Międzynarodowy zespół astronomów ogłosił na łamach czasopisma „Nature” odkrycie białego karła, którego jedna połowa powierzchni jest pokryta wodorem, a druga – helem. Nadana mu została nazwa Janus, od rzymskiego boga wszelkich początków przedstawianego jako bóstwo o dwóch twarzach. Został odkryty w danych z przeglądu nieba Zwicky Transient Facility (ZTF), realizowanego w Obserwatorium Palomar w Kalifornii. Podczas poszukiwań silnie namagnesowanych białych karłów zauważono obiekt wyróżniający się szybkimi zmianami jasności. Po wykonaniu pomiarów potwierdzono, że obrót gwiazdy Hanus wokół własnej osi trwa 15 minut.
W trakcie dalszych badań naukowcy użyli instrumentu zwanego spektrometrem, żeby rozszczepić światło gwiazdy (podobnie jak pryzmat rozszczepia światło Słońca na kolory tęczy), co umożliwiło zbadanie jej składu chemicznego. Obserwacje wykazały obecność wyłącznie wodoru na jednej połowie gwiazdy i obecność wyłącznie helu na drugiej połowie. Przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest znana, jednak według uczonych może mieć związek z polem magnetycznym. Może być ono niesymetryczne lub silniejsze po jednej stronie, ewentualnie może wpływać na ciśnienie i gęstość materii w atmosferze gwiazdy.

Źródła:
https://phys.org/news/2023-07-two-faced-star-exposed-unusual-white.html
https://www.uw.edu.pl/gwiazda-o-dwoch-twarzach/
https://www.nature.com/articles/s41586-023-06171-9

#astronomia #kosmos
HollyMolly

@schweppess (j)anus, hehe.

Przedziwne zjawisko, intuicyjnie bym nie powiedział, że takie coś może mieć miejsce. Chociaż z drugiej strony im więcej czytam co tam w kosmosie znaleźli, tym bardziej intuicja mi mówi, że wszystko jest możliwe. ;)

Today

@schweppess pomyśleć sobie, że za taki ogrom pracy i publikację w Nature pan Mróz dostanie w Polsce 200pkt, tyle samo co jakiś ziomek piszący historię inspirowaną JP2.

redve

@schweppess Otwieram petycje żeby zmienić mu imię na "Janusz"

Zaloguj się aby komentować