9b. Grzybowa ankieta - blaszkowa

9b. Grzybowa ankieta - blaszkowa

Hej, tu Świetlan. Możesz kojarzyć, że prowadzę stronę, na której wspólnie z Wami badam polskie regionalizmy. Badam je za pomocą ankiet (jak ta), a na podstawie ich wyników publikuję mapy zasięgów występowania tych regionalizmów. Jeśli jeszcze nie obserwujesz moich stron, możesz znaleźć je w mediach społecznościowych. Mój Facebook: https://www.facebook.com/swietlanmaps/ Mój Instagram: https://www.instagram.com/swietlanmaps/ Mój Twitter (X): https://twitter.com/Swietlan Przez kilka lat stworzyliśmy już wiele map. Czas na kolejne. Dziś pora na grzyby, a konkretnie ich regionalne nazwy. Każdy grzyb ma swoją nazwę naukową, tak mocno sugerowane przez grzybiarzy z krwi i kości. Większość Polek i Polaków używa jednak nazw regionalnych i zwyczajowych, które używane są w różnych regionach kraju. Jeden i ten sam grzyb może być nazywany na kilka różnych sposobów. Ankieta, której wypełnienie zajmie Wam kilkanaście minut składa się została podzielona na dwie osobne - jedna dotyczy grzybów gąbczastych, druga blaszkowych. Obie podzielone są na 11 sekcji. W pierwszej części ankiety zapytam Was o kwestie lokalizacyjne — województwo oraz powiat bądź miasto. Pozwoli mi to na umieszczenie informacji na mapce. Dzisiaj zbadam Waszą znajomość regionalnych nazw grzybów. Jak doskonale Wiecie, grzyby noszą swoje naukowe nazwy, jednak powszechnie nazywane są w rozmaity sposób. Sprawdźmy, jak mają się te nazwy do regionów geograficznych. Jeśli w czasie swojego życia zmienialiście na stałe miejsce zamieszkania i uważacie, że dzięki temu poznaliście słownictwo innego regionu, wybierzcie województwo i powiat, z którym jesteście z najbardziej związani. Następnie w kolejnym pytaniu opiszcie w polu inne, z jakimi powiatami byliście jeszcze związani, dodając najlepiej okres w latach. Podając ogólniki typu Mazowsze, Śląsk czy Lubelszczyzna nie będę mógł tego przyporządkować do żadnego powiatu. Druga część ankiety to pytanie dotyczące grzybów. Jak wspomniałem, w każdej sekcji zapytam o poszczególne, regionalne nazwy grzybów. Na każde pytanie będziecie mieli 6 odpowiedzi. Jeśli używasz nazwy grzyba lub ją po prostu znasz, możesz ocenić czy poznałeś/poznałaś je w domu rodzinnym lub okolicy, czy jednak w innych okolicznościach (przeprowadzka, internet lub filmy). Pozwoli mi to ostrzej ocenić faktyczne występowanie słowa. Jeśli nie chcesz zastanawiać się nad tym faktem, po prostu zaznacz, że znasz je z domu rodzinnego. Dodatkowo możesz wybrać opcje, gdzie znasz nazwę grzyba w tym znaczeniu, ale w nieco innej formie, jako oboczność (przykładowo pytam o brzozaka, a Ty znasz tego grzyba jako brzozika). Ta malutka alternacja jest bardzo ważna, bo może wypaczyć wyniki ankiety. Co więcej, na końcu pytań znajdziesz rubryczkę, w której możesz wpisać poza obocznością także inne, niewystępujące w ankiecie nazewnictwo grzyba. Ostatnia opcje, najłatwiejsza w wytłumaczeniu to po prostu nie znam.

Google Docs
e2ff4933-06b1-4e79-99cc-bdf32f43c292
af51c060-b6c0-49f9-a95b-c3e609375c4d
c5187015-e5ce-41c5-92aa-4b06524f8fe0
Alawar

Potwierdzam (Podkarpacie) powiat łańcucki. Dla przykładu "wartało by tam pójść". Często tego używam nawet nie wiedziałem że to jest gwara. Jest jeszcze hasło co wujek (pomorskie) się śmiał z "bedźie" czyli wystarczy.

Zjedzon

@Alawar klasyk, znajomi nie rozumieją co mówię a przecież u dziadków się tego używa xD

trixx.420

Wartalo w końcu sie zapytać o to slowo xd

bojowonastawionaowca

@razALgul problem z nową ankietą jest taki, że to naprawdę trzeba być raz, że pasjonatem grzybów, a dwa, że pasjonatem ankiet Ledwo przez nią przebrnąłem, a i tak miałem wrażenie, że nie mam pojęcia co klikam

razALgul

@bojowonastawionaowca u mnie też było to głównie "nie znam"...

Sosnowiczanin

Ja to slowo poznałem właśnie na ziemi koneckiej, dziadkowie często go używali.

ruhypnol

Wg moich obserwacji w powiecie nowosądeckim nie powiedział tak nikt nigdy.

AureliaNova

@ruhypnol ale już Limanowa tak mówi

Lubiejeze

Górny Śląsk tutaj, zawsze myślałam, że to polskie słowo

GrindFaterAnona

@razALgul ech Polacy i te wasze zapożyczenia z niemieckiego. Zupelnie jakbyscie ułomnie probowali nasladować niemieckie slowa nie znając niemieckiego (inb4 to jest parafraza slow ktore na tym portalu przeczytalem na temat śląszczyzny)


Abstrakcyjny rzeczownik wartość został utworzony od przymiotnika wart, podobnie jak dobro od dobry, mądrość od mądry, głupota od głupi, radość od rad itp. Sam przymiotnik wart jest natomiast zapożyczeniem z niemieckiego wert 'wart, godny, drogi, szanowny'.4 mar 2017

mrocznykalafior

ja to znam jako "warto było"

Zaloguj się aby komentować