Mini ciekawostka pszczelarska, odc. 15.

Użądlenie z dala od pasieki.

Pszczoła spotkana poza pasieką nie jest w ogóle zainteresowana żądleniem. Niemal niemożliwe jest to, żeby nie niepokojona pszczoła żądliła, gdy jest oddalona od swojego ula, gniazda i właśnie zbiera pyłek, miód, wodę lub po prostu robi oblot.

W zasadzie taka pszczoła może użądlić tylko wtedy, gdy jest zagrożona i się broni. Na przykład wtedy, gdy wplącze sie we włosy i zaczniemy ją uderzać, gnieść. Albo gdy wejdzie pod ubrania i zostanie przygnieciona.

Takie użądlenia zazwyczaj są tylko ostrzegawczymi ukłuciami i nie skutkują dużymi obrażeniami, ale może też dojść do pełnego użądlenia.

Zupełnie inaczej jest gdy pszczoła broni swojego gniazda, potomstwa, zbiorów. Ale o tym napiszę w następnej mini ciekawostce.

#pszczoly #pszczelarz #pasieka #ciekawostkipszczelarskie #ciekawostki #natura
93ec49cb-ea58-4df5-94d9-a73c9ead5623
rebe-szunis

@<em>Pszczelarz</em> Mam pytanko. Zrobiłbyś kiedyś wpis czym różni się miód sztuczny od naturalnego, jak oba są wytwarzane. Czy miód naturalny jest od pszczół, które nie są dokarmiane cukrem i czy w ogóle to możliwe? Jak odróżnić te miody domową metodą?

_Pszczelarz_

@rebe-szunis Nie ma problemu. Zrobię o tym niedługo wpis. Pozdrawiam:)

Nemrod

@rebe-szunis Czy miód naturalny jest od pszczół, które nie są dokarmiane cukrem i czy w ogóle to możliwe?

W jakim sensie możliwe? Nie ma obowiązku karmienia pszczół cukrem (na wschodniej Ukrainie często zakarmiają ich własnym miodem), więc dziwne pytanie.

UmytaPacha

@<em>Pszczelarz</em> to ja dopytam - prawdziwy miód krystalizuje. Czy producenci mają zabiegi, by prawdziwego miodu było jak najmniej w słoiku a mimo to by się skrystalizował? I jeśli tak, jakie to zabiegi?

_Pszczelarz_

@Nemrod my pszczelarze po zbiorach, już późnym latem, wczesną jesienią, karmimy pszczoły syropem cukrowym, który przez pszczoły przerabiany jest na pokarm na zimę. Zimowla na takim pokarmie przebiega znakomicie, a na wiosnę pszczoły są w bardzo dobrej kondycji. Produkt, który powstaje z cukru nigdy nie dostaje się do miodu i służy tylko jako źródło węglowodanów, na czas przetrwania w okresie zimy.


Ps. Co ciekawe, pszczoły bardzo ciężko zimują na niektórych miodach naturalnych, na przykład na gryczanym lub wrzosowym.

Nemrod

@Pszczelarz Mi tego nie tłumacz, tylko temu co pytał, czy właściwie każdy miód nie jest oszukiwany cukrem.

Opornik

@rebe-szunis I pamiętaj, nie kupuj miodu "made in UE", prawda @Pszczelarz ?

boogie

@rebe-szunis dokarmianie pszczół cukrem nie powoduje utraty jakości miodu bo ten nie jest robiony z tego cukru. Cukier jest stosowany, aby zmaksymalizować zysk moidny z pasieki. Pszczołom zabiera się więcej miodu, ale w zamian daje się wodę z cukrem, aby nie zdechły z głodu.

_Pszczelarz_

@UmytaPacha nie mam takiej wiedzy, żeby stosowano jakieś zabiegi na sztucznym miodzie, by wymusić na nim krystalizację. Nie słyszałem o czymś takim. Problem z miodami fałszowanymi polega głównie na tym, że prawdziwe miody na przykład są przegrzewane w celu rozpuszczenia, przez co tracą dużą część swoich właściwości zdrowotnych (ponieważ enzymy ulegają zniszczeniu). Miody w supermarketach często przejawiają swoim wyglądem to, że były przegrzewane i mieszane z innymi miodami (sposób krystalizacji i rozwarstwienia). Albo miody kiepskiej jakości, sprowadzane z odległych krajów mieszane są z polskimi miodami w wielkich zbiornikach i sprzedawane jako wielokwiat. Rzadziej zdarza się, że ktoś nieuczciwy sprzedaje miód przerobiony przez pszczoły z syropu cukrowego. Taki produkt też skrystalizuje, ale łatwo rozpoznać po smaku, że coś jest nie tak. No i przestępstwem jest sprzedawanie takiego produktu jako miód naturalny, więc mało który głupiec pokusiłby się na takie oszustwo.


Generalnie zasada jest taka: "KUPUJ MIOD OD LOKALNEGO, ZAUFANEGO PSZCZELARZA".

_Pszczelarz_

@boogie zimowy miód z cukru pozostaje w gnieździe i nigdy nie przedostaje się do miodni.

rebe-szunis

@Nemrod https://www.youtube.com/watch?v=RZIW6gpAFWI

Myślałem, że może ktoś tak oszukuje i czy to możliwe. Teraz widzę, że to podmianka żywności dla pszczół.

Nemrod

@rebe-szunis I co? Mam oglądać 16 minut filmu o podkarmianiu pszczół?

W niektórych regionach lipiec to już jest koniec sezonu - jeśli nie ma gryki i nawłoci (lub spadzi), a jest po lipie, to właściwie szykujesz pszczoły do zimy, miodobrania nie będzie. Oczywiście, że są oszuści. Pewnie też są pszczelarze, którzy podkarmiają między pożytkami i udają, że to jest uczciwe (choć pewnie może się zdarzyć, że konieczne). Ale to się da rozdzielić - wyciągasz puste ramki i podkarmiasz im gniazdo, a na pożytek wstawiasz puste - tam pójdzie miód. Generalnie jednak zakarmia się na zimę i wczesną wiosną, kiedy jest tylko część gniazdowa - wtedy w miodzie cukru nie będzie na 100%.

rebe-szunis

@Nemrod Możesz spadać jak dla mnie, tylko mnie już nie wołaj.

UmytaPacha

@Pszczelarz dzięki za odpowiedź. A jak ktoś nie zna lokalnych zaufanych Pszczelarzy? jest jakiś związek prawdziwych Pszczelarzy albo strona zaufana ich skupiająca?

_Pszczelarz_

@UmytaPacha Jest wiele kół pszczelarzy. Po wpisaniu google lokalizacji i hasła "koło pszczelarzy" powinieneś znaleźć coś w pobliżu, łącznie z nr telefonu.

Lemmy

@rebe-szunis  na zimę wszystkie pszczoły muszą być dokarmianie cukrem żeby przetrwać okres bez zbioru pyłku

_Pszczelarz_

@Lemmy  bez zbioru nektaru. Pyłek mają przez siebie zmagazynowany w postaci tzw. pierzgi.

adamec

Czy jest jakaś różnica w zachowaniu (odnośnie żądlenia) pszczół miodnych i pszczół dzikich?

_Pszczelarz_

@adamec tak, niewielka. Nasze polskie pszczoły dzikie zazwyczaj są nieco bardziej agresywne. Jak byłem malutki, mój ojciec miał w swojej pasiece pszczoły krajowe, które były bardzo wredne i żądliły zdawałoby się bez powodu, nawet kilkadziesiąt metrów od ula. Później tata wymieniał je na inne rasy, znacznie łagodniejsze. Ja mam teraz łagodne pszczoły kraińskie i przechodzę powoli na linię Nieska, z której jestem bardzo zadowolony. Są to pszczoły względnie łagodne, pracowite, średnio rojliwe, dobrze zimują.

the_good_the_bad_the_ugly

@Pszczelarz jak zostać dobrym pszczelarzem? Jak w ogóle nauczyć się pszczelarstwa?

KLH2

@the_good_the_bad_the_ugly Obserwuj użytkownika @Pszczelarz i jakoś to pójdzie A tak poza tym to są kursy pszczelarskie, są pasieki (nawet takie mini), gdzie mógłbyś zapytać, czy nie mógłbyś podpatrywać i że też chciałbyś (tu może być różnie, bo część pszczelarzy nie lubi konkurencji - delikatnie rzecz ujmując, ale zapytanie nic nie kosztuje). Są też chyba egzaminy, bo bycie pszczelarzem niesie za sobą opcję poważnych profitów i nie mam na myśli miodu. Przynajmniej kiedyś tak było. Coś tam z rolnictwem..

Najlepiej mieć w rodzinie pszczelarza, ale zdaję sobie sprawę z tego, że na to masz znikomy wpływ. Chyba, że się wżenisz


BTW - zapytałeś użytkownika, ale może tego pytania nie zobaczyć, bo ma podkreślniki, a ty nie dałeś

the_good_the_bad_the_ugly

@KLH2 hejto mi nie dodało podkreślników przy odpowiedzi. Dzięki. Zawsze się zastanawiałem czy ktoś spoza branży może się wyszkolić.

KLH2

@the_good_the_bad_the_ugly Rzeczywiście. Mi też usunęło... Co na to moderacja?! Może @Pszczelarz_ i tak dostaje powiadomienia? Ciężko stwierdzić.

DeGeneracja

@Pszczelarz Dodam od siebie, że jak zabijesz pszczołę to ona wydziela feromony. Inne pszczoły to czują i cię zaatakują. Wiem bo pogryzły mnie cztery

_Pszczelarz_

@DeGeneracja zgadza się. Ale to między innymi mialo być w drugim wpisie o żądleniu w pobliżu gniazda pozdrawiam.

CoryTrevor

Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego ale Twoja ciekawostka wprowadziła mnie w przyjemny vibe, jakbym przeczytał ją w Kaczorze Donaldzie ponad dwadzieścia lat temu. Dzięki i pozdro.

_Pszczelarz_

@CoryTrevor cieszę się miłego wieczoru.

bartek555

@<em>Pszczelarz</em> ostatnio czyscilem basen na bosaka i niechcaco musialem nadepnac bidulke. jak mnie upierdolila w stopke, to do dzisiaj pamietam. zrobilem jej godny pogrzeb, bo jednak 100kg vs pszczolka nie moglo sie inaczej skonczyc. po dzis dzien mi przykro btw. moj dziadek to pszczelarz

Fulleks

Dodajmy jeszcze, że zanim użądli (w obronie ula) zwykle ostrzega głośniejszym bzyczeniem.

DexterFromLab

@Pszczelarz ile metrów od gniazda to jest daleko? Dziadek przy polu miał ule i czasami jakaś pszczoła urządziła jak ktoś pracował w polu. Nie było to często. Ale akurat na ich drodze do miejsca gdzie zbierały miód.

Karonon

Za pszczoły zawsze daję pioruna

Zaloguj się aby komentować