#modelarstwo #PolskiElonMusk
3 próba odpalenia silnika rakietowego Klima C6-5
Wyniki poprzednich prób:
  1. zapalnik zadziałał, ale nie zapalił lontu
  2. rozładowała sie bateria od zapalnika, a jak wróciłem z naładowaną to okazało sie że miejsce ktore miało być wolne od ludzi - wolne od ludzi już nie jest
3a) zapalnik zadziałał, ale zapałka nie chciała odpalić lontu. Przykleiła się do niego po odpaleniu
3b) wkurwiłem sie i odpaliłem lont zapalniczką, lont sie zapalił silnik nie
3c) tak być to nie będzie, zrobiłem wielką pochodnie z metrowej rury, i przykładałem ogień do samej mieszanki silnika - silnik po ponad minucie w płomieniu sie nie zapalił.

Wkurwiłem sie i zniszczyłem wadliwy ładunek w wodzie, być może zamókł przy poprzednich próbach.
Nagranie z próby 3a. Odliczanie troche nie teges, ale to tylko i wyłącznie przez metodę której używam do jednoczesnego nagrywania telefonem, i odpalenia tym telefonem ładunku

https://streamable.com/8d0bz9
myoniwy

@redve A nie możesz wsadzić od razu zapalnika do silnika? Po co lont?

redve

@myoniwy nie wiem czy to nie spowoduje zbyt gwałtownego, i mniej kontrolowanego odpalenia silnika.

Stwierdziłem że skoro dają w zestawie lont to użyje dla pewności lontu

redve

pierwsze odpalenie to nie chciałem próbować czegos niepewnego, ale spróbue tak zrobic

myoniwy

@redve Zrób zapalnik z żarówki z lampek choinkowych.

redve

jakby ktoś pytał o metode jaką nagrywam:

Odpalam na telefonie terminal "termux" który może wykonywać swoje polecenia w trakcie robienia czegos innego na telefonie.

Wpisałem

sleep 10 && curl [link do odpalenia rakiety]

więc telefon sam odlicza 10s i wysyła sygnał. Z tego wynika nie do końca dobre odliczanie na nagraniu

roadie

@redve a poka link do odpalenia rakiety, może u mnie zadziała

redve

@roadie 192.168.8.25/SwitchRelay2

ataxbras

@redve

192.168.8.25/SwitchRelay2

Dałeś lokalny IP...

redve

@ataxbras no tak, bo uzywam lokalnego do startu

ataxbras

@redve A masz gdzieś kod, żeby ztestować?

ataxbras

@redve Dzięki, wygląda dobrze. Fajnie by było odpalić trzy na raz. Albo jedną rakietkę z trzema silnikami (choć mało prawdopodobne, żeby się dobrze zsynchronizowało).

Chyba odgrzebię swoje mikrokontrolery, bo zaczynam mieć ochotę na taką zabawę

redve

@ataxbras ja mam zaplanowane na kolejne podejście zrobienie rakiety wielostopniowej, i może spróbuje kiedyś zrobić silnik na paliwo płynne, ale to odleeegłe plany

redve

@ataxbras z synchronizacją może być ten problem że nawet jeżeli mikrokontroler wszystko idealnie zsynchronizuje to delikatne różnice w samym silniku rakiety (np. mniej równomiernie wymieszane paliwo w silniku) będzie problemem z którym nic nie zrobisz. Musiałbyś chyba zrobić komputery pokładowe dla każdej rakiety które by to jakoś korygowały

ataxbras

@redve Dokładnie dlatego uważam wielosilnikowe rakiety za trudne. Będzie latać wężykiem, jeśli wystartuje. Kombinowałem kiedyś z czteroma i trzymaniem na "platformie startowej" do momentu aż wszystkie prawidłowo odpalą (było to na lontach i prostym spuście z długim drutem do zwalniania). Ale nigdy nie działało dobrze. Teraz jest więcej możliwości technicznych i może się pokuszę. Ale dalej - jak wspomniałeś, nigdy nie ma pewności co do jednolitości mieszanki. Paliwo płynne jest w tej kwestii łatwiejsze, ale sprawia wiele innych problemów (bardzo dużo).

Korekcja lotu jest jakimś rozwiązaniem i w tej chwili spokojnie możliwa w warunkach amatorskich - musi tylko być szybki procesor czasu rzeczywistego, bo czas reakcji musi być bardzo mały.

redve

@ataxbras w sumie, gdyby rakiecie wielosilnikowej dać po prostu zajebiście wielką wyrzutnie (np 2m)? Myśle że wtedy by poleciała przynajmniej w górę XD


problem pewnie będzie przy dopalaniu paliwa, bo wtedy jeden silnik nie będzie miał mocy, ale w drugim jeszcze troche paliwa będzie żeby spierdzielić końcówke lotu

ataxbras

@redve Tak, problem pojawi się najpewniej pod koniec lotu przez asymetrię ciągu. Ale to mnie mniej martwi - start jest trudniejszy. Skłaniałbym się do trzymania na wyrzutni przez ułamek sekundy by mieć pewność symetrii ciągu. Bo 2 metry mogą wystarczyć, bądź nie.

redve

@ataxbras masz na myśli odpalić rakietę, ale przez ułamek sekundy nie pozwalać jej wylecieć z wyrzutni?

ataxbras

@redve Dokładnie - tak jak kiedyś próbowałem bardzo chałupniczo. Może być trzpień pomiędzy silnikami zwalniany serwem albo elektormagnesem.

Belzebub

@redve na końcu odliczania nie powiedziałeś „Allah Akbar!” Dlatego nie działa pffff amatorzy pchają się do zabawy

ataxbras

@redve Zrób następnym razem tak, jak wspomniał @myoniwy. Dawno temu, jak byłem dzieciakiem, odpalałem siniki rakietowe używając zeskrobanych główek od zapałek wtłoczonych w dyszę (tam gdzie zwykle ląduje lont) i drutu żarowego podpiętego pod trzy płaskie baterie.

Działało za każdym razem.

Oczywiście, możesz pominąć płaskie baterie (4.5V - nie wiem, czy je jeszcze produkują).

redve

@ataxbras tutaj zapałke odpala zestaw 3 paluszków i w sumie jest ok. 4,5V

Następnym razem spróbuje tak zrobić

entropy_

@redve @ataxbras tylko pamiętajcie tak to zmontować żeby rakieta z bateriami nie poleciała xD

ataxbras

@redve Teraz te 3 paluszki mają większą pojemność i wydajność prądową, niż wtedy 3 płaskie baterie na ogniwach suchych. A i one zazwyczaj leżały już trochę w kiosku Ruchu (bo tam się je najczęściej kupowało) i ledwo zipiały.


Poza tym patentem z siarką z zapałek, to jak już wypełnisz dyszę i wsadzisz drucik to weź nieco zmiękczonej parafiny ze świecy i zaślep nią otwór. Parafina odpadnie i wypali się przy odpaleniu, ale ten patent zabezpieczy silnik przed zawilgoceniem oraz ustabilizyje wyjścia drutu.

AndrzejZupa

@ataxbras jak się bawiłem w modelarni w rakiety to odpalaliśmy to właśnie drutem żarowym podpiętym do aku od motocykla.

ataxbras

@AndrzejZupa Przy aku z motocykla to można było dać grubszy drut. Ergo, więcej ciepła i nie trzeba kombinować z dodatkową rozpałką. Ja miałem pancerny zasilacz od kolejki Piko, który palił całkiem grube druty, ale był mało przenośny .

SuperSzturmowiec

@redve xD rewolucji w polsce nie bedzie

Zaloguj się aby komentować