIESZYĆ
To na razie wstępne wyniki. Ostateczne poznamy dopiero we wtorek po południu. I to nie dlatego, że liczenie kart do głosowania potrwa tak długo. Taki jest wymóg szefowej CKW Elli Pamfilovej:

"Kategorycznie niedopuszczalne jest, aby ktokolwiek podsumowywał wyniki w poniedziałek. Jeśli nie będzie żadnych skarg, nie wcześniej niż w drugiej połowie wtorku" - powiedziała na konferencji prasowej, zwracając się do członków lokalnych komisji wyborczych.

Ella Pamfilova zwróciła się również do międzynarodowych obserwatorów, którzy pracowali w Rosji w Dniu Jednego Głosowania. Podziękowała im za odwagę i chęć obiektywnej oceny sytuacji:

"Bardzo wam dziękuję za to, że pomimo całej antyrosyjskiej atmosfery, która panuje na Zachodzie, nacisków i presji, nie baliście się niczego. Jesteście bardzo odważnymi ludźmi. Dla was liczy się prawda, pragnienie, aby nie dać się zmanipulować, zobaczyć wszystko na własne oczy, komunikować się z żywymi ludźmi, zrozumieć ich ból, ich uczucia, ich los i, jako wysoko wykwalifikowani specjaliści w sferze wyborczej, wyciągnąć szczere i obiektywne wnioski na ten temat. Podziwiamy waszą odwagę i bardzo wam dziękujemy" - powiedziała Pamfilova.

Szefowa CKW mówiła również o systemie zdalnego głosowania elektronicznego (REV). Zauważyła, że został on przetestowany w trybie rzeczywistym w przededniu kampanii prezydenckiej. Z kolei przewodniczący Jednej Rosji Dmitrij Miedwiediew już powiedział, że od jutra partia rozpoczyna przygotowania do wyborów prezydenckich, do których należy podejść "jak najbardziej zmobilizowana". Jednocześnie Pamfilova zauważyła, że zdalne głosowanie elektroniczne zostanie wykorzystane w wyborach prezydenckich w tych regionach, które mają doświadczenie.

MOSKWA WYBRAŁA SOBIANINA?
Tymczasem Nikołaj Bułajew, zastępca szefa Centralnej Komisji Wyborczej, pogratulował już zwycięstwa merowi Moskwy Siergiejowi Sobianinowi. Zgodnie z wynikami odszyfrowania głosowania online, uzyskał on ponad 2 miliony głosów, z kandydatem KPRF Leonidem Ziuganowem na drugim miejscu.

Moskiewska Miejska Komisja Wyborcza odnotowała wysoką frekwencję w stolicy: wyniosła ona 42,5 procent. W tym samym czasie w wyborach burmistrza w 2018 roku frekwencja wyniosła prawie 31%. Łącznie w wyborach wzięło udział prawie 3 miliony 300 tysięcy osób.

Ludzie zdecydowali - stabilność jest droższa: analitycy polityczni ocenili wstępne wyniki wyborów w Rosji

O wyborach i wstępnych wynikach rozmawialiśmy z Wiktorem Poturemskim, dyrektorem ds. analiz politycznych w Instytucie Marketingu Społecznego (INSOMAR), oraz Anną Fedorową, politologiem i ekspertem w Eksperckim Instytucie Badań Społecznych (EISR) (szczegóły).

Wicepremier Dmitrij Czernyszenko dla Komsomołki: O izolacji naszego sportu, rosyjskich telefonach komórkowych, nowych lotach za granicę i ulubionych kurortach

Kiedy zaczniemy pracować na rosyjskich komputerach z rosyjskim oprogramowaniem? Jaka jest przyszłość naszego sportu? Jak będziemy rozwijać sztuczną inteligencję (a ona nas)? Dmitrij Czernyszenko, wicepremier Federacji Rosyjskiej, powiedział KP w ekskluzywnym wywiadzie.

Sport: Dyskryminacja naszych sportowców pozbawiła zawody widowiskowości
- Rosyjski sport znajduje się obecnie w izolacji. Co Pana zdaniem osiągnęli autorzy sankcji?

- Rosyjski sport jest znaczącą i integralną częścią światowego sportu. Jest oczywiste, że dyskryminacyjna polityka wobec naszego kraju nie przyniosła pożądanych rezultatów nieprzyjaznym krajom i międzynarodowym organizacjom sportowym. Wręcz przeciwnie, pozbawiła światowe zawody widowiskowości i obiektywizmu.

Jeśli mówimy o udziale naszych sportowców w międzynarodowych zawodach, decyzja należy do sumienia międzynarodowych federacji sportowych i MKOl.

Pomimo wszystkich przeszkód i ograniczeń, Rosjanie zdobyli 16 medali na koniec czterech Mistrzostw Świata w letnich sportach olimpijskich, z których 6 było złotych. Świadczy to przede wszystkim o wysokim poziomie krajowej szkoły sportowej.

Ze swojej strony Federacja Rosyjska regularnie organizuje "otwarte" zawody i zaprasza przedstawicieli wszystkich państw do udziału w nich bez żadnych dyskryminujących ograniczeń.

Federacja Rosyjska organizuje zawody w formacie "otwartym" i zaprasza przedstawicieli wszystkich państw do udziału w nich bez żadnych ograniczeń dyskryminacyjnych. Zdjęcie: służba prasowa wicepremiera.

- Rosja, wraz z krajami sojuszniczymi, pracuje nad możliwościami organizowania własnych zawodów i meczów. Opowiedz nam o nich więcej.

- Na polecenie prezydenta Władimira Putina rząd robi wszystko, aby rosyjscy sportowcy byli konkurencyjni. Tylko w ubiegłym roku zorganizowaliśmy ponad 9000 międzynarodowych, ogólnorosyjskich i międzyregionalnych zawodów w sportach wyczynowych i zawodowych. Wzięło w nich udział około 2 milionów sportowców z prawie 40 krajów.

Obecna sytuacja potwierdza, że konieczne jest zwiększenie współpracy w sferze sportu przede wszystkim z zaprzyjaźnionymi krajami i stowarzyszeniami międzypaństwowymi, takimi jak WNP, SCO i BRICS. Rosja kontynuuje tworzenie zawodów nowych formatów. Od marca ubiegłego roku zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy ponad 220 międzynarodowych zawodów, z których najbardziej wyróżniającymi się były zimowe i letnie Igrzyska Paraolimpijskie "Jesteśmy razem. Sport", Międzynarodowe Zimowe i Letnie Igrzyska Dzieci Azji, zintegrowane zawody Igrzysk Przyjaźni w pływaniu, nurkowaniu i pływaniu synchronicznym, Puchar Wspólnoty Narodów w biathlonie, Poddubny Wrestling League w zapasach oraz Rajd Jedwabnego Szlaku w wyścigach motocyklowych i samochodowych.

Ponadto reprezentacja Rosji wzięła udział w znaczących startach międzynarodowych - III Rosyjsko-Chińskich Zimowych Igrzyskach Młodzieży w 7 dyscyplinach sportowych, IX Rosyjsko-Chińskich Letnich Igrzyskach Młodzieży w 8 dyscyplinach sportowych, V Igrzyskach Boliwariańskich ALBA w 32 dyscyplinach sportowych (oprócz Rosji wzięło w nich udział 10 krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów - red.) II Igrzyska Krajów WNP, stworzone z inicjatywy Władimira Putina, były udane dla naszych sportowców w sierpniu. Wzięło w nich udział około 4 tysięcy sportowców z 9 krajów WNP i 13 państw zaprzyjaźnionych. Nasi sportowcy zdobyli 289 medali.

Nie mogę nie wspomnieć o Międzynarodowym Festiwalu Sportów Uniwersyteckich w Jekaterynburgu - barwnym festiwalu sportowym, który zgromadził drużyny uniwersyteckie z 36 krajów, w tym SCO, BRICS i WNP.

W 2024 roku w naszym kraju odbędą się takie wydarzenia sportowe na dużą skalę, jak Ogólnorosyjska Zimowa Spartakiada między podmiotami wchodzącymi w skład Federacji Rosyjskiej, międzynarodowe zawody Future Games w Kazaniu - na skrzyżowaniu sportów klasycznych i cybernetycznych, Rosyjsko-Chińskie Zimowe Igrzyska Młodzieży, Igrzyska Sportowe Dzieci Azji i Dzieci Primorye, Igrzyska BRICS i letnie Światowe Igrzyska Przyjaźni.

Tak więc, pomimo presji zewnętrznej, będziemy nadal pracować nad tworzeniem nowych międzynarodowych obiektów sportowych.

- W związku z tym chciałbym osobno porozmawiać o Dalekim Wschodzie, gdzie obecnie odbywa się Wschodnie Forum Ekonomiczne. Czy w latach 2023-2024 planowane są tam jakieś duże krajowe lub międzynarodowe wydarzenia sportowe?

- Zawody ogólnorosyjskie i międzyregionalne odbywają się corocznie w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym. Na przykład w sierpniu Chabarowsk będzie gospodarzem mistrzostw Rosji w boksie mężczyzn, a Kraj Nadmorski będzie gospodarzem mistrzostw Rosji w żeglarstwie. We wrześniu Władywostok będzie gospodarzem mistrzostw Rosji w badmintonie, a Międzynarodowe Regaty Wioślarskie Władywostoku odbędą się w Zatoce Nowik, czyli na Wyspie Ruskiej. II Otwarty Puchar Dalekiego Wschodu TRP Games 2023 zostanie zorganizowany w ramach VIII Wschodniego Forum Ekonomicznego.

W 2024 r. Jakuck będzie gospodarzem VIII Międzynarodowych Letnich Igrzysk Sportowych Dzieci Azji, w których wezmą udział sportowcy z ponad 20 krajów. Władywostok będzie gospodarzem I Międzynarodowych Zimowych Igrzysk Sportowych "Dzieci Primorye", w których weźmie udział około tysiąca sportowców. W 2025 roku planujemy zorganizować IV Rosyjsko-Chińskie Zimowe Igrzyska Młodzieży w Jużnosachalińsku.

Międzynarodowy Festiwal Sportów Uniwersyteckich w Jekaterynburgu to barwny festiwal sportowy, który zgromadził drużyny uniwersyteckie z 36 krajów, w tym SCO, BRICS i WNP. Zdjęcie: służba prasowa wicepremiera.

- Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu zbliżają się wielkimi krokami. W rzeczywistości obecnie kwestia udziału Rosjan wygląda następująco: drużyny nie są dozwolone, a kwestia wyników poszczególnych sportowców jest ustalana przez międzynarodowe federacje dla każdego sportu. Niektóre dopuszczają Rosjan, inne nie. Tak więc niektórzy sportowcy mogą nadal mieć możliwość rywalizacji, choć pod neutralną flagą. Jakie jest stanowisko rosyjskiego rządu w tej sprawie? Co sądzisz o warunkach MKOl i czy możliwe jest, że Rosja zbojkotuje Igrzyska Olimpijskie?

- Warunki i kryteria przedstawione przez MKOl dotyczące powrotu rosyjskich sportowców na zawody międzynarodowe są dyskryminujące i naruszają nie tylko prawa sportowców, ale także same zasady olimpijskie zapisane w rezolucji ONZ i Karcie Olimpijskiej. W imię ambicji politycznych zmuszają naszych sportowców do porzucenia swojej ojczyzny. Co to jest, jeśli nie presja polityczna?!

Obecnie istnieje wysokie ryzyko, że reprezentacja Rosji nie zostanie dopuszczona lub zostanie zawieszona w udziale w igrzyskach w 2024 roku. 13 lipca Komitet Wykonawczy MKOl ogłosił, że Rosyjski Komitet Olimpijski nie otrzymał jeszcze oficjalnego zaproszenia do udziału w zawodach olimpijskich. W związku z tym stanowisko w sprawie udziału rosyjskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich zostanie wypracowane w oparciu o konkretne warunki, które ostatecznie zostaną zatwierdzone przez MKOl.

Należy zauważyć, że pomimo wszystkich ograniczeń związanych z sankcjami, rosyjskie Ministerstwo Sportu prowadzi zaplanowane przygotowania do igrzysk. Opracowano odpowiedni program dla drużyn sportowych, który ma na celu wysoki poziom przygotowania naszych sportowców.

Tylko w ubiegłym roku odbyło się ponad 9 tysięcy międzynarodowych, ogólnorosyjskich i międzyregionalnych zawodów. Zdjęcie: służba prasowa wicepremiera.

Technologie informacyjne: maszyny stały się inteligentniejsze i "zrusyfikowane"
- Niedawno powiedział Pan, że do 2025 r. udział sztucznej inteligencji w rosyjskim PKB osiągnie 2%. Czy mógłby Pan powiedzieć nam więcej: jak postępuje ten obszar, jaka jest rola rządu w jego rozwoju i jak dokładnie sztuczna inteligencja pomoże przyspieszyć naszą gospodarkę?

- Medycyna, sektor IT, transport, a nawet sztuka - praktycznie wszystkie obszary naszego życia są dziś przesiąknięte rozwiązaniami AI. Widzimy, jak sztuczna inteligencja szybko skaluje się, aby rozwiązywać ambitne problemy w wielu dziedzinach.

Prezydent wyznaczył zadanie - zapewnić niezależność technologiczną kraju i wprowadzić sztuczną inteligencję we wszystkich kluczowych obszarach. Bardzo ważne jest to, że Rosja aktywnie rozwija własne technologie.

Rosyjski rynek sztucznej inteligencji stale rośnie. Całkowity wolumen rynku w 2021 r. wyniósł ponad 550 mld rubli, a w 2022 r. będzie to prawie 650 mld rubli.

Wprowadzenie sztucznej inteligencji w niektórych branżach wykazuje bardzo wysoką wydajność.

W rolnictwie kontrola jakości wzrasta kilkakrotnie, dokładność prognozowania wydajności wzrasta do 99%, a poziom strat surowców na etapie magazynowania spada do 20%.

W opiece zdrowotnej dokładność diagnozy eksperckiej wzrasta do 95%, liczba obsługiwanych pacjentów wzrasta o 17%, a szybkość przetwarzania danych obrazowych spada do 60 sekund.

W sektorze transportu liczba wypadków z udziałem pieszych wzrasta, a koszty naprawy pojazdów spadają o 10%.

Według szacunków ekspertów, do końca 2023 r. efekt ekonomiczny zmniejszenia kosztów operacyjnych organizacji dzięki wykorzystaniu samej sztucznej inteligencji może osiągnąć 400 mld rubli.

Rząd zatwierdził mapę drogową dla zaawansowanej technologicznie sztucznej inteligencji do 2030 roku. Przewiduje ona rozwój ponad 60 stosowanych rozwiązań AI. Obecnie w kraju działa około 800 firm zajmujących się sztuczną inteligencją. Jednocześnie 90% takich organizacji to obiecujące startupy (młode firmy - red.). Utworzono sześć krajowych ośrodków badawczych, które służą jako punkty odniesienia dla promowania zaawansowanych trendów AI, w tym w dziedzinie "silnej" sztucznej inteligencji i zaufanych systemów AI.

Krajowe analogi stały się już pełnoprawnym zamiennikiem wielu istniejących zagranicznych rozwiązań: na przykład sieć neuronowa Kandinsky 2.1 firmy Sber ma ponad 2 miliony unikalnych użytkowników. Multimodalny GigaChat jest testowany przez czołowych naukowców w kraju, a Yandex zintegrował sieć neuronową YandexGPT ze swoim wirtualnym asystentem Alice. Eksperci przewidują, że do 2025 r. efekt ekonomiczny wdrożenia rozwiązań sztucznej inteligencji wyniesie dla Rosji ponad 1 bilion rubli.

Państwo z kolei kompleksowo wspiera branżę IT - rośnie finansowanie nauki, tworzone są preferencje dla deweloperów, lokalizowana jest produkcja i promowany eksport rozwiązań technologicznych. W tym roku planujemy wesprzeć około 10 projektów na łączną kwotę około 900 milionów rubli.

Oczywiście rozwój sztucznej inteligencji nie jest możliwy bez synergii z nauką. Liczba badań i publikacji w dziedzinie uczenia maszynowego i tworzenia inteligentnych systemów decyzyjnych rośnie na świecie z roku na rok. Rosyjska nauka jest dziś jednym ze światowych liderów w rozwoju nowych podejść i możliwości AI. Pomimo presji ze strony nieprzyjaznych krajów, rosyjscy naukowcy nadal publikują w wiodących publikacjach naukowych i są nadal aktywnie zapraszani do udziału w międzynarodowych konferencjach A-level (najwyższej rangi - red.).

Do końca września 2023 r. przewodniczący rządu Michaił Władimirowicz Miszustin zorganizuje sesję strategiczną z szerokim udziałem przedstawicieli przemysłu. Zostaną na niej uzgodnione główne parametry strategii rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 roku. Sam dokument jest opracowywany na polecenie prezydenta i powinien zostać zatwierdzony do końca listopada.

- Cieszy fakt, że Rosja należy do krajów, w których sztuczna inteligencja rozwija się szczególnie dynamicznie. Istnieje jednak ważny problem - jej regulacja. Na świecie istnieją dwa główne podejścia do tej kwestii: "prohibicyjne" (jak w wielu krajach europejskich) i "przyjazne" (jak w Stanach Zjednoczonych). Jakie jest podejście rosyjskiego rządu do regulacji AI?

W Rosji krajowa strategia rozwoju sztucznej inteligencji opiera się na zrównoważonym podejściu, które uwzględnia zarówno aspekty ekonomiczne i technologiczne, jak i prawa obywateli. Aby odpowiednio uregulować stronę etyczną, opracowano Kodeks Etyki w dziedzinie sztucznej inteligencji - do tej pory przystąpiło do niego już ponad 30 federalnych agencji rządowych i 187 organizacji. A od zeszłego roku działa Komisja ds. Wdrożenia Kodeksu, która stała się kluczową platformą dialogu pomiędzy różnymi przedstawicielami społeczności AI.

Kraj przyjął siedem programów eksperymentalnych systemów prawnych, które dotyczą zastosowania technologii AI w rozwoju wysoce zautomatyzowanych pojazdów i bezzałogowych statków powietrznych, a także w dziedzinie telemedycyny.

Kolejnym ważnym warunkiem dynamicznego i jednocześnie bezpiecznego rozwoju branży AI jest standaryzacja. Zatwierdzono już sześćdziesiąt jeden norm krajowych, a przy udziale rosyjskich ekspertów opracowano osiem norm międzynarodowych w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Technologie AI w Rosji powinny koncentrować się wyłącznie na ludzkich interesach, jakości życia i dobrobycie. To właśnie w oparciu o zaufanie obywateli, wraz z członkami Sojuszu i Kodeksem Etycznym, będziemy nadal usuwać bariery regulacyjne, które wciąż pozostają.

- W Rosji urzędnicy i deputowani nieustannie mówią o potrzebie zastąpienia prawie wszystkich zagranicznych programów i usług: od Microsoft Word i WhatsApp po Photoshopa, Wikipedię i YouTube. Ale cały świat z nich korzysta i nie uważa tego za "zależność kolonialną". Jak realistyczne jest importowanie i zastępowanie rozwoju firm, które od dziesięcioleci są zasłużenie uważane za światowych liderów? I czy jest to konieczne? Może powinniśmy skupić się na czymś konkretnym?

- Obecnie zastępowanie oprogramowania systemowego importem to nie tylko kwestia cyberbezpieczeństwa. W warunkach, gdy wielu zagranicznych dostawców opuściło nasz rynek, często z naruszeniem zobowiązań umownych, konieczne jest zapewnienie normalnego funkcjonowania rosyjskich firm. Na przykład od 30 września klienci korporacyjni Microsoft nie będą już mogli otrzymywać aktualizacji niezbędnych do prawidłowego prowadzenia procesów biznesowych. Istnieją przykłady blokowania przez tę firmę dostępu do technologii wiodącym uniwersytetom w kraju (na przykład Moskiewskiemu Państwowemu Uniwersytetowi Technicznemu). 10 sierpnia Google zaczął odłączać rosyjskie firmy od swojej korporacyjnej usługi Workspace. SAP wyłączył aktualizacje swoich produktów i cały dostęp do rozwiązań w chmurze.

W takiej sytuacji tworzenie i skalowanie krajowych niezawodnych rozwiązań nie jest alternatywą, ale bezpośrednią koniecznością.

W rzeczywistości proces zastępowania importu w naszym kraju rozpoczął się na długo przed nałożeniem sankcji. Pierwszym priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa państwowego środowiska IT i istotnych obiektów krytycznej infrastruktury informatycznej. W ubiegłym roku pojawił się kluczowy dokument - dekret prezydencki "W sprawie środków zapewniających niezależność technologiczną i bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury informatycznej". Na polecenie premiera Michaiła Miszustina powołano komitet nadzorujący 13 centrów kompetencyjnych zajmujących się rozwojem ogólnosystemowego oprogramowania aplikacyjnego oraz zatwierdzono mapę drogową "Nowe oprogramowanie ogólnosystemowe".

Obecnie portfolio centrów kompetencji obejmuje kilkadziesiąt obiecujących projektów. Na przykład Rosja stworzyła pakiety biurowe i komunikatory, które są tak dobre, jak ich zagraniczne odpowiedniki - R7 Office i My Office. Jeśli chodzi o systemy operacyjne, mamy również unikalne rozwiązania, takie jak Red OS, Astra Linux i Alt Linux. Mobilny system operacyjny Aurora został już pomyślnie przetestowany na smartfonach, tabletach i innych urządzeniach mobilnych.

Rząd tworzy warunki dla rosyjskich deweloperów, aby mogli wyrobić sobie markę i dostarczyć na rynek technologie o wysokim poziomie bezpieczeństwa funkcjonalnego.

- A co z naszą własną produkcją sprzętu cyfrowego - komputerów, tabletów, telefonów?

- Kluczowym zadaniem jest zapewnienie suwerenności technologicznej również tutaj. Jest wiele pracy w tym kierunku. Chciałbym zauważyć, że w zasadzie istnieje ograniczona liczba miejsc na świecie, w których produkowane są chipy. Jeśli mówimy o perspektywach długoterminowych, kładziemy duży nacisk na naukę, aby nasi naukowcy i matematycy mogli tworzyć najnowocześniejsze technologie.

Obecnie, nawet pomimo trudności doświadczonych w ubiegłym roku, krajowy rynek komputerów osobistych, laptopów, smartfonów i sprzętu IT rośnie. Rosyjskie firmy są gotowe wyprodukować do 2 milionów nowoczesnych i bezpiecznych urządzeń (rocznie - red.), zwłaszcza że popyt na nie stale rośnie. Popularnością cieszą się na przykład tablety z serii Kvadra i Cmp, telefony z serii NS, tablety z serii T1100 i T800.

Na rynku krajowym istnieją całe linie tabletów i smartfonów własnej produkcji. Jak już wspomniałem, rosyjski system operacyjny Aurora jest aktywnie rozwijany, a w planach jest produkcja tabletów opartych na naszych mikroprocesorach.

Oczywiście przejście konsumentów na sprzęt krajowy nie jest tak szybkim procesem. Jednak rosyjscy producenci stopniowo zwiększają sprzedaż detaliczną na rynku krajowym. W ostatnich latach w kraju pojawiła się produkcja na dużą skalę osobistych stacji roboczych, systemów przechowywania danych (DSS), serwerów, notebooków i innego sprzętu cyfrowego. Co więcej, nasi producenci umacniają swoją pozycję w najtrudniejszych do zastąpienia importem segmentach.

- Jak ocenia Pan postępy w zastępowaniu importu w sferze IT w agencjach rządowych i firmach z udziałem państwa? I czy konieczne jest domaganie się takiej substytucji importu w sektorze prywatnym?

- Prezydent postawił przed Rosją zadanie zapewnienia niezależności technologicznej. Jest to podstawa suwerenności narodowej. Prawie 80% zagranicznego oprogramowania ma już swoje krajowe odpowiedniki. Ponad połowa wszystkich rosyjskich rozwiązań na rynku ma średni lub wysoki poziom dojrzałości.

Nie tylko nie zwalniamy tempa cyfryzacji w obliczu sankcji, ale także dokonujemy płynnego przejścia na krajowe know-how. Stale zwiększamy tempo zastępowania importu, dzięki czemu udało nam się wdrożyć 12 szczególnie znaczących projektów w tak kluczowych obszarach, jak transport lotniczy, metalurgia, ropa i gaz, petrochemia i inne.

W sektorze publicznym szerokie zastosowanie znalazła krajowa certyfikowana usługa, która łączy w sobie skrzynkę pocztową i przechowywanie plików, umożliwia konferencje online, zarządzanie kalendarzem i zadaniami - w prostych słowach, działa jako zautomatyzowane miejsce pracy dla urzędników. Nawiasem mówiąc, według rankingu Banku Światowego Rosja znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów pod względem cyfryzacji administracji publicznej.

Jeśli mówimy o prywatnych firmach, rząd nie wymaga od nich korzystania wyłącznie z oprogramowania niezależnego od importu. Jednocześnie każda firma musi niezależnie ocenić wszystkie zagrożenia, jakie stwarza obecnie zagraniczne oprogramowanie. Niestety, istnieją przykłady zamykania całych linii produkcyjnych i zaprzestania działania oprogramowania korporacyjnego.

- Wspomniałeś, że w Rosji występuje poważny niedobór specjalistów IT. Przez ostatnie półtora roku problem ten był na ustach wszystkich, w tym w związku z wyjazdem wielu z nich za granicę. Ilu dokładnie specjalistów IT brakuje obecnie w Rosji i skąd ich weźmiemy? I jaka jest obecnie sytuacja w branży - z ludźmi, wynagrodzeniami, szkoleniami i zachętami do pracy?

- Wdrażamy kilka zakrojonych na szeroką skalę inicjatyw mających na celu szkolenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i "wypełnienie" luki kadrowej. Na przykład uruchomiliśmy projekt "Kod Przyszłości" dla uczniów klas 8-11, studentów i uczniów szkół technicznych, którzy uczą się nowoczesnych języków programowania. W szkolnictwie wyższym liczba przyjęć na kierunki informatyczne na uniwersytetach rośnie z roku na rok. Od 2019 r. ponad 343 tys. osób zostało przyjętych na miejsca budżetowe na takich specjalnościach, a do 2024 r. planowana jest rekrutacja co najmniej 500 tys. studentów. Chciałbym zauważyć, że w tej kampanii rekrutacyjnej specjalności informatyczne są jednymi z liderów pod względem popularności wśród kandydatów na studia.

Ponad 112 000 osób studiuje obecnie na wydziałach cyfrowych uniwersytetów i otrzymuje dodatkowe wykształcenie zawodowe w dziedzinie IT.

Państwo nie tylko wspiera branżę IT jako całość, ale także pomaga samym pracownikom IT. W ubiegłym roku przyznano im 5,8 tys. korzystnych kredytów hipotecznych o wartości prawie 53 mld rubli, a także odroczono im służbę wojskową. Te i inne środki pomogły zatrzymać personel IT, a niektórzy z tych, którzy wyjechali, wrócili i nadal pracują na rosyjskim rynku.

- W jakim kierunku zmierza cyfryzacja w Rosji i jak zmieni ona życie ludzi i środowisko biznesowe w nadchodzących latach? Opowiedz nam o kluczowych projektach cyfrowych uruchamianych przez rząd.

Obecnie, na mocy dekretu prezydenta Władimira Putina, trwa przejście wszystkich federalnych i regionalnych systemów informatycznych na Jednolitą Platformę Cyfrową "GosTech". Jest to główny projekt rządu mający na celu stworzenie jakościowo nowego krajobrazu IT i osiągnięcie suwerenności cyfrowej Rosji. "GosTech" zwiększy szybkość i zagwarantuje bezpieczeństwo rozwoju rządowych usług cyfrowych, a także zapewni wysokiej jakości usługi dla użytkowników. Platforma jest wdrażana w oparciu o w pełni importowane technologie, a dzięki ponownemu wykorzystaniu gotowych rozwiązań znacznie oszczędza się środki budżetowe. Migracja poszczególnych państwowych systemów informacyjnych wielu departamentów została już pomyślnie zakończona, na przykład Ministerstwa Sportu, Rosimushchestvo i Federalnego Funduszu MHI. Do 2025 r. większość federalnych i regionalnych systemów informacyjnych zostanie przeniesiona do Gostech.

Już teraz zarządzanie opiera się na danych. Mamy też prezydenckie polecenie stworzenia nowego krajowego projektu "Data Economy", którego częścią będzie rozwój platformy Gostech.

Każdego roku usługi online dla obywateli stają się coraz wygodniejsze. Wszystkie masowe usługi o znaczeniu społecznym (111 federalnych i 93 regionalne i miejskie) zostały przekształcone w formę elektroniczną. Rośnie popularność i wygoda Jednolitego Portalu Usług Państwowych i Miejskich (Gosusgosluzhby). Już ponad 10 milionów osób posiada tam osobiste konta, a w zeszłym roku udostępniono ponad 200 milionów różnych usług. Niektóre z tych usług są pogrupowane według głównych sytuacji życiowych w tak zwane superusługi, takie jak cyfrowe postępowanie egzekucyjne, wsparcie społeczne online i poród.

Podróżowanie: Będziemy podziwiać naszą ojczyznę i oglądać świat
- Opowiedz nam o obecnej sytuacji w turystyce. Jak rozwinął się i zmienił sektor turystyczny w Rosji w ciągu ostatniego półtora roku?

- Rosja ma ogromny potencjał do dynamicznego rozwoju turystyki - nasz kraj ma wszystkie strefy klimatyczne, unikalne szlaki turystyczne, zabytki kultury i architektury, szerokie możliwości rekreacji i regeneracji. Jak już powiedziałem, dziś przeżywamy erę renesansu turystyki krajowej.

Prezydent Władimir Putin postawił przed sobą zadanie przyspieszenia rozwoju infrastruktury turystycznej i zwiększenia dostępności rekreacji dla Rosjan. Krajowy projekt "Turystyka i hotelarstwo" pomaga osiągnąć ten cel.

Sektor turystyczny rozwija się w dobrym tempie, a krajowy ruch turystyczny rośnie szczególnie szybko. Coraz więcej Rosjan podróżuje po regionach kraju. W ubiegłym roku odbyli oni około 70 milionów takich podróży, czyli o 4 miliony więcej niż rok wcześniej. W 2023 r. krajowy ruch turystyczny wyniesie już 35 mln osób. Obywatele odkrywają nowe miejsca docelowe, w tym Tatarstan, Baszkirię, regiony Niżnego Nowogrodu, Czelabińska i Murmańska, Kaukaz Północny i Terytorium Krasnojarskie.

Jeśli mówimy o turystyce przyjazdowej, mamy najwięcej odwiedzających z Kazachstanu, Mongolii, Niemiec, Turcji i Chin. Od 1 sierpnia obywatele 55 krajów, w tym Chin, Indii i Iranu, mogą ubiegać się o jedną wizę elektroniczną na podróż do Rosji.

Nasi turyści, pomimo trudnej sytuacji geopolitycznej, nadal podróżują za granicę. Geografia podróży znacznie się zmieniła - najpopularniejszymi kierunkami są Abchazja, Kazachstan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Tajlandia. Obecnie kraje te stanowią ponad 63% wszystkich podróży.

Staramy się, aby wakacje dla naszych obywateli były jak najbardziej przystępne cenowo, wygodne i bezpieczne. Zagraniczni goście, którzy chcą lepiej poznać bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze Rosji, są również zawsze mile widziani.

- W wielu krajach branża turystyczna odgrywa kluczową rolę gospodarczą. W Hiszpanii przynosi 17% PKB, w Turcji - 11%, w Tajlandii - 9%. Jaką rolę odgrywa obecnie turystyka w rosyjskiej gospodarce? I jakim kosztem będzie kontynuowany rozwój sektora turystycznego?

- Turystyka jest jednym z kluczowych czynników napędzających gospodarkę, tworzy popyt na produkty i usługi innych branż - transportu, mieszkalnictwa i usług komunalnych, gastronomii, kultury, budownictwa.

Na realizację zadań krajowego projektu "Turystyka i hotelarstwo" w latach 2021-2023 (trzy lata) przeznaczono ponad 150 mld rubli z budżetu federalnego, a ogólnie finansowanie tej sfery wzrosło prawie 14-krotnie od 2018 r. (2018 - 3,7 mld rubli, 2023 - ponad 50,0 mld rubli).

Przychody branży w 2021 r. przekroczyły 7 bln rubli, czyli o 45% więcej niż w 2019 r. przed pandemią.

Obserwujemy stały wzrost inwestycji; już teraz na każdego rubla wydanego z budżetu federalnego prywatny biznes inwestuje 3, a to ogromny efekt mnożnikowy. Podjęto długo oczekiwane środki: operatorzy turystyczni zostali zwolnieni z podatku VAT (środek ten obowiązuje od 1 lipca 2023 r. do 30 czerwca 2027 r. w przypadku sprzedaży podróży na terenie Rosji - red.)

Nastawienie do turystyki krajowej stopniowo się zmienia wraz z rozwojem połączeń transportowych, pojawieniem się nowych punktów przyciągania i magnesów turystycznych. Potencjał sektora turystycznego jest ogromny, właśnie zaczęliśmy kręcić tym kołem zamachowym, zaczęliśmy wdrażać ambitne projekty.

Według wstępnych prognoz, dzięki wsparciu państwa będziemy w stanie podwoić udział turystyki w PKB. Obecnie wynosi on 2,6 procent PKB, a według prognoz osiągnie od 3,8 do 5 procent.

- Podaj kilka przykładów projektów infrastrukturalnych dla turystów. Co nowego pojawi się w najbliższych latach?

- W tym roku prezydent zainicjował utworzenie całorocznych kurortów morskich w Rosji, które do 2030 roku będą mogły przyjąć do 10 milionów dodatkowych turystów. Niewątpliwie staną się one nowymi atrakcjami turystycznymi. Planujemy otworzyć takie kurorty nad Morzem Bałtyckim (Russkaya Baltika w Kaliningradzie i Gorskaya w Sankt Petersburgu), Morzem Azowskim (region Zaporoże, Primorsk), Morzem Czarnym (Nowa Anapa, Abrau Dyurso i Krym - Złote Piaski i Saki), Morzem Kaspijskim (klaster przybrzeżny Morza Kaspijskiego w Dagestanie) i Morzem Japońskim (Władywostok, okręg Chasański, Liwadia). Nad jeziorem Bajkał kurorty pojawią się w Irkucku i Buriacji.

Jednocześnie pracujemy nad stworzeniem nowych turystycznych specjalnych stref ekonomicznych (SSE), na przykład na obszarze słynnego ośrodka narciarskiego Sheregesh. Obecnie znajduje się tam 56 kilometrów tras narciarskich, ale popyt ze strony turystów jest ogromny - musimy zwiększyć ich długość do 100 kilometrów, a także zbudować lotnisko. Inwestorzy są bardzo zainteresowani takimi projektami. Państwo ze swojej strony może zaoferować im komfortowe warunki podatkowe. Do tego właśnie służą SSE.

Na Ałtaju znajduje się największy całoroczny kurort Manzherok, który został zbudowany dzięki prywatnym inwestycjom. Jego rozwój będzie kontynuowany.

Szybko wznoszone hotele modułowe są również budowane w regionach Rosji przy wsparciu rządu. W 2022 r. 20 regionów stało się uczestnikami tego programu. Wdrożono 174 projekty i utworzono ponad 3 tysiące nowych pokoi. W latach 2023-2024 przewidziano około 19 mld rubli, co pozwoli na stworzenie ponad 14 300 pokoi. 34 regiony już otrzymały środki na ten cel.

Korporacja Tourism.RF realizuje około 90 projektów na różnych etapach w 38 regionach. Łączny wolumen inwestycji wynosi ponad pół biliona rubli, co da nam 20 000 pokoi.

W ramach programu preferencyjnych kredytów na budowę hoteli na poziomie 3-5%, turystyka przyciągnęła ponad 400 miliardów rubli inwestycji (294 miliardy rubli kredytów). Program obejmuje 87 projektów budowy 27 500 pokoi.

Na Dalekim Wschodzie realizowanych jest ponad 300 projektów inwestycyjnych w sektorze turystycznym w celu stworzenia hoteli, kompleksów turystycznych, ośrodków rekreacyjnych, uzdrowisk, glampingów, parków narciarskich, etnograficznych, rozrywkowych i centrów dla odwiedzających. Liderami pod względem liczby takich projektów są Kraj Nadmorski, Kraj Kamczacki i Obwód Sachaliński.

Jeśli mówimy o konkretnych przykładach, Kraj Nadmorski stworzył światowej klasy klaster turystyczno-rekreacyjny "Primorskoye Koltso". W Chabarowsku zmodernizowano ośrodek narciarski Kholdomi. Sachalin aktywnie rozwija Mountain Air Advanced Development Territory (ADT), gdzie działa światowej klasy ośrodek o tej samej nazwie.

Jeden z kluczowych projektów turystycznych powstaje na Kamczatce FTD. Jest to strefa turystyczno-rekreacyjna Parku Trzech Wulkanów. W Buriacji budujemy miejsca glampingowe wokół jeziora Bajkał, prawie 650 nowych obiektów noclegowych jest już gotowych. Niewątpliwie turyści docenią również inny projekt - duży park rozrywki na wyspie Russky w Kraju Nadmorskim.

Jednocześnie poprawia się dostępność transportowa regionu - w Chabarowsku, Jużnosachalińsku i na Kamczatce budowane są kompleksy terminali lotniskowych z wykorzystaniem prywatnych inwestycji. Dzięki United Far Eastern Airline mieszkańcy Dalekiego Wschodu i turyści mogą latać do najbardziej odległych części regionu w przystępnej cenie.

- Przejdźmy teraz do turystyki wyjazdowej. W ciągu ostatniego półtora roku dostępność podróży zagranicznych gwałtownie spadła z dwóch powodów - wzrostu cen biletów lotniczych i znacznego ograniczenia liczby krajów, z którymi mamy bezpośrednie loty. Czy istnieje możliwość przynajmniej częściowego rozwiązania tych problemów? Z jakimi krajami można wznowić połączenia lotnicze w przewidywalnej przyszłości?

- Oczywiście dostępność transportowa jest jednym z głównych elementów rozwoju turystyki. Obecnie Federacja Rosyjska posiada bezpośrednie regularne i czarterowe połączenia lotnicze z ponad 30 krajami. Bezpośrednie loty są ważnym czynnikiem dla większości turystów. Niewiele osób lubi połączenia i przesiadki, zwłaszcza rodziny z dziećmi.

Dlatego dziś, wraz z rosyjskim Ministerstwem Transportu i Rosaviatsia, pracujemy nad rozszerzeniem geografii lotów i badamy możliwość uruchomienia bezpośrednich lotów do krajów, które były popularne przed pandemią, ale nie wznowiły lotów z nami.

1 lipca uruchomiliśmy bezpośrednie regularne loty na Kubę, które doskonale uzupełniają loty czarterowe i są popularne wśród naszych turystów. Takie kwestie dopracowujemy z Indonezją, Arabią Saudyjską, Koreą Południową, Meksykiem i Jordanią. Rozważamy także nowe kierunki - Birmę i RPA.

- Opowiedz nam o swoich ulubionych miejscach podróży.

- W Rosji jest wiele wspaniałych miejsc na wakacje - Terytorium Krasnodarskie, Bajkał, Ałtaj, Daleki Wschód - mógłbym wymieniać bez końca. W tym roku spędziłem letnie wakacje na Krymie.

Jak każdy turysta, staram się odkrywać nowe punkty na mapie kraju. I zachęcam wszystkich do tego samego!"

W zadnym wypadku nie zgadzam sie z cytowanymi materialami a sa one prezentowane jako ciekawostka i jawne klamstwo rosyjskie. Zamieszczam je jedynie aby uczulic czytelnikow na rosyjska propagande ( #pravda ) i pokazywac ich sposob dzialania.
#wojna #rosja  #ukraina
8f7527db-ca62-4f28-a7dc-35a83b0d96b7
780aa1b3-44d0-48e8-ab81-d7e987b733af
01f6a97e-0680-46dd-a6c8-30e8951b3855
1bf26f85-30df-4838-b8f3-7e9e87fcf736
692f935b-cdc8-4602-b53e-c254b2450380
QvintvsCornelivsCapriolvs

@RedCrescent komfort psychiczny lub Komsomolska Prawda, wybierz jedno

RedCrescent

@QvintvsCornelivsCapriolvs 

Nienie - nie pomylilem sie. Ja staram sie w kazdy dzien roboczy wrzucic cos z rosyjskiego internetu - cos jakby 1 wpis na 1 dzien.

I widze, ze coraz czesciej juz nie dotrzymuje tego postanowienia. Wiec o taki komfort mi chodzilo.


A co do reakcji na to co napisane - to prawda, czasem sie we mnie gotuje czytajac to co tam sie wypisuje. No coz - kieruje sie odrobine filozofia "poznaj wroga swego" i dlatego tutaj wrzucam czesc z tego na co trafiam.


Milego wieczoru.

mk-2

Cytat: "- W Rosji jest wiele wspaniałych miejsc na wakacje - Terytorium Krasnodarskie, Bajkał, Ałtaj, Daleki Wschód - mógłbym wymieniać bez końca. W tym roku spędziłem letnie wakacje na Krymie." Przeszli samych siebie xD

QvintvsCornelivsCapriolvs

@mk-2 żadne z tych miejsc nie leży w Rosji swoją drogą

Helio09.

Apropo tych miast przypomniał mnie się dowcip:

Pytanie do radia Erwań:

-Jakie jest najważniejsze miasto w Rosji?

-Oczywiście Erwań!

Pytanie od słuchacza z USA:

-Ile potrzeba bomb atomowych aby zniszczyć Erwań?

-Moskwa to też ważne miasto

alaMAkota

@RedCrescent czy czasem wypisywanie tych miast walecznych i ich wkładu produkcyjnego w wojnę nie jest czasem listą celów do kozackich wypadów dronowych dla Ukraińców?

Tak mi się skojarzyło

Zaloguj się aby komentować