Prawda jest taka, że dużo trudniej jest zrobić robota który zastąpi człowieka niż sztuczną inteligencję. Dlatego ludzie są używani jako bioroboty - głównie mężczyźni bo są najlepiej do tego przystosowani (siła, zręczność, wytrzymałość wymaksowane). Zrobić takiego robota który zastąpi człowieka jest w tej chwili niemożliwe a sztuczna inteligencja już niedługo będzie od nas mądrzejsza bo to tylko kwestia mocy obliczeniowej a jak wiemy ta się podwaja każdego roku.
@StepujacyBudowlaniec z tym podwajaniem to już dawno nie prawda.
@kotwica407 dlaczego nieprawda? Możesz rozwinąć?
@StepujacyBudowlaniec nie mocy tylko ilości tranzystorów
@Pepekr64 https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Prawo_Moore%E2%80%99a
@SpaceDuck jeszcze mnóstwo wody upłynie w Wiśle, zanim AI będzie w stanie zastąpić prawdziwych twórców. Póki co świetnie kondensuje informacje i potrafi generować z nich tekst, ale to jeszcze bardzo daleko do bycia twórcą.
@StepujacyBudowlaniec z ta inteligencją to bym nie szalał, to po prostu obrane optymalne ścieżki na podstawie wielu powtórzeń i wsadu z zewnątrz. Nie masz co liczyć, na jakies innowacje. Nie bylo wsadu, nie będzie na wyjsciu. Nic inteligentnego te maszynki nie robią, odtwarzaja jedynie to co wczesiej już zostało zrobione
@kotwica407 nie tak dawno, do 2018 się sprawdzało
@6C756B61737A to zależy jak spojrzysz na domenę. W szachach AI ma swój charakterystyczny styl, topowi gracze raczej je rozpoznają, często AI znajduje ruch, który nikomu nie mieści się w głowie. W GO sztuczna inteligencja też pokonała mistrza wykonując ruchy niezgodne z przyjętymi podstawami strategii. Natomiast w pokerze AI praktycznie zrewolucjonizowało grę, normalizując wielkie bomby po półtorej puli albo mini bety za 1/10. Kiedyś nikt nie wychodził poza ramy 1/3-3/4 puli. AI daje szanse na innowacje w alejkacj skreślonych przez beton i starych dziadów danej dziedziny
@justkilling 5 lat w tej branży to jak wieczność. Po prostu technologia napotkała na fizyczne bariery, których w konwencjonalny sposób nie można przełamać i stąd spowolnienie w rozwoju mocy obliczeniowej.
@6C756B61737A tak samo jak czlowiek
@mordaJakZiemniaczek ale szachy to matematyka a nie sztuka
@6C756B61737A Właśnie, to samo miałem napisać co napisał @NORIVOTSET, ludzki mózg też działa na podobnej zasadzie przecież.
@6C756B61737A z tego co piszesz wynika że w pierwszej kolejności AI zastąpi Chińczyków
@powaznyczlowiek
nie mocy tylko ilości tranzystorów
A to nie to samo?
@6C756B61737A ludzki mózg działa tak samo, nie ma żadnej bariery która by blokowała rozwój SI
@kotwica407
z tym podwajaniem to już dawno nie prawda.
Możesz coś więcej powiedzieć na ten temat?
@kotwica407 już tak bywało, ale dojdziemy do chipów 3d i nadgonimy
@justkilling a takie czipy jak Tesla Dojo przypadkiem nie nadganiają w tym temacie?
@StepujacyBudowlaniec Z tą mocą obliczeniową to tak różowo już nie jest - bo dochodzimy do fizycznych ograniczeń krzemu i trzeba będzie trochę pokombinować, żeby dalej zwiększać moc obliczeniową.
@keborgan
będzie trochę pokombinować, żeby dalej zwiększać moc obliczeniową.
Użyją SI to im wykombinuje, ja bym tak zrobił
@StepujacyBudowlaniec Najlepiej ChatGPT. A na poważnie, wystarczy zacząć skalować w poziomie zamiast w pionie. Oczywiście soft będzie musiał się dostosować do tego. Nie ma jakiejś tragedii.
@keborgan widziałeś Tesla Dojo?
@StepujacyBudowlaniec wręcz przeciwnie, dużo łatwiej zrobić jest robota niż AI, od lat 70 istnieje problem jak nauczyć AI co jest prawdą a co fałszem, alw zasadzie AI nie da się stworzyć przy aktualnych komputerach,
Oczywcie może sobie mamić że AI to w cale nie chodzi o myśląca maszynę itp ale tak to widzą ludzie a tego na razie nie jesteśmy wstanie przeskoczyć, może komputery kwantowe coś tam pomogą ale do tego jeszcze daleko
@kodyak ok, pokaż mi robota który posprząta mi mieszkanie, umyje okna, pościera kurze, zrobi pranie, ugotuje obiad i odbierze dzieci ze szkoły a później zmieni olej w samochodzie - żadna z tych rzeczy nie jest skomplikowana ani trudna do wykonania. Najważniejsze jest to, że postęp w dziedzinie SI następuje wykładniczo a robotyka praktycznie stoi w miejscu.
@mordaJakZiemniaczek pezyklad pokera to tez zadna innowacja, po prostu skonczona ilosc powtorzen danego znanego schematu pozwolila takiej maszynie obrać inny kierunek niz ogólnie praktykowane przez graczy.
@StepujacyBudowlaniec idz na dworzec pkp w warszwie jest takie co ci naleje pepsi. W shanghaju sa bardziej skomplikowane. Proponuje popatrzec na boston dynamics.
Problemem nie jest robotyka tylko koszty takich narzedzi i ich wprowadzenie na rynek detaliczny.
Na razie masz rumbe jesli chodzi o sprzatanie
W kwestii SI jestesmy ograniczeni problemami ktorych nie rozwiazano od lat 70
@kodyak zauważ że ludzi też jest trudno nauczyć co jest prawdą a co fałszem
Nie mówiąc już o tym że artyści i rzemieślnicy działają tak samo jak AI - jeśli nie damy im "wsadu" pod postacią obrazów widzianych ich oczami i zapamiętywanych przez mózg, kontekstu kulturowego którego się uczą na co dzień, to nie stworzą sztuki.
@mordaJakZiemniaczek
alejkacj
w czym?
@mordaJakZiemniaczek ja bym tu raczej powiedzial ze maszyna po prostu przetworzyla duzo wiecej dzialan niz czlowiek i dlatego postapila jak postapila. Czlowiek w tym wypadku po porstu tego nie objal w obliczeniach.
Przyjete zasady strategii zostaly stworzone przez czlowieka, a nie przez maszyne i to jest wlasnie cos czego maszyna nie rozumie, a wykonuje tylko obliczenia, stad lamanie ich zasad.
@kodyak
Proponuje popatrzec na boston dynamics.
Dobry przykład bo to są najbardziej zaawansowane roboty na świecie i żaden nie potrafi tego o czym pisałem.
@StepujacyBudowlaniec co nie zmienia tego co napisalem, problem jest w wprowadzaniu robotyki do detala,
Taka rumba która jest dość prosta a i tak jest jednym z droższych odkurzaczy,
Nie powiedzialbym że są zawansowane, problemem tych robotów są kolejne ograniczenia czyli ciężar, a nie sama robotyka, w sumie to problem każdego rodzaju robota ale tu jest problem bo starają się symulować utrzymywanie równowagi,(swoją drogą efekt wow jest dopiero jak taki robót biegnie 40km na godzinę z karabinem i strzela do celu)
I znowu wracamy do problemu si, te wszystkie roboty nie rozumieją co robią, nie rozumieją że jest kąt sciany, że nakretka gazu jest tutaj a nie 5cm od lewej ściany kuchni, ten temat jest dużo dużo w tyle
@kodyak
co nie zmienia tego co napisalem
Po prostu to co napisałeś jest bez sensu - nawet jak zbierzesz wszystkie typy robotów to nie są w stanie one zastąpić normalnego człowieka, nie dorastają mu do pięt. Nie ma takiej możliwości żeby te roboty połączyć w jedno urządzenie więc o czym ty w ogóle piszesz? SI za to w ciągu kilku lat będzie przewyższało możliwości intelektualne każdego człowieka a za kilka następnych lat całą ludzkość jednocześnie. Roboty za to dalej będą rozmazywały psie gówno po podłodze i nie będą umiały zawiązać butów co sześcioletnie dzieci robią bez problemu (a jak będzie w stanie zawiązać buty to nie będzie w stanie jeździć na rowerze, a jak będzie w stanie jeździć na rowerze to nie będzie w stanie zetrzeć kurzu z półki, a jak będzie w stanie zetrzeć kurz to nie będzie w stanie jeździć samochodem i tak można wymieniać w nieskończoność). Nie mówiąc już o trudnych warunkach pogodowych - zrób mi robota który zastąpi pracownika platformy wiertniczej który jednocześnie będzie mógł zastąpić ogrodnika albo murarza - przecież to jest totalnie nierealne w najbliższym czasie. Roboty które mamy teraz to są bardzo proste konstrukcje w porównaniu nawet do budowy owadów a co dopiero gdy porównywać je z człowiekiem? Jeżeli nie potrafisz tego dostrzec to naprawdę nie widzę sensu dalszej dyskusji.
@StepujacyBudowlaniec ja ci pisze że naukowcy natknęli się na ścianę w tworzeniu SI już w latach 70 i nadal te problemy nie zostały rozwiazane a ty mi piszesz że osiagna poziom intelektualny ludzi już niedługo XD no świetnie tylko to są twoje wyobrażenia a problemy nadal są nierozwiązane
Można conajwyzej mowic że wladujesz w kompa ileś instrukcji i on na podstawie tego coś wyliczy ale to nadal nie będzie wykonane na poziomie intelektualnym czlowieka
I tak jak napisałem nie jest problemem sama robotyka a takie prozaiczne elementy jak waga i wielkosc
Zaloguj się aby komentować