Może 2 tygodnie temu była informacja o kupowaniu od Słowacji 2 linii produkujących amunicję 155mm, teraz kolejne info o rozmowach z Turcją dotyczących transferu technologii produkcji amunicji kalibru 155 mm:

Wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda spotkał się z dyrektorem generalnym spółki Makine ve Kimya Endustrisi (MKE) Ilhamim Kelesem. Jak czytamy na stronie polskiego rządu, podczas spotkania miała zostać zaprezentowana oferta tureckiego państwowego producenta uzbrojenia, która dotyczyła „kompletnego transferu technologii produkcji amunicji kalibru 155 mm, która umożliwiłaby niezależną, krajową produkcję wszystkich komponentów w zakładach PGZ S.A.”.

Warto zauważyć, że polsko-tureckie rozmowy dot. współpracy przemysłów zbrojeniowych prowadzone są już od pewnego czasu. Przykład stanowi tu wizyta robocza przedstawicieli polskiego rządu oraz polskich firm zbrojeniowych w Turcji w sierpniu 2024 roku. Wtedy to przedmiotem tychże rozmów były m.in. bezzałogowe okręty oraz drony morskie. Więcej na temat sprzętu, który Polska mogłaby zakupić w Turcji pisaliśmy w specjalnej analizie, dostępnej tutaj.
O zacieśnianiu współpracy między Warszawą a Ankarą świadczy też fakt ostatniej wizyty Donalda Tuska w Turcji, gdzie doszło do spotkania polskiego premiera z prezydentem Turcji Recipem Erdoganem. Przedmiotem rozmowy było m.in. możliwe polsko-tureckie partnerstwo obronne.

https://defence24.pl/polityka-obronna/polsko-turecka-wspolpraca-amunicyjna-coraz-blizej

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, turecka oferta wpisuje się w aktualne wymogi rozwoju zdolności ogniowych Sił Zbrojnych RP. Według niej transfer technologii produkcji amunicji kalibru 155 mm miałby pozwolić na "niezależną, krajową produkcję wszystkich jej komponentów w zakładach PGZ S.A.".

Nie jest znany zakres transferu technologii. Biorąc pod uwagę, że w zakładach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej już produkuje się amunicję kalibru 155 mm, można tu mówić o nowoczesnych liniach produkcyjnych, pozwalających zwiększyć moce przerobowe lub zapewnieniu sieci dostawców poszczególnych komponentów. To de facto jest główny cel w rozwoju zdolności produkcji amunicji w Polsce.

https://geekweek.interia.pl/militaria/news-polska-bedzie-produkowala-turecka-amunicje-wymowne-rozmowy,nId,21323004

#wojsko #wiadomoscipolska #amunicja
13

Komentarze (13)

Lata lecą, a tam lata, całe wieki lecą, a Polak z Turkiem się dogada jak trzeba ruskiemu życie utrudnić.

@damw trochę irytujące, że sponsorują 800+, ale technologię na pociski trzeba kupować z różnych źródeł, jakby to była broń atomowa ;/

@boogie ze słowacji kupowali linie do napełniania korpusów materiałem wybuchowym. Teraz możliwe, że od turków kupią technolgię produkcji całego naboju (czyli włącznie z produkcją prochu, korpusu itd). Z tego co pamiętam, korpusy do 155mm też importujemy.


https://businessinsider.com.pl/biznes/produkcja-pociskow-155-mm-polska-prywatna-firma-na-drodze-do-wyprzedzenia-panstwowego/gfehln6


13 marca udajemy się do słowackiego Trenczyna do siedziby firmy Konstrukta, producenta linii technologicznych do elaborowania, czyli napełniania metodą ślimakową skorup pocisków materiałem wybuchowym. Będziemy podpisywali umowę na zakup dwóch pierwszych linii o wydajności do 60 tys. sztuk amunicji 155 mm na rok każda


https://businessinsider.com.pl/biznes/polska-amunicja-155-mm-prywatna-firma-ujawnia-wielkie-plany/1d3sle8


 Jesteśmy obecnie na etapie budowy – na bazie starej fabrycznej infrastruktury — zakładu elaboracji, czyli napełniania korpusu pocisku materiałem wybuchowym. Produkcję pocisku w zespole chcemy uruchomić w ciągu 20 miesięcy. W pierwszym etapie będą to trzy linie do elaboracji materiałem wybuchowym korpusu pocisku pozyskanego z zewnątrz. W drugim, po okresie około roku, planujemy uruchomienie produkcji korpusów własnych. Nasze zdolności produkcyjne będą na poziomie 180 tys. sztuk rocznie przy całkowitym zabezpieczeniu stref ochronnych, zdolności magazynowych czy też, co jest niezmiernie istotne, wysoko wykwalifikowanych kadr inżynieryjnych – poinformował prezes Grupy Niewiadów.

@damw w mojej głowie mam wyobrażenie, potencjalnie fałszywe, że pociski 155mm są proste "jak budowa cepa" i nie mamy własnej technologii, aby budować cepy. Kupujemy technologię budy cepów ze Słowacji i Turcji. KURDE CEPÓW.

@boogie wydaje mi się, że napchanie materiału wybuchowego do środka (kilkanaście kg) wcale nie jest tak prosto. Bo po wybuchu powinien się odpowiednio zachowywać, "odrzut" powinien pewnie jakoś równomiernie się rozkładać itd. Pamietaj, że pocisk waży ponad 40 kg (NATO chyba 43.5), więc spasowanie wszystkich tych elementów (i to jeszcze materiałów wybuchowych) to może faktycznie nie jest takie proste zadanie. Produkcja prochu to kolejna ciężka rzecz. Jakiś proch bez problemu wyprodukujesz, ale taki, który będzie trzymał parametry kilkanaście/kilkadziesiąt lat już niekoniecznie. Dodatkowo ten proch musi mieć identyczne parametry jak produkty innych firm, żeby "donośność" była identyczna

@damw zapewne masz rację, ale znowu: to jest cep Jeżeli nie mamy własnej technologii dla bomb, to co z czymś bardziej zaawansowanym? Rosyjska wojna w Ukrainie zaczęła się w 2014 roku i przez te lata wydano miliardy na 800+, które mogły być spożytkowane na inwestycje w nasze bezpieczeństwo. A już nie wspomnę o marce samochodów Izera bo mnie kurwica zaraz strzeli ;/

@boogie to teraz idź i wytłumacz rodzicom ~7mln dzieciaków, że od jutra nie będzie tej kasy, bo kase przenosimy na bombki, rakiety i inne takie rzeczy, których statystyczny wyborca nie rozumie. Dlatego wprowadzenie tego 500/800+ było takie szkodliwe, bo już wtedy było wiadomo, że po wprowadzeniu zostanie już na zawsze i nie będzie się tego dało ruszyć.

@damw mam tylko nadzieję, że aktualna sytuacja polityczna w Turcji nie przeszkodzi w tym dealu

@Iknifeburncat ja też. Kupiliśmy kilkaset Krabów (96 chyba) i z 360 k9 a nie mamy czym strzelać. Potrzeba wyprodukować ogromną ilość tej amunicji i dobrze by było mieć taką technologię na miejscu. Zwłaszcza, że za chwilę inne kraje też będą się wybierać na zakupy i byśmy mogli im sprzedawac sobie przy okazji zapewniając długoterminowe zyski + bezpieczeństwo

@Iknifeburncat co nie przeszkodzi?? W sensie chcesz, żeby nic nie zaszkodziło władzy dyktatora?


Nie wiem skąd pomysł, że obecna demokratyczna opozycja nie chciałaby z nami współpracować przeciwko rosyjskiej dyktaturze.

@Chrabonszcz no chodzi o to, że jeżeli dojdzie do przewrotu to wyobraź sobie, że nowa władza, nawet przy szczerych chęciach, może mieć trudności w realizacji zobowiązań podjętych przez Erdogana.

@Iknifeburncat jednak wolałbym pozbyć się dyktatora zniewalającego i mordującego ludzi, który jest niemal tym samym czym Putin, tylko na wcześniejszym etapie.

@Chrabonszcz ok, tylko nie o tym była rozmowa. Podejrzewam, że mało kto tutaj kwestionuje ten pogląd.

Zaloguj się aby komentować