Maturzyści w tym roku widocznie dostali kolejną szansę

#matura
eadfd6a2-4a73-491c-aed5-657225526718
SpokoZiomek

@Dudleus Kwitnienie kasztanowców wypada zazwyczaj w okolicy pisania egzaminów maturalnych. Klimat się tak zjebał że kasztany kwitną dwa razy w roku.

G_O_

@Dudleus Szrotówek kasztanowcowiaczek. Stare liście uschły, sikorki pojadły larw do syta, a że mamy jeszcze sezon ciepły to drzewo rozpoczęło drugi sezon wegetacyjny. Mam kasztana na podwórku i w latach w których zapomnę zwalczyć szrotówka jest podwójne kwitnienie (w tym roku także).

Precell

@Dudleus w tym artykule jest to zjawisko dosyć dobrze opisane: http://www.bezogrodek.com/2018/10/powtorne-kwitnienie-drzew.html

G_O_

@SpokoZiomek Podwójne kwitnienie kasztanowca nie ma nic wspólnego z klimatem, więc nie wprowadzaj w błąd i nie siej dezinformacji. Przyczyną jest szkodnik a jego rozprzestrzenianie nie ma korelacji ze zmianami (lub ich brakiem) klimatycznymi. Wikipedia wskazuje na przyczynę przenoszenie larw motyla przez samochody itp. https://pl.wikipedia.org/wiki/Szrot%C3%B3wek_kasztanowcowiaczek

Główną przyczyną jego rozprzestrzeniania się w Europie jest przenoszenie motyli oraz liści z larwami przez transport samochodowy. Stwierdzono, że jako pierwsze zasiedla kasztanowce rosnące przy arteriach ruchu. Z tych drzew przenoszony jest dalej przez ludzi, zwierzęta, wiatr i samochody na inne drzewa.

SpokoZiomek

@G_O_ Pierwszy z brzega artykuł:


Jak zapewnia Bartosz Piwowarski z Ogrodu Botanicznego w Kielcach, ponowne kwitnienie kasztanowców nie jest związane z działaniem szkodników. – Drzewa te są często atakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Jest to owad inwazyjny, którego larwy dojrzewają w liściach. Jednak o tej porze roku motyl już dojrzał i odleciał, a co za tym idzie nie może mieć wpływu na proces ponownego kwitnienia kasztanowca – dodaje.


https://radiokielce.pl/1115587/do-matury-daleko-a-kasztanowce-kwitna/

tegie

@Dudleus Wojciech Gąssowski też śpiewał „… tuż przed maturą kwitły kasztany… pam pam pampararam”

G_O_

@SpokoZiomek dopiero tu zajrzałem,więc odpowiadam z opóźnieniem. Bartosz Piwowarski z Ogrodu Botanicznego w Kielcach nie ogarnął, że szkodnik spowodował szkodę . Czyli wywołał skutek w postaci uschnięcia wszyskich liści na drzewie ok 2 miesiące wcześniej, niż by to miało miejsce bez działalności szkodnika. Szkodnik zaburza naturalny rytm roczny drzewa. Liście usychają ok 2 msc wcześniej niż normalnie, na dworze jest ciepło więc drzewo wypuszcza nowe liści i kwiaty. Jest to banalnie proste w obserwacji i mierzalne. Wystarczy zwalczyć szkodnika a kasztanowce zaczynają "usychać" pod koniec września. Osobniki zaatakowane szkodnikiem zaczynają "usychać" pod koniec lipca. A w połowie sierpnia większość liści jest już brązowa a we wrześniu drzewo "odżywa".

Podsumowując: Bartosz Piwowarski z Ogrodu Botanicznego w Kielcach nie ma pojęcia o kasztanowcach i pierdoli jakieś głupoty albo cytowany artykuł jest wysrywem z AI. Kasztanowce kwitną drugi raz, bo szkodnik niszczy liście przedwcześnie a drzewo wypuszcza nowe liście i kwiaty, ponieważ trwa jeszcze sezon wegetacyjny - simple as that.

Zaloguj się aby komentować