6. Wakacyjna ankieta

6. Wakacyjna ankieta

Hej, tu Świetlan. Możesz kojarzyć, że prowadzę stronę, na której wspólnie z Wami badam polskie regionalizmy. Badam je za pomocą ankiet (jak ta), a na podstawie ich wyników publikuję mapy zasięgów występowania tych regionalizmów. Jeśli jeszcze nie obserwujesz moich stron, możesz znaleźć je w mediach społecznościowych. Mój Facebook: https://www.facebook.com/swietlanmaps/ Mój Instagram: https://www.instagram.com/swietlanmaps/ Mój Twitter (X): https://twitter.com/Swietlan Przez kilka lat stworzyliśmy już wiele map. Czas na kolejne. Dzisiaj zbadam Waszą znajomość 30 słów, które otrzymałem jako propozycje regionalizmów w social mediach. Każdy może zgłosić swoją, najlepiej poprzez wiadomość prywatną na FB albo IG. Dlatego serdecznie z góry dziękuję Ci za wejście w ten link i chęć wypełnienia ankiety. Zajmie ci to góra 10 minu. Mi pozwoli to zebrać dane, na podstawie których stworzę mapki. W pierwszej części zapytam cię o kwestie lokalizacyjne — województwo i powiat lub miasto, z którego pochodzisz. Dane te posłużą mi potem do ocenienia występowania regionalizmów i przeniesienia ich na mapę. Jeśli w czasie swojego życia zmienialiście na stałe miejsce zamieszkania i uważacie, że dzięki temu poznaliście słownictwo innego regionu, wybierzcie województwo i powiat, z którym jesteście z najbardziej związani. Następnie w kolejnym pytaniu opiszcie w polu inne, z jakimi powiatami byliście jeszcze związani, dodając najlepiej okres w latach. Podając ogólniki typu Mazowsze, Śląsk czy Lubelszczyzna nie będę mógł tego przyporządkować do żadnego powiatu. Druga część ankiety to pytanie dotyczące już regionalizmów. Dla każdej propozycji masz do wyboru 6 opcji. Jeśli używasz słowa lub je po prostu znasz, możesz ocenić czy poznałeś/poznałaś je w domu rodzinnym lub okolicy, czy jednak w innych okolicznościach (przeprowadzka, internet filmy). Pozwoli mi to ostrzej ocenić faktyczne występowanie słowa. Jeśli nie chcesz zastanawiać sie nad tym faktem, po prostu zaznacz, że znasz je z domu rodzinnego. Dodatkowo możesz wybrać opcje według której znasz słowo w tym znaczeniu, ale w nieco innej formie, jako oboczność (przykładowo pytam o chodzenie na szagę jako chodzenie na skróty, a Ty używasz formy chodzić na siagę). Ta malutka alternacja jest bardzo ważna, bo może wypaczyć wyniki ankiety. Dodatkowo, na końcu pytań znajdziesz rubryczkę w której możesz wpisać swoje uwagi - na przykład wspomniane wyżej oboczności lub inne znaczenie słowa o które pytam. Dla ułatwienia w ostatnim pytaniu przypominam wszystkie regionalizmy w formie listy. Ostatnia opcje, najłatwiejsza w wytłumaczeniu to po prostu nie znam.

Google Docs
7adfacc4-f874-4fe0-a18c-e908811353ba
ed482fe9-50f9-45ca-874d-a424e229875b
67a70f2c-50b2-43ac-ac47-883ce516c1ab
macgajster

po węgiersku taka chochla to "kanal". W przypadku wykonania jej z drewna ("fa"), nazwa docelowa będzie brzmiała "fa kanal" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie czytajcie przy dzieciach

TrzymamKredens

Dla mnie chochla to zawsze było coś wielkiego do wielkiego gara.

lagun

Ani chochla ani łyżka wazowa tylko wazówka, no proszę was 😄

argonauta

Na Podlasiu też się mówi "łyżka wazowa", nawet jako pierwszy termjn używany wobec niej. także, chyba jakieś braki w tym badaniu ;)

tosiu

@argonauta przecież Podlasie jest zaznaczone, Podlaskie na czarno i prawidłowo - bo tu nikt tak nie mówi

Pan_Buk

@razALgul Niesamowite! Dla mnie całe życie to była łyżka wazowa, a tu dowiaduję się, że to był regionalizm.


Przy okazji po raz pierwszy w życiu wypełniłem ankietę (wakacyjna nr 6). Prawie żadnego z tych słów nie znałem.

pi0t

@razALgul dolnośląskie się kłania i oba wyrażenia funkcjonują u mnie w rodzinie, w sumie to zamiennie.

krdk

@razALgul Pierwszy raz widzę to określenie.

Atexor

@krdk również. Im więcej ich widzę tym mam wrażenie że się nie dogadam z innymi rodakami jak wyjdę z piwnicy ._.


Edit: zapytałem się rodzicielki. Zna i zdziwiona, że regionalizm i że ja nie znam. Zapytałem się jej kiedy ostatnio użyła tego wyrażenia wobec mnie zamiast chochli i się zmieszała xD. Dzięki mamo.

Fly_agaric

@razALgul Ja znam to określenie, ale na bardzo specyficzny rodzaj chochli, jaką były np. te w komplecie z wazami, czyli zrobione też ze szkła, lub ceramiki.

Zaloguj się aby komentować